Սլովակիայի վարչապետը աջակցություն է հայտնել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի հետ:
«Զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր: Մասնավորապես, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին և վերջին զարգացումներին` շեշտելով ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին: Միաժամանակ, վարչապետը Սլովակիայի գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները` միտված տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը:
Ռոբերտ Ֆիցոն Սլովակիայի աջակցությունն է հայտնել խաղաղությանն ուղղված ՀՀ Կառավարության ջանքերին, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների շուրջ: Այս համատեքստում, կողմերը կարևորել են վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռոբերտ Ֆիցոն Հայաստանի և Սլովակիայի միջև փոխգործակցության զարգացման առումով ընդգծել են երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կարևորությունը»,- ասված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:

В Будапеште состоялась встреча премьер-министров Армении и Словакии
На полях саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Словакии Робертом Фицо.
Собеседники обсудили представляющие взаимный интерес различные вопросы. В частности, премьер-министр Пашинян коснулся армяно-азербайджанского мирного процесса и последних развитий, подчеркнув приверженность правительства Республики Армения повестке мира.
Вместе с тем премьер-министр представил своему словацкому коллеге разработанный правительством Республики Армения проект “Перекресток мира” и его принципы, направленные на разблокирование региональных коммуникаций.
Роберт Фицо выразил поддержку со стороны Словакии усилиям правительства Республики Армения по установлению мира, а также проекту “Перекресток мира”.
Собеседники также обменялись мнениями по поводу отношений Армения-Европейский союз. В этом контексте стороны подчеркнули важность начала диалога вокруг либерализации визового режима.
В контексте развития сотрудничества между Арменией и Словакией Никол Пашинян и Роберт Фицо подчеркнули важность двусторонних взаимных визитов на высоком уровне.