ԵԱՏՄ-ն ի սկզբանե ստեղծվել և շարունակում է զարգանալ ընդհանուր տարածքների, այդ թվում՝ էներգակիրների միասնական շուկա ստեղծելու տրամաբանությամբ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ Մոսկվայում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը:
Նիստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այս տարվա եզրափակիչ հանդիպմանը։
Նախ ուզում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ այսօրվա հանդիպման հյուրընկալության և բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։
Հարգելի Օլժաս Աբայի, ընդունեք շնորհավորանքներս ու բարեմաղթանքներս Ձեր ծննդյան օրվա առիթով։ Համոզված եմ, որ Ձեր փորձը, բարձր պրոֆեսիոնալիզմը և գործարարական հատկությունները կօգնեն Ձեզ այսուհետ ևս հաջողությամբ լուծել Ղազախստանի Հանրապետության շահերն առաջ տանելու խնդիրները։
Ժամանակակից իրողությունների պայմաններում ԵԱՏՄ-ի գործունեությունը լրացուցիչ խթան է հաղորդել անդամ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացմանը՝ տարբեր մասշտաբների ներդրում ունենալով մեր պետությունների տնտեսական աճի դինամիկայի մեջ։
ԵԱՏՄ անդամ երկրների տարածքներում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը բազային սկզբունք է։ Համագործակցության արդյունավետությունը գնահատելու առանցքային չափանիշներից մեկը, իհարկե, մնում է փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների բացահայտումն ու վերացումը, ինչն ամրագրված է Հայաստանի նախագահության առաջնահերթ ուղղություններում։
Այս համատեքստում մենք ողջունում ենք Հանձնաժողովի ջանքերը՝ դինամիկան վերլուծելու և խոչընդոտների առաջացման և վերացման հիմնական միտումները բացահայտելու գործում: Այս անընդհատ աշխատանքը մշտապես մնում է մեր ուշադրության կենտրոնում, և դրա վերջնական նպատակը մեր երկրների բիզնեսի համար նոր հնարավորություններ ստեղծելն է:
Նաև կարևոր ենք համարում Էլեկտրոնային առևտրի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման ճանապարհային քարտեզի արդյունավետ իրականացումը։ Սա թույլ կտա ոչ միայն հեշտացնել թվային առևտրի ընթացակարգերը, այլև գործընթացի բոլոր մասնակիցների համար ստեղծել ավելի կանխատեսելի և կայուն միջավայր, որն իր հերթին կդառնա ԵԱՏՄ ներքին շուկայի կայուն գործունեությունն ապահովելու ևս մեկ գործիք։
ԵԱՏՄ-ի նպատակների և խնդիրների իրականացման տեսանկյունից առանցքային տարր էր կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի գործարկումը։ Սա նշանակալի քայլ է մեր երկրներում արդյունաբերության մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ, և ճիշտ մոտեցում ցուցաբերելու պարագայում կարող է նպաստել բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի ստեղծմանը և արդյունաբերական համագործակցության ընդլայնմանը։
Մենք աջակցում ենք այս մեխանիզմի հնարավորությունների մասին իրազեկմանը` նպատակ ունենալով հայաստանյան ձեռնարկությունների մասնակցությունը հեռանկարային կոոպերացիոն նախագծերին: Մեր երկրի արդյունաբերական ներուժը, ներառյալ ոսկերչության և դեղագործության ոլորտները, ինչպես նաև ագրովերամշակումը, զարգացման զգալի հեռանկարներ ունի անդամ այլ երկրների գործընկերների հետ համագործակցության շրջանակներում։
Ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի արդյունավետ իրականացման համար մենք աջակցում ենք միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ցանկն ընդլայնելու և հայտերի քննարկման ժամկետների օպտիմալացման առաջարկներին, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ կբացի և կարագացնի համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման գործընթացը։
Մեկ այլ առանցքային թեմա է ԵԱՏՄ-ի տրանսպորտային և լոգիստիկ ներուժի զարգացումը, որտեղ անդամ երկրների հնարավորություններն ամբողջությամբ չեն օգտագործվում։ Այս համատեքստում հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ նշել մեր տարածաշրջանի համար մասշտաբային «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագծի կարևորությունը, որը ենթադրում է մի շարք տրանսպորտային և հաղորդակցության ուղիների ստեղծում և արդիականացում։
Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնած այս նախագիծը, ի վերջո, բարենպաստ պայմաններ կապահովի բոլոր շահագրգիռ պետությունների միջև տրանսպորտային և առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության, ինչպես նաև իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա:
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ և անդամներ,
ԵԱՏՄ-ն ի սկզբանե ստեղծվել և շարունակում է զարգանալ ընդհանուր տարածքների, այդ թվում՝ էներգակիրների միասնական շուկա ստեղծելու տրամաբանությամբ։ Սակայն գործնականում այս սկզբունքի իրականացումը բախվում է տարբեր դժվարությունների, ինչի հետևանքով հայտարարված նախաձեռնությունների մի մասը լիարժեքորեն չի գործում։
Հաշվի առնելով այս ոլորտի բարդ կառուցվածքը՝ էներգակիրների միասնական շուկայի ձևավորման արդյունավետությունն ու պատշաճ ժամանակին իրականացումը կախված է կողմերի՝ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու պատրաստակամությունից։
Վստահ եմ, որ համակարգված մոտեցումը, շահերի համաձայնեցումը և փոխզիջումների գնալու պատրաստակամությունը կօգնի ամրապնդել էներգետիկ անվտանգությունը, ինչպես նաև կարագացնի էներգակիրների միասնական շուկայի ստեղծման գործընթացը։
Վերջում թույլ տվեք ևս մեկ անգամ հաստատել Հայաստանի Հանրապետության փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը՝ ուղղված Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության արդյունավետության և գործնական արդյունքների բարձրացմանը։
Քանի որ սա միջկառավարական խորհրդի այս տարվա վերջին նիստն է, ցանկանում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Խորհրդի բոլոր անդամներին արդյունավետ աշխատանքի և Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացմանն աջակցելու համար:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են օրակարգային հարցեր, որոնք վերաբերել են արդյունաբերական ոլորտում համագործակցությանը, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում էլեկտրոնային առևտրի զարգացմանը, էներգետիկ ռեսուրսների ոլորտում ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, Եվրասիական տնտեսական միության 2025 թվականի բյուջեի նախագծին և այլն:

ЕАЭС изначально создавался и продолжает развиваться в логике формирования общих пространств, включая общий рынок энергоресурсов: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в Москве состоялось очередное заседание Евразийского межправительственного совета.
В ходе заседания премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Рад приветствовать вас на заключительном в текущем году заседании Евразийского межправительственного совета.
Прежде всего, хочу выразить искреннюю благодарность председателю правительства Российской Федерации Михаилу Владимировичу Мишустину за гостеприимство и высокую организацию сегодняшнего заседания.
Уважаемый Олжас Абаевич, примите мои поздравления и добрые пожелания по случаю Вашего дня рождения. Убеждён, что Ваш опыт, высокий профессионализм и деловые качества помогут Вам и впредь успешно решать задачи по продвижению интересов Республики Казахстан.
В условиях современных реалий функционирование ЕАЭС придало дополнительный импульс развитию экономического сотрудничества между государствами-членами, обеспечивая различный по масштабам вклад в динамику экономического роста наших государств.
Свобода движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы на территориях государств-членов ЕАЭС – это базовый принцип. Одним из ключевых критериев оценки эффективности сотрудничества, безусловно, остается выявление и устранение барьеров во взаимной торговле, что закреплено в приоритетных направлениях армянского председательства.
В этом контексте мы положительно оцениваем усилия Комиссии по анализу динамики и выявлению ключевых тенденций возникновения и устранения препятствий. Эта непрерывная работа неизменно остается в центре нашего внимания, и ее конечной целью является создание новых возможностей для развития бизнеса наших стран.
Считаем важным также эффективную реализацию Дорожной карты по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли. Это позволит не только упростить процедуры цифровой торговли, но и сформировать более предсказуемую и стабильную среду для всех участников процесса, что в свою очередь станет еще одним инструментом для обеспечения устойчивого функционирования внутреннего рынка ЕАЭС.
Ключевым элементом с точки зрения реализации целей и задач ЕАЭС стал запуск механизма финансового содействия кооперационным проектам. Это значимый шаг в повышении конкурентоспособности промышленности наших государств, и при правильном подходе, может способствовать созданию высокотехнологичных производств и расширению промышленной кооперации.
Мы содействуем информированности о возможностях данного механизма с целью участия предприятий из Армении в перспективных кооперационных проектах. Промышленный потенциал нашей страны, включая ювелирную и фармацевтическую отрасли, а также агропереработку, имеет значительные перспективы развития в рамках сотрудничества с партнерами из других государств-членов.
Для эффективной реализации механизма финансового содействия поддерживаем предложения по расширению перечня международных финансовых организаций и оптимизации сроков рассмотрения заявок, что откроет дополнительные возможности и ускорит процесс реализации совместных инициатив.
Еще одной ключевой темой является развитие транспортно-логистического потенциала ЕАЭС, где возможности государств-членов задействованы не в полном объёме. В этом контексте, считаю необходимым еще раз отметить важность масштабного для нашего региона инфраструктурного проекта «Перекресток мира», который предполагает создание и модернизацию целого ряда транспортно-коммуникационных путей.
Данный проект, инициированный Республикой Армения, в конечном итоге обеспечит благоприятные условия для развития транспортных и торгово-экономических связей между всеми заинтересованными государствами на основе полного уважения суверенитетов и юрисдикций стран, а также принципа равноправия и взаимности.
Уважаемые главы и члены делегаций,
ЕАЭС изначально создавался и продолжает развиваться в логике формирования общих пространств, включая общий рынок энергоресурсов. Однако на практике реализация этого принципа сталкивается с различными сложностями, в результате чего часть заявленных инициатив функционирует не в полной мере.
Учитывая сложную структуру данного сектора, эффективность и своевременность формирования общего рынка энергоресурсов зависит от готовности сторон находить компромиссные решения.
Уверен, что системный подход, согласование интересов и готовность к компромиссам помогут в укреплении энергетической безопасности, а также ускорят процесс создания общего рынка энергоресурсов.
В завершение, позвольте еще раз подтвердить готовность Республики Армения к взаимовыгодному сотрудничеству, направленному на повышение эффективности и практических результатов функционирования Евразийского экономического союза.
Поскольку это последнее заседание Межправительственного совета в этом году, хочу выразить искреннюю признательность всем членам Совета за плодотворную работу и содействие в практической реализации инициатив армянского председательства.
В ходе заседания были обсуждены вопросы повестки дня, которые касались сотрудничества в промышленной сфере, развития электронной торговли в рамках Евразийского экономического союза, формирования общего рынка энергоресурсов, проекта бюджета Евразийского экономического союза на 2025 год и т.д.