Երգչուհի Շերը Կենդանաբանական այգու փղի արձակման համար դիմել է Հայաստանի իշխանություններին և քաղաքապետին
Ամերիկահայ օսկարակիր երգչուհի Շերը (Շերլին Սարգսյան) նամակով դիմել է Հայաստանի նախագահին, ՀՀ կառավարությանը և Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին։ Նա խնդրել է ազատ արձակել և Երևանի կենդանաբանական այգու Բունկա փղին տեղափոխել հատուկ ապաստարան, որտեղ նա կկարողանա ազատորեն քայլել, վազել և շրջել իր նման մյուս փղերի հետ և իր կյանքի մնացած մասն անցկացնել՝ անելով այն ամենը, ինչ պետք է անեն փղերը։
«Նրա բարեկեցությունը ձեր ձեռքերում է, և ես հավատում եմ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը սիրտ ունի ճիշտ որոշում կայացնելու համար»,- գրել է երգչուհին։
Արդեն 3 տարի է՝ Բունկայի ազատ արձակման համար առցանց արշավ է սկսվել, որը նախաձեռնել է զբոսաշրջության և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ գրող, լուսանկարիչ, «Wanderlust Magazine»-ում թղթակից-խմբագիր Մարկ Սթրեթոնը։ «Ազատություն Բունկային» արշավը մինչ օրս շարունակվում է, և արդեն 85 000 ստորագրություն է հավաքագրվել։
Դրան միացել է նաև Շերը, ով նաև FreetheWild հիմնադրամի հիմնադիրն է։
Իր նամակում Շերը հիշեցրել է իր հայկական արմատների մասին և խնդրել է ուշադրության արժանացնել Բունկայի տեղափոխման հարցը։ Երգչուհին երաշխավորել է Բունկայի անվտանգ տեղափոխումը, այդ թվում նաև դրա հետ կապված բոլոր ծախսերի փոխհատուցումը։
Շերը պատմել է արդեն իրենց հաջողած փորձառություններից մեկի՝ Պակիստանից Կամբոջա տեղափոխված Կաավան փղի մասին և վստահեցրել, որ Բունկան նույնպես նոր ապաստանում կբարգավաճի։
«Կարեկցանքի այս դրսևորումը հիանալիորեն կարտացոլվի Երևանի կենդանաբանական այգու վրա՝ ընդգծելով Հայաստանի հանձնառությունը կենդանիների բարեկեցության նկատմամբ և կուժեղացնի իր դիրքերը որպես կարեկցանքի դրսևորության գլոբալ առաջնորդ»,- գրել է երգչուհի Շեռը։
Նա նաև ընդգծել է, որ այս որոշումը կարևոր և դրական քայլ կլինի Բունկայի, Երևանի կենդանաբանական այգու և հայ ժողովրդի համար, ում հոգատարությունն ու հպարտությունն իրենց մշակույթի և բնության հանդեպ հայտնի են ամբողջ աշխարհում։
Չնայած արդեն ավելի քան 85 հազար ստորագրություն է հավաքագրվել Երևանի կենդանաբանական այգու Բունկա փղին արձակելու կոչով, այդուհանդերձ, Երևանի քաղաքապետարանը հստակ դիրքորոշում ունի․ Բունկան մնալու է այգում, սակայն նրա համար նոր ազատավանդակ է կառուցվելու։
«Բունկա փղի կացության պայմանները՝ ազատավանդակի և ձմեռանոցի չափերը, կերացանկը, սննդի քանակական և որակական հատկանիշները, խնամքի նորմերը, զբաղվածության ապահովումը ներկայում համապատասխանում են ընդունված միջազգային նորմերին /AZA և EAZA/: Խնդրահարույց է կենդանու մենակությունը, քանի որ փղերը «ընտանեկան կենդանիներ են»: Այս խնդրի հաղթահարման ճանապարհը նոր ազատավանդակի կառուցումը և այլ փղի կամ փղերի տեղափոխումն է Երևան»,- մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Երևանի քաղաքապետրանը։
Բունկայի ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակի մասին անկախ փորձագետները դիտարկումներ և եզրակացություններ են արել, համաձայն որոնց՝ Բունկայի ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակը մտահոգիչ է, փիղը թերքաշ և թերսնված է, մարմնի թույլ կեցվածք ունի, մկանային թույլ համակարգ, և այդ ամենը է՛լ ավելի կարող է սրվել հետագայում։
Երևանի քաղաքապետին հարցրել էինք, թե կա արդյոք, մասնագիտական եզրակացություն Բունկա փղի հոգեբանական և ֆիզիկական վիճակի մասին, որն արվել է քաղաքապետարանի կամ այգու կողմից։ Խնդրել էինք տրամադրել եզրակացությունների պատճենները։
Այս հարցին խուսափողական պատասխան է տրվել՝ որևէ եզրակացության հղում կամ պատճեն չի տրամադրվել։
«Բունկա փղի հոգեբանական և ֆիզիկական վիճակի գնահատումը կատարվում է մշտադիտարկման սկզբունքով՝ միջազգային մասնագետի կողմից: Ըստ մշտադիտարկման ժամանակացույցի, 2025 թ. հունվարին նախատեսվում է փղերի միջազգային մասնագետ Թոբիաս Դորնբուշի այցելությունը Երևան, որի արդյունքում վերջինս պատրաստում է գրավոր եզրակացություն-հաշվետվություն: Այդ հաշվետվությունը փորձագետը տրամադրում է փղերի վերարտադրության ծրագրի կանոնակարգման կենտրոնին և Երևանի կենդանաբանական այգուն»,- հայտնել է քաղաքապետարանը:
Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարել է մրցույթ՝ Երևանի կենդանաբանական այգում փղերի նոր ազատավանդակի կառուցման նախագծանախահաշվային աշխատանքների համար։ Նոր ազատավանդակը նախատեսված է 2 փղի համար։
Փղերի ազատավանդակի նախագծման մրցույթը կայացել է, հաղթող է ճանաչվել «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ-ն, որի հետ 2024թ․ սեպտեմբերի 3-ին կնքվել է պայմանագիր։ Նախագծման աշխատանքների համար նախատեսված է 50 օրացույցային օր։ Երևան քաղաքի 2025թ․ բյուջեով նախատեսվել են միջոցներ Երևանի կենդանաբանական այգում փղերի նոր ազատավանդակի կառուցման համար։
Երևանի բյուջեով՝ Կենդանաբանական այգու հիմնանորոգման տողով նախատեսվել է 200 մլն դրամ։ Թե դրանից որքանն է փղի ազատավանդակի համար, հայտնի չէ։ Քաղաքապետարանը չի հստակեցրել։
Քաղաքապետարանից հետաքրքրվել էինք, թե ինչ պատասխան են տվել երգչուհու խնդրանքին։
«Երգչուհի Շերի կողմից Բունկայի ազատման խնդրագրի վերաբերյալ տեղեկատվություն չունենք»,- հայտնել է քաղաքապետարանը։
Մենք նամակն ուղարկողից խնդրեցինք ցույց տալ՝ երբ է այն ուղարկվել և ում, ստացանք հավաստումը, որ նոյեմբերի 21-ին այն պաշտոնական մեյլերով ուղարկվել է նախագահին, կառավարությանը և քաղաքապետին, իսկ ավելի վաղ ուղարկվել էր տպագիր տարբերակը՝ փոստային նամակով։ ՀՀ իշխանությունները նույնպես առայժմ չեն արձագանքել օսկարակիր երգչուհու խնդրագրին։

Певица Шер обратилась к властям Армении с просьбой освободить содержащегося в ереванском зоопарке слона
Всемирно известная американская певица армянского происхождения, обладательница премии “Оскар” Шер (Шерлин Саргсян) обратилась к правительству Армении и мэру Еревана Тиграну Авиняну с просьбой освободить содержащегося в ереванском зоопарке слона по кличке Бунка и перевезти его в место, где он сможет свободно передвигаться вместе с другими слонами и провести остаток своей жизни, делая все то, что обычно делают слоны.
“Его благополучие в ваших руках, и я верю, что руководство Армении проявит сочувствие и примет правильное решение”,- написала в своем письме певица.
Третий год ведется онлайн-кампания за освобождение Бунки, инициированная журналистом, освещающим темы туризма и окружающей среды, фотографом, редактором Wanderlust Magazine Марком Стрэттоном. Кампания в поддержку освобождения Бунки продолжается по сей день. Уже собрано 85 тысяч подписей. К кампании присоединилась также Шер, являющаяся учредителем фонда FreetheWild.
В письме певица напомнила о своих армянских корнях и попросила обратить внимание на вопрос перевозки Бунки, гарантировав безопасную транспортировку животного и компенсацию всех связанных с этим расходов.
Шер рассказала об их успешном опыте доставки слона по кличке Кааван из Пакистана в Камбоджу, заверив, что в новых условиях жизнь Бунки однозначно изменится к лучшему.
“Такое проявление милосердия наилучшим образом отразится на Ереванском зоопарке, подчеркнет обязательство Армении в деле создания благоприятных условий для животных и усилит его позиции как мирового лидера в вопросе проявления сочувствия”,- написала в своем письме Шер.
Она также подчеркнула, что это решение имеет большое значение и станет важным шагом не только для Бунки, но и для Ереванского зоопарка и армянского народа, славящегося во всем мире своей гордостью за собственную культуру и заботой о своей природе.
Несмотря на то, что под призывом освободить слона из Ереванского зоопарка собрано уже 85 тысяч подписей, мэрия столицы занимает твердую позицию: Бунка останется в зоопарке, однако для него будет построен  новый вольер.
“Нынешние условия содержания слона Бунки – размеры вольера, рацион питания, количество и качество пищи, нормы ухода, обеспечение занятости – соответствуют принятым международным нормам /AZA և EAZA/. Проблема в одиночестве слона, так как слоны – “семейные животные”. Эта проблема может быть решена путем строительства более просторного вольера и доставки в Ереван нового слона или слонов”,- сообщила в ответ на наш запрос мэрия.
Независимые эксперты представили свои замечания и выводы относительно физического и психологического состояния Бунки, согласно которым оно вызывает озабоченность: вес слона меньше необходимого, он недоедает, имеет слабую мышечную систему, что в будущем может еще больше усугубиться.
Мы поинтересовались у мэра Еревана о наличии профессионального заключения касательно психологического и физического состояния Бунки, полученного на основании проведенной экспертизы, а также попросили предоставить копии этих документов, если таковые имеются.
На этот вопрос мы получили уклончивый ответ без каких-либо ссылок или предоставления затребованных нами копий.
“Оценка психологического и физического состояния слона Бунки проводится международными специалистами посредством мониторинга. В январе 2025 года ожидается приезд в Ереван международного специалиста по слонам Тобиаса Дорнбуша. По результатам своего визита он составит заключение, которое будет предоставлено Центру координации программы воспроизводства слонов и Ереванскому зоопарку”,- сообщила мэрия.
Власти столицы объявили конкурс на проектно-сметные работы по строительству в Ереванском зоопарке нового вольера для двух слонов. По результатам уже состоявшегося конкурса победителем стало ЗАО “Ереванпроект”, с которым 3 сентября 2024 года был заключен договор. Кроме того, из бюджета столицы предусмотрено выделить 200 млн драмов на капитальный ремонт зоопарка. Сколько денег из этой суммы пойдет на строительство нового вольера для слона, мэрия не уточнила.
Мы также поинтересовались, какой ответ был дан на просьбу Шер освободить Бунку. “Мы не располагаем сведениями о просьбе певицы Шер освободить Бунку”,- говорилось в ответе мэрии.
Между тем человек, приславший нам письмо, заверил, что официальные мейлы были отправлены президенту, правительству и мэру столицы 21 ноября. Отметим, что власти страны тоже пока не отреагировали на просьбу Шер.