«Ես եզդի եմ ու Հայաստանը շատ շատերից ավելի շատ եմ սիրում»
«Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցացիա» ՀԿ-ի նախագահ, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանող Սաիդ Ավդալյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե ներկայումս հայ հանրության մոտ ձևավորվել է մի կարծրատիպ, թե եզդի ընտանիքները շատ վաղ հասակից են իրենց երեխաներին ամուսնացնում: «Իհարկե, դա իրականությանը չի համապատասխանում: Չեմ ժխտում, կան որոշ եզդիական ընտանիքներ, որոնք իրենց երեխաներին շատ շուտ են ամուսնացնում, բայց ոչ մի ընտանիք էլ «կրակը չի ընկել» իր երեխայի ձեռքը, որ շուտ ամուսնացնի: Այդ սխալ կարծրատիպը ձևավորվել է ոչ ճիշտ նկարագրման արդյունքում»,- ավելացրեց Սաիդը:
Եզդիների ամուսնության հարցը վերջին օրերին լայնորեն քննարկվեց, երբ կառավարությունն առաջարկեց օրենսդրական փոփոխություն կատարել եւ աղջիկների ու տղաների համար ամուսնական տարիք սահմանել 18-ը: Գործող օրենքով աղջիկների ամուսնությունը թույլատրվում է 17 տարեկանից:
Աշխարհի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը այս թեմայով ասել էր, թե եզդի աղջիկը ազգային սովորության համաձայն շուտ է ամուսնանում, եւ իրենց ազգի համար 18 տարեկան աղջիկն արդեն «պառավ է»:
«Եզդիների մոտ երիտասարդներին վաղ տարիքից ամուսնացնելը հիմնականում պայմանավորված է դեմոգրաֆիական խնդրով: Շատ քիչ թիվ ենք կազմում. Հայաստանում, պաշտոնական տվյալների համաձայն, եզդիների թիվը հասնում է 40 հազարի, իսկ ողջ աշխարհում` 2 - 2.5 մլնի: Սա է հիմնական խնդիրը, որ Հայաստանում բնակվող որոշ եզդիական ընտանիքներ իրենց երեխաներին վաղ են ամուսնացնում` փորձելով այդ կերպ նպաստել ազգի գենոֆոնդի մեծացմանը: Նորից եմ կրկնում` դա որոշ ընտանիքներ, իսկ ինչ վերաբերվում է եզդիների մեծամասնությանը, ապա նրանք կտրականապես դեմ են արտահայտվում վաղ ամուսնություններին»,-ավելացրեց Սաիդ Ավդալյանը:
Նրա խոսքերով` այսօր եզդի երիտասարդների մեծ մասը ավելի շատ ձգտում է կրթություն ստանալ, իրենց համար աշխատանք գտնել ու կարիերա ստեղծել, քան թե ամուսնանալ վաղ տարիքում ու կանգնել մի շարք խնդիրների առջեւ:
«Այսօր շատ եզդի տղաներ ու աղջիկներ ձգտում են իրենց տեղը գտնել կյանքում, ինքնահաստատվել ու նոր միայն մտածել ամուսնության մասին: Ժամանակները փոխվում են ինչպես մյուս ազգերի, այնպես էլ եզդիների մոտ: Ճիշտ է, չպետք է մոռանալ անցյալը, բայց միեւնույն ժամանակ պետք է անցյալը համապատասխանեցնել ներկային ու հիմք ստեղծել ապագայի համար»,-ավելացրեց Սաիդը:
«Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցացիա» ՀԿ-ի նախագահին վրդովեցրել է հատկապես համացանցում հայ երիտասարդների քննարկումները, որոնք ազգայնամոլական եւ շովինիստական են, թե իբր «եզդիները պիտի լքեն մեր երկիրը»:
«Իմ անունը Սաիդ Ավդալյան է: Ես ազգությամբ եզդի եմ, ու հանդիսանում եմ ՀՀ լիիրավ քաղաքացի, ինչպես որ ՀՀ-ում ապրող ազգությամբ հայերը: Ունեմ նույն այն իրավունքները, ինչ որ մյուս բոլոր հայերը, ասորիները, հույները եւ այլն: Հետեւաբար, ես Հայաստանը համարում եմ իմ երկիրը, իմ հայրենիքը: Ճիշտ է, եզդիների բնօրրանը համարվում է Հս.Իրաքը, այն միշտ էլ կմնա իմ սրտում, սակայն այս դեպքում ես իմ հայրենիքն եմ համարում այն երկիրը, որտեղ ծնվել, մեծացել, կրթություն եմ ստացել. տվյալ դեպքում դա Հայաստանն է: Պատրաստ եմ ցանկացած գործողությունների ի շահ իմ երկիր Հայաստանի ու նրա բնակչության` եզդիների, հայերի ու մնացած բոլոր ազգերի»,-ասում է Սաիդը:
Սաիդը հիշեցնում է, որ եզիդները միշտ հայերի կողքին են եղել, եւ դա ապացուցել է պատմությունը: Նա հիշեցնում է Իգդիրի ճակատամարտը, առաջին աշխարհամարտի ժամանակ եզդիների օգնությունը հայ ժողովորդին, Ջահանգիր աղայի ու Անդրանիկ փաշայի ղեկավարությամբ 1915թ.-ի իրադարձությունների ժամանակ Վանի, Ալաշկերտի, Սուրմալուի ու այլ շրջանների հայ բնակչության ինքնապաշտպանական մարտերը, Մայիսյան հերոսամարտերը, մասնավորապես` Բաշ-Ապարանում ու Սարդարապատում, Կարսում ու Սարիղամիշում:
«Վերջին 4 ճակատամարտերում եզդիական 2000-3000 հոգանոց հեծյալները Ջահանգիր աղայի եւ Ուսուբ բեկի գլխավորությամբ կռվեցին թշնամու դեմ: Ճակատամարտի թեժ պահին եզդի Ջահանգիր աղան սպանում է հայերի թշնամի, թուրքական զորքերի հրամանատար Ֆերիկ փաշային: Ղարաբաղյան պատերազմ, որի ընթացքում բազմաթիվ եզդիներ, այդ թվում նաեւ իմ 33 տարեկան հորեղբայրը ու 25 տարեկան եղբայրը զոհվեցին, կյանքները չխնայեցին իրենց հայրենիքի` Հայաստանի փրկության համար: Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում իմ մյուս հորեղբայրը 11 տոննա միս է անվարձահատույց տվել պատերազմի մասնակիցներին: Ոչ մեկն իրավունք չունի սեպ խրելու դարերի խորքից եկած հայ-եզդիական բարեկամության միջեւ: Հայաստանը ինչպես հայերի երկիրն է, այնպես էլ իմ երկիրը, այնպես էլ եզդիների հայրենիքն է, ինչ կապ ունի դու հայ ես կամ ես եզդի եմ: Հայաստանի Հանրապետությունում ազգային պատկանելություն չկա: Ես եզդի եմ ու Հայաստանը շատ շատերից ավելի շատ եմ սիրում»,- ավելացրեց Սաիդ Ավդալյանը:

Sayid Avdalyan is determined to break a few stereotypes about the new generation of Yezidis in Armenia.
He is pursuing a Masters in International Relations at Yerevan State University and also serves as President of the Association of Yezidi Youth in Armenia.
The first stereotype on his hit list is that Yezidi boys and girls are married off by their parents at an early age
“Sure, some parents still do this but it’s a minority today, says Sayid, touching on a subject that has been in the news of late. The Armenian government has drafted a bill upping the legal age of marriage for boys and girls to 18. Currently, girls can marry when they turn 17.
Aziz Tamoyan, President of the Global Yezidi Union in Armenia, says that according to tradition Yezidi girls are regarded as spinsters at 18.
Sayid says that a major reason for early marriages is demographic. “We are small in numbers. In Armenia, there are around 40,000 Yezidis and worldwide just 2-2.5 million. This is why some families still push for early marriages. But most families now oppose the tradition.”
He says that most young Yezidis today want to get a higher education and a job afterwards rather than getting married right out of high school.
“Today, many young Yezidis want to establish themselves in society before thinking about getting married. Times have changed and we have to keep up with them without forgetting our past,” says Sayid.
The Yezidi Youth Association president says he was offended to read certain chauvinistic comments by Armenian young people in various internet chat sites that the Yezidis should leave the country.
“My name is Sayid Avdalyan and I’m a full citizen of Armenia with all the rights and responsibilities of everyone else; Armenians, Assyrians and Greeks. Thus, I consider Armenia my home. Yes, northern Iraq is considered as the native homeland of the Yezidi nation and it will always have a place in my heart. But I consider my homeland to be Armenia, where I was born and raised. I am ready to do all to serve my homeland and all its citizens.”
Sayid notes that Yezidis have always struggled alongside Armenians and gives the example of Jahangir Agha, a national hero of the Yezidis in early 20th century.
Jahangir Agha teamed up with Andranik Pasha in the battles to defend the Armenian communities of Van and Alashkert in 1915 against Ottoman aggression.
In 1918, Jahangir Agha participated in Bash-Aparan battle with his Yezidi battalion of three hundred horsemen against Turkish Army invaded Armenia. He also joined Armenians during the anti-Bolshevik revolt of February 18, 1921 and participated in battles for Yerevan.
“In the Karabakh War both my 33 year-old uncle and 25 year-old brother died in the defense of their homeland. Many other Yezidis fought and died on the battlefield. My other uncle donated 11 tons of meat for the soldiers. No one has the right to foment divisions in the long history of friendship between Armenians and Yezidis. Armenia is my homeland as well. It doesn’t matter what your ethnic identity may be,” Sayid said.
When it was time to part ways, the young man turned and calmly stated, “Yes, I’m a Yezidi but I love Armenia much more than many others.”