Հայտարարությունը, որ երրորդ երկրները կապահովեն ՀՀ տարածքում հաղորդակցությունների անվտանգությունը, իրականությանը չի համապատասխանում․ վարչապետ
Երևանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը: Նախ կայացել է նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը: Բացի ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարներից, ընդլայնված կազմով նիստին մասնակցել են նաև Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը և Ուզբեկստանի Կառավարության ղեկավար Աբդուլա Արիպովը: Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի պաշտոնական կայքից։
«Ընդլայնված կազմով նիստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այսօրվա նիստին մասնակցելու համար։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության մեջ, անկասկած, ընդլայնում է տնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները և վայելում մեր լիակատար աջակցությունը։
Թույլ տվեք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամների անունից ողջունել նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության Կառավարության ղեկավար Աբդուլա Արիպովին։
Այսօր նախատեսվում է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Ուզբեկստանի Հանրապետության միջև 2024-2026 թթ․ համատեղ գործունեության ծրագրի ստորագրումը, ինչը կնպաստի առևտրի ընդլայնմանը և տնտեսական համագործակցության զարգացմանը։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Կուբայի պատվիրակությանը։
Հայկական կողմն առաջնային նշանակություն է տալիս փոխշահավետ համագործակցությանը հավատարիմ երրորդ երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի կնքման շուրջ բանակցություններին։
Արտաքին կոնտուրի վրա փոխազդեցությունը հնարավորինս օպտիմալացնելու համար անհրաժեշտ է.
- իրականացնել երրորդ երկրների հետ առկա առևտրային համաձայնագրերի լրացուցիչ վերլուծություն՝ դրանց թերությունները բացահայտելու և բարելավման ուղղությունները որոշելու նպատակով։
- Մանրակրկիտ դիտարկել առևտրի ծավալները մեծացնելու նպատակով նոր դրույթների ներդրման հնարավորությունը։
- Սահմանել փոխգործակցության արդյունավետությունը գնահատելու հստակ չափանիշներ, ինչպիսիք են՝ առևտրի մակարդակը, ներդրումների հոսքերը և ենթակառուցվածքների զարգացումը:
Համագործակցության արդյունքների կանոնավոր մոնիթորինգը և գնահատումը կնպաստեն ռազմավարությունների և համաձայնագրերի ժամանակին ճշգրտմանը` ապահովելով առևտրային հարաբերությունների հուսալի և կայուն զարգացումը:
Պետք է նշեմ, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում միասնական էներգետիկ շուկայի ստեղծման հարցի չլուծված լինելը զգալիորեն դանդաղեցնում է մեր երկրների տնտեսությունների աճի տեմպերը, որոնք կարող էին ավելի բարձր լինել, քան հիմա։
Կցանկանայի նշել նաև Հայաստանի համար արդյունավետ տրանսպորտային և լոգիստիկ քաղաքականության իրականացման արդիականությունը։
Բեռների առաքման ժամանակի կրճատման, Ասիայի և Եվրոպայի, Հյուսիսի և Հարավի միջև նոր այլընտրանքային տրանսպորտային հաղորդակցությունների որոնման տեսանկյունից կցանկանայի ևս մեկ անգամ ուշադրություն հրավիրել Հայաստանի Հանրապետության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վրա։
Նախագծի նպատակն է՝ ստեղծել առավել բարենպաստ պայմաններ բոլոր շահագրգիռ պետությունների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, ինչպես նաև էապես մեծացնել տարածաշրջանի լոգիստիկ ներուժը՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է լիովին ապահովել իր տարածքով բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց երթևեկության անվտանգությունը։ Ի դեպ, բոլոր հայտարարությունները, թե Հայաստանն ինչ-որ տեղ, ինչ-որ փաստաթղթում իբր համաձայնել է, որ երրորդ երկրները պետք է ապահովեն իր տարածքում հաղորդակցությունների անվտանգությունը, ուղղակի իրականության խեղաթյուրում են։ Ցանկանում եմ նշել, որ նույնը վերաբերում է որոշ մեկնաբանությունների, թե իբր Հայաստանն ինչ-որ տեղ, երբևէ, ինչ-որ կերպ համաձայնել է սահմանափակել իր ինքնիշխանությունը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների հարցում։ Այդպիսի բան երբեք չի եղել, և սա նույնպես իրականության ակնհայտ խեղաթյուրում է։ Հայաստանի պարտավորությունը հստակ է՝ երաշխավորել իր տարածքում բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անվտանգությունը, և մենք դա երաշխավորում ենք։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին առավել մանրամասն տեղեկություն կարող եք ստանալ համանուն գրքույկներից, որոնք հասանելի են միջոցառման մասնակիցներին»։
Այնուհետև նիստի մասնակիցները ստորագրել են ընդունված որոշումների արձանագրությունները: Որոշումները վերաբերել են հարկային, մաքսային վարչարարություններին, ինտեգրացիոն մեխանիզմներին, երրորդ երկրների հետ փոխգործակցությանը և այլ հարցերի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Утверждение о том, что третьи страны будут обеспечивать безопасность коммуникаций на территории Армении, не соответствует действительности. премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в Ереване состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета. Сначала заседание прошло в узком, а затем - в расширенном составе. Помимо глав правительств государств-членов ЕАЭС, в заседании также приняли участие первый вице-президент Исламской Республики Иран Мохаммад Реза Ариф и глава правительства Узбекистана Абдулла Арипов.
В ходе заседания в расширенном составе премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
“Прежде всего, хочу поприветствовать первого вице-президента Исламской Республики Иран Мохаммада-Резу Арефа за участие в сегодняшнем заседании Евразийского межправительственного совета.
Вовлеченность Исламской Республики Иран в сотрудничестве с ЕАЭС, несомненно расширяет возможности экономического взаимодействия и пользуется нашей полной поддержкой.
От имени членов Евразийского межправительственного совета позвольте также поприветствовать главу правительства Республики Узбекистан Абдуллу Нигматовича Арипова.
Сегодня предусмотрено также подписание плана совместных мероприятий Евразийской экономической комиссии и Республики Узбекистан на 2024-2026 гг., что, будет способствовать расширению торговли и развитию экономического сотрудничества.
Хочу выразить признательность также кубинской делегации.
Армянская сторона придает первостепенное значение переговорам по заключению договоров о свободной торговле с третьими странами, которые настроены на взаимовыгодное сотрудничество.
Для того, чтобы по возможности оптимизировать взаимодействие на внешнем контуре следует:
- провести дополнительный анализ существующих торговых соглашений с третьими странами для выявления их недостатков и определения направлений для их улучшения;
- тщательно проработать возможность внедрения новых положений с целью увеличения объемов торговли;
- установить четкие критерии оценки эффективности взаимодействия, такие как уровень торговли, инвестиционные потоки, развитие инфраструктуры.
Регулярный мониторинг и оценка результатов сотрудничества будут способствовать своевременному внесению корректировок в стратегии и соглашения, обеспечивая надежное и устойчивое развитие торговых связей.
Хочу отметить, что неразрешенность вопроса создания общего рынка энергоресурсов в рамках ЕАЭС в значительной степени замедляет темпы роста экономик наших государств, которые могли быть более высокими, чем сейчас.
Хотелось бы также отметить актуальность осуществления эффективной транспортно-логистической политики для Армении.
С точки зрения сокращения сроков доставки грузов, поиска новых альтернативных транспортных коммуникаций между Азией и Европой, между Севером и Югом хочу еще раз акцентировать внимание на проекте Республики Армения «Перекресток мира».
Целью проекта является формирование наиболее благоприятных условий для развития торгово-экономических связей между всеми заинтересованными государствами, а также значительное наращивание логистического потенциала региона на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции стран, принципов равноправия и взаимности.
Республика Армения готова полностью обеспечить безопасность прохождения грузов, транспортных средств и людей по своей территории. Кстати, все утверждения о том, что Армения где-то, в каком-то документе якобы согласилась, что третьи страны должны обеспечивать безопасность коммуникаций на ее территории, являются просто искажением действительности. Хочу заметить, что то же касается неких комментариев о том, что Армения где-либо, когда-либо, как-либо согласилась на какое-то ограничение своего суверенитета по поводу региональных коммуникаций. Никогда не было такого, и тоже тоже явное искажение действительности. Обязательство Армении однозначно: гарантировать безопасность грузов, транспортных средств и людей на своей территории, и мы это гарантируем.
Более подробную информацию о проекте «Перекресток мира» вы можете получить из одноименных брошюр, которые доступны участникам мероприятия”.
Затем участники заседания подписали протокол принятых решений. Решения касались налогового и таможенного администрирования, механизмов интеграции, взаимодействия с третьими странами и других вопросов.