Ամերիաբանկը Euromoney ամսագրի կողմից ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն բանկն Անշարժ գույքի ձեռքբերման ոլորտում
Euromoney միջազգային առաջատար ֆինանսական պարբերականն Ամերիաբանկին շնորհել է «Անշարժ գույքի ձեռքբերման լավագույն բանկը Հայաստանում» մրցանակ: Ամերիաբանկն առաջինն է Հայաստանում արժանացել այս մրցանակին:
Մրցանակը շնորհվել է առևտրային նշանակության անշարժ գույքի ոլորտում գրանցած գերազանց արդյունքների համար` գնահատելով Բանկի ոչ միայն ֆինանսական հաջողությունները և հաճախորդների սպասարկման բարձր որակը, այլև առաջադեմ տեխնոլոգիական լուծումների և կայուն զարգացման ոլորտում իրականացվող նախաձեռնությունների միջոցով ոլորտը զարգացնելու հանձնառությունը։
Ըստ Euromoney-ի, Ամերիաբանկը 2023թ. հունիսից մինչև 2024թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում զգալի աճ է գրանցել Հայաստանում անշարժ գույքի ձեռքբերման առումով։ Բանկի հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է 25.3%-ով և կազմել 233.2 մլրդ ՀՀ դրամ (600 մլն ԱՄՆ դոլար), իսկ հիփոթեքային վարկերի շուկայում բանկի մասնաբաժինը կազմել է 21.3% (30.06.2024 դրությամբ)։
Պարբերականը նշում է, որ բանկի գրանցած հաջողությունը սերտորեն կապված է իր էկոհամակարգի`MyHome-ի գործունեության հետ, որն օգտատերերին առաջարկում է անշարժ գույք գնելու ամբողջական օնլայն լուծում՝ տան ընտրությունից մինչև հիփոթեքային վարկավորման հաստատում։ Հաճախորդները միայն պետք է այցելեն նոտարական գրասենյակ՝ պայմանագրի վավերացման համար։
Դիտարկվող ժամանակահատվածում հարթակի միջոցով տրամադրվել է ավելի քան 18 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ, որը կազմում է Ամերիաբանկի կողմից առաջնային շուկայում անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով տրամադրված հիփոթեքային վարկերի պորտֆելի 50%-ը, ինչը 38.3%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Euromoney-ն ընդգծում է, որ հարթակը զգալիորեն ընդլայնվել է. MyHome-ում ներկայացված կառուցապատողների թիվը հարթակի գործարկման պահին գրանցված 25-ից 2024թ. կեսերին հասել է 68-ի, ընդ որում մարզերում գործունեություն ծավալող կառուցապատողների թիվն աճել է 172%-ով: Առաջարկվող անշարժ գույքերի թիվն աճել է 226%-ով. 2024թ. հունիսին հարթակում արդեն ներկայացված էր 3,100 բնակարան 115 շենքում: Հավելենք, որ հարթակի նոր գործառույթը թույլ է տալիս ընտրել և ձեռք բերել անշարժ գույք նաև երկրորդային շուկայից, ինչի շնորհիվ առաջարկվող բնակարանների թիվը նույն ժամանակահատվածում ավելացել է 950-ով:
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը, խոսելով մրցանակաբաշխության արդյունքների մասին, նշել է. «Ամերիաբանկը շարունակաբար մշակում է նորարարական լուծումներ, որոնք բարելավում են մեր հաճախորդների և գործընկերների՝ թվային պրոդուկտների օգտագործման փորձառությունը: MyHome.am հարթակի հաջողությունն արտացոլում է համապարփակ էկոհամակարգ ստեղծելու մեր հանձնառությունը, ինչը պարզեցնում է բնակելի անշարժ գույք գնելու գործընթացը և խթանում անշարժ գույքի շուկայի աճը Հայաստանում: Այս մրցանակը մեծ պատիվ է մեզ համար, և մենք շնորհակալ ենք մրցանակաբաշխության ժյուրիին մեր աշխատանքն ու ջանքերը գնահատելու համար»:
Հավելենք, որ Ամերիաբանկի հիփոթեքային վարկավորման պրոդուկտային թիմը վերջերս Պրահայում կայացած «Synchome 2024» համաժողովում ներկայացրել է բանկի վերջին ձեռքբերումներն այս ոլորտում։ Միջոցառմանը մասնակցել է բանկային, ֆինթեք, այլընտրանքային հիփոթեքային և այլ առանցքային ոլորտների շուրջ 70 ներկայացուցիչ ավելի քան 15 երկրից: Մասնակիցները քննարկել են հիփոթեքային վարկերի էկոհամակարգերում գրանցած տեխնոլոգիական ձեռքբերումներն ու առկա նորարարական լուծումները:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի բացարձակ առաջատարն է. 2024թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի մասնաբաժինը հիփոթեքային վարկերի շուկայում կազմել է 22%, իսկ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 285 մլրդ ՀՀ դրամը։

Америабанк назван лучшим банком Армении в сфере недвижимости по версии Euromoney
Америабанк признан лучшим банком Армении в сфере недвижимости по версии международного финансового издания Euromoney, став первым в стране, кто удостоился этой награды. Премия «За заслуги на рынке недвижимости» присуждается за выдающиеся достижения в сфере коммерческой недвижимости иподчеркивает не только финансовые успехи и высокое качество обслуживание клиентов, но и стремление совершенствовать отрасль с использованием передовых технологических решений и инициатив в области устойчивого развитияю․
Согласно Euromoney, Америабанк продемонстрировал значительный рост на рынке недвижимости Армении за период с июня 2023г. по июнь 2024г. Общий портфель ипотечных кредитов банка увеличился на 25.3%, достигнув 233.2 млрд драмов РА (600 млн долларов США), что эквивалентно 21.3% армянского рынка ипотечных кредитов по состоянию на 30 июня 2024г.
Издание отмечает, что этот успех тесно связан с запуском цифровой ипотечной платформы MyHome.am, которая позволяет пользователям искать необходимую недвижимость и оформлять ипотечные кредиты полностью в режиме онлайн. Являясь лидером в банковском секторе Армении, данная платформа упрощает все - от поиска недвижимости до подписания договора. За рассматриваемый период через платформу было выдано кредитов на сумму более 18 млрд драмов РА, что составило 50% ипотечного портфеля Америабанка на первичном рынке, на 38,3% выше показателей предыдущего года.
Euromoney подчеркивает, что платформа также значительно расширилась: число застройщиков, представленных на платформе, выросло с 25 на момент запуска платформы до 68 к середине 2024г.; при этом рост числа застройщиков из регионов составил 172%. Число предлагаемых объектов недвижимости выросло на 226%, к июню 2024г. составив 3,100 квартир в 115 зданиях. Кроме того, новая функция платформы, позволяющая выбрать и приобрести недвижимость на вторичном рынке, увеличила количество предлагаемых квартир еще на 950 за рассматриваемый период.
Комментируя итоги премии, Арман Барсегян, директор розничного банкинга Америабанка, отметил: «Америабанк постоянно разрабатывает инновационные решения, улучшающие положительный опыт наших клиентов и партнеров по части использования цифровых продуктов. Успех платформы MyHome.am отражает нашу приверженность созданию комплексной экосистемы, которая упрощает процесс приобретения жилья и способствует росту рынка недвижимости Армении. Получить эту награду - большая честь для нас, и мы благодарны жюри премии за признание приложенных усилий и достижений.»
Следует также отметить, что недавно ипотечная команда Америабанка представила последние достижения на семинаре Synchome 2024, который состоялся в Праге. В мероприятии приняли участие около 70 международных представителей банковского сектора, секторов финтех и альтернативной ипотеки, а также прочих ключевых секторов данной промышленности из более чем 15 стран. Участники семинара обсудили технологические достижения и инновационные решения в экосистемах жилищного кредитования. Америабанк является абсолютным лидером на рынке ипотечного кредитования Армении. По состоянию на 30 сентября 2024г. доля банка на данном рынке составляет 22%, а кредитный портфель превышает 285 млрд драмов РА.
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением Армении и играет важную роль в экономике страны. В рамках стратегии цифровой трансформации Банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные для рынка продукты, услуги и инновационные платформы, призванные удовлетворить финансовые и нефинансовые потребности клиентов. Являясь динамично развивающейся финтех-средой, Америабанк предлагает комплексные решения для улучшения качества жизни.