Բրինձ` ցորենի փոխարեն. պարենային կախվածության տարօրինակ լուծումը
Ինֆոգրաֆիկայում ցորենի և բրնձի ներմուծումների ծավալներն են Հայաստանում, 2013-2023 թվականներին։ Այս երկու ապրանքները իրար կողքի՝ նույն գրաֆիկում չէինք ներկայացնի (համաձայնեք՝ դրանք անհամեմատելի են), եթե չլիներ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունը՝ ցորենը բրնձով փոխարինելու։
«Ռազմավարական ապրանքները կարող են փոխվել։ Պիտի ավելի ճկուն լինենք, որպեսզի ուրիշներին թույլ չտանք թիրախավորել մեր ռազմավարական ապրանքները և շատ հարմարվողական լինենք այդ իրականությանը։ Պարզ օրինակ միայն՝ մենք կարող ենք ցորենից անցնել բրնձի։ Ցորենը կարող է ռազմավարական ապրանք լինել, բայց ինչ-որ մի պահի մենք կարող ենք անցնել բրնձի և փոխել մեր հարմարվողականությունը և ունենալ բրինձը՝ որպես ռազմավարական ապրանք»,- օրերս նման առաջարկություն է արել Արմեն Գրիգորյանը «Խաղաղության խաչմերուկ» թեմայով համաժողովին։
Թե ինչ վերլուծությունների ու հաշվարկների հիման վրա է Արմեն Գրիգորյանը նման հայտարարություն արել, դժվար է ասել։ Ավելին՝ առաջին հայացքից թվում է, թե ԱԽ քարտուղարը հումոր է անում։ Սակայն, նրա խոսքն ավելի երկար լսելիս համոզվում ենք, որ Արմեն Գրիգորյանը լուրջ է նման առաջարկ անում։
Հետևաբար, փորձեցինք լրջորեն համեմատել բրնձի ու ցորենի տվյալները։
Սակայն, ներմուծման ու արտադրության ցուցանիշների առաջին իսկ համադրումները կասկած չեն թողնում, որ բրինձն ու ցորենն անգամ համեմատելի չեն։
Այսպես, Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստան է ներմուծվել 344 հազար տոննա ցորեն։ Նույն ընթացքում բրնձի ներմուծումը ընդամենը 10 հազար տոննա է եղել։
Վերջին տասը տարիներին ցորենի ներմուծման ծավալները հիմնականում գերազանցել են 300 հազար տոննան, իսկ բրնձի ծավալները չեն գերազանցել 12 հազար տոննան։
Ցորենն, իսկապես, ռազավարական ապրանք է համարվում Հայաստանի համար։ Ի տարբերություն ցորենի՝ Հայաստանում բրնձի սպառումը շատ ավելի փոքր է։ Անգամ մի կողմ ենք դնում այն հարցը, որը ցորենը և բրինձը բոլորովին տարբեր կիրառություններ ունեն։
Հայաստանը ցորենի որոշակի ինքնաբավություն ապահովում է սեփական արտադրության հաշվին, իսկ բրինձ, իհարկե, չի արտադրվում։
Հայաստանում ցորենի ինքնաբավության աստիճանը 27.9% է. պահանջարկի առյուծի բաժինը Ռուսաստանից ներկրվող ցորենով է բավարարվում
Ասելով՝ պիտի ավելի ճկուն լինենք, որպեսզի ուրիշներին թույլ չտանք թիրախավորել մեր ռազմավարական ապրանքները, Արմեն Գրիգորյանը, ըստ էության, նկատի ունի Ռուսաստանին։ Հայաստանում սպառվող ցորենի 70%-ը, երբեմն՝ ավելին, մատակարարում է Ռուսաստանը, ինչը նշանակում է, որ ռազմավարական այս ապրանքի գծով Հայաստանը մեծ կախվածություն ունի նշված երկրից։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանում արտադրվել է 178 հազար տոննա ցորեն։ Նույն ընթացքում, ինչպես նշվեց, ներմուծվել է 344 հազար տոննա։
Ցորենի տարեկան սպառումը Հայաստանում գերազանցում է 500 հազար տոննան։
ՎԿ-ի հաշվարկներով՝ երկրում արտադրվող ցորենի հաշվին բավարարվում է ամբողջ պահանջարկի ընդամենը 27.9%-ը։
Ցորենի ինքնաբավության աստիճանը Հայաստանում 2017 թվականից կտրուկ իջել է։ 2005 թվականից սկսած (այդ թվականից է ներկայացվում ինքնաբավության աստիճանի վիճակագրությունը) ցորենի ինքնաբավության աստիճանն ամենաբարձրը եղել է 2016 թվականին՝ 53.2%:
Այլ խոսքով՝ ռազմավարական այս կարևոր ապրանքի ինքնաբավության աստիճանը տարիների ընթացքում ոչ միայն չի ավելացել, այլև կտրուկ պակասել է։
Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստան ներմուծված 344 հազար տոննա ցորենը գրեթե ամբողջությամբ (ամբողջի 99.9%-ը) ներմուծվել է Ռուսաստանից: Ներմուծված ցորենի արժեքը կազմել է մոտ 63 մլն ԱՄՆ դոլար։
Թաիլանդը բրնձի գլխավոր մատակարարն է
Բրնձի ինքնաբավության աստիճանը Հայաստանում 0% է։ Եթե Արմեն Գրիգորյանն առաջարկում է ցորենը փոխարինել բրնձով, ստացվում է, որ մեկ ապրանքի գծով ավելի ենք մեծացնելու մեր կախվածությունը։
2023 թվականին Հայաստան է ներմուծվել 9882 տոննա բրինձ, որի արժեքը 8.1 մլն ԱՄՆ դոլար է եղել։
Ներմուծված բրնձի քանակի 45%-ը Թաիլանդից է։ Մնացած մասը հիմնականում բաժին է ընկել Ռուսաստանին, Պակիստանին ու Հնդկաստանին։
Ի դեպ, փաստորեն բրնձի առումով ևս որոշակի կախվածություն ունենք Ռուսաստանից։ Միայն այս դեպքում շատ ավելի քիչ, քան ցորենի պարագայում։
Կիլոգրամը 122 դրամ ցորենը փոխարինել 985 դրամանոց բրնձով
Արժեքի առումով ևս ցորենն ու բրինձը համեմատելի չեն։ Վիճակագրական կոմիտեի հաշվարկներով 2023 թվականին Հայաստանում 1 կգ ցորենի մանրածախ միջին գինը կազմել է 122 դրամ։ Նույն ընթացքում բրնձի 1 կգ-ի մանրածախ միջին գինը 985 դրամ է կազմել։

Рис вместо пшеницы: странное решение проблемы продовольственной зависимости
На инфографике представлены объемы импорта в Армению зерна и риса в 2013- 2023 гг. Мы бы не стали представлять эти цифры вместе (согласитесь, они несопоставимы), если бы не предложение секретаря Совета безопасности Армена Григоряна заменить зерно рисом. “Стратегические товары могут замещаться. Нужно проявлять больше гибкости, чтобы не позволить другим нацелиться на наши стратегические товары. Нам нужно приспособиться к этой реальности. Приведу простой пример: мы должны перейти от пшеницы к рису. Зерно может быть стратегическим товаром, но в какой-то момент мы можем перейти на рис и выбрать его в качестве стратегического товара”,- заявил Армен Григорян, выступая на днях на конференции "Перекресток мира: объединяя безопасность и демократию".
Трудно сказать, на основании какого анализа и каких расчетов Григорян сделал такое заявление. Более того, на первый взгляд могло показаться, что это была шутка. Однако, послушав все выступление секретаря Совбеза, можно было убедиться, что предложение было сделано на полном серьезе. Мы решили сравнить данные по рису и пшенице.
Однако первое же сравнение показателей импорта и производства этих товаров не оставило сомнений в том, что эти цифры абсолютно несопоставимы. Так, по данным Статистического комитета 2023 года Армения импортировала 344 тысячи тонн пшеницы и всего 10 тысяч тонн риса. За последние десять лет объемы зернового импорта превысили 300 тысяч тонн, тот же показатель по рису не превысил 12 тысяч тонн.
Для Армении пшеница действительно является стратегическим товаром. В отличие от нее рис в нашей стране потребляется куда меньше. Оставим в стороне вопрос о том, что пшеница и рис имеют разное применение. В Армении самодостаточность зерна в определенной степени обеспечивается за счет собственного производства, между тем рис у нас, как известно, не выращивается. Уровень самодостаточности зерна в нашей стране составляет 27.9%: львиная доля спроса обеспечивается за счет импорта из РФ Говоря о необходимости проявлять гибкость, чтобы не позволить другим нацеливаться на наши стратегические товары, Армен Григорян фактически имел в виду Россию.
Более 70% потребляемой в Армении пшеницы поставляется из РФ, а это означает что по линии этого стратегического товара Армения сильно зависит от этой страны. По данным Статкома, в 2023 году Армения произвела 178 тыс.тонн пшеницы, импортировала – 344 тыс.тонн. В нашей стране годовое потребление этого товара превышает 500 тысяч тонн. Согласно расчетам Статистического комитета, производимая в РА пшеница удовлетворяет лишь 27.9% всего спроса.
С 2017 года уровень самодостаточности пшеницы в Армении начал резко снижаться. За период с 2005 года самый высокий показатель самодостаточности был зарегистрирован в 2016 году - 53.2%. Иными словами, на протяжении всего этого времени уровень самодостаточности пшеницы вместо того, чтобы расти, резко снизился. По данным Таможенной службы, в 2023 году в Армению было завезено 344 тыс. тонн пшеницы, которая на 99.9% была импортирована из России. Стоимость этого объема составила около 63 млн долларов США.
Таиланд – главный поставщик риса Уровень самодостаточности риса в РА составляет 0%. Если Армен Григорян предлагает заменить зерно рисом, то получится, что мы еще больше увеличим нашу зависимость по линии одного вида товара. В 2023 г. Армения импортировала 9882 тонны риса на общую сумму 8,1 млн долларов США. 45% от всего объема этого товара пришлись на Таиланд.
Остальная часть была завезена из РФ, Пакистана и Индии. Отметим, что и по части риса Армения испытывает определенную зависимость от России, с той лишь разницей, что в этом случае, по сравнению с пшеницей, зависимость гораздо меньше.
Заменить пшеницу по цене 122 драма за килограмм рисом по цене 985 драмов Пшеница и рис несопоставимы также в плане стоимости. По данным Статкома, в 2023 году среднерозничная цена 1 кг зерна в Армении составила 122 драма, а 1 кг риса – 985 драмов.