Սերգեյ Բագրատյանի ավազի ապօրինի հանքը, վերջապես, փակվեց
Իրավապահներից մեկ տարի պահանջվեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կնոջը պատկանող ավազի հանքը փակելու համար։ Ավազի ապօրինի արդյունահանումը «Հետքը» բացահայտել էր 2023 թ․-ի նոյեմբերին։
2024 թ․-ի հոկտեմբերի 25-ի դրությամբ Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղում գտնվող հանքում որևէ աշխատանք չէր կատարվում։ Հանքի տարածքում միայն պահակներն էին։ Բեռնատար մեքենաները տեղում չէին, իսկ ծանր տեխնիկաների շարժիչների ձայնը չէր լսվում։ Հանք տանող ճանապարհին նկատեցինք ավազի լվացման համար ներմուծված նոր տեխնիկան, որը չէին հասցրել օգտագործել։
Մասնագիտությամբ երկրաբան Սերգեյ Բագրատյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից հեռանալուց և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակով պատգամավոր դառնալուց հետո երկրաբանի իր գիտելիքները փորձեց կիրառել ավազի արդյունահանման ոլորտում։ Նրա կինը՝ Նաիրա Հակոբյանը, հիմնադրեց «Արարակ» ՍՊԸ-ն, որը Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղում 64 հա հողամաս վարձակալեց։ Այդ հողամասում այգի հիմնելու պատրվակով վարձակալը սկսեց հողային աշխատանքներ կատարել։ Ըստ Սերգեյ Բագրատյանի՝ այդ ժամանակ տեսել են, որ տարածքում անպետք ավազի շերտ կա, փորձել են դա հեռացնել, որպեսզի կարողանան ծառեր տնկել։ Ու այդպես սկսել են հողամասի տարածքից օրական 100-ից ավելի բեռնատարներով ավազ արդյունահանել։ Մինչդեռ Հայաստանի օրենսդրությունը ընդերքն օգտագործելու հստակ կարգ է սահմանել։ Հանք շահագործել ցանկացողը նախ պետք է ունենա ընդերքն օգտագործելու իրավունք, իսկ հանք շահագործելուց առաջ պետք է ստանա շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության դրական եզրակացություն։
Սերգեյ Բագրատյանը, հավանաբար, տեղյակ լինելով, որ օրենքով սահմանված կարգով հանքի շահագործումը հնարավոր կդառնա միայն տարիներ անց, այլ ճանապարհ է ընտրել։ Պատգամավորի կնոջը պատկանող ՍՊԸ-ն, առանց օրինական փաստաթղթերի, սկսել է ավազի ապօրինի արդյունահանումը։ Իրավապահները նրան մոտ մեկ տարի չեն անհանգստացրել։ Ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին «Հետք»-ի հրապարակումից հետո պատգամավորի կինը բաժնեմասը փոխանցել է Սերգեյ Բագրատյանի հետ կապված մեկ այլ անձի՝ Վրեժ Եղոյանին։ Վերջինս Բագրատյանի բիզնես գործընկերն է։
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ ապօրինի հանք շահագործելու վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում ընթանում է քրեական վարույթի նախաքննությունը։ «Նախաքննության ընթացքում ՍՊԸ-ի տնօրինությունը պարտավորվել է Ռանչպար գյուղի նշված հասցեում գործունեություն չծավալել։ Ընկերությանը ներկայացվել են ճշտված հաշվարկներ՝ պատճառված գույքային վնասների և պարտավորությունների վերաբերյալ, արդյունքում՝ ընկերությունն ամբողջությամբ հատուցել է հանցագործությամբ պատճառված նախնական հաշվարկով արձանագրված գույքային վնասը՝ 54.743.318 ՀՀ դրամը, և հաշվարկված տույժերը և տուգանքները՝ ընդհանուր շուրջ 74.000.000 ՀՀ դրամի չափով»,- այս տարվա հուլիսին հայտարարել էր Քննչական կոմիտեն։
Դեռևս պաշտոնապես չհաստատված տեղեկություններով, պատգամավորին առնչվող երկու քրեական վարույթ էլ նախաձեռնվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում։ Մեկը վերաբերում է պատգամավորի և կնոջ կողմից հանք շահագործած ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերի տվյալը չհայտարարագրելուն։ Մյուս գործը վերաբերում է ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելուն, որի պարագայում, սակայն, պետությանը պատճառված վնասը հատուցելու դեպքում անձը կարող է ազատվել քրեական պատասխանատվությունից (Քրեական օրենսգիրք, հոդված 281)։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ո՛չ հերքեցին, ո՛չ էլ հաստատեցին քրեական վարույթների վերաբերյալ մեր տեղեկությունը։
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը շարունակում է պաշտոնավարել, իսկ այս օրերին ակտիվ մասնակցում է պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը՝ հարցեր ուղղելով Կառավարության անդամներին։ Հայտնի չէ, թե նա երբ կպատասխանի քննիչների հարցերին, կամ, ընդհանրապես, կպատասխանի՞ իրավապահների հարցերին։

Закрылся незаконный песчаный карьер депутата НС Сергея Багратяна
Год потребовался правоохранителям на то, чтобы закрыть песчаный карьер, принадлежавший жене депутата властной парламентской фракции “Гражданский договор” Сергея Багратяна. Факт эксплуатации незаконного месторождения был раскрыт в ноябре 2023 года Hetq.am.
По состоянию на 25 октября 2024 г. какие-либо работы на карьере, который находится в селе Ранчпар Араратской области, не велись. На территории мы встретили только сторожей. Грузовые автомобили отсутствовали, не работала и тяжелая техника. По дороге к песчаному карьеру стояли новые машины для промывки песка, которые не успели использовать.
Геолог по специальности Сергей Багратян после ухода из партии “Процветающая Армения” и избрания в парламент по пропорциональному списку правящей партии “Гражданской договор” попытался использовать свои знания для организации бизнеса по добыче песка. Его жена Наира Акопян основала ООО “Агарак”, арендовавшее в селе Ранчпар Араратской области земельный участок площадью 64 га. Под предлогом посадки сада арендующая организация приступила к земельным работам. Именно тогда, по словам Багратяна, выяснилось, что на участке имеется ненужный слой песка, который они решили убрать, чтобы посадить деревья. С этой целью каждый день более ста грузовиков вывозили с участка песок. Между тем в Армении действует закон, устанавливающий порядок использования недр. Желающие эксплуатировать месторождение должны иметь право на недропользование, а до эксплуатации месторождения необходимо получить положительное заключение по оценке воздействия на окружающую среду.
Сергей Багратян, который, по всей видимости, знал, что эксплуатировать песчаный карьер в соответствии с требованиями закона можно будет лишь через несколько лет, решил выбрать другой путь. Принадлежащее его жене ООО приступило к незаконной добыче песка без получения необходимых документов. Правоохранители почти год не беспокоили супругов. А после того, как Hetq.am опубликовал статью о незаконной эксплуатации месторождения, жена депутата передала свою долю аффилированному с ее супругом лицу – Врежу Егояну. Последний является бизнес-партнером Багратяна.
Согласно официальной информации, в Следственном комитете ведется предварительное следствие по уголовному делу об эксплуатации незаконного месторождения. В ходе следствия дирекция ООО обязалась не осуществлять деятельность по указанному адресу в селе Ранчпар. Компании были представлены уточненные расчеты причиненного ею имущественного ущерба и обязательства. В результате вся сумма ущерба – 74.000.000 драмов, включая пени и штрафы, была полностью возмещена, сообщил в июле СК.
По неподтвержденным пока данным в Антикоррупционном комитете против депутата возбуждены два уголовных производства: одно касается отсутствия в его декларации данных об ООО, посредством которого депутат и его жена эксплуатировали песчаный карьер, второе – занятия незаконным предпринимательством. В последнем случае лицо, возместившее причиненный государству ущерб, может быть освобождено от уголовной ответственности. В Антикоррупционном комитете информацию о двух уголовных производствах не подтвердили и не опровергли.
Сергей Багратян продолжает выполнять обязанности депутата. В частности, в эти дни он активно участвует в обсуждении проекта госбюджета 2025 года. На данный момент неизвестно, когда он будет отвечать на вопросы правоохранителей и будет ли отвечать вообще.