Հայաստանը պետք է հակազդի անշարժ գույքի ձեռքբերման նկատմամբ Թուրքիայի արգելքին
Թուրքիայի նախարարների խորհուրդն այժմ վերջնականացնում է մայիս ամսին խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը, որն արգելում է վեց երկրների՝ Հայաստանի, Կուբայի, Նիգերիայի, Հյուսիսային Կորեայի, Սիրիայի և Յեմենի, քաղաքացիներին ձեռք բերել անշարժ գույք Թուրքիայում, նշում է «Սաբահ» թերթը: Ոչ մի բացատրություն չկա, թե ինչու են այս երկրները «սև ցանկի» մեջ հայտնվել:
Այս օրենքը ապացուցում է թուրք պաշտոնատարների հարատև թշնամական վերաբերմունքը, ինչը հակասում է նրանց մեղրածոր խոսքերին, թե իբրև ցանկանում են կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները: Իր քաղաքացիների նկատմամբ սահմանափակումները ուսումնասիրելուց հետո, Հայաստանի խոհրդարանը պետք է փոխադարձ քայլեր ձեռնարկի հայկական կալվածքների ձեռքբերմամբ հետաքրքրված Թուրքիայի քաղաքացիների դեմ:
Առաջարկված թուրքական օրենքը կրկնակի սադրիչ բնույթ ունի, քանի որ մինչ արգելք է դնում Հայաստանի քաղաքացիների վրա, ընդլայնում է Թուրքիայում ներդրումներ կատարելու իրավունք ունեցող երկրների ցանկը՝ 53-ից հասցնելով 129-ի և թույլատրում է ևս 52 երկրների քաքաղաքացիներին ներդրումներ կատարել որոշակի սահմանափակումներով: Նոր օրենքը նույնիսկ արտոնում է կալվածքներ գնել Թուրքիայում այն քաղաքացիներին, որոնց կառավարությունները արգելում են թուրքական ներդրումները: Թուրքիայի անշարժ գույքի շուկայում օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ սահմանափակումների թուլացումը կբերի լրացուցիչ 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի եկամուտ հաջորդ 10 տարիներին, գրում է «Սաբահը»:
Ահա որոշ երկրների նկատմամբ նոր օրենքով սահմանված սահմանափակումները: Չինաստանի, Դանիայի, Արևելյան Թիմորի, Ֆիջիի և Իսրայելի քաղաքացիները կարող են գնել միայն մեկ  բնակարան Թուրքիայում: Մյուս կողմից Հորդանանի բնակիչները կարող են գնել երկու տուն և մեկ ընկերություն: Ռուսները և ուկրաինացիները կարող են գնել անշարժ գույք Թուրքիայի ցանկացած մասում, բացառությամբ՝ Սև ծովի ափին, իսկ վրացիները չեն կարող գնել անշարժ գույք ծովափնյա և սահմանամերձ գոտիներում: Հունաստանի քաղաքացիներին չի թույլատրվում գնել գույք Էգեյան ծովի և սահմանամերձ շրջաններում, բացառությամբ թուրքական ծագում ունեցողներից: Աֆղանստանի, Եգիպտոսի, Լատվիայի, Մարոկկոյի և մի քանի այլ Աֆրիկյան երկրներին չի թույլատրվում գնել գյուղատնտեսական հող, խաղողի այգիներ կամ բանջարանոցներ: Ալբանացիները կարող են գնել բանակարան կամ ձեռք բերել ընկերություն, սակայն ոչ հող:
16 այլ երկրի քաղաքացիներ, ներառյալ Իրանի, Պաղեստինի և Հնդկաստանի, նախքան Թուրքիայում անշարժ գույք ձեռքբերելը պետք է Ներքին գործերի նախարարությունից ստանան թույլտվություն: Իրաքցիները, մյուս կողմից, պետք է ստանան Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարությունից արտոնություն: Օտարերկրյացի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձինք չեն կարող գնել մի շրջանի հողի 10%-ից ավելին կամ Թուրքիայի ամբողջ տարածքում ավելի քան 30 հեկտար: Օրենքը նաև արգելում է օտարերկրացիներն գնել կամ վարձակալել անշարժ գույք ռազմակամ նշանակության և անվտանգության գոտիներում:
Թուրքիայի տարածքում առանց պայմանների կամ սահմանափակումների գույք ձեռք բերելու իրավունք ունեցող 129 երկների շարքում են Ադրբեջանը, Բանգլադեշը, Բելառուսը, Բրունեյը, Ղազախստանը, Կոսովոն, Քուվեյթը, Ղրղստանը, Լիբանանը, Լիբիան, Օմանը, Պակիստանը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան, Սուդանը, Տաջիկիստանը, Թուրքմենստանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Ուզբեկստանը:
Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի Հայաստանը թուրքական այս նոր օրենքին ի պատասխան:
ՀՀ սահմանադրության 31-րդ հոդվածը նշում է. «Հողի uեփականության իրավունքից չեն oգտվում oտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք, բացառությամբ oրենքով նախատեuված դեպքերի»: ՀՀ կառավարության կողմից Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ) ներկայացված հաշվետվության համաձայն «օտարերկրացիներին թույլատրվում է օգտագործել հողը հայկական գործընկերոջ հետ վարձակալության պայմանագրերի հիման վրա: Ավելին, օտարերկրացիներն իրավունք ունեն գնել հայկական հողի վրա կառուցված անշարժ գույք և շահագործել վերականգնվող և չվերականգնվող բնական պաշարները Կառավարության կողմից տրված կոնցեսիոն պայմանագրերի հիման վրա»: ԱՀԿ-ին ներկայացված Հայաստանի հաշվետվությունում նշվում է նաև, որ «օրենսդրությունը Կառավարությանը լիազորություն է շնորհում սահմանափակել և արգելել օտարերկրյա ներդրումները ազգային անվտանգության նպատակներով»:
Կարևոր է իմանալ օտարերկրացի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց թիվը, որոնք վարձակալում են հող կամ ունեն շենքեր և բիզնեսներ Հայաստանում, նրանց անունը, քաղաքացիությունը, վայրը, չափերը և շուկայական արժեքը: Այս վարձակալություններից քանիսն են պատկանում թուրք քաղաքացիներին: Այս հարցերի բարձրացումը պատշաճ է, քանի որ անցյալում Հայաստանի պաշտոնյաները նշել են որ կարիք չկա սահմանափակումներ կիրառել օտարերկրացիների նկատմամբ, ովքեր ցանկանում են ներդրումներ կատարել հայկական անշարժ գույքում:
Թեև հաասկանալի է, որ Հայաստանը խրախուսի օտարերկրյա ներդրումները, հայտնի չէ, արդյո՞ք խոցելի սահմանամերձ շրջանները ազատված են վարձակալությունից այն օտարերկրացիների կողմից, ինչպիսիք են ադրբեջանցիները և թուրքերը՝ ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Կան նաև հողեր, որոնք պարունակում են թանկարժեք մետաղների և հանքային նյութերի որոշակի ռազմական նշանակության պաշարներ: Դրանք չպետք է վարձակալության տրվեն օտարերկրացիներին, ովքեր թշնամի ազգի քաղաքացիներ են:
Նոր թուրքական օրենքին ի պատասխան, որով արգելվում է Հայաստանի քաղաքացիներին գնել անշարժ գույք Թուրքիայում, Հայաստանը պետք է անհապաղ օրենք ընդունի, որը կարգելի Թուրքիայի քաղաքացիներին գնել կամ վարձակալության վերցնել անշարժ գույք: Ոչ մի բացառություն չպետք է արվի:
Հայերը չպետք է շատ անհանգստանան, որ չեն կարող Թուրքիայում հող գնել: Հուսանք, մի օր նրանք հետ կստանան իրենց հողերը  առանց դրանց համար վճարելու:

Turkey’s Cabinet is in the process of finalizing a law adopted by Parliament last May which bans citizens of six countries -- Armenia, Cuba, Nigeria, North Korea, Syria and Yemen -- from buying real estate in Turkey, according to Sabah newspaper. No reason was given for blacklisting these countries.
The law demonstrates the persistent hostility of Turkish officials, contradicting their sugarcoated announcements about wanting to normalize relations with Armenia. After reviewing the restriction placed on its citizens, the Armenian Parliament should consider adopting retaliatory measures against citizens of Turkey interested in purchasing Armenian properties.
The proposed Turkish law is doubly provocative since it places a ban on citizens of Armenia, while expanding from 53 to 129 the list of countries authorized to invest in Turkey, and allows citizens of another 52 countries to invest with some limitations. The new law even permits nationals whose governments ban Turkish investments to purchase property in Turkey. Relaxing restrictions on foreign investments in the Turkish real estate market would bring an additional $300 billion of revenue over the next 10 years, Sabah wrote.
Here are the restrictions that the new law places on certain countries: Citizens of China, Denmark, East Timor, Fiji and Israel may only purchase a single residence in Turkey. Jordanians, on the other hand, may purchase two houses and one place of business. Russians and Ukrainians may buy real estate anywhere in Turkey, except on the Black Sea coast, while Georgians cannot buy real estate in the coastal and border regions. Greek citizens are not permitted to purchase property near the Aegean Sea and the border areas, except for those who are of Turkish origin. Citizens of Afghanistan, Egypt, Latvia, Morocco and some other African countries are not allowed to buy agricultural land, vineyards or orchards. Albanians can purchase a residence or a business, but not land.
Citizens of another 16 countries, including Iran, Palestine and India, need permission from the Ministry of Interior before acquiring real estate in Turkey. Iraqis, on the other hand, need a permit issued by the Turkish Foreign Ministry. A foreign individual or firm cannot purchase more than 10% of the land in a particular district or a total of 30 hectares in all of Turkey. The law also bans foreigners from purchasing or leasing real estate in military and security zones.
Among the 129 countries allowed to purchase property in Turkey without conditions or restrictions are: Azerbaijan, Bangladesh, Belarus, Brunei, Kazakhstan, Kosovo, Kuwait, Kyrgyzstan, Lebanon, Libya, Oman, Pakistan, Qatar, Saudi Arabia, Sudan, Tajikistan, Turkmenistan, United Arab Emirates, and Uzbekistan.
What steps Armenia should take in retaliation for this new Turkish law? Article 31 of the constitution of the Republic of Armenia states: “foreign citizens and stateless persons shall not enjoy the right to land ownership except for cases prescribed by the law.” According to a report submitted by the Armenian government to the World Trade Organization (WTO): “foreigners are allowed to use land through lease contracts with an Armenian counterpart. Furthermore, foreigners have the right to own real estate properties built on Armenian land, and to exploit renewable and non-renewable natural resources on the basis of concession contracts granted by the Government.” Armenia’s report to the WTO also stated that “the legislation grants the Government the power to limit and prohibit foreign investment for national security concerns.”
It would be important to know the number of foreign individuals and companies that lease land or own buildings and businesses in Armenia, their names, citizenship, locations, sizes, and market value. How many of these leases are held by Turkish citizens? Raising these questions is relevant because in the past Armenian officials have stated that there is no need to restrict foreigners who are interested in investing in Armenian real estate.
While it is understandable that Armenia would encourage foreign investments, it is not known if certain sensitive border areas are exempt from leasing to foreigners such as Azeris and Turks for national security reasons. There are also lands that contain strategic reserves of certain precious metals and minerals. They too should not be leased to foreigners who are citizens of hostile nations.
In retaliation for the new Turkish law banning citizens of Armenia from purchasing real estate in Turkey, Armenia should immediately pass a law banning Turkish citizens from all purchases or leases of real estate. No exceptions should be made!
Armenians should not be too worried that they cannot buy land in Turkey. Hopefully, they will get their lands back someday without paying for it!
(Harut Sassounian is the publisher of the California Courier)
Armenian government should appply to the International Tribunal, and inform them the illegal activity by the fake republic of Turkey. If you need to contact the government here's the wwebsite:www.armenia.guv
turkisharmenianbrotherhood
there will be a day Turks and Arménians work side by side for prosperity of this region, marry, sing, eat, dance, joke together like normal people do.
Kevork and turkisharmenianbrotherhood I salute you and hope that the spirit behind your words can also be converted into action
VTiger
Do I need to buy my confiscated stolen land of which I still have the Ottoman deeds?Very bizarre move from Turkey.They sit on our lands which were ethnically cleansed & they forbid us to buy what has been stolen from us.A real comedy.Of course we'll get them back & with compensation.