ՀԱՄ ամերիկահայ կառույցի անունը շահարկում են ՀԱՄ-ից վտարվածները
Վերջին օրերին Ֆեյսբուքում է հայտնվել մի տեսագրություն, որտեղ Հայ արիական միության ԱՄՆ կառույցի անդամները եւ դոկտորի թեկնածու Պետրոս Հաճեանը Գլենդելից հեռարձակվող ուղիղ եթերում արտահայտվում են ի պաշտպանություն Նեմեց Ռուբոյի (Ռուբեն Հայրապետյանի):
Պարզվում է` հաղորդման մեջ հանդես եկող անձը (ձախից երկրորդը)` Արմեն Շահբազյանը մի քանի «գործընկերների» հետ հեռացվել է ՀԱՄ շարքերից (նաեւ՝ ԱՄՆ-ի ՀԱԲ կառույցից):
«Այդ հեռուստահաղորդման մեջ ՀԱՄ անունից ստորաբար հանդես են գալիս ՀԱՄ-ից վտարվածները, դրամագող ու ցուցադրականության ձգտող մարդիկ, ովքեր խաբել են ամերիկահայ հայրենասեր շատ մարդկանց (հիմա զգուշացնում ենք, որ էլ չխաբվեն ու չհավատան ցուցադրական ելույթներին)... եւ ՀԱՄ Գերագույն Խորհուրդը պատրաստվում է հետաքննություն անցկացնել, ու եթե ԱՄՆ-ի իշխանությունները, ի դեմս ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատան, չպատասխանեն մեր հարցմանը, ապա գուցե դատական գործ բացվի... Չարձագանքելու դեպքում կնշանակի նաեւ, որ ՀԱՄ-ից հեռացվածները Վաշինգտոնի պատվերն են կատարում... Ամեն բան կպարզվի եւ կհայտարարվի այդ մասին, ես սա հայտարարում եմ որպես ՀԱՄ առաջնորդ Արմեն Ավետիսյանի մամուլի խոսնակ»,-գրել է Արմենուհի Մելքոնյանը Ֆեյբուքում:
Կառույցը 3 տարի է այլ պատասխանատու ունի՝ Վարդան Զոհրաբյանը:
Հայ արիական միաբանությունը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ի ՀԱՄ կառույցը, որը հանդես է գալիս Հայ Արիների Բռունցք (ՀԱԲ) անվամբ, շուրջ 10 տարվա պատմություն ունի, եւ գործում է միայն ՀԱՄ Գերագույն Խորհրդի եւ ՀԱՄ առաջնորդ Արմեն Ավետիսյանի հրահանգներով:
ՀԱՄ առաջնորդի դեմ մահափորձից հետո, 2009թ. նոյեմբերին, երբ ՀԱՄ սփյուռքյան կառույցներում եւս եղան բազմակողմանի ստուգումներ, ԱՄՆ-ի ՀԱԲ պատասխանատու Արմեն Շահբազյանը, որ մինչ այդ ղեկավարել էր կառույցը, հեռացվեց ՀԱՄ շարքերից եւ պատասխանատու նշանակվեց ՀԱՄ ամերիկահայ կառույցի նվիրյալ անդամներից մեկը՝ Վարդան Զոհրաբյանը:
Նախկին ղեկավար Արմեն Շահբազյանը հեռացվել է տարիներ շարունակ գաղտնի դրամագողության եւ ՀԱԲ կառույցի անդամներին ՀԱՄ-ի գործունեությանը եւ հրահանգներին ոչ լիարժեք իրազեկ պահելու համար: Տարիներ շարունակ ամերիկահայ հայարիները հանգանակություն են կազմակերպել ՀԱՄ գործունեությանն աջակցելու համար, սակայն վերոնշյալ նախկին պատասխանատուն հավաքված գումարի մի մասը յուրացրել է՝ օգտվելով իր հանդեպ եղած վստահությունից:
2009թ. նոյեմբերին բոլոր վնասարարություններն ու անօրինականությունները վերջնականապես պարզվել են եւ ՀԱՄ Գերագույն Խորհրդի որոշմամբ՝ Արմեն Շահբազյանը մի քանի «գործընկերների» հետ հեռացվել է ՀԱՄ շարքերից (նաեւ՝ ԱՄՆ-ի ՀԱԲ կառույցից):
Սակայն վերջերս նա սկսել է ՀԱՄ-ՀԱԲ խորհրդանշաններով հանդես գալ Լոս Անջելեսի ամերիկահայության որոշ հեռուստածրագրերում, ինչը անթույլատրելի է եւ նպատակաուղղված սադրանք է ՀԱՄ-ի դեմ: Վերջերս նաեւ հանդես է եկել որպես «Հայ Արիների միության ԱՄՆ կառույցի ղեկավար» (http://www.youtube.com/watch?v=8tEseX-jrUE&feature=player_embedded), ինչը կեղծիք է եւ բացահայտ սուտ:
ՀԱՄ Գերագույն Խորհուրդը տեղեկացնում է սփյուռքահայությանը, հատկապես ամերիկահայությանը, որ Հայ Արիական Միաբանության ԱՄՆ-ի կառույցի՝ Հայ Արիների Բռունցքի պատասխանատուն Վարդան Զոհրաբյանն է, եւ Արմեն Շահբազյանը չի կարող ներկայացնել ՀԱՄ որեւէ կառույց: Իսկ եթե մինչ այս նրա հետ կնքվել է որեւէ գործարք, ապա ՀԱՄ-ը պաշտոնապես հայտարարում է, որ որեւիցե պատասխանատվություն չի կրում:
ՀԱՄ Գերագույն Խորհուրդը դիմում է ՀՀ իշխանություններին, որպեսզի ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության (կամ հյուպատոսության) միջոցով պատասխանատվության կանչեն ու կարգի հրավիրեն լոսանջելեսաբնակ Արմեն Շահբազյանին ու իր համախոհներին, քանզի ՀԱՄ քաղաքական թեւը՝ Հայաստանի Հայ-արիական կուսակցությունը ՀՀ արդարադատության նախարարությունում գրանցված կազմակերպություն է եւ գործում է ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում: Այս մասին համապատասխան նամակ կհանձնվի նաեւ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդուարդ Նալբանդյանին:
ՀԱՄ Գերագույն Խորհուրդը դիմում է նաեւ ԱՄՆ-ի իշխանություններին, որպեսզի իրենց քաղաքացի լոսանջելեսաբնակ Արմեն Շահբազյանը կարգի հրավիրվի՝ Հայաստանում օրենքի շրջանակներում գործող մեր կազմակերպության անունը միտումնավոր շահարկելու համար, ինչը, վստահ ենք, նաեւ ԱՄՆ-ի օրենքների խախտում է, քանզի ԱՄՆ քաղաքացին խախտում է մեր հեղինակային իրավունքը եւ վնասում է մեր կառույցի հեղինակությունը: Այս մասին համապատասխան նամակ կհանձնվի նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանություն:

Armenian Aryan Order: Armen Shahbazyan Is Not Our U.S. Representative
Armenian Aryan Order is announcing that the U.S. office of the Armenian Aryan Order (AAO), which is called the Armenian Aryan Fist (AAF) has a history of 10 years, and is regulated solely by the orders of Armen Avetisyan, the leader of the AAO and the Supreme Council of the AAO.
After an attempt on the AAO leader’s life, in November 2009, when comprehensive inspections were carried out in the Diaspora offices of the AAO, Armen Shahbazyan, who was in charge of the U.S. office of the AAO, was dismissed from the organization, and replaced by Vardan Zohrabyan, one of the dedicated members of the American-Armenian office of the AAO.
The former leader, Armen Shahbazyan, had been dismissed on the grounds of embezzlement committed in the course of many years, as well as his failure to notify the AAF members about the activities of the AAO and its orders in their entirety. For many years, Aryan American-Armenians have been organizing fund-raisers to support the activities of the AAO. However, the abovementioned person, formerly in charge, had been appropriating a part of that money, taking advantage of our trust in him.
All the damages and illegal activities were fully exposed in November 2009 and, by the decision of the Supreme Council of the AAO, Armen Shahbazyan was dismissed from the AAO (including the U.S. office), along with a few of his “partners.”
However, recently he has been appearing on some American-Armenian TV shows in Los Angeles, using the symbols of the AAO-AAF, which is impermissible and is a deliberate provocation against the AAO. Recently he has presented himself as “the head of the U.S. office of the AAO”, which is a fraud and an outright lie.
The Supreme Council of the AAO is informing the Diaspora Armenians, especially the American-Armenians, that Vardan Zohrabyan is the one in charge of the Armenian Aryan Fist, the U.S. office of the AAO, and that Armen Shahbazyan cannot represent any AAO office. And if any agreements have been signed with him until now, the AAO is making an official announcement that it carries no responsibility.
The Supreme Council of the AAO is addressing the Armenian authorities with request to have the Armenian Embassy in the U.S. (or the Consulate General) call him to account and teach a lesson to Armen Shahbazyan and his followers based in Los Angeles, since the political wing of the AAO, the Armenian-Aryan Party of Armenia, is an organization registered at Armenia’s Justice Ministry and operates under the laws of the Republic of Armenia. A corresponding letter will also be handed to Eduard Nalbandyan, Foreign Minister of Armenia.
The Supreme Council of the AAO is also addressing the U.S. authorities to call U.S. citizen Armen Shahbazyan, resident of Los Angeles, to account for deliberate exploitation of the name of our organization operating under the laws of the Republic of Armenia, which, I am certain, is also a violation of the U.S. laws, since a U.S. citizen is violating our copyright and damaging the reputation of our organization. A corresponding letter will be handed to the U.S. Embassy in Armenia.