Սոթքի և Ագարակի հանքավայրերը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ»-ի ակտիվները տեղափոխվել են Էմիրություններ
Հայաստանում Սոթքի ոսկու հանքավայրը, Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ում զարգացումներ կան. այստեղ նոր բաժնետերեր են հայտնվել, տեղափոխություններ են գրանցվել նաև ակտիվները կառավարող բաժնետեր ընկերությունում:
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի նոր բաժնետերը՝ «Նեո Մետալս» ՍՊԸ-ն, Հայաստանում գրանցվել է 2023թ. մարտի 16-ին: Իր հերթին, «Նեո Մետալս» ՍՊԸ-ի բաժնետեր է «Նեո Մետալս Հոլդինգ լիմիթեդ» բաժնետոմսերով սահմանափակ մասնավոր ընկերությունը: Վերջինը գրանցված է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում:
Համաձայն իրական շահառուների հայտարարագրի՝ «Նեո Մետալս Հոլդինգ լիմիթեդ»-ը 18,15 % մասնակցությամբ 5 հավասար բաժնետեր ունի, բոլորը ՌԴ քաղաքացիներ են։ Նրանցից 2-ը մնացել են նախկինից և ծանոթ են մեր ընթերցողներին՝ Միրզաազիզ Մուսախանովը և Ելենա Երշովան։ Երկուսն էլ օլիգարխ Ռոման Տրոցենկոյին փոխկապակցված բիզնեսներում ընդգրկված անձինք են։
Այստեղ ավելացել են Իրինա Գորշկովան, Եվգենյա Վասիլևան և Ալեքսանդր Տրունովը։ Վերջինների մասին ինֆորմացիան սահմանափակ է, եթե հավատանք ռուսական որոշ կայքերի, ապա Տրոնովը նույնպես Տրոցենկոյի բիզնեսի մասնակիցներից է։
Այժմ անդրադառնանք ԱՄԷ-ում գրանցված հիմնական ընկերությանը․ դրա տնօրենը նույն Միրզաազիզ Մուսախանովն է։ «Նեո Մետալս Հոլդինգ լիմիթեդ»-ը նաև բաժնետեր է դարձել ՌԴ-ում գրանցված «Ալրու» միջազգային սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում, որը ղեկավարում է Եվգենյա Գրիգորևան։ Ռուսաստանյան լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Եվգենյա Գրիգորևան ղեկավարում է նաև Տրոցենկոյի ընկերություններից մեկը։
ՌԴ իրավաբանական անձանց միասնական ռեեստրի տվյալներով՝ «Ալրու»-ն նույն Նիդերլանդներում գրանցված «KARLOU B.V.»-ն է, «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ի նախկին բաժնետերն էր։ Այն ռեդոմիցիլացվել է և դարձել «Ալրու» ՄՍՊԸ։ (Ռեդոմիցիլացումը իրավաբանական անձի տեղափոխումն է մեկ իրավազորությունից (jurisdiction) մեկ այլ իրավազորության ներքո)։
Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) հրապարակած տվյալները վկայում են, որ 2020-2021թթ․ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի համար արտահանման նոր երկիր է դարձել Արաբական Միացյալ էմիրությունները։
Եթե նախկինում ընկերությունն իր արտադրանքը՝ ոսկի, արծաթ պարունակող Դորե ձուլակտորներն արտահանում էր հիմնականում Շվեյցարիա, ապա 2020 և 2021թթ․ (2022 և 2023թթ-ի տվյալները դեռևս հասանելի չեն) սկսել է արտանահել նաև ԱՄԷ։
Հայաստանում գրանցված «Նեո Մետալս» ՍՊԸ-ի տնօրեն է նշանակվել ՌԴ քաղաքացի Բախրոմժոն Աբդուգանիևը: Վերջինս, համաձայն ռուսական աղբյուրների և Linkedin-ի իր գրառման, «Նովապորտի» գլխավոր ֆինանսական տնօերնն է: Նովապորտը, հիշեցնենք, ռուսաստանյան մարզային օդանավակայանները կառավարող ընկերությունն է, որը կրկին պատկանում է ռուս գործարար Ռոման Տրոցենկոյին, մասնավորապես, մաս է կազմում նրա հիմնադրած АЕОN Corporation-ի խմբի ընկերություններին:
Չնայած ռուսական աղբյուրները գրեցին, որ անցյալ տարի Տրոցենկոն վաճառել է АЕОN Corporation-ի իր վերահսկիչ փաթեթը, այստեղ իրեն մնացել է 31%, այդուհանդերձ, հայտնի դարձավ, որ Նովապորտը այդ գործարքի մաս չի կազմել: Ռուսական որոշ աղբյուրներ գրում են, որ Տրոցենկոն վաճառում կամ «բաժանում» է իր բիզնեսը, որպեսզի հեռանա Ռուսաստանից արտահոսած սկանդալային ձայնագրությունից հետո, որտեղ վերջինս մեկ այլ գործարարի խորհուրդ էր տալիս լքել ՌԴ-ն ստեղծված պատերազմական վիճակից հետո։
Ավելին, չի բացառվում նրա և ՌԴ կառավարության ղեկավարության հարաբերությունների վատթարացումը, նրա բիզնեսի նկատմամբ իրականացված հետապնդումները։ Այս տարվա հուլիսին Ռոստեխնադզորը (Ростехнадзор) 90 օրով դադարեցրել է Տրոցենկոյին պատկանող ոսկու հանքավայրը շահագործող «Սարիլախ-Սուրմա» (Сарылах-Сурьма) բաց բաժնետիրական ընկերության գործունեությունը կատարած ստուգումների և արձանագրած խախտումների հետևանքով։ Խախտումները վերաբերել են արդյունաբերական անվտանգության պահանջներին: Ընկերությունը գործում է Սախայի Հանրապետությունում (Յակուտիա):«Սարիլախ-Սուրմա» ԲԲԸ-ն «Գեոպրոմայնինգի» ակտիվներից մեկն է, միակ ձեռնարկությունն է Ռուսաստանում, որը մասնագիտացած է ոսկի-անտիմոնիտի հանքաքարի արդյունահանման և վերամշակման մեջ:
Ռուսական լրատվամիջոցները գրում են, որ Տրոցենկոն նույնպես ուզում է հեռանալ Ռուսաստանից, սակայն, հիշեցնենք, նա ամերիկյան պատժամիջոցների և սահմանափակումների ցուցակներում է։
Տրոցենկոյի համար այս տարի փակվել են նաև Եվրամիության դռները։ Հուլիսի 24-ից «Նովապորտը» հայտնվել է ԵՄ բոլոր երկրների սահմանափակումների ցուցակում` ռուս-ուկրաինական հակամարտության պատճառով: Այդ նույն սահմանափակումների ցուցակում է նաև ինքը՝ Ռոման Տրոցենկոն, քանի որ ՌԴ կառավարությանը պատկանող «Ռոսնեվթ» ընկերության ղեկավար Իգոր Սեչինի խորհրդականն է: Նշվում է, որ Տրոցենկոն նաև Geopromining Investment (CYP) Limited-ի տնօրենն է, նրա ղեկավարած բիզնեսները ՌԴ կառավարության եկամտի զգալի աղբյուր են, հետևաբար, Ռոման Տրոցենկոն նյութապես աջակցում է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը, որը սանձազերծել է Ուկրաինա ներխուժումը։
Geopromining Investment (CYP) Limited-ը նաև հայաստանյան «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ի բաժնետերն էր մինչև 2023թ․ ապրիլի 18-ը, որից հետո և նախաձեռնվել է բաժնետերերի փոփոխությունը՝ հայտնվել է «Նեոմետալս»-ը։
Տրոցենկոն և որդին, իրար հաջորդելով, մինչ այս փոփոխությունները, «Գեոպրոմայնինգի» գլխավոր բաժնետերերն են եղել: Նրանք ամերիկյան պատժամիջոցներից հետո դուրս եկան բաժնետերերի ցանկից:
Ռուսական լրատվամիջոցներըն ակնարկում և գրում են, որ Տրոցենկոն փորձում է առերևույթ վաճառել իր բիզնեսը և զբաղվել բարեգործություններով, սակայն ստվերում ինքն է մնում նույն բիզնեսի տերն ու կառավարիչը։ Օրինակ՝ նույն АЕОN Corporation-ի իր վերահսկիչ փաթեթի վաճառքը կասկածելի գործարք է համարվում, քանի որ վերահսկիչ փաթեթը վաճառել է հենց АЕОN Corporation-ի ղեկավար կազմին՝ գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Միրոնենկոյին և Տրոցենկոյի ածուխյան բիզնեսը կառավարող Ալեքսանդր Օրեխովին։
Ըստ ամենայնի, նա նույն կերպ վարվում է հայաստանյան ակտիվների հետ՝ դրանք բաշխելով իր մտերիմների միջև։ Հետևաբար, պատահական չէ նաև Բախրոմժոն Աբդուգանիևի՝ ֆինանսական հոսքի կառավարչի նշանակումը Հայաստանյան ակտիվների վերահսկողության համար։
Ինչ է տեղի ունեցել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմիբինատում
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված «Նեո Մետալս Հոլդինգ լիմիթեդ»-ը բաժնետեր է դարձել նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում։ Այստեղ մասնակցությունը մի փոքր այլ է՝ քանի որ շուրջ 21,9%-ը Հայաստանի կառավարությանն է պատակնում, «Նեո Մետալս Հոլդինգ լիմիթեդ»-ի բաժնեմասը, որը բաժանված է ՌԴ 5 քաղաքացու միջև, շուրջ 60 տոկոս է կազմում․ յուրաքանչյուրը հավասարապես 11,9 % բաժնեմաս ունի։
Հայաստանում գրանցված «Նեո Մետալս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Բախրոմժոն Աբդուգանիևին պետռեգիստրում նշված էլեկտրոնային հասցեով նամակ ենք ուղարկել՝ կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ հարցազրույցի խնդրանքով։ Մեզ հետաքրքրող հարցերը գրավոր ուղղել ենք նաև «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ի հայաստանյան գրասենյակի լրատվամիջոցների հարցերով պատասխանատու Ռուզաննա Գրիգորյանին։ Պատասխանները ստանալուն պես կամ հարցազրույցից հետո կհրապարակենք։

Активы компании “Геопромайнинг Голд” переведены в ОАЭ
В компании “Геопромайнинг Голд”, эксплуатирующей в Армении Соткское месторождение золота, Агаракский медно-молибденовый комбинат и Араратскую золотоизвлекательную фабрику, появились новые акционеры, осуществлены также замены в управляющей активами компании-акционере.
Новый акционер “Геопромайнинг голд” ООО “Нео Металс” было зарегистрировано в Армении 16 апреля 2023 года. В свою очередь акционером “Нео Металс” является “Нео Металс Холдинг лимитед”, частная компания c ответственностью, ограниченной долями акционеров и зарегистрированная в Объединенных Арабских Эмиратах.
Согласно декларации реальных бенефициаров, “Нео Металс Холдинг лимитед” имеет пять акционеров с равным долевым участием в размере 18,15%. Все они граждане РФ. Двое из них – знакомые нашим читателям многолетние акционеры Мирзаазиз Мусаханов и Елена Ершова, еще двое – участники бизнесов, имеющих отношение к олигарху Роману Троценко. К этим акционерам прибавились Ирина Горшкова, Евгения Васильева и Александр Трунов. Информации о них довольно мало. Известно лишь, что Тронов, по данным некоторых российских сайтов, тоже является участником бизнеса Троценко.
А теперь коснемся зарегистрированной в Объединенных Арабских Эмиратах основной компании, директором которой является все тот же Мирзаазиз Мусаханов. “Нео Металс Холдинг лимитед” стала акционером также зарегистрированной в РФ международной компании с ограниченной ответственностью, которую возглавляет Евгения Григорьева. Кроме того, Григорьева, согласно российским СМИ, руководит одной из компаний Троценко.
По данным единого реестра юидических лиц РФ, “Алру” – это та же зарегистрированная в Нидерландах компания KARLOU B.V, бывший акционер ООО “Геопромайнинг”. Компания редомицилировалась (редомицилирование – это смена юрисдикции компании с сохранением всех бизнес-структур и отношений), став международным ООО.
Данные, опубликованные Инициативой прозрачности добывающих отраслей (ИПДО), свидетельствуют о том, что в 2020-2021 гг. новой страной экспорта для ООО “Геопромайнинг голд” стали Объединенные Арабские Эмираты.
Если раньше компания экспортировала свою продукцию – слитки из сплава Доре с содержанием золота и серебра – в Швейцарию, то в 2020 и 2021 гг. страной экспорта стали также Эмираты.
Директором зарегистрированного в Армении ООО “Нео Металс” назначен гражданин РФ Бахромжон Абдуганиев. Последний, согласно информации росийских источников и Linkedin, занимает должность главного финансового директора “Новапорта”. Напомним, что “Новапорт” – компания, управляющая российскими областными аэропортами и принадлежащая опять-таки российскому предпринимателю Роману Троценко. Она, в частности, входит в основанную им Группу компаний АЕОN Corporation.
И хотя российские источники писали о том, что в прошлом году Троценко продал свой контрольный пакет АЕОN Corporation, сохранив за собой 31%, появилась информация, что “Новапорт” не стал частью этой сделки. По некоторым сведениям, Троценко продает или “раздает” свой бизнес, так как решил уехать из России после публикации скандальной аудиозаписи, в которой он советовал другому бизнесмену покинуть страну из-за ситуации, создавшейся в РФ вследствие войны с Украиной.
Мало того, не исключено, что его отношения с руководством правительства РФ испортились, а бизнес подвергается преследованиям.
В июле этого года “Ростехнадзор” на основании результатов проверок прекратил на 90 дней деятельность ОАО “Сарылах-Сурьма”, эксплуатирующего принадлежащие Троценко два месторождения золота. Были выявлены нарушения требований промышленной безопасности. Компания действует в Республике Саха (Якутия). ОАО “Сарылах-Сурьма” – один из активов “Геопромайнинга” и единственное предприятие в России, специализирующееся в добыче и переработке золото-антимонитовой руды.
Российские СМИ пишут о том, что Троценко тоже хочет уехать из России. Напомним, однако, что он числится в списке лиц, на которых распространяются американские санкции и ограничения.
В этом году для Троценко закрылись также двери Евросоюза: “Новапорт” оказался в числе тех компаний, в отношении которых страны ЕС ввели ограничения из-за российско-украинской войны. В этот же список вошел и сам Роман Троценко, поскольку является советником главы принадлежащей правительству РФ компании “Роснефть” Игоря Сенчина. Отмечается, что Троценко занимает также должность директора Geopromining Investment (CYP) Limited, а руководимый им бизнес приносит значительный доход правительству РФ, следовательно Троценко материально поддерживает правительство Российской Федерации, страны, осуществившей вторжение в Украину.
До 18 апреля 2023 г. Geopromining Investment (CYP) Limited являлась также акционером ООО “Геопромайнинг Голд”, после чего и была инициирована смена акционеров, в результате которой появилась “Неометалс”.
До этих изменений Троценко с сыном, сменяя друг друга, были главными акционерами “Геопромайнинга”. После введения американских санкций оба они вышли из списка акционеров.
Российские СМИ сообщили о том, что Троценко пытается продать свой бизнес, что он начал заниматься благотворительностью, но вместе с тем, оставаясь в тени, продолжает управлять своими компаниями.
Например, та же АЕОN Corporation считает продажу своего контрольного пакета сомнительной сделкой, поскольку пакет был продан именно руководящему составу компании – гендиректору Дмитрию Мироненко и управляющему угольным бизнесом Троценко Александру Орехову.
Судя по всему, аналогичным образом он поступает с армянскими активами, распределяя их между близкими ему людьми. Вот почему назначение управляющего финансовым потоком Бахромжона Абдуганиева ответственным за контроль над армянскими активами совсем не случайно.
Что произошло на Зангезурском медно-молибденовом комбинате
Зарегистрированная в Объединенных Арабских Эмиратах компания “Нео Металс Холдинг лимитед” стала также акционером Зангезурского медно-молибденового комбината. Отметим, что участие этой компании в ЗММК несколько иное: поскольку около 21,9% принадлежат правительству Армении, то доля “Нео Металс Холдинг лимитед”, которая поровну разделена между пятью гражданами РФ, составляет около 60 процентов – каждому по 11,9 %.
Мы направили на указанный в госреестре электронный адрес директора зарегистрированного в Армении ООО “Нео Металс” Бахромжона Абдуганиева письмо с просьбой дать интервью об осуществленных изменениях. Интересующие нас вопросы мы в письменной форме адресовали также руководителю отдела по связям со СМИ армянского офиса “Геопромайнинг голд” Рузанне Григорян. Ответы или интервью опубликуем сразу по их получении.