Փաշինյանն ընդունել է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը կարևորել է Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի կայացումը: «Դեռևս տարիներ առաջ ունեինք քաղաքական որոշում, հիմա այժմ այն ստանում է շատ կոնկրետ գործառույթ և կայանում է: Ի՞նչն է մեր նպատակադրումն ու նպատակը: Մեր նպատակը՝ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություներն ավելի ինստիտուցիոնալ և պետականակենտրոն դարձնելն է, նաև փորձել ձևավորել համակարգ, որը հնարավորություն կունենա Հայաստանի Հանրապետության անունից ամենօրյա խոսակցության մեջ լինել Սփյուռքի մեր համայնքների հետ, ինչ-որ առումով նաև Սփյուռքի խնդիրները, օրակարգերը, մտահոգությունները, հարցերը ինստիտուցիոնալ և համակարգված ձևով ներկայացնել ՀՀ Կառավարությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ կարևոր է գործառույթները հստակ բաժանել և արձանագրել, որ Սփյուռքը, որքան էլ կարևոր, թանկագին է մեզ համար, բայց Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ինստիտուտ չէ, և հակառակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, որքան կարևոր և սիրելի է Սփյուռքի համար, Հայաստանի Հանրապետությունն էլ սփյուռքի կառավարման ինստիտուտ չէ: «Սա շատ կարևոր առանձնահատկություն է: Իսկ ինչպիսի՞ն են այդ հարաբերությունները. պետք է արձանագրել, որ այս հարցի ձևակերպումները, իհարկե, կան, միշտ էլ եղել են, բայց այդ ձևակերպումների հարաբերությունն իրականության հետ մենք պետք է ճշգրտենք:
Թույլ տվեք նաև ասել, որ թերևս կարիք կա նոր իրադրության մեջ այդ հարցի պատասխանները ձևակերպել և առաջարկել: Եվ այդ հարցում մենք, իհարկե, հույս ենք դնում ձեզ վրա, որովհետև սա այն դեպքը չէ, որ Կառավարությունը պատրաստի ինչ-որ ձևակերպում դնի սեղանին: Մենք կարող ենք ասել պատկերացումներ, մենք կարող ենք ունենալ առաջարկներ, մենք կարող ենք ունենալ արձագանքներ ձեր կողմից հնչող առաջարկների վերաբերյալ, բայց դա մի աշխատանք է, որ մենք պետք է միասին անենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սա մի իրավիճակ և աշխատանք է, որն ունի բազմաթիվ հարցեր ու այսօր այնպես չէ, որ կան բոլոր հարցերի պատասխանները: Միաժամանակ, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ միասին կկարողանան, ի վիճակի կլինեն գտնել հարցերի պատասխաններ: «Բայց այդ էլ եկեք ասենք՝ այնպես չէ, որ հարցերի ցանկն էլ շատ հստակ ձևակերպված է: Այսինքն՝ բնական է նոր ինստիտուտ, նոր հարցեր, նոր դիտանկյուն, նոր տեսանկյուններ, և ես այսօրվա առիթը չեմ փորձի օգտագործել այդպիսի բովանդակային մանրամասների մեջ մտնելու համար: Ես ուղղակի ուզում եմ ողջունել բոլորիդ, իմ ուրախությունը և գոհունակությունը հայտնել նման շփում ունենալու հնարավորության առիթով, և շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր պատրաստակամության համար, այս իրականում դժվար գործառույթը ստանձնելու համար, որովհետև լծակները քիչ են, պատասխանատվությունը մեծ, և իհարկե, դա որոշակի խիզախություն և քաջություն է պահանջում յուրաքանչյուրից՝ այդ կարգավիճակը ստանձնելու ճանապարհին»,- նշել է Կառավարության ղեկավարը և ողջունել հանձնակատարների այդ քայլը, մտադրությունը՝ առաջ մղելու այն օրակարգը, որը կա և կարող է լինել Հայաստանի Հանրապետության և աշխարհի հայերի միջև:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ հանձնակատարները ներգրավված են համայնքային կյանքին և լուրջ կապեր ունեն Հայաստանի հետ, պատրաստ են ստանձնել աշխատանքը և կապ հանդիսանալ Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և համայնքների միջև: Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ հանձնակատարների թիվն արդեն իսկ անցնում է մեկ տասնյակը և աշխարհի տարբեր երկրներում հանձնակատարներ նշանակելու գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկաներին կոչ է արել իրենց գործունեության ընթացքում կենտրոնացած լինել Հայաստանի և նրա շահերի վրա, Հայաստանը դարձնել ինքնության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի գործառույթներին և Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Никол Пашинян принял уполномоченных по делам диаспоры в зарубежных государствах
Приветствуя присутствующих, премьер-министр отметил важность становления института уполномоченного по делам диаспоры. “Еще несколько лет назад у нас было политическое решение, и теперь оно получает очень конкретную функцию и воплощается в жизнь. Какова наша цель? Наша цель – сделать отношения Армения-диаспора более институциональными и государственно-ориентированными, а также попытаться сформировать систему, которая будет иметь возможность ежедневно общаться с нашими общинами в диаспоре от имени Республики Армения, и в некотором смысле институционально и систематически представлять правительству Республики Армения проблемы, повестки, заботы, вопросы диаспоры”, - отметил Никол Пашинян.
По мнению премьер-министра, важно четко разделить функции и зафиксировать, что диаспора, как бы важна и дорога она ни была, но она не является институтом управления Республикой Армения, и наоборот, как бы важна и дорога ни была Республика Армения для диаспоры, Республика Армения не является институтом управления диаспорой. “Это очень важно. А каковы эти отношения? Нужно зафиксировать, что, конечно, есть формулировки этого вопроса, они были всегда, но нужно скорректировать соотношение этих формулировок с действительностью.
Позвольте также сказать, что, возможно, есть необходимость сформулировать и предложить ответ на этот вопрос в новой ситуации. И в этом вопросе мы, конечно, рассчитываем на вас, потому что это не тот случай, когда правительство представит какие-то формулировки. Мы можем высказывать идеи, у нас могут быть предложения, мы можем реагировать на ваши предложения, но это работа, которую мы должны сделать вместе”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, это ситуация и работа, которая вызывает много вопросов и сегодня нет ответов на все эти вопросы. При этом премьер-министр выразил уверенность, что вместе они смогут найти ответы на вопросы.
“Однако нужно сказать и то, что и список вопросов не сформулирован четко. Т.е. новый институт, новые вопросы, новая точка зрения, новые перспективы — это естественно, и я не буду пытаться использовать сегодняшнюю встречу, чтобы вдаваться в такие содержательные детали. Я просто хочу всех вас поприветствовать, выразить радость и удовлетворение по поводу такого контакта, и поблагодарить вас за готовность взять на себя эту действительно непростую функцию, потому что рычагов мало, ответственность велика, и конечно, на пути к принятию этого статуса от вас потребовались определенные мужество и отвага”, - сказал глава правительства и приветствовал этот шаг уполномоченных, их готовность продвигать повестку, которая существует и может существовать между Республикой Армения и армянами мира.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян отметил, что уполномоченные вовлечены в жизнь общин и имеют серьезные связи с Арменией, готовы взять на себя эту работу и быть связующим звеном между аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры и общинами. Заре Синанян сообщил, что число членов уполномоченных уже превышает десять и процесс назначения членов уполномоченных в разных странах мира продолжается.
Премьер-министр Пашинян призвал присутствующих в своей деятельности сосредоточиться на Армении и ее интересах, сделать Армению одним из важнейших компонентов идентичности.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с функциями института уполномоченного по делам диаспоры и укреплением отношений Армения-диаспора.