«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը 2012թ. հունվար-հունիսին աճել է 10,5%
Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2012 թվականի հունվար-հունիսին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բեռնափոխադրումների ծավալը կազմեց 1584,5 հազար տոննա, ինչը 10,5% գերազանցում է 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշը:
Արտահամնան հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը  կազմեց 216 հազար տոննա, ինչը 11,1% գերազանցում է 2011 թվականի հունվար-հունիս ամիսների ցուցանիշը: Ներմուծման հաղորդակցությունում 2012 թ. առաջին կիսամյակում փոխադրվել է 598,8 հազար տոննա բեռ, ինչը 2,6%-ով գերազանցում է 2011 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Իսկ բեռնափոխադրումների ծավալը տեղական հաղորդակցությունում կազմեց 769,7 հազար տոննա, ինչը 17,3%-ով գերազանցում է 2011 թ. հունվար-հունիսի ցուցանիշը:
Հարկ է նշել, որ 5,7%-ով ավելացել է նաև բեռնատար գնացքի միջին քաշը: 2012 թվականի առաջին կիսամյակում այս ցուցանիշը կազմել է 1432 տոննա՝ 2011 թ. նույն ժամանակահատվածում գրանցված 1355 տոննայի դիմաց:
Նշենք  նաև, որ միայն 2012 թվականի հունիսի ընթացքում բեռնափոխադրումների ծավալն աճել է 18,7%-ով: Միայն մեկ ամսվա ընթացքում ՀԿԵ-ն փոխադրել է 340,8 հազ. տոննա բեռ, որից 120,5 հազ. տոննան՝ ներմուծման, 36,7 հազ. տոննան՝ արտահանման և 183,6 հազ. տոննան՝ տեղական հաղորդակցությունում:
Այսպիսով, ընկերությունում շարունակվում է գործունեության հիմնական ցուցանիշների՝ այդ թվում նաև բեռնափոխադրումների ծավալների աճը: Նման արդյունքներին հնարավոր է եղել հասնել բեռների արժեքում տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանն ուղղված Ընկերության ճկուն սակագնային քաղաքականության, ենթակառուցվածքի արդիականացման և փոխադրման գործընթացի կատարելագործման շնորհիվ:
ՀԿԵ-ում էապես բարելավվել են լոկոմոտիվների և բեռնատար վագոնների շահագործման ցուցանիշները
2012 թվականի առաջին կիսամյակում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում էապես բարելավվել են լոկոմոտիվների և բեռնատար վագոնների շահագործման ցուցանիշները: Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ մեկ բեռնատար վագոնի շրջանառությունը 2011 թ-ի հունվար-հունիսի համեմատությամբ արագացել է 0,4 օրով կամ 11,1%-ով:
Ըստ վիճակագրական տվյալների, առաջին կիսամյակում մեկ վագոնը շրջանառությունում էր գտնվել միջինում 3,6 օր:
Մեկ վագոնի միջին արտադրողականությունը 2012 թվականի հունվար-հունիսին կազմեց 4021 տկմ նետտո/վագոն, ինչը 11%-ով գերազանցում է 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Բարելավվել են նաև լոկոմոտիվների շահագործման ցուցանիշները: Մեկ լոկոմոտիվի միջին օրական վազքը կազմել է 355,5 լոկ-կմ, ինչը 5,9%-ով գերազանցեց  2012 թ. հունվար-հունիսի ցուցանիշը:
Ընկերությունը նման արդյունքների կարողացել է հասնել ենթակառուցվածքի և շարժակազմի արդիականացման, գնացքների անվտանգության ապահովման շնորհիվ:

Volume of SCR Freight Traffic in 1/2 of 2012 Increased by 10.5%
The volume of freight traffic of "South Caucasus Railway" in January-June 2012 amounted to 1584.5 thousand tons, up 10.5% over the same period in 2011.
In the first six months of 2012 SCR transported 216.0 thousand tons of cargo in export, which exceeds the first half of 2011 by 11.1%.
The volume of cargo in import traffic was 598.8 thousand tons, up 2.6% over January-June last year. In local traffic during the reporting period of 2012 the railway transported 769.7 thousand tons of cargo, which is 17.3 higher than in the first half of 2011.
It should be noted that in January-June this year the average weight of a freight train increased by 5.7%, reaching 1 432 tons against last year's 1355 tons.
In addition, in June 2012 the volume of freight traffic increased by 18.7%. Only during the month SCR transported 340.8 thousand tons of cargo, including 120.5 thousand tons in import, 36.7 thousand tons in export and 183.6 thousand tons in local traffic.
The railway is gradually building up key performance indexes including the volume of cargo. We achieved these results thanks to SCR flexible tariff policy aimed at reducing transport costs in the price of the goods transported.
SCR Significantly Increased the Efficiency of the Locomotive and Car Fleets
South Caucasus Railway in January-June 2012 significantly increased the level of efficiency of freight cars and locomotives. According to CJSC "SCR" recent statistics accelerated turnover of freight cars increased by 0.4 days or 11.1% to the level of the first half of 2011.
According to statistics on the average one car was on run during 3.6 days. In January-June 2012 the average daily performance of a car amounted to 4021 tones/km net / wagon, up 11% over the same period in 2011.
The locomotive fleet performance indexes also improved. In particular, the average mileage of the locomotive was 355.5 loc/km, which exceeds  the first half of 2011 by 5.9%.
The Company achieved such results due to its policy of railway infrastructure and traction-rolling stock improvement on the basis of comprehensive measures to ensure traffic safety.