«ՏաԹևեր» ճոպանուղին երրորդ անգամ ճանաչվել է լավագույնն աշխարհում
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին երրորդ անգամ արժանացել է զբոսաշրջության ոլորտում ամենահեղինակավոր միջազգային մրցանակներից մեկին՝ World Travel Awards 2024-ին` այս տարի ևս հաղթելով «աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում: Հայկական ճոպանուղին լավագույնն է ճանաչվել աշխարհում՝ հաղթելով Բոլիվիային, Բրազիլիային, Վիետնամին, Կանադային, Նոր Զելանդիային, ԱՄՆ-ին և ՀԱՀ-ին: Նախագիծն արդեն երկու անգամ հաղթել է այս անվանակարգում 2021 և 2023 թ․-ին։ Այս մասին հայտնում է IDeA հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը։
«Բաց քվեարկության արդյունքներով «ՏաԹևեր»-ի հաղթանակը հայտարարվել է նոյեմբերի 24-ին Պորտուգալիայի Մադեյրա կղզում World Travel Awards 2024 պաշտոնական մրցանակաբաշխության ժամանակ։
World Travel Awards մրցանակաբաշխությունը հաճախ անվանում են «Զբոսաշրջային Օսկար»։ Այն հիմնադրվել է 1993 թ․ և այդ ժամանակից ի վեր ծառայել է որպես ճանապարհորդության և հյուրընկալության ոլորտում կարևոր նվաճումների չափանիշ:
«Արդեն երրորդ անգամ նման հեղինակավոր մրցանակի արժանանալը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում ունենք աշխարհի մասշտաբով եզակի զբոսաշրջային ենթակառուցվածք, որը մի կողմից նպաստում է մարզի ու նրա զբոսաշրջային ներուժի զագացմանը, մյուս կողմից երկրի հյուրերին ներկայացնում է այն հոգևոր ու մշակութային հսկայական ժառանգությունը, որն ունի հայ ժողովուրդը:
Երկրորդ տարին է, որ հայրս հնարավորություն չունի անձամբ ստանալ այս մրցանակն ու շարունակել իր բարեգործական ու մարդասիրական ծրագրերը, քանի որ շինծու մեղադրանքով ապօրինի պահվում է Բաքվի բանտում: Հպարտ եմ, որ նրա ծրագրերն աշխարհով մեկ ճանաչելի են դարձնում Հայաստանը: Վստահ եմ, որ նա դեռ շատ նոր նախագծեր կիրականացնի»,-ասել է «Տաթևեր» ճոպանուղու ծրագիրն իրականացրած Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:
«Տաթևեր» ճոպանուղու տնօրեն Մարիա Բուտենկոն ընդգծել է մրցանակի նշանակությունը Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար։ «World Travel Awards-ում հաղթելը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ մեր համահիմնադրի՝ Ռուբեն Վարդանյանի այս ծրագիրը ճիշտ էր մտածված, լիովին ծառայում է իր նպատակին և շարունակում է ու շարունակելու է օգուտ բերել Հայաստանին: «Տաթևեր»-ն, անկասկած, ավելացնում է Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը: Մեր հիմնական նպատակն է հյուրերին լավագույնս ներկայացնել Հայաստանը՝ հատկապես նրա զարմանահրաշ հարավային շրջանը, և նրանց իսկապես անմոռանալի փորձ մատուցել: Հույս ունենք, որ այս հաղթանակը բազմաթիվ նոր հյուրերի կբերի Հայաստանի հարավ և նրանց առջև կբացի Տաթևի մշակութային և բնական հարստությունները»,- նշել է նա։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի մարդատար ճոպանուղի (5752 մետր): Գրանցվել է հայկական օդային ուղու ևս մեկ ձեռքբերում՝ ամենակարճ շինարարության ժամկետը (10 ամիս)՝ նման մասշտաբային ինժեներական կառույցի համար։
Այս տարի ճոպանուղին նշել է իր 14-ամյակը, և բացումից ի վեր այն անգնահատելի ներդրում է ունեցել երկրում զբոսաշրջության զարգացման գործում։ «ՏաԹևեր» է այցելել ավելի քան 1,3 միլիոն մարդ: Հայաստան եկող յուրաքանչյուր 5-րդ զբոսաշրջիկ այցելում է Տաթև։
«ՏաԹևեր»-ը դրական ազդեցություն է ունեցել նաև Հայաստանի հարավային շրջանի մշակութային և սոցիալական զարգացման վրա։ «ՏաԹևեր» ճոպանուղին «Տաթևի դարպասներ» համալիրի մի մասն է։ Այն շահույթ չհետապնդող ծրագիր է, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և տեղական համայնքի զարգացմանը: Ճոպանուղու շնորհիվ շատերն առաջին անգամ բացահայտել են Սյունիքն ու նրա պատմական ժառանգությունը, և Տաթևի վանական համալիրը դարձել է ավելի մատչելի այցելության համար։ Ծրագիրը տեղացիների համար ստեղծել է նոր աշխատատեղեր՝ հանգեցնելով տնտեսական զարգացման: Այցելուների լրացուցիչ հոսքը խթանել է ենթակառուցվածքների բարելավմանը և նոր փոքր զբոսաշրջային ձեռնարկատիրությունների բացմանը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

«Крылья Татева» в третий раз признаны лучшей канатной дорогой в мире
Канатная дорога «Крылья Татева» в третий раз получила престижную международную премию World Travel Awards 2024, победив в номинации «Лучшая канатная дорога мира». Таким образом, армянская канатная дорога и в этом году обошла конкурентов из Боливии, Бразилии, Вьетнама, Канады, Новой Зеландии, США и ЮАР. Ранее «Крылья Татева» принесли победу Армении в этой номинации в 2023 и 2021 годах.
О победе «Крыльев Татева» по итогам открытого голосования было объявлено 24 ноября в Португалии (о. Мадейра) на официальной церемонии награждения победителей премии World Travel Awards 2024.
Премия World Travel Awards считается одной из самых престижных международных наград в туристической отрасли, которая с 1993 года отмечает выдающиеся достижения в сферах путешествий, туризма и гостеприимства. Её часто называют туристическим «Оскаром», поскольку она присуждается лучшим проектам в индустрии за их стремление к совершенству, высокий уровень сервиса и инновации.
«Получение этой авторитетной премии уже в третий раз свидетельствует о том, что в Армении мы имеем уникальную туристическую структуру мирового масштаба, которая, с одной стороны, способствует развитию южного региона, с другой — представляет гостям страны то громадное духовное и культурное наследие, которым обладает армянский народ.
Уже второй год, как мой отец не имеет возможности лично получить эту премию, так же как продолжать свои благотворительные и гуманитарные проекты, поскольку по сфабрикованным обвинениям незаконно удерживается в бакинской тюрьме. Я горжусь, что его проекты делают Армению известной во всём мире. Уверен, что он реализует ещё много новых проeктов», — отметил старший сын Рубена Варданяна Давид Варданян.
Мария Бутенко, директор канатной дороги «Крылья Татева», подчеркивает значимость этой награды для развития туризма в Армении. «Победа в премии World Travel Awards еще раз доказывает, что этот проект, инициатором которого является Рубен Варданян, был правильно задуман, полностью служит своей цели, продолжает и будет продолжать приносить пользу Армении. «Крылья Татева», несомненно, добавляют Армении туристической привлекательности. Наша главная задача — знакомить гостей с Арменией, особенно с её удивительным южным регионом, и дарить им по-настоящему незабываемые впечатления. Надеемся, что эта победа привлечет много новых гостей и откроет перед ними культурные и природные богатства Татева», — отметила она.
Канатная дорога «Крылья Татева» признана самой длинной реверсивной пассажирской канатной дорогой в мире. Проект был отмечен Книгой рекордов Гиннесса: не только благодаря своей длине — 5752 метра, — но и как единственное в мире инженерное сооружение такого масштаба, построенное всего за 10 месяцев.
В этом году канатная дорога отметила свое 14-летие и с момента своего открытия внесла неоценимый вклад в развитие туризма страны. Услугами канатной дороги воспользовались более 1 300 000 человек. Благодаря ей каждый пятый турист в Армении посещает Татев.
«Крылья Татева» также оказали положительное влияние на культурные и социальные улучшения южного региона Армении. Канатная дорога входит в комплекс «Ворота Татева» — некоммерческий проект, вся прибыль от него направляется на восстановление Татевского монастыря и поддержку местных сообществ. Благодаря канатной дороге многие впервые открыли для себя Сюник и его историческое наследие, а Татевский монастырь стал доступнее для посещения. Проект создал новые рабочие места для местных жителей, что привело к экономическому развитию. Дополнительный поток гостей стимулировал инфраструктурные улучшения и открытие новых малых туристических предприятий.