Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դը Քրուի հետ
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դը Քրուի հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Բելգիա համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի քննարկումներին և վերջին զարգացումներին: Վարչապետն անընդունելի համարելով վերջին օրերին ադրբեջանական ագրեսիվ հռետորաբանությունը՝ ընդգծել է Հայաստանի Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Բելգիայի վարչապետը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերը` ողջունելով այդ ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության քայլերը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ու դրա սկզբունքների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսանդր դը Քրուն քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացման շուրջ: Բելգիայի վարչապետը հայտնել է իր գլխավորած Կառավարության պատրաստակամությունը` նպաստելու այդ գործընթացին»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Бельгии Александром де Кро
На полях 19-го саммита Международной организации Франкофонии состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с премьер-министром Королевства Бельгия Александром де Кро.
Собеседники коснулись вопросов дальнейшего развития и расширения сотрудничества Армения-Бельгия.
Состоялся обмен мыслями относительно ситуации с безопасностью в регионе Южного Кавказа.
Премьер-министр Пашинян коснулся обсуждений мирного договора между Арменией и Азербайджаном и последних развитий в этом контексте. Назвав неприемлемой агрессивную риторику Азербайджана в последние дни, премьер-министр подчеркнул приверженность правительства Армении повестке мира.
Премьер-министр Бельгии подчеркнул важность шагов по обеспечению мира и стабильности в регионе, приветствуя шаги правительства Республики Армения в этом направлении.
Состоялся обмен мнениями о разработанном правительством Республики Армения проекте “Перекресток мира” и его принципах, направленных на разблокирование региональных коммуникаций.
Никол Пашинян и Александр де Кро обсудили также вопросы развития сотрудничества Армения-Европейский союз. Премьер-министр Бельгии выразил готовность возглавляемого им правительства внести свой вклад в этот процесс.