«Ես եզդի եմ ու Հայաստանը շատ շատերից ավելի շատ եմ սիրում»
«Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցացիա» ՀԿ-ի նախագահ, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանող Սաիդ Ավդալյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե ներկայումս հայ հանրության մոտ ձևավորվել է մի կարծրատիպ, թե եզդի ընտանիքները շատ վաղ հասակից են իրենց երեխաներին ամուսնացնում: «Իհարկե, դա իրականությանը չի համապատասխանում: Չեմ ժխտում, կան որոշ եզդիական ընտանիքներ, որոնք իրենց երեխաներին շատ շուտ են ամուսնացնում, բայց ոչ մի ընտանիք էլ «կրակը չի ընկել» իր երեխայի ձեռքը, որ շուտ ամուսնացնի: Այդ սխալ կարծրատիպը ձևավորվել է ոչ ճիշտ նկարագրման արդյունքում»,- ավելացրեց Սաիդը:
Եզդիների ամուսնության հարցը վերջին օրերին լայնորեն քննարկվեց, երբ կառավարությունն առաջարկեց օրենսդրական փոփոխություն կատարել եւ աղջիկների ու տղաների համար ամուսնական տարիք սահմանել 18-ը: Գործող օրենքով աղջիկների ամուսնությունը թույլատրվում է 17 տարեկանից:
Աշխարհի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը այս թեմայով ասել էր, թե եզդի աղջիկը ազգային սովորության համաձայն շուտ է ամուսնանում, եւ իրենց ազգի համար 18 տարեկան աղջիկն արդեն «պառավ է»:
«Եզդիների մոտ երիտասարդներին վաղ տարիքից ամուսնացնելը հիմնականում պայմանավորված է դեմոգրաֆիական խնդրով: Շատ քիչ թիվ ենք կազմում. Հայաստանում, պաշտոնական տվյալների համաձայն, եզդիների թիվը հասնում է 40 հազարի, իսկ ողջ աշխարհում` 2 - 2.5 մլնի: Սա է հիմնական խնդիրը, որ Հայաստանում բնակվող որոշ եզդիական ընտանիքներ իրենց երեխաներին վաղ են ամուսնացնում` փորձելով այդ կերպ նպաստել ազգի գենոֆոնդի մեծացմանը: Նորից եմ կրկնում` դա որոշ ընտանիքներ, իսկ ինչ վերաբերվում է եզդիների մեծամասնությանը, ապա նրանք կտրականապես դեմ են արտահայտվում վաղ ամուսնություններին»,-ավելացրեց Սաիդ Ավդալյանը:
Նրա խոսքերով` այսօր եզդի երիտասարդների մեծ մասը ավելի շատ ձգտում է կրթություն ստանալ, իրենց համար աշխատանք գտնել ու կարիերա ստեղծել, քան թե ամուսնանալ վաղ տարիքում ու կանգնել մի շարք խնդիրների առջեւ:
«Այսօր շատ եզդի տղաներ ու աղջիկներ ձգտում են իրենց տեղը գտնել կյանքում, ինքնահաստատվել ու նոր միայն մտածել ամուսնության մասին: Ժամանակները փոխվում են ինչպես մյուս ազգերի, այնպես էլ եզդիների մոտ: Ճիշտ է, չպետք է մոռանալ անցյալը, բայց միեւնույն ժամանակ պետք է անցյալը համապատասխանեցնել ներկային ու հիմք ստեղծել ապագայի համար»,-ավելացրեց Սաիդը:
«Հայաստանի երիտասարդ եզդիների ասոցացիա» ՀԿ-ի նախագահին վրդովեցրել է հատկապես համացանցում հայ երիտասարդների քննարկումները, որոնք ազգայնամոլական եւ շովինիստական են, թե իբր «եզդիները պիտի լքեն մեր երկիրը»:
«Իմ անունը Սաիդ Ավդալյան է: Ես ազգությամբ եզդի եմ, ու հանդիսանում եմ ՀՀ լիիրավ քաղաքացի, ինչպես որ ՀՀ-ում ապրող ազգությամբ հայերը: Ունեմ նույն այն իրավունքները, ինչ որ մյուս բոլոր հայերը, ասորիները, հույները եւ այլն: Հետեւաբար, ես Հայաստանը համարում եմ իմ երկիրը, իմ հայրենիքը: Ճիշտ է, եզդիների բնօրրանը համարվում է Հս.Իրաքը, այն միշտ էլ կմնա իմ սրտում, սակայն այս դեպքում ես իմ հայրենիքն եմ համարում այն երկիրը, որտեղ ծնվել, մեծացել, կրթություն եմ ստացել. տվյալ դեպքում դա Հայաստանն է: Պատրաստ եմ ցանկացած գործողությունների ի շահ իմ երկիր Հայաստանի ու նրա բնակչության` եզդիների, հայերի ու մնացած բոլոր ազգերի»,-ասում է Սաիդը:
Սաիդը հիշեցնում է, որ եզիդները միշտ հայերի կողքին են եղել, եւ դա ապացուցել է պատմությունը: Նա հիշեցնում է Իգդիրի ճակատամարտը, առաջին աշխարհամարտի ժամանակ եզդիների օգնությունը հայ ժողովորդին, Ջահանգիր աղայի ու Անդրանիկ փաշայի ղեկավարությամբ 1915թ.-ի իրադարձությունների ժամանակ Վանի, Ալաշկերտի, Սուրմալուի ու այլ շրջանների հայ բնակչության ինքնապաշտպանական մարտերը, Մայիսյան հերոսամարտերը, մասնավորապես` Բաշ-Ապարանում ու Սարդարապատում, Կարսում ու Սարիղամիշում:
«Վերջին 4 ճակատամարտերում եզդիական 2000-3000 հոգանոց հեծյալները Ջահանգիր աղայի եւ Ուսուբ բեկի գլխավորությամբ կռվեցին թշնամու դեմ: Ճակատամարտի թեժ պահին եզդի Ջահանգիր աղան սպանում է հայերի թշնամի, թուրքական զորքերի հրամանատար Ֆերիկ փաշային: Ղարաբաղյան պատերազմ, որի ընթացքում բազմաթիվ եզդիներ, այդ թվում նաեւ իմ 33 տարեկան հորեղբայրը ու 25 տարեկան եղբայրը զոհվեցին, կյանքները չխնայեցին իրենց հայրենիքի` Հայաստանի փրկության համար: Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում իմ մյուս հորեղբայրը 11 տոննա միս է անվարձահատույց տվել պատերազմի մասնակիցներին: Ոչ մեկն իրավունք չունի սեպ խրելու դարերի խորքից եկած հայ-եզդիական բարեկամության միջեւ: Հայաստանը ինչպես հայերի երկիրն է, այնպես էլ իմ երկիրը, այնպես էլ եզդիների հայրենիքն է, ինչ կապ ունի դու հայ ես կամ ես եզդի եմ: Հայաստանի Հանրապետությունում ազգային պատկանելություն չկա: Ես եզդի եմ ու Հայաստանը շատ շատերից ավելի շատ եմ սիրում»,- ավելացրեց Սաիդ Ավդալյանը:

“Я – езид, и я люблю Армению больше, чем очень многие”
Председатель общественной организации “Ассоциация молодых езидов Армении”, магистрант факультета международных отношений Ереванского государственного университета Саид Авдалян в беседе с “Hetq”-ом сказал, что в армянском обществе сформировался стереотип, согласно которому езидские семьи заставляют своих детей вступать в брак с раннего возраста. “Это не соответствует действительности,- отметил Саид. - Не отрицаю, некоторые езидские семьи очень рано женят своих детей, но это не означает, что тем самым они хотят от них избавиться. Этот неправильный стереотип сформировался в результате неверного представления”.
Широкое обсуждение в последнее время вопроса вступления в брак езидов началось после того, как правительство предложило внести изменения в закон и разрешить вступать в брак с 18-летнего возраста. Действующим законом девушкам разрешалось выходить замуж с 17 лет.
В связи с этим председатель Союза езидов мира Азиз Тамоян заявил, что по езидским законам девушка рано выходит замуж, потому что в 18 лет она уже считается “старухой”.
“Ранние браки у езидов обусловлены в основном демографической проблемой. Езидов очень мало. В Армении, по официальным данным, 40 тысяч езидов, а во всем мире – 2-2,5 млн. В этом основная причина того, что проживающие в Армении некоторые езидские семьи очень рано женят своих детей, тем самым пытаясь способствовать увеличению генофонда нации”,- отметил С.Авдалян. Но сегодня, по его словам, большинство молодых езидов стремится получить образование, найти работу, сделать карьеру, а не жениться в раннем возрасте и встать перед рядом проблем.
Председателя Ассоциации молодых езидов Армении возмутили “шовинистические и националистические” высказывания в сети некоторых молодых армян, которые заявили, что “езиды должны покинуть нашу страну”.
“Меня зовут Саид Авдалян. По национальности я езид и, как и живущие в РА армяне, являюсь полноправным гражданином Республики Армения. У меня те же права, что и у других – армян, ассирийцев, греков и т.д. Следовательно я считаю Армению своей страной, своей родиной. Правда, колыбелью езидов является Северный Ирак, и он всегда остается в нашем сердце, но в данном случае своей родиной я считаю ту страну, где родился, вырос, получил образование. В данном случае это Армения. Я готов на любые действия ради своей страны, ради Армении и ее народа – езидов, армян и всех остальных наций”,- говорит Саид.
Он напоминает о том, что езиды всегда были рядом с армянами, и это доказывает также история: Игдирское сражение, помощь езидов армянскому народу во время Первой мировой войны, оборонительные бои армянского населения Вана, Алашкерта, Сурмалу и других районов под руководством Джаангира-аги и Андраника-паши во время событий 1915 г., героические сражения в Баш-Апаране, Сардарапате, Карсе и Сарыкамыше. “Во время карабахской войны многие езиды, в том числе 33-летний брат моего отца и мой 25-летний брат, пожертвовали жизнями ради спасения своей родины – Армении. Мой другой дядя безвозмездно передал для участников карабахской войны 11 тонн мяса. Никто не имеет права вбивать клин в идущую из глубины веков армяно-езидскую дружбу. В Республике Армения нет национальной принадлежности. Я езид, и я люблю Армению больше, чем очень многие”,- добавил Саид Авдалян.