«3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի երրորդ հանդիպման ժամանակ ընդունվել է համատեղ կոմյունիկե
2024թ. հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հրավերով և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ադրբեջանական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի երրորդ հանդիպումը: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Հանդիպման ընթացքում նախարարները.
- Վկայակոչել են «3+3» ձևաչափով տեղի ունեցած նախորդ հանդիպումները, որոնք անցկացվել են Մոսկվայում և Թեհրանում։
- Ընդգծել են «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակում հերթական հանդիպման անցկացման կարևորությունը ներկայիս բարդ զարգացումների պայմաններում, որոնք սպառնում են տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղությանը և կայունությանը, և պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը «3+3» ձևաչափի շրջանակներում։
- Հաշվի առնելով բարիդրացիական հարաբերությունների վճռորոշ անհրաժեշտությունը, որը բխում է փոխադարձ շահերի իրականացմանն ուղղված համատեղ ջանքերից՝ վերահաստատել են վեճերի խաղաղ կարգավորման, ինքնիշխանության հարգման, քաղաքական անկախության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության, ներքին գործերին չմիջամտելու, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման արգելքի և մարդու իրավունքների հարգման կարևորությունը` հիմնված Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության բոլոր սկզբունքների վրա:
- Տարածաշրջանային երկրների առաջնային դերին համահունչ, կարևորելով երկխոսությունը, օգտվելով տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություններից և միջազգային կարևորագույն հարցերի շուրջ անկեղծորեն երկխոսելու կարողությունից՝ քննարկել են տարածաշրջանին հուզող չլուծված խնդիրները:
- Գոհունակությամբ արձանագրել են տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման դրական դինամիկան։
- Նշելով տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության կառուցողական դերը տարածաշրջանային վստահության կառուցման, բարգավաճման և կայունության հարցերում, ինչն իր հերթին օգուտ է բերում տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդներին՝ հակամարտությունների թեմաների փոխակերպման միջոցով տրամադրելով տնտեսական և առևտրի զարգացման հնարավորություններ, պայմանավորվել են շարունակել ուսումնասիրել փոխգործակցության հնարավորությունները տրանսպորտի, հաղորդակցության, առևտրի, էներգետիկայի, ներդրումների և կապի ոլորտներում։
- Ընդգծել են մշակութային համագործակցության և մարդկանց միջև շփումների կարևորությունը՝ կրթության, գիտության, զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համատեղ նախագծերը խրախուսելու նպատակով։
- Համաձայնել են, որ երկկողմ բանակցությունները լրացնելու են կայուն տարածաշրջանային խաղաղության և տնտեսական զարգացմանն ուղղված բազմակողմ խորհրդակցությունները:
- Վերահաստատել են, որ «3+3» հարթակի դռները միշտ բաց կլինեն Վրաստանի միանալու համար։
- Մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում սրվող իրավիճակի առնչությամբ և խստորեն դատապարտել են ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների կոպիտ խախտումները, որոնք կարող են վտանգել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, և կոչ արել հարգել միջազգային իրավունքը, կրակի անհապաղ դադարեցման և տուժածների համար մարդասիրական աջակցությանն անխոչընդոտ հասանելիության միջոցով վերջ տալ բոլոր ագրեսիաներին և վայրագություններին:
- Ընդունելով ահաբեկչական և հանցավոր գործունեության աճը մեր տարածաշրջանին մոտ գտնվող տարածքներում՝ իրենց հանձնառությունն են հայտնել համագործակցել ահաբեկչության բոլոր ձևերի և դրսևորումների դեմ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին համապատասխան:
- Ընդգծել են «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի կանոնավոր նախարարական հանդիպումների, ինչպես նաև ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում խորհրդակցությունների կարևորությունը՝ տարածաշրջանում վստահության և համագործակցության միջավայրի ամրապնդման նպատակով։
- Պայմանավորվել են, որ հաջորդ հանդիպման վայրն ու ամսաթիվը կհամաձայնեցվեն դիվանագիտական ուղիներով։
Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարարները շնորհակալություն են հայտնել Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին լավ ընդունելության և հանդիպման հաջող անցկացման համար»,- ասված է պաշտոնական հաղորդագրությունում։
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է հարթակի նախարարական հանդիպմանը և հանդես եկել ելույթով։
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարարը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Թուրքիայի և Իրանի ԱԳ նախարարների հետ։
Տարածաշրջանային հարթակի մասնակցող երկրների ԱԳ նախարարներին ընդունել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։

Joint Communique of the Third Meeting of the “3+3” Regional Cooperation Platform
The third meeting of the “3+3” Regional Cooperation Platform was held in Istanbul on October 18 at the invitation of Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.
Attending the meeting were Armenian FM Ararat Mirzoyan, Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov, Irani FM Seyed Abbas Araghchi and Russian FM Sergey Lavrov.
In the meeting, the ministers:
- Recalled the previous meetings of the “3+3” format held in Moscow and Tehran.
- Emphasized the significance of reconvening the “3+3” Regional Cooperation Platform amidst the current complex developments that endanger regional and international peace and stability and agreed to further enhance cooperation within the “3+3” format.
- In light of the crucial necessity for having good neighborly relations that stem from joint endeavors to realize mutual interests, reaffirmed the importance of the peaceful settlement of disputes, respect for sovereignty, political independence, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders, non-interference in internal affairs, prohibition of the threat or use of force and respect for human rights, based on all the principles of the United Nations Charter.
- In line with the primary role of the regional countries and highlighting the importance of dialogue, seizing regional cooperation opportunities, and the ability to frankly converse on prominent international issues, discussed the outstanding issues that concern the region.
- Commended the positive dynamics in normalization and development of relations between all the countries of the region.
- Stating the constructive role regional economic cooperation plays in regional confidence building, prosperity, and stability, which in turn benefits all the peoples of the region by providing economic and commercial development opportunities by transforming conflictual topics; agreed to further explore opportunities of cooperation in the fields of transport, communication, trade, energy, investment and connectivity.
- Underscored the importance of cultural cooperation and people-to-people contacts with a view to encouraging joint projects in education, science, tourism, culture, and sports.
- Concurred that bilateral talks will complement multilateral consultations towards sustainable regional peace and economic development.
- Reiterated that the doors of the “3+3” Platform will always be open for Georgia to join.
- Exchanged views on the escalating situation in the Middle East and strongly condemned grave breaches of the principles of the UN Charter and international humanitarian law that could jeopardize regional peace and security, and urged for respect for international law, end to all aggressions and atrocities through immediate ceasefire, and unhindered access to humanitarian assistance for those affected.
- Acknowledging the increase in terrorist and criminal activity in areas close to our region, expressed their commitment to cooperate against all forms and manifestations of terrorism in accordance with relevant UN Security Council resolutions.
- Underlined the importance of the regular ministerial meetings of the “3+3” Regional Cooperation Platform, as well as consultations in the areas of common interest towards enhancing and solidifying an environment of trust and cooperation in the region.
- Agreed that the venue and the date of the next meeting will be agreed through diplomatic channels.