ԱԺ-ն վավերացրեց Սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը
Երեկ՝ հոկտեմբերի 22-ին, տեղի ունեցավ Ազգային Ժողովի 8-րդ գումարման 8-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը։ Նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրեց հերթական նիստի օրակարգը, որից հետո պատգամավորները հարցեր ուղղեցին նրան։ Հարցերը հիմնականում վերաբերում էին օրակարգում ընդգրկված՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի վավերացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծին։
Հարցուպատասխանից հետո ելույթ ունեցավ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը և հայտնեց, որ իրենց խմբակցությունը չի մասնակցի Կանոնակարգի քննարկմանը։ «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ նմանօրինակ կանոնակարգերը չեն ենթադրում վավերացման այն ընթացակարգը, որով իրեն անց են կացնում Հայաստանի կառավարիչները և այն փաստը, որ Սահմանադրական դատարանը որոշման մեջ հարցին բացարձակ չվերաբերող ներառում է ներկայացրել՝ հիմնավոր կասկած է առաջանում, որ սույն գործողությունները միտված են հերթական հակապետական զիջումներին արդարացում ծառայելու համար հետագայում։ Հենց այդ և մի շարք այլ պատճառներով «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը չի մասնակցել և չի մասնակցելու կանոնակարգի քննարկմանն ու քվեարկությանը»,- ասաց Մամիջանյանը։
Կանոնակարգի քննարկմանը և քվեարկությանը չմասնակցելու մասին հայտնեց նաև «Հայաստան» խմբակցությունը։
60 կողմ, 22 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ԱԺ-ն հաստատեց հոկտեմբերի 22-ի նիստերի օրակարգի երկրորդ բաժինը, որում ընգրկված 16 հարցի թվում էր նաև «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի վավերացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը։ Օրակարգի հաստատումից հետո, ի նշան բողոքի, ընդդիմությունը լքեց նիստերի դահլիճը և չմասնակցեց Կանոնակարգի քննարկմանը:
Քննարկման ժամանակ որպես հիմնական զեկուցող հանդես եկավ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։ Նա ներկայացրեց սահմանազատման հանձնաժողովների ստեղծման պատմությունը և արձանագրած արդյունքները։ Գրիգորյանը նաև ներկայացրեց հոկտեմբերի 21-ին ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման արդյունքները։
Որպես հարակից զեկուցող հանդես եկավ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը և առաջարկեց կողմ քվեարկել կանոնակարգի վավերացմանը։
Այս հարցի քննարկումից հետ ԱԺ-ն անցավ օրակարգում ընդգրկված մյուս հարցերի քննարկմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովներ ձևավորելու պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին՝ Փաշինյան-Պուտին-Ալիև եռակողմ հանդիպման ընթացքում, Սոչիում։ Հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարությունում ասվում էր.
«Պայմանավորվեցինք ադրբեջանա-հայկական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել և գործընթացը մղել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի և այդուհետ դեմարկացիայի հարցերով երկկողմ՝ կողմերի հայտի հիման վրա Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական մասնակցությամբ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ»։
Այս հայտարարության ընդունումից հետո տևական ժամանակ հանձնաժողովների ձևավորման մեկնարկը չէր տրվում։ 2022-ի ապրիլի 25-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում համաձայնեցվել էր սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովների կառուցվածքը։ Օրեր անց՝ ապրիլի 27-ին, հանձնաժողովների ձևավորման գործընթացում դրական տեղաշարժի մասին խոսեց նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը՝ ասելով, որ նպաստավոր պայմաններ կան հանձնաժողովների ստեղծման համար։
Այս հայտարարություններից ավելի քան մեկ տարի անց՝ 2023 թվականի մայիսի 22-ին, Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Միշել-Ալիև եռակողմ հանդիպման ժամանակ ստեղծվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները։
Երկու օր անց՝ մայիսի 24-ին, հանձնաժողովների ղեկավարներն առաջին անգամ հանդիպեցին։ Հանդիպումը տեղի ունեցավ հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Հանձնաժողովների 8-րդ հանդիպման ժամանակ՝ 2024 թվականի ապրիլի 19-ին, Մհեր Գրիգորյանն ու Շահին Մուստաֆաևը ստորագրեցին 6 կետից բաղկացած արձանագրություն։ Արձանագրության չորրորդ կետում ասվում էր, որ մինչև հուլիսի 1-ը հանձնաժողովները պիտի ավարտին հասցնեն համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի նախագծի համաձայնեցման շուրջ աշխատանքները և մեկնարկեն դրա ներպետական համաձայնեցման ու հաստատման գործընթացը՝ Կողմերի՝ պետությունների օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և պահանջների համաձայն։
Կանոնակարգերի համաձայնեցման գործընթացն ավարտին հասավ միայն օգոստոսի 30-ին։ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Երևանն ու Բաքուն ավարտել են ապրիլի 19-ին ստորագրված համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի համաձայնեցման աշխատանքը։
Կառավարությունը սեպտեմբերի 5-ի նիստում հավանություն տվեց սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգին։ Ապա այն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը դրա համապատասխանությունը հասկանալու համար։ Սեպտեմբերի 26-ին ՍԴ-ն կանոնակարգը ճանաչեց համապատասխան ՀՀ Սահմանադրությանը։
Հոկտեմբերի 21-ին ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քննարկեց և հավանություն տվեց Սահմանազատման կանոնակարգի վավերացման նախագծին։
Այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, ԱԺ-ն 67 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ վավերացրեց Կառավարության ներկայացրած «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի վավերացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը։

НС ратифицировало регламент комиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном
22 октября состоялось очередное заседание 8-ой сессии Национального Собрания 8-го созыва. В начале заседания спикер парламента Ален Симонян представил повестку, после чего депутаты обратились к нему с вопросами, которые касались в основном включенного в повестку проекта закона “О ратификации регламента совместной деятельности комиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном”.
В ходе заседания руководитель оппозиционной фракции “Честь имею” Айк Мамиджанян заявил, что их фракция не будет участвовать в обсуждении и голосовании по вышеуказанному проекту. 21 октября фракция также не участвовала в обсуждении проекта на заседании постоянной комиссии НС по внешним связям. “Учитывая тот факт, что подобные регламенты не предполагают такую процедуру ратификации, по которой ее проводят правители Армении, а также тот факт, что Конституционный суд включил в свое решение положение, не касающееся данного вопроса, возникает обоснованное подозрение в том, что эти действия направлены на оправдание в дальнейшем очередных антигосударственных уступок. Именно по этой и ряду других причин фракция “Честь имею” не примет участия в обсуждении и голосовании по регламенту”,- сказал Мамиджанян.
О своем неучастии в обсуждении и голосовании регламента заявила и другая оппозиционная фракция – “Айастан”.
По результатам голосования парламент 60-ю голосами “за” и 22-ю “против” утвердил второй раздел повестки, в которую входил также проект закона “О ратификации регламента совместной деятельности комиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном”. После утверждения повестки оппозиция в знак протеста покинула зал заседаний.
Во время начавшегося затем обсуждения с докладом выступил вице-премьер Мгер Григорян. Он представил историю создания комиссий по демаркации, а также достигнутые результаты.
После обсуждения этого вопроса депутаты приступили к обсуждению включенных в повестку других пунктов.
Договоренность о формировании комиссий по демаркации границы между Арменией и Азербайджаном была достигнута на трехсторонней встрече Пашинян-Путин-Алиев в Сочи 26 ноября 2021 г. В результате этой встречи было принято заявление о создании двусторонней комиссии по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном при консультативном участии Российской Федерации.
Однако после принятия этого заявления комиссии долгое время не формировались. 25 апреля 2022 г. министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов согласовали по телефону структуру комиссий по делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном.
Последние были созданы спустя год после этих заявлений – в ходе состоявшейся в Брюсселе 22 мая 2023 год встречи Пашинян-Мишель-Алиев.
Через два дня, 24 мая, председатели этих комиссий провели первую встречу на армяно-азербайджанской границе.
Во время восьмой встречи, которая состоялась 19 апреля 2024 г., Григорян и Мустафаев подписали протокол из шести пунктов, четвертый пункт которого гласил, что до 1 июля комиссии должны завершить работу по согласованию проекта регламента совместной деятельности и приступить к процессу его внутригосударственного согласования и утверждения в соответствии с порядком и требованиями, установленными законодательствами двух сторон.
Этот процесс был завершен лишь 30 августа. В распространенном МИД заявлении говорилось, что Ереван и Баку завершили работу по согласованию регламента совместной деятельности, подписанного 19 апреля.
На заседании 5 сентября правительство одобрило регламент деятельности комиссий по демаркации, после чего документ был передан в Конституционный суд для установления его соответствия Конституции РА. 26 сентября КС признал регламент соответствующим Основному закону страны.
21 октября комиссия по внешним отношениям Национального Собрания обсудила и одобрила проект ратификации регламента демаркации.
Сегодня, 23 октября, парламент 67-ю голосами “за”, то есть единогласно, ратифицировал представленный правительством законопроект “О ратификации регламента совместной деятельности комиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном”.