20 տարի անկողնուն գամված Լուսինեն միշտ ինչ-որ դրական բան է փնտրում ու գտնում
37-ամյա Լուսինե Ավագյանը մոտ 20 տարի է` չի կարողանում քայլել: Նա դեռ մեկ տարեկան էլ չէր, երբ բուժքույրը սխալ ներարկում արեց, ինչի հետեւանքով Լուսինեն սկսեց դժվարությամբ քայլել: Բուժումներն արդյունք չտվեցին, իսկ երեխային արտասահմանում բուժելու համար ընտանիքը, մոր` տիկին Օֆելյայի խոսքերով, գումար չուներ: Լուսինեի վիճակն աստիճանաբար բարդացավ: 15-16 տարեկանից արդեն նա չկարողացավ քայլել:
«Ամեն ինչն էլ պառկած եմ անում:Միայն երբ դուրս եմ գալիս, սայլակ եմ նստում: Մենակ ոչ մի բան չեմ կարողանում անել: Նույնիսկ հիմա եթե ուզենամ շրջվել, չեմ կարող. պետք է օգնեն ամեն ինչում»,- ասում է Լուսինեն: Նրան օգնում են մայրն ու քույրը` Լաուրան, ով ասում է, որ Լուսինեն չընկճվող մարդ է, հաճախ ինքն է հուսադրում ընտանիքի մյուս անդամներին:
Լուսինեն ծնվել եւ ապրում է Չարենցավանում: Նա դպրոց չի գնացել առողջական վիճակի պատճառով: Երկու տարի ուսուցիչները նրան դպրոցական առարկաները դասավանդել են տանը: Այս ընթացքում Լուսինեն երկու գովասանագիր է ստացել: Հետո առարկաները շատացել են, եւ Լուսինեն ինքնուրույն է շարունակել սովորել դպրոցական ողջ ծրագիրը:
«Ես չեմ սիրել ոչ մի անգամ, որ ինձ օգնեն: Հիմա էլ ինչ-որ բաներ երբ լինում են, թեկուզ ինչ-որ հանելուկներ, չեմ սիրում, որ իմ տեղը պատասխանեն. ես պետք է մտածեմ, տանջվեմ, գտնեմ»,- ասում է Լուսինեն: Նա այնքան լավ է տիրապետում դպրոցական առարկաներին, որ եղբոր երեխաներին միշտ օգնում է դասերը սովորել: «Չեմ սիրում, որ ոչ պիտանի լինես: Ուզում եմ զգալ, որ ես էլ եմ կարողանում օգնել: Ես ուրախանում եմ, որ թեկուզ ինչ-որ փոքր բաներով, բայց կարողանում եմ օգնել»,- ասում է Լուսինեն:
Քույրը` Լաուրան, պահում է բազմաթիվ մանկական պատմվածքները, հեքիաթներն ու շարադրությունները, որոնք Լուսինեն գրել է եղբոր երեխաների համար: Լաուրան ասում է, որ հնարավորության դեպքում Լուսինեի գրածների ժողովածու կհրատարակեր:
Լուսինեն օրվա մեծ մասը զբաղված է հելունագործությամբ: Ավելի քան 15 տարի առաջ նրան մի անգամ ցույց են տվել, թե ինչպես հյուսել, իսկ հետո արդեն նա ինքնուրույն է սովորել: Նա հեշտությամբ է գլուխ հանում հելունագործության բարդ գծագրերից:
«Առավոտը արթնանում եմ, գործում եմ մինչեւ օրվա վերջ: Ամբողջ օրս դրանով անցկացնում եմ: Գործելուց հոգնում եմ, բայց չեմ ձանձրանում»,- ասում է Լուսինեն: Նրա համար հյուսելը դժվարանում է նրանով, որ անընդհատ պառկած է: Բացի հելունագործությունից` նա օրն անցկացնում է սոցիալական ցանցերում. մեկ տարի առաջ ընկերուհին Լուսինեին համակարգիչ է նվիրել: Երբեմն նա ժամերով համացանցում հելունագործության, ձեռագործ աշխատանքների գծագրեր է փնտրում եւ ուսումնասիրում:
Նա իր աշխատանքների նկարները տեղադրել է սոցիալական ցանցերում` հուսալով, որ ոմանք կարող են գնել դրանք կամ պատվիրել նորը: Լուսինե Ավագյանը 2005 թ. Երեւանում մասնակցել է «Ունիսոն» ՀԿ-ի կազմակերպած, հաշմանդամ ստեղծագործողների աշխատանքների առաջին հանրապետական մրցույթ-ցուցահանդեսին եւ երկրորդ տեղը զբաղեցրել «Գոբելեն եւ ասեղնագործություն» անվանակարգում:
Մեկ հելունագործ աշխատանք հյուսելը տեւում է մոտ մեկ ամիս: Լուսինեի ամենամեծ աշխատանքը մահճակալի ծածկոցն է, որը նա հյուսում է արդեն երկու տարի: «Երեւի մյուս ամսվա վերջին նոր կվերջացնեմ: Ուղղակի հիմա թելերի պրոբլեմ կա: Թելերը թանկ են: Միայն էդ հարցով եթե օգնողներ լինեին, շատ ուրախ կլինեի»,- ասում է նա: Լուսինեն իր ունեցած գումարի զգալի մասը թելերի վրա է ծախսում. մեկ աշխատանքի համար մի քանի կգ թել է պետք:
6 հոգանոց ընտանիքի ամսական եկամուտը 55 հազար դրամ է: Լուսինեի քույրն ու եղբայրը չեն աշխատում: Լաուրան մասնագիտությամբ դերասանուհի է, նկարահանվել է հեռուստածրագրում, մանկական ֆիլմում, սերիալներում: Մինչ դա Չարենցավանի գործիքաշինական գործարանում աշխատել է որպես համակարգչային օպերատոր: Լաուրան ասում է, որ արձակուրդ էր վերցրել` Լուսինեին առողջարանում խնամելու համար, սակայն այդ ժամանակ նոր տնօրեն է նշանակվել, ով իրեն ասել է, որ նոր աշխատանք գտնի: Երեք տարի է` Լաուրան աշխատանք է փնտրում:
Ընտանիքի միակ աշխատողը մայրն է` տիկին Օֆելյան, ով 31 հազար դրամ աշխատավարձ է ստանում: 24 հազար դրամ նպաստ էլ ստանում է Լուսինեն: Ընտանիքը պատրաստվում է փաստաթղթեր ներկայացնել «Փարոս» ստանալու համար եւ հույս ունի, որ իրենց չեն մերժի: Լաուրան ասում է, որ ինչպես ստանում է Լուսինեի նպաստը, այնպես էլ ամբողջը ծախսում է կոմունալ վճարումների վրա: «Լուսինեի թոշակից մի կոպեկ չի մնում իրեն»,- ասում է Լաուրան: Օֆելյան էլ նշում է, որ ընտանիքը երբեմն պարտքով է սնունդ գնում:
Լուսինեի համար առողջարան գնալու ուղեգրերն անվճար են, սակայն նրան ուղեկցող խնամակալը, օրինակ` քույրը, պետք է վճարի մոտ 150-200 հազար դրամ: Լուսինեն ասում է, որ Չարենցավանի քաղաքապետը մի անգամ իրեն տրամադրել է խնամակալի ուղեգրի գումարի մի մասը: Իսկ գումարի մեծ մասը վճարել է Լուսինեի մտերիմներից մեկը:
Երկու տարի առաջ Լուսինեն վիրահատվել է «Արաբկիր» բժշկական համալիրում եւ «Սբ. Ներսես Մեծ» բժշկական կենտրոնում: Ընտանիքի անդամներն ասում են, որ հիվանդանոցներում իրենցից որեւէ գումար չեն վերցրել եւ շատ բարեհամբույր են վերաբերվել, իսկ Չարենցավանի պոլիկլինիկան տրամադրել է այնքան անվճար ուղեգիր, որքան անհրաժեշտ է եղել:
Լուսինեն ասում է, որ ինքը դժվարությունները հաղթահարում է` շնորհիվ ընտանիքի անդամների եւ իր բնավորության: «Ես ինքս չեմ կարողանում երկար տխուր մնալ, դրա համար անընդհատ ինչ-որ դրական բան եմ գտնում, անընդհատ ուրախանալու բաներ եմ փնտրում: Պետք է անընդհատ ինչ-որ բանով զբաղվեմ, հետաքրքրվեմ»,- ասում է նա: Իսկ տիկին Օֆելյան հավելում է, որ Լուսինեն շատ է սիրում մարդկանցով շրջապատված լինել եւ շատ ուշադիր է ընտանիքի անդամների, բարեկամների նկատմամբ: Նա մտերիմ ընկերներ ունի, ովքեր այցելում են: «Ուղղակի ճակատագիրն այդպես ստացվեց»,- ասում է Օֆելյան:
Լուսինեն մի քանի երազանք ունի: Երազում է իր հելունագործ աշխատանքների անհատական ցուցահանդեսի մասին: Երկու տարի առաջ նրա երեւանաբնակ ընկերուհին զբաղվում էր ցուցահանդեսը կազմակերպելու հարցով, բայց ցուցահանդեսից մի շաբաթ առաջ Լուսինեին վիրահատեցին, եւ ցուցահանդեսն այդպես էլ չստացվեց:
«Ֆրանսիա էլ եմ շատ ուզում գնալ. քանի տարի է` երազում եմ գոնե մի շաբաթով գնալ, գալ: Դե, քայլելու մասին էլ չեմ երազում: Դա էլ երազանք չի»,- ասում է Լուսինեն: «Ինչի՞ չես երազում. կարող է սայլակով գնում ես Ֆրանսիա, քայլելով հետ ես գալիս»,- արձագանքում է քույրը:

Прикованная к постели Лусине всегда ищет и находит в жизни что-то положительное
Уже 20 лет Лусине Авакян не может ходить. Сейчас ей 37, а когда девочке не было еще года, медсестра неправильно сделала укол, из-за чего она стала ходить с трудом. Для того, чтобы повезти ребенка за границу, у семьи не было денег. Состояние Лусине постепенно ухудшалось, и к 15-16 годам она перестала ходить.“Я все делаю лежа, в инвалидное кресло сажусь только тогда, когда выхожу из дома. Без посторонней помощи я даже повернуться не могу“,- рассказывает Лусине.
Ей во всем помогают мать и сестра Лаура, которая называет Лусине неунывающим человеком. Лусине родилась и выросла в Чаренцаване.По состоянию здоровья не могла ходить в школу, и в течение двух лет учителя занимались с ней дома. За это время девочка получила две похвальные грамоты.
Потом предметов стало больше, и Лусине решила учиться самостоятельно. Она так изучила всю школьную программу, что сегодня помогает своим племянника готовить уроки. Сестра Лаура сохранила многочисленные детские рассказы, сказки и сочинения, которые Лусине писала для детей своего брата.Лаура говорит, что как только появится возможность, она опубликует сборник произведений сестры.
Большую часть дня Лусине занимается вязанием крючком. Больше 15 лет назад ей один раз показали, как это делается, и после этого она научилась вязать самостоятельно. Другим увлечением Лусине является компьютер, который подарила ей подруга.Сейчас Лусине много времени проводит в социальных сетях. Ищет также в интернете новые схемы вязания. Фото своих работ она разместила в социальных сетях в надежде, что кто-то их купит или сделает заказ. В 2005 г. Лусине Авакян приняла участие в первой республиканской выставке-конкурсе, организованной в Ереване общественной организацией “Унисон”, и заняла второе место в номинации “Гобелен и вышивка”.
Создание одной вещи длится около месяца. Самая крупная работа Лусине – вязаное покрывало для кровати, которое она вяжет уже два года.“Наверное, закончу к концу следующего месяца. Сейчас возникла проблема с нитками, они стоят дорого. Вот если кто-то поможет с пряжей, я буду очень рада”,- говорит Лусине.
Значительная часть денег, которые она получает, уходит на покупку ниток – на одну работу требует несколько килограммов. Ежемесячный доход семьи из 6 человек составляет 55 тысяч драмов. Сестра и брат Лусине не работают. Лаура по специальности актриса, снималась в телепередачах, детских фильмах, сериалах. До этого работала на Чаренцаванском инструментальном заводе компьютерным оператором.
Но когда Лаура взяла отпуск, чтобы ухаживать за сестрой в санатории, на завод пришел новый директор, который ее уволил. Уже два года Лаура ищет работу. Единственный работник в семье – мама. Зарплата госпожи Офелии составляет 31 тысяч драмов, еще 24 тысячи драмов составляет пособие Лусине. Семья собирает документы для представления в службу “Парос” и надеется, что им не откажут. Лусине полагается бесплатная путевка в санаторий, однако за вторую путевку для сопровождающего нужно платить 150-200 тысяч драмов. Два года назад Лусине прооперировали в медицинских центрах “Арабкир” и “Сурб Нерсес Великий”.
Члены семьи говорят, что в больницах с них денег не взяли и отнеслись очень доброжелательно, а в Чаренцаване поликлиника выделила столько путевок, сколько было необходимо. Лусине утверждает, что трудности преодолевает благодаря своей семье и своему характеру. “Я постоянно ищу в жизни что-то положительное, какие-то поводы для радости”,- говорит она. Лусине мечтает о нескольких вещах.
Во-первых, организовать выставку своих работ. Два года назад проживающая в Ереване ее подруга начала заниматься организацией выставки, однако за неделю до ее открытия Лусине прооперировали, и выставка не состоялась.“Уже много лет я мечтаю поехать во Францию, хотя бы на одну неделю. О том, чтобы ходить, я уже не мечтаю”,- говорит Лусине. “А почему не мечтаешь? Может, поедешь во Францию в коляске, а вернешься на своих ногах“,- обнадеживает ее сестра.