Մայր տաճարի վերաօծման արարողությունը (լուսանկարներ)
Սեպտեմբերի 29-ին տեղի ունեցավ Էջմիածնի Մայր Տաճարի վերաօծման արարողությունը և Հայրապետական Սուրբ պատարագը:
301-303 թվականներին կառուցված Մայր տաճարը շուրջ 12 տարի տևած հիմնանորոգման աշխատանքներից հետո կրկին բացեց իր դռները հանրության առջև՝ արդեն վերաօծված։
Պատարագին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, տարբեր երկրների հայոց թեմերի հոգևորականներ, տարբեր եկեղեցիների ներկայացուցիչներ, ուխտավորներ։
Վերաօծման և Սուրբ պատարագի ընթացքում տաճարի ներսում միայն հատուկ հրավիրատոմսով հյուրերն էին։ Միջոցառմանը հետևել ցանկացող քաղաքացիները այն դիտում էին Մայր տաճարի բակում տեղադրված մի քանի մեծ էկրաններով։
Պատարագի ավարտից հետո միայն դրսում հավաքվածները մտան ներս՝ Սուրբ հաղորդություն ստանալու և վերաօծված Մայր տաճարը ներսից տեսնելու համար։

В Эчмиадзине состоялась церемония переосвящения Кафедрального собора
29 сентября в Первопрестольном святом Эчмиадзине состоялись торжественная церемония переосвящения Кафедрального собора и священная литургия.
Построенный в 301-303 гг. главный собор вновь открыл свои двери перед прихожанами после 12-летних реставрационных работ.
На литургии присутствовали президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, премьер-министр Никол Пашинян, вице-премьер Мгер Григорян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, высокопоставленные должностные лица, священнослужители епархий Армянской Апостольской церкви в других странах, представители различных религиозных конфессий, паломники.
На церемонии переосвящения и священной литургии присутствовали только специально приглашенные гости. Все остальные наблюдали за происходящим на установленных во дворе больших экранах.
Только после завершения литургии собравшиеся смогли зайти в Кафедральный собор причаститься и осмотреть его изнутри.