Ռուսական գահի բանագնացները Երեւանում -2
Կ. Կոսաչեւի հետ հանդիման մասին Կրթության ու գիտության նախարարարության տարածած հաղորդագրությունից ակնհայտ է դառնում, թե ինչպիսի մեծագույն ջանք ու նախաձեռնություններ են պատրաստվում ներդնել ռուսական եւ հայկական իշխանությունները կրթական ու գիտական հաստատություններում ռուսական լեզվի, մշակույթի ու փորձագիտության տարածման եւ առաջխաղացման, ինչպես նաեւ այդ ոլորտներում ռուսական մասնակցության կշիռը զգալի չափերի հասցնելու վրա (http://www.edu.am/index.php?id=-5438&topMenu=2&menu1=-1&menu2=2&arch=0): Թե տարիների ընթացքում քաղաքական ու տնտեսական ինչպիսի էֆեկտներ կտան Հայ-Ռուսական /Սլավոնական/ համալսարանին` ազգային գիտահետազոտական կենտրոնի կարգավիճակ շնորհելը, կամ` Հայաստանում Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղ հիմնելն ու ռուսական գիմնազիա բացելը, ինչպես նաեւ` համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումն ու ուսուցիչների որակավորումը ռուսական ծրագրերով, մնում է միայն թվարկել ու պատկերացնել…
Կոնստանտին Կոսաչեւի այցից բացահայտ դարձածը լույս է սփռում «Հանրակրթության մասին» եւ «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքներում օտարալեզու դպրոցներ բացելու արգելքը վերացնող կառավարության օրենսդրական նախաձեռնության դրամատիկ ընթացքի վրա, որոնք ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնեց 2010թ. գարնանը, իսկ Ազգային ժողովում էլ օրենսդրական փաթեթը վերջապես հաջողվեց ընդունել տալ 2010թ. տարեվերջին:
Նախաձառնությունը շրջանառության մեջ դնելուց հետո Հայաստանում ու Սփյուռքում բարձրացած հասարակական-քաղաքական ընդվզումը հարկադրեց անգամ ՀՀ նախագահին վերաբերմունք արտահայտել դրա նկատմամբ: Նախ 2010թ. հունիսի 9-ին նրա մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանը «Առավոտ» թերթի հարցին ի պատասխան. շարադրեց նախագահի վերաբերմունքը այդ ամենի նկատմամբ. «Քննարկվում է ոչ թե օտարալեզու, այլ միջազգային չափանիշներին համապատասխան մի քանի մասնավոր դպրոց Հայաստանում հիմնելու խնդիրը, եւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը դրան դրական է վերաբերվում» (http://www.panorama.am/am/education/2010/06/09/armen-arzumanyan/):
Ապա 2010թ. հունիսի 21-ին Բեռլինում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց. «Ամենից ավելի լավ ճանապարհն այն է, որ մենք կարողանանք կարճ ժամանակահատվածում բարձրացնել մեր բոլոր դպրոցների մակարդակը, որպեսզի այդ դպրոցներում մեր երեխաները կարողանան ստանալ ժամանակակից մրցունակ գիտելիք: Բայց դրա հետ զուգահեռ մենք ինչո՞ւ պիտի բացառենք միջազգային չափանիշներին համապատասխանող մի քանի մասնավոր դպրոցների առկայությունը»: Ապա Նախագահը հավելել էր, որ այդ մի քանի մասնավոր դպրոցներում որոշ առարկաների ուսուցումը, ինչպիսիք են հայոց պատմությունը, կրոնի պատմությունը եւ այլն, պարտադիր է լինելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար. «Խոսքը, նորից եմ ասում, մի քանի մասնավոր դպրոցների մասին է, որոնց պետական բյուջեից մեկ դրամ էլ չենք հատկացնելու»,-մեկնաբանել էր Սերժ Սարգսյանը (http://www.tert.am/am/news/2010/06/22/school/):
Եթե ՀՀ նախագահի ու կառավարության դիրքորոշումը օտարալեզու դպրոցների վերաբերյալ այն էր, որ խոսքը սահմանափակ թվով մասնավոր, նրանց թվում` սակավաթիվ ռուսալեզու դպրոցների մասին է, ապա ռուսական կողմի ակնկալիքները երկարաժամկետ կտրվածքով շատ ավելին էին ու են, քան սոսկ մի քանի դպրոցում ռուսերեն լեզվով կրթությունը: Հայաստանում ռուսերեն լեզվի տարածման նպատակների վերաբերյալ առավել քան աղմկարահույց հայտարարությամբ հանդես եկավ «Ռուսհամագործակցություն» դաշնային գործակալության հայաստանյան կենտրոնի ղեկավար, Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան խորհրդատու Վիկտոր Կրիվոպուսկովը, ով Կոնստանտին Կոսաչեւի այցի ընթացքում ուղեկցում էր նրան:
2010թ. նոյեմբերի 12-ին Երեւան-Կիեւ-Քիշնեւ հեռուստակամուրջի ընթացքում Կրիվոպուսկովը մասնավորապես հայտարարել էր. «Русский язык является языком модернизации российско-армянских экономических отношений... И, наконец, русский язык является языком безопасности Армении, с учетом ее членства в ОДКБ и КСОР —Ռուսաց լեզուն ռուս-հայկական տնտեսական հարաբերությունների արդիականացման լեզուն է: Եվ վերջապես, ռուսաց լեզուն հանդիսանում է Հայաստանի անվտանգության լեզու, հաշվի առնելով նրա անդամությունը ՀԱՊԿ-ին եւ ՕԱՀՈՒ-ին (օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժեր)» (http://newsarmenia.ru/arm1/20101112/42341498.html):
Այս հայտարարությունից հետո օտարալեզու դպրոցների բացման դեմ պայքարող քաղաքացիական նախաձառնություններն էլ ավելի կենտրոնացան ռուսալեզու դպրոցների բացման հնարավոր հեռանկարի վրա, որն այդ մտքի հնչեցումից հետո շատ ավելի իրատեսական էր թվում, քան անգլիալեզու կամ որեւէ այլ լեզվով դպրոցի կամ կրթական հաստատության իրական հեռանկարը: Եթե հասարակական, վերլուծական ու քաղաքական շրջանակներն արված հայտարարությունը առավելապես քննարկում էին օտարալեզու դպրոցներ բացելու ու դրանով հայոց լեզվի հիմքերին հարված հասցնելու տեսանկյունից, քչերը նկատեցին, որ այն ավելի հեռուն գնացող նպատակներ է հետապնդում (http://www.lragir.am/armsrc/comments40767.html): Փասատացի, ՌԴ դեսպանատան խորհրդատուն հայտարարում է, որ ռուսերենը ոչ միայն հայ-ռուսական հարաբերությունների լեզուն է, այլեւ Հայաստանի անվտանգության ու հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների արդիականացման լեզուն, ասել է թե` նաեւ տնտեսության մեջ դոմինանտ լեզու: Այս առումով բավականին ուշագրավ են նույն հայտարարության մեջ Կրիվոպուսկովի տված հիմնավորումները (http://newsarmenia.ru/arm1/20101112/42341498.html):
Ինչպես հայտնի է, օտարալեզու կրթական հաստատություններ հիմնադրելը հետայսու թույլատրող օրենադրական փաթեթն ընդունվեց 2010թ. դեկտեմբերի 22-ին, իսկ նախագահի կողմից ստորագրվեց 2011թ. հունվարի 15-ին: Օրենքի ընդունումից շուրջ 6 ամիս անց` 2011թ. հուլիսի 1-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպանի եւ Սյունիքի մարզպետարանի միջեւ ստորագրվեց համագործակցության վերաբերյալ արձանագրութունը, որով Կապանում ռուսաց լեզվով դասավանդմամբ հանրակրթական գիմնազիա ստեղծելու համաձայնություն էր ձեռք բերվել:
Եթե ՀՀ Կառավարությունը հարկադրված էր «Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանի հարցապնդմանը ի պատասխան հաստատել, որ այդ արձանագրությունը ստորագրվել է ի խախտումն «Հանրակրթության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի, ապա Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հայաստանյան լրատվամիջոցներից մեկին պարզաբանում էր տվել` նշելով. «Որքանով ես տեղյակ եմ, արձանագրությունը ցանկությունների կուտակում է եւ միջազգային կրթական ծրագիրը Հայաստանում կարող է իրականացվել միայն ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ ոչ մի ուրիշ այլ կերպ։ Հետեւաբար ակնհայտ է նաեւ այն մարդկանց համար, որ այս արձանագրությունը չի կարող հիմք ծառայել նման միջազային կրթական ծրագիր իրականացնելու համար»: Ապա նախարարը հավելել էր. «Եթե ռուսական կողմը Կապանում ավագ դպրոց բացելու ցանկություն է հայտնում եւ Կապանի տեղական իշխանությունները համաձայն են դրան, ապա դա ցանկությունների ինչ-որ թուղթ է, որի տակ ստորագրում են երկու մարդիկ» (http://news.am/arm/news/65402.html):
Պետք է արձանագրել, որ կառավարության դիրքորոշումը խնդրո առնչությամբ միանգամայն իրավաչափ էր, քանի որ «Հանրակրթության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն նման ուսումնական հաստատություն «կարող է ստեղծվել բացառապես կառավարության որոշմամբ կամ օտար լեզվով կրթական ծրագրեր կարող են իրականացվել միայն ոչ պետական ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաեւ` միջպետական, միջկառավարական համաձայնագրերով ստեղծված ուսումնական հաստատություններում»:
Շտապողականություն ցուցաբերած ռուսական կողմին ոչինչ չէր մնում անել, քան դադար վերցնել եւ աշխատել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ հումանիտար ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագրի մշակման ուղղությամբ, որը պետք է ստորագրվեր 2011թ. հոկտեմբերի 24-ին եւ թույլ տար այն դիտարկել որպես միջկառավարական համաձայնագիր ռուսական գիմնազիան ու այլ ռուսալեզու կրթական հաստատությունները արդեն Հանրակրթության մասին օրենքի պահանջների կատարմամբ բացելու համար:
2011թ. հոկտեմբերին պետական այցով ՌԴ-ում գտնվող Սերժ Սարգսյանը իր ռուս պաշտոնակցի հետ միասին ոչ միայն ստորագրեց այդ համաձայնագիրը (http://www.president.am/hy/press-release/item/2011/10/24/news-1874/), այլեւ նշեց. «երկու ժողովուրդների պատմական հիշողության մեջ կան քաղաքական, ռազմական եւ հումանիտար բարեկամության շատ փառավոր ավանդույթներ: Մենք պարտավոր ենք ոչ միայն խնամքով պահպանել այդ անգնահատելի ժանագությունը, այլ նաեւ միասին փնտրել համագործակցության հետագա զարգացման նոր հնարավորություններ: Դրանում եմ ես տեսնում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջպետական հարաբերությունների հիմքը՝ իրական դաշնակցային եւ կառուցողական գործընկերային հարաբերություններ, որոնք ուղղված են կայունության եւ անվտանգության պայմաններում մեր երկրների բարգավաճմանն ու մեր ժողովուրդների բարեկեցությանը» (http://armenpress.am/arm/print/666852/):
Նախագահ Սարգսյանը իր ելույթում նաեւ շեշտել էր հումանիտար համագործակցության մասին համաձայնագիրը. «Մեզ հաջողվեց ապահովել զարգացման կայուն աճ բոլոր ուղղություններով. շարունակվում է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը, մենք ձեռնամուխ ենք եղել տնտեսական նոր նախագծերի իրականացմանը, ընդլայնել ենք հումանիտար ոլորտում շփումները եւ միջտարածաշրջանային կապերը: Դա կարեւոր է, քանի որ ցույց է տալիս Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ փոխհարաբերությունների ամրապնդման ընդհանուր տրամադրվածությունը: Այդ գործի շարունակությանը կծառայի հենց նոր ստորագրված հումանիտար մեծ Համաձայնագիրը, որը առաջիկա տասնամյակների հեռանկարով կստեղծի գիտության, մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության հնարավորություններ» (http://www.president.am/hy/press-release/item/2011/10/24/news-1874/):
Ըստ այդմ, 2012թ. հունիսի 4-ին Կոսաչեւի հետ հանդիպման ժամանակ հենց իր այդ այցի մասին էր հիշատակում Սերժ Սարգսյանը` միաժամանակ նույնատիպ ձեւակերպումներով վերահաստատելով հումանիտար ու այլ ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերություններն ընդլայնելու եւ նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու իր հանձնառությունը:
Ուստի առաջիկայում միարժեք պետք է սպասել ՀՀ Կառավարությունում այդ համաձայնագրի հղմամբ ռուսալեզու կրթական հաստաւությունների հիմնադրման որոշումներին, որոնք հիշատակված են Կ. Կոսաչեւի ու Ա. Աշոտյանի հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ: Բայց դա մի խնդիր է, որը պետք է լուծվի կառավարության, ասել է թե` վարչապետի մակարդակով, ում հետ նույնպես հանդիպեց Կ. Կոսաչեւը…

Посланники российского престола в Ереване-2
Из распространенного министерством образования и науки сообщения о встрече с Косачевым становится очевидно, какие огромные усилия и какие инициативы готовы осуществить российские и армянские власти для распространения и продвижения в образовательных и научных заведениях русского языка, русской культуры и опыта, а также для повышения до значительного уровня участия российской стороны в указанных сферах (http://www.edu.am/index.php?id=-5438&topMenu=2&menu1=-1&menu2=2&arch=0).
Остается только представить тот политический и экономический эффект, который дадут за несколько лет “предоставление Армяно-Российскому (Славянскому) университету статуса национального научно-исследовательского центра, основания в Армении филиала Московского государственного университета, русской гимназии, а также реализации совместных образовательных программ, повышения квалификации учителей”...
То, о чем стало известно в результате визита Константина Косачева, проливает свет на драматический процесс принятия правительством законодательной инициативы по устранению содержащегося в законах РА “Об общем образовании” и “О языке” запрета на иноязычные школы, с которой правительство выступило весной 2010 года. А принять наконец законодательный пакет Национальному Собранию удалось в конце 2010 г.
Общественно-политический протест, поднявшийся в Армении и Диаспоре после введения в обращения этой инициативы, заставил даже президента РА выразить свое отношение к ней. Вначале пресс-секретарь главы государства Армен Арзуманян, отвечая 9 июня 2010 г. на вопрос газеты “Аравот”, изложил отношение президента к этому вопросу: “обсуждается вопрос основания в Армении не иноязычных школ, а нескольких частных школ, соответствующих международным стандартам”, “президент Армении положительно относится к этому” (http://www.panorama.am/am/education/2010/06/09/armen-arzumanyan/).
Затем на встрече с представителями армянской общины 21 июня 2010 г. в Берлине Серж Саргсян заявил: “Самый лучший вариант – это тот, благодаря которому мы сможем за короткое время поднять уровень всех наших школ с тем, чтобы наши дети имели возможность получить современные конкурентоспособные знания. Вместе с тем, почему мы должны исключать существование нескольких частных школ, соответствующих международным стандартам?”. Президент также добавил, что в этих нескольких частных школах изучение ряда предметов, таких, как история Армении, история религии и т.д., станет обязательным для граждан Республики Армении. “Повторяю, речь идет о нескольких частных школах, на существование которых из армянского бюджета не будет выделено ни копейки”, - пояснил Серж Саргсян. (http://www.tert.am/am/news/2010/06/22/school/).
Если позиция президента и правительства РА по иноязычным школам состоит в том, что речь идет об ограниченном количестве частных школ, в том числе немногочисленных русскоязычных школах, то ожидания российской стороны в долгосрочном разрезе были намного больше обучения на русском языке в нескольких школах. С более чем скандальным заявлением о целях распространения в Армении русского языка выступил руководитель армянского центра Федерального агентства “Россотрудничество, советник посольства РФ в Армении Виктор Кривопусков, сопровождавший Константина Косачева во время его визита.
В ходе состоявшегося 12 ноября 2010 г. телемоста Ереван-Киев-Кишинев Кривопусков, в частности, заявил: “Русский язык является языком модернизации российско-армянских экономических отношений... И, наконец, русский язык является языком безопасности Армении, с учетом ее членства в ОДКБ и КСОР” (http://newsarmenia.ru/arm1/20101112/42341498.html).
После этого заявления боровшиеся против открытия иноязычных школ гражданские инициативы больше сконцентрировались на возможной перспективе открытия русскоязычных школ, которая на фоне озвученной Кривопусковым мысли показалась более реальной, чем перспектива создания англоязычной или любой другой иноязычной школы или учебного заведения. Если общественные, аналитические и политические круги обсуждали прозвучавшее заявление в основном с точки зрения открытия иноязычных школ и, тем самым, нанесения удара по основам армянского языка, то лишь немногие заметили, что оно преследует более далеко идущие цели (http://www.lragir.am/armsrc/comments40767.html). Советник посольства РФ фактически заявил, что русский язык является не только языком российско-армянских отношений, но и языком безопасности Армении и модернизации армяно-российских экономических отношений, то есть доминантным языком в экономике. В этом плане примечательны обоснования, которые представил Кривопусков (http://newsarmenia.ru/arm1/20101112/42341498.html).
Как известно, законодательный пакет, разрешающий впредь создание иноязычных образовательных заведений, был принят 22 декабря 2010 г., а подписан президентом – 15 января 2011 г. Спустя 6 месяцев после принятия этого закона, 1 июля 2011 г., между послом РФ в Армении и администрацией Сюникской области был подписан протокол о сотрудничестве, которым стороны выражали согласие на создание в Капане общеобразовательной гимназии с обучением на русском языке.
Если правительство РА в ответ на запрос бывшего депутата парламентской фракции “Наследие” Анаит Бахшян вынуждено было подтвердить, что этот протокол подписан в нарушение ст.7 закона РА “Об общем образовании”, то министр образования и науки Армен Ашотян в интервью одному из СМИ дал следующее объяснение: “Насколько мне известно, протокол – это накопление пожеланий, и в Армении международная образовательная программа может быть осуществлена только в соответствии с установленным законом РА порядком и никак не иначе. Следовательно, для этих людей тоже очевидно, что данный протокол не может служить основой для реализации подобного рода международной образовательной программы”. Затем министр добавил: “Если российская сторона изъявила желание открыть в Капане старшую школу и местные власти дали свое согласие, то это всего лишь бумага о пожеланиях, которую подписали два человека” (http://news.am/arm/news/65402.html).
Следует отметить, что позиция правительства по данному вопросу вполне правомерна, поскольку, согласно ст.7 закона “Об общем образовании, такое учебное заведение “может быть создано исключительно по решению правительства, либо образовательные программы на иностранном языке могут осуществляться только в негосударственных учебных заведениях, а также в учебных заведениях, созданных по межгосударственным, межправительственным соглашениям”.
Проявившей поспешность российской стороне не оставалось ничего другого, как взять тайм-аут и начать работать в направлении разработки соглашения “О сотрудничестве в гуманитарной сфере между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации”, которое должно было быть подписано 24 октября 2011 г. и могло рассматриваться как межправительственное соглашение об открытии русской гимназии и других русскоязычных образовательных заведений уже в соответствии с требованием закона “Об общем образовании”.
Находящийся в октябре 2011 г. с государственным визитом в РФ Серж Саргсян вместе со своим российскм коллегой не только подписал это соглашение (http://www.president.am/hy/press-release/item/2011/10/24/news-1874/), но и отметил: “В исторической памяти двух народов есть множество славных традиций политической, военной и гуманитарной дружбы. Мы обязаны не только бережно сохранять это бесценное наследие, но и вместе искать новые возможности для дальнейшего развития сотрудничества. В этом я вижу основу для межгосударственных отношений Армении и России, отношений поистине союзнических и конструктивных партнерских, которые направлены на процветание наших стран и благополучие наших народов в условиях стабильности и безопасности” (http://armenpress.am/arm/print/666852/).
В своем выступлении президент Саргсян также выделил соглашение о гуманитарном сотрудничестве: “Нам удалось обеспечить стабильный рост развития по всем направлениям: продолжается активный политический диалог, мы приступили к реализации новых экономических проектов, расширили контакты в гуманитарной сфере и межрегиональные связи. Это важно, так как показывает общий настрой к упрочению взаимоотношений между Арменией и Россией. Продолжению этого дела будет служить только что подписанное большое гуманитарное Соглашение, которое в перспективе ближайших десятилетий создаст возможности эффективного взаимодействия в сфере науки, культуры и образования” (http://www.president.am/hy/press-release/item/2011/10/24/news-1874/).
Именно об этом визите Серж Саргсян упомянул на встрече с Косачевым 4 июня 2012 г., в то же время аналогичными формулировками подтвердив свое поручение о расширении армяно-российских отношений в гуманитарной и других сферах и претворении в жизнь инициатив.
Так что в ближайшее время однозначно следует ожидать со ссылкой на данное соглашение решений правительства РА о создании русскоязычных образовательных заведений, о которых упоминалось в пресс-релизе о встрече К.Косачева и А.Ашотяна. Но этот вопрос должен быть решен на уровне правительства, точнее премьер-министра, с которым К.Косачев тоже встретился...