Պատժել անօրինություն կատարած պաշտոնյաներին. «Խոսրովի անտառ» նախաձեռնության հայտարարությունը
ՀՀ կառավարությունը 24.05.2007թ. ընդունել է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում «Գիլան» պետական արգելավայր ստեղծելու մասին թիվ 673-Ն որոշումը, որով «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի կազմում ստեղծել է այսպես կոչված` «Գիլան» պետական արգելավայր` նրան ամրացնելով «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի «Բայբուրդ» կոչված տեղամասը` 118 հեկտար տարածքով: Այս որոշման արդյունքում փոփոխություններ են մտցվել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության մեջ եւ 29-րդ կետը լրացվել է հետևյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ` «Գիլան» պետական արգելավայրի համապատասխան հողամասերը կարող են կառուցապատման իրավունքով տրամադրվել մինչեւ 60 տարի ժամկետով, գյուղատնտեսական գործունեության համար հողամասերը կարող են վարձակալության իրավունքով տրամադրվել մինչեւ 10 տարի ժամկետով, խոտհնձի համար` մինչև 5 տարի ժամկետով»: Այս որոշումների նախագծերը չեն անցել Օրհուսի կոնվենցիայով սահմանված հանրային լսումները:
Սույն թվականի հուլիսի 30-ին Խոսրովի արգելոցի վերաբերյալ բնապահպանության նախարարի գլխավորությամբ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նախարարի կողմից եղավ հավաստիացում, որ արգելոցի կարգավիճակը վերականգնելուց հետո «Գիլան» արգելավայրի տարածքում կառուցված շինություններն այլեւս անօրինական կարգավիճակ ունեն ու ապամոնտաժվելու են, որի համար անհրաժեշտ է անցնել իրավական ընթացակարգեր: Հավաստիացում եղավ նաեւ, որ դադարեցվելու է ճանապարհաշինությունը, մինչեւ բնապահպանության նախարարությունում այդ հարցը չքննարկվի: Նշվեց նաեւ, որ մշակվել է «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծ, որտեղ արտացոլված են հանրության մտահոգությունները եւ որը առաջիկա օրերին կներկայացվի հանրության դատին:
Վերը նշված հավաստիացումները հույս են ներշնչում, որ հանրությունը գործուն մասնակցություն կունենա «Խոսրովի անտառի» եւ Հայաստանի մյուս հատուկ պահպանվող տարածքների իրավական կարգավիճակի` միջազգային չափանիշներին համապատասխան կարգավորման, դրանց կառավարման եւ որոշումների կայացման գործընթացին:
Այնուհանդերձ, չի իրականացվել մեր կողմից ներկայացված պահանջներից մեկը: Այն է` պատասխանատվության ենթարկել այն պաշտոնատար անձանց, ում գործողությունների հետեւանքով «Խոսրովի անտառ» արգելոցից անօրինական կերպով առանձնացվել է «Գիլան» արգելավայրը` վնասելով արգելոցի բնականոն վիճակը: Մենք համոզմունք ենք հայտնում, որ քանի դեռ Հայաստանում չի գործում օրինազանց պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ինստիտուտը, մեր երկրում շարունակվելու են կայացվել անօրինական որոշումներ եւ վարչական ակտեր:

Наказать совершивших беззакония чиновников – заявление инициативы “Хосровский лес”
Гражданская инициатива “Хосровский лес” распространила сегодня заявление, в котором, в частности, говорится:
“24.05.2007 г. правительство РА приняло решение о создании на территории государственного заповедника “Хосровский лес” государственного заказника “Гилан”, на основе которого в составе госзаповедника “Хосровский лес” был создан так называемый государственный заказник “Гилан” с закрепленным за ним участком “Байбурд” площадью 118 га. В результате данного решения п.29 устава ГНКО “Государственный заповедник “Хосровский лес” был дополнен новым положением, согласно которому соответствующие земельные участки госзаказника “Гилан” могут предоставляться с правом застройки сроком до 60 лет, с правом аренды для осуществления сельскохозяйственной деятельности сроком до 10 лет, для сенокоса сроком до 5 лет. Эти решения не прошли установленные Орхусской конвенцией общественные слушания.
Во время состоявшегося 30 июля с.г. обсуждения у министра экологии последний заверил, что после восстановления статуса заповедника построенные на территории заказника “Гилан” сооружения будут считаться незаконными и подлежащими демонтажу, для чего необходимо пройти правовые процедуры. Прозвучало также обещание о том, что дорожное строительство будет прекращено до обсуждения этого вопроса в министерстве экологии. Было также отмечено, что разработан проект закона“О внесении дополнений и изменений в закон “Об особо охраняемых территориях природы”, который отражает тревоги общественности и в ближайшее время будет представлен на ее суд.
Вышеупомянутые заверения внушают надежду, что общественность примет активное участие как в регулировании правового статуса “Хосровского завповедника” и статусов других особо охраняемых территорий Армении в соответствии с международными стандартами, так и в процессе принятия решений.
Тем не менее, не было выполнено одно из выдвинутых нами требований – привлечь к ответственности тех должностных лиц, в результате действий которых от заповедника “Хосровский лес” был незаконно отделен заказник “Гилан”, что нанесло ущерб естественному состоянию заповедника. Мы убеждены, что до тех пор, пока в Армении не будет действовать институт привлечения к ответственности допустивших нарушения закона чиновников, в нашей стране будут продолжать принимать незаконные решения и административные акты”.