Գարիկ Սարգսյանի մասին «Հետքի» հրապարակումը Գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ ստուգման
«Հետքը» շաբաթներ առաջ հոդված էր հապարակել Վեդի համայնքի գնումների մասին։ Վեդու համայնքապետ Գարիկ Սարգսյանը 389 մլն դրամի (մոտ 1 մլն դոլարի) երկու պայմանագիր էր կնքել քեռուն՝ Գրիգոր Մանուկյանին պատկանող «Նոյավան» ՍՊԸ-ի հետ։
Հոդվածի հրապարակումից հետո «Sputnik Armenia»-ն հարցում էր ուղարկել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ պարզելու արդյոք հանձնաժողովը ուսումնասիրե՞լ է հրապարակումը։ Հանձնաժողովից պատասխանել էին, որ Գարիկ Սարգսյանը թույլ է տվել վարչական իրավախախտում։
«Հանրային ծառայությունների մասին» օրենքի համաձայն` եթե վերադաս կամ անմիջական ղեկավար ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից կամ նրա մասնակցությամբ իր լիազորությունների շրջանակներում գործողության կատարումը կամ որոշման ընդունումը կարող է հանգեցնել շահերի բախման իրավիճակի առաջացման, ապա պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է 10-օրյա ժամկետում իր վերադաս անձին կամ անմիջական ղեկավարին ներկայացնել գրավոր հայտարարություն շահերի բախմանը վերաբերվող հանգամանքների մասին, որը ենթակա է քննարկման անհապաղ։ Իսկ եթե պաշտոնատար անձը չունի վերադաս, ապա նույն հայտարարությունը պետք է ներկայացնի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։
Գարիկ Սարգսյանը ԿԿՀ չի ներկայացրել գրավոր հայտարարություն շահերի բախմանը վերաբերվող հանգամանքների մասին, սակայն հանձնաժողովը չի կարող տուգանել նրան, քանի որ պայմանագի կնքումից անցել է մեկ տարի։
Այսօր Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացանք, որ նոյեմբերի 14-ին «Վեդու համայնքապետ Գարիկ Սարգսյանը 1 մլն դոլարի պայմանագրեր է կնքել մորեղբոր հետ» հոդվածն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ օպերատիվ ստուգման։

Публикацию Hetq.am о мэре Веди Генпрокуратура передала в Антикоррупционный комитет
Несколько недель назад Hetq.am опубликовал статью о закупках, осуществленных администрацией Веди. Мэр города Гарик Саргсян заключил с ООО “Нояван”, принадлежащего его дяде Григору Манукяну, два контракта на сумму 389 млн драмов (около 1 млн долларов).
После публикации статьи Sputnik Armenia направил в Комиссию по предупреждению коррупции запрос с целью выяснить, были ли изучены представленные в публикации факты. В ответе Комиссии сообщалось, что Гарик Саргсян допустил административное правонарушение. Согласно закону РА “Об общественных услугах”, если действия должностного лица или принятые им решения могут привести к столкновению интересов, то данное лицо обязано в 10-дневный срок представить своему непосредственному руководителю или вышестоящему лицу заявление об обстоятельствах столкновения интересов. Заявление подлежит оперативному обсуждению. В случае же отсутствия руководителя заявление должно быть представлено в Комиссию по предупреждению коррупции.
Гарик Саргсян не представил в КПК письменное заявление об обстоятельствах, способствовавших столкновению интересов, но Комиссия не может подвергнуть его штрафу, так как с момента заключения контракта прошел год.
Сегодня из Генпрокуратуры сообщили, что опубликованная 14 ноября статья Hetq.am “Мэр Веди подписал контракты на 1 млн долларов с компанией своего родственника” передана в Антикоррупционный комитет для проведения оперативной проверки.