Երկար մտածելուց հետո Հովիկ Աղազարյանը որոշեց վայր չդնել մանդատը
Այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարեց, որ մերժում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքը և վայր չի դնի պատգամավորական մանդատը։
Աղազարյանի հնարավոր հրաժարականի մասին լուրերը սկսեցին պտտվել նոյեմբերի 18-ից, երբ հայտնի դարձավ, որ Կառավարության մի շարք անդամներ ազատման դիմումներ են գրել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրեց, որ Կառավարության մի շարք անդամների խնդրել է աշխատանքից ազատման դիմումներ ներկայացնել։ Ավելի ուշ՝ նոյեմբերի 22-ին, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Փաշինյանը ասաց, որ Հովիկ Աղազարյանին նույնպես խնդրել է հեռանալ և վայր դնել մանդատը։
Փաշինյանի՝ WhatsApp-ով ուղարկած հաղորդագրություններից հետո աշխատանքից ազատման դիմումեր գրեցին կառավարության հինգ անդամներ՝ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը և ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։ Վարչապետի խնդրանքով պաշտոնը թողեցին նաև Բարձրագույն Դատական Խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը և ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանը։
Նարեկ Զեյանալյանի և Արգիշտի Քյարամյանի հեռացումը կապված է հոկտեմբերի 14-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպի հետ։ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմավերպված լսումները մարդկանց հիշողության մեջ մնացին Աղազարյան-Քյարամյան լեզվակռվով և Քննչական կոմիտեի ղեկավարի վարքի մասին Նարեկ Զեյնալյանի քննադատությամբ։
ԱԺ-ում տեղի ունեցած լսումների ընթացքում Քյարամյանը հայտարարեց, որ իրեն մի քանի անգամ զանգել են Հովիկ Աղազարյանին որդու հետ կապված քրեական գործը կարճելու համար։ Աղազարյանն էլ պահանջել էր անուններ հնչեցնել։ Լեզվակռիվը վերածվել էր փոխադարձ վիրավորանքների։ Միջադեպից հետո ելույթ էր ունեցել Նարեկ Զեյնալյանը՝ անընդունելի համարելով Քյարամյանի պահվածքը և արած հայտարարությունները։
Այս դեպքից հետո Քննչական կոմիտեում կարգապահական վարույթ էր նախաձեռնվել Քյարամյանի վարքի հետ կապված հարցերը քննելու համար։ Վարույթ էր նախաձեռնվել նաև ՔՊ-ի ներսում, որը պիտի ուսումնասիրեր Աղազարյանի և Զեյնալյանի պահվածքը։
Բացի այս կարգապահական վարույթից, Աղազարյանը ներգրավված է նաև մի քրեական գործում, որպես վկա։ Գործը վերաբերում է մանր եղջերավոր անասունների արտահանմանը։
Երբ հայտնի դարձավ, որ Աղազարյանը նույնպես ստացել է հաղորդագրություն Նիկոլ Փաշինյանից, վերջինս հայտարարեց, որ որոշման մասին կհայտնի երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 25-ին։ Երկուշբթի, սակայն, պատգամավորը չտվեց սպասված հարցի պատասխանը։ Իսկ երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 26-ին, հայտարարեց, որ դեռ որոշում չունի և սպասում է Մոսկվայում բնակվող ընկերոջը, որը Աղազարյանի համար բացարձակ հեղինակություն է։ Հովիկ Աղազարյանին ընկերը խնդրել էր պատգմավորական մանդատը վայր չդնել՝ առանց իր հետ հանդիպելու։
Հայտնի չէ՝ Աղազարյանը հանդիպեց ընկերոջը, թե ոչ, սակայն որոշումն արդեն կայացված է։ Հայտնի չէ նաև՝ կհեռանա Հովիկ Աղազարյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից, թե ոչ։

Овик Агазарян решил не отказываться от депутатского мандата
Сегодня, 2 декабря, депутат властной парламентской фракции “Гражданский договор” Овик Агазарян заявил, что отклоняет просьбу премьер-министра Никола Пашиняна сложить депутатский мандат.
Слухи о возможной отставке Агазаряна появились после 18 ноября, когда стало известно, что ряд членов правительства подали прошения об уходе с занимаемых должностей.
Премьер на своей фейсбуковской странице сообщил, что попросил нескольких членов правительства уйти в отставку. А 22 ноября Пашинян в интервью Общественному телевидению сказал, что с аналогичной просьбой обратился также к депутату фракции “ГД” Национального Собрания Овику Агазаряну.
После этого пять членов кабмина – министр ВД Ваге Казарян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян, председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян и председатель Комитета госдоходов Рустам Бадасян – покинули свои посты. По просьбе Пашиняна, в отставку подали также председатель Высшего судебного совета Карен Андреасян и депутат Национального Собрания Нарек Зейналян.
Уход Кярамяна и Зейналяна связан с инцидентом, который произошел 14 октября во время слушаний в парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности. Во время слушаний Кярамян заявил, что ему несколько раз звонили по поводу закрытия уголовного дела в отношении сына депутата НС Овика Агазаряна. Последний потребовал назвать имена звонивших. Словесная перепалка переросла во взаимные оскорбления. После этого выступил Нарек Зейналян, который назвал неприемлемыми поведение и заявления Кярамяна.
В связи с инцидентом в Следственном комитете было возбуждено дисциплинарное производство в отношении А.Кярамяна. Кроме того, фракция “Гражданский договор” решила обсудить поведение Агазаряна и Зейналяна. Примечательно, что Агазарян проходит также свидетелем по уголовному делу об экспорте мелкого рогатого скота.
Когда стало известно, что сообщение Никола Пашиняна получил также Овик Агазарян, последний заявил, что сообщит о своем решении 25 ноября. Однако в назначенный день депутат не выступил с заявлением, а уже 26 ноября сказал, что у него пока нет решения и что он ждет приезда из Москвы своего друга, который является для него абсолютным авторитетом. Друг попросил Овика Агазаряна до своего приезда не отказываться от депутатского мандата.
Неизвестно, встретился Агазарян со своим другом или нет, однако решение он уже принял. Также неизвестно, покинет он фракцию “Гражданский договор” или нет.