Ոչ նյութական մշակութային 17 արժեք կգրանցվի
Կառավարությունը որոշել է լրացնել ՀՀ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը՝ 51-ից դարձնելով 68։
2010-ին ՀՀ կառավարությունը, հաշվի առնելով, որ առանձին արժեքներ գնալով մոռացվում են, որոշել էր ոչ նյութական մշակութային արժեքների նույնականացման, փաստաթղթավորման և պահպանության կարգ սահմանել։
Առաջին ցանկում 24 արժեք էր ներառված։ Այն գլխավորում է ազգային էպոսը՝ «Սասնա ծռեր»-ը։ Ցանկում ընդգրկված են նաև յարխուշտան, քոչարին, խավիծը, լավաշը, «Կռունկ» երգը, Վարդավառը և մի շարք ծիսական, պարային, երաժշտական ու այլ արժեքներ։
Տարբեր տարիների ցանկն ընդլայնվել է, 2016-ին ավելացրել են հայկական տառարվեստը, գորգարվեստը, մրգօղիների պատրաստումը և այլն։
2019-ին Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունն է ավելացվել։ Ավելի ուշ ցանկը համալրել են դուդուկը, քանոնը, թառը։ Վերջին ընդլայնմամբ ավելացել է ճախաթթուն, Գավառի գաթայի պատրաստման ավանդույթը և այլ արժենքեր։
Կառավարության որոշումներում մանրամասն ներկայացվում են այդ արժեքների տարածվածությունը, պատմությունը, ավանդազրույցներն ու այլ մանրամասներ։
Հիմա էլ նախատեսում են ցանկում ավելացնել հայկական մանրանկարչությունը, Արարատի և Կարնո բարբառները, քաղցր շարոցի պատրաստման ավանդույթը (ավելի հայտնի որպես ընկույզի սուջուխ), տոլմայի պատրաստման և կիրառման մշակույթը և այլն։
Ըստ կառավարության՝ սա կնպաստի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցվելու հայտեր ներկայացնելուն։ Այն արժեքը, որը ՀՀ-ն կներկայացնի տվյալ միջազգային կառույցին, կարևոր է, որ ընդգրկված լինի մեր երկրի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկում։
Մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցվել է «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը»՝ 2008 թ.-ին, «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը»` 2010 թ.-ին, ««Սասնա ծռեր» կամ «Սասունցի Դավիթ» էպոսի կատարողական դրսևորումները»՝ 2012 թ.-ին, «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում»` 2014 թ.-ին, «Քոչարի. ավանդական խմբապար»-ը` 2017 թ.-ին, «Հայ տառարվեստը և նրա մշակութային արտահայտությունները»` 2019 թ.-ին եւ «Դարբնության ավանդույթը Գյումրիում»՝ 2023 թ.-ին։

Список ценностей нематериального культурного наследия РА пополнится 17 новыми элементами
Список ценностей нематериального культурного наследия Республики Армения увеличится с 51-го до 68-ми элементов. Такое решение принято на заседании правительства сегодня, 31 октября.
В 2010 г. правительство, приняв во внимание тот факт, что отдельные ценности со временем забываются, решило установить порядок идентификации, документирования и сохранения нематериальных культурных ценностей.
Первый список, включавший 24 элемента, возглавил национальный эпос “Сасна црер”. Далее шли танцы ярхушта, кочари, каша хавиц, хлеб лаваш, песня “Крунк”, праздник Вардавар, ряд ритуальных, танцевальных, музыкальных ценностей.
Список в разные годы расширялся. Так, в 2016 году в него вошли искусство армянской письменности, ковроткачество, изготовление фруктовых водок, позже – музыкальные инструменты дудук, канон, тар, традиция приготовления гаварской гаты, другие ценности.
Сейчас в список планируется включить армянскую миниатюру, диалекты Арарата и Карно, традицию приготовления сладкого шароца (орехового суджуха), культуру приготовления толмы и т.д.
По мнению правительства, это будет способствовать представлению заявок на регистрацию ценностей в репрезентативном списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Очень важно, чтобы ценности, которые Армения представит в эту международную организацию, входили в список ценностей нематериального культурного наследия самой страны.
До сих пор в репрезентативном списке ЮНЕСКО зарегистрированы дудук и его музыка, искусство армянского хачкара, эпос “Давид Сасунский”, традиционный хлеб лаваш, традиционный групповой танец кочари, искусство армянского письма, традиция кузнечного дела города Гюмри.