Յունիբանկը Հայաստանում առաջինը թողարկել է ստորադաս պարտատոմսեր
Յունիբանկը թողարկել է 10 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս պարտատոմսերի թողարկման մասին: Տարեկան արժեկտրոնային տոկոսադրույքը կազմում է 6.25%, պարտատոմսերի մարման ժամկետը՝ 7 տարի: Արժեկտրոնային եկամուտը կվճարվի եռամսյակը մեկ:
Յունիբանկը Հայաստանում առաջին բանկն է, որ թողարկել է ստորադաս պարտատոմսեր: Տեղաբաշխումը նախատեսվում է ավարտել 2025թ. փետրվարի 24-ին, որից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։ Պարտատոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում կամ մասնաճյուղերում: Պարտատոմսերի ձեռքբերման նվազագույն ծավալը $10 000:
Արժեթղթերի շուկայում Յունիբանկն ամենաակտիվ մասնակիցներից մեկն է 2016 թվականից։ AMX AWARDS 2024 մրցանակաբաշխության ժամանակ Յունիբանկը ճանաչվել է լավագույնը երկու անվանակարգերում՝ «Best Equity Issuer on the Exchange» և «Best in Secondary Equity Market»:
Ընդհանուր առմամբ, Յունիբանկը տեղաբաշխել և ցուցակել է մոտ 70 մլն դոլար արժողությամբ պարտատոմսերի 28 թողարկում: Հայաստանի ֆոնդային բորսայում ցուցակված պարտատոմսերից եկամուտն ազատվում է եկամտային հարկից և ոչ ռեզիդենտի շահութահարկից:
Ստորադաս պարտատոմսերի Ազդագիրը (գրանցվել է ՀՀ ԿԲ կողմից 13.11.2024թ.) հրապարակված է www.unibank.am կայքում:
Ստորադաս պարտատոմսերի թողարկմամբ ներգրավված միջոցները երաշխավորված չեն «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքով, քանի որ մինչև նշված օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված հատուցման դեպքի ի հայտ գալը, պարտատոմսերը Ազդագրում նկարագրված կարգով և չափով փոխարկվում են բանկի սովորական բաժնետոմսերի:

Юнибанк первым в Армении выпустил субординированные облигации
Юнибанк объявил о выпуске субординированных облигаций на сумму 10 млн долларов США. Годовая купонная ставка составляет 6,25%, срок обращения облигаций — 7 лет. Купонный доход будет выплачиваться ежеквартально.
Юнибанк стал первым в Армении банком, выпустившим субординированные облигации. Размещение выпуска планируется завершить до 24 февраля 2025 года, после чего облигации пройдут листинг на Армянской фондовой бирже.
Облигации можно приобрести в головном офисе или филиалах Юнибанка. Минимальный порог участия составляет 10 000 долларов США.
Юнибанк один из самых активных участников рынка ценных бумаг с 2016 года. На AMX AWARDS 2024 банк был признан лучшим в двух номинациях: «Best Equity Issuer on the Exchange» и «Best in Secondary Equity Market».
В общей сложности Юнибанк разместил 28 траншей облигаций на сумму около 70 млн долларов США и провел процедуру листинга на бирже. Доходы от облигаций, котирующихся на Армянской фондовой бирже, в настоящее время освобождены от подоходного налога и налога на прибыль для нерезидентов.
Проспект субординированных облигаций (зарегистрирован ЦБ РА 13.11.2024г.) опубликован на сайте банка в разделе «Облигации»: www.unibank.am.
Средства, привеченные посредством выпуска субординированных облигаций, не подлежат гарантии в соответствии с законом РА «О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц», так как до наступления случая возмещения, определенного статьей 5 указанного закона, облигации будут конвертированы в обыкновенные акции Банка в порядке и размере, прописанном в Проспекте.