Նիկոլ Փաշինյանը Ելիսեյան պալատում հանդիպել է Էմանուել Մակրոնի հետ
Ելիսեյան պալատում այսօր տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Վարչապետի կայքի հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ օրակարգին վերաբերող հարցեր, ընդգծվել է բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացման շարունակականության կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է բարեկամ Ֆրանսիայի մշտական աջակցությունը և ընդգծել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտների զարգացմանն ուղղված քայլերի իրականացման հարցում։
Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատել է անվերապահ աջակցությունը Հայաստանին, ինչպես նաև Ֆրանսիա-Հայաստան երկկողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացման պատրաստակամությունը։
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների արդյունքներին` նշելով, որ նախագծի կետերի 80 տոկոսը համաձայնեցված է և Հայաստանը պատրաստ է դրա հիման վրա ստորագրել պայմանագիրն ու շարունակել հետագա քննարկումները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ քայլերը` համոզմունք հայտնելով, որ պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի այդ խնդրի լուծմանը:
Քննարկվել են նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա գնալ տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման:
Էմանուել Մակրոնն իր երկրի սատարումն ու աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի Կառավարության քայլերին` ուղղված խաղաղությանն ու կայունությանը, միաժամանակ ողջունել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական խնդիրներին, բնակարանային ապահովման ՀՀ Կառավարության ծրագրին: Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը կարևորել են միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը` առկա խնդիրների հասցեագրման և լուծման գործում:
Հայաստանի վարչապետը և Ֆրանսիայի նախագահը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության հարցում, ակնկալում է բարեկամ Ֆրանսիայի շարունակական աջակցությունը:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության դերակատարումը և ընդգծել Ֆրանսիայի կարևոր դերը՝ ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի և Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի կողմից աջակցման հարցում:

В Елисейском дворце состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна и президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Собеседники обсудили вопросы многоотраслевой повестки Армения-Франция, была подчеркнута важность продолжительной реализации последовательных шагов, направленных на развитие и укрепление дружественных отношений.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность постоянной поддержки дружественной Франции и готовность Армении осуществить шаги, направленные на развитие всех сфер двусторонних интересов.
Президент Франции подтвердил свою безоговорочную поддержку Армении, а также готовность к последовательному развитию двусторонних отношений Франция-Армения.
Затем премьер-министр Республики Армения коснулся результатов обсуждений проекта мирного договора с Азербайджаном, отметив, что 80% пунктов проекта согласовано и Армения готова подписать на этой основе договор и продолжить дальнейшие обсуждения. Никол Пашинян подчеркнул важность шагов по обеспечению мира и стабильности в регионе, выразив уверенность, что подписание соглашения будет способствовать решению этой проблемы.
Были также обсуждены вопросы, связанные с проектом правительства Республики Армения “Перекресток мира”. Никол Пашинян подчеркнул, что Армения готова разблокировать региональные коммуникации на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.
Эммануэль Макрон выразил поддержку своей страны, а также поддержал шаги правительства Армении, направленные на мир и стабильность, и в то же время приветствовал проект “Перекресток мира”.
Были также затронуты социальные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и программа правительства Республики Армения по жилищному обеспечению. В этом контексте Никол Пашинян и Эммануэль Макрон подчеркнули важность последовательной поддержки международного сообщества в решении существующих проблем.
Премьер-министр Армении и президент Франции обсудили также вопросы сотрудничества Армения-ЕС. Никол Пашинян отметил, что Ереван рассчитывает на дальнейшую поддержку дружественной Франции в вопросе сотрудничества Армении с ЕС.
Премьер-министр Армении также высоко оценил роль Миссии ЕС в Армении и подчеркнул важную роль Франции в начале диалога о либерализации визового режима с ЕС и оказании Армении помощи в рамках Европейского фонда мира.