Ռուսական գահի բանագնացները Երեւանում-3
ՀՀ կառավարությունում Կոսաչեւի հանդիպման հաղորդագրությունն առավել քան ժլատ է: Հանդիպման մասնակիցներին հիշատակելուց բացի, ընդամենը նշվում է, որ ՀՀ վարչապետն Տիգրան Սարգսյանն ու Կոնստանտին Կոսաչեւն քննարկել են «հայ-ռուսական առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ուղիները, ինչպես նաեւ երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները»:
Դժվար է հավատալ, որ ռուս զրուցակիցները ՀՀ վարչապետի հետ ի թիվս «առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման», անդրադարձած չլինեին ռուսալեզու կրթական հաստատություններին վերաբերող նախաձեեռնությունների` գործնականում կյանքի կոչման վերաբերող հարցերը, քանի որ դրանց գաղափարները քննարկել էին ՀՀ կրթության նախարարի հետ ու համաձայնեցրել: Դա նաեւ տարօրինակ ու անհավանական կլինի այն առումով, որ այդ նախաձեռնությունների կենսագործումը պահանջում է միջկառավարական համաձայնագրի հղմամբ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումների ընդունում: Այս առումով ռուսական կողմի համար պետք է կարեւոր լիներ հավաստիացումներ ստանալ, որ դա տեղի կունենա:
Թե ինչու ՀՀ կառավարության մամլո հաղորդագրության մեջ դրա մասին խոսք չկա` իբրեւ օրակարգային խնդիր, հարցեր է հարուցում: Եթե ԱԳ նախարարի ու մյուս պաշտոնյաների հետ Կոսաչեւը քննարկում է հումանիտար ոլորտում համագործակցության հարցերը, ապա հաստատապես ՀՀ վարչապետի հետ այն կքննարկեր: Մանավանդ, կառավարության որոշումներից է կախված լինելու դրանց իրականացումը:
Նույն կերպ տարօրինակ է, որ Կոսաչեւի հունիսյան այցի շրջանակներում նրա ու Էկոնոմիկայի նախարարի հանդիպման մանրամասները տեղադրված չեն նախարարության կայքէջում, ինչպես որ տեղեկատվություն չկա ՀՀ մշակույթի նախարարի հետ նրա հանդիպման մասին: Անշուշտ. դա կարող է ունենալ թե օբյեկտիվ, թե սուբյեկտիվ պատճառներ, սակայն այս ամենում զուգադիպություններն ու տարօրինակությունները, կարծեք թե, մի փոքր շատ են ստացվում, ու նաեւ` տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք տալիս:
Սակայն տնտեսության ոլորտի ու «Ռուսհամագործակցություն» գործակալության առնչության մասին մեկ այլ տեղեկատվություն է առկա Էկոնոմիկայի նախարարության կայքէջում: Պարզվում է, դեռեւս մարտի 21-ին նախարար Տիգրան Դավթյանն ինքն էր այցելել «Ռուսհամագործակցություն» գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության Ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոն, ծանոթացել «այն նորարարական նախագծերին, որոնք փորձագիտական գնահատական ստանալով երաշխավորվել են ծրագրի օպերատոր հանդիսացող «Սկոլկովո» ինովացիոն հիմնադրամի ծրագրերի գրանցամատյանում ընդգրկվելու համար»: Ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը եւ Տիգրան Դավթյանը անդրադարձել են «Ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի հետագա գործունեությանը, նորարարական ծրագրերի առաջխաղացման գործում Հայաստանի կառավարության մասնակցության հնարավորություններին, ԱՊՀ անդամ երկրների ինովացիոն համագործակցության միջպետական ծրագրին Հայաստանի մասնակցությանը եւ այլ հարցերին»:
Էկոնոմիկայի նախարարը հենց իր այդ այցելության ընթացքում է նշել, որ «ներկայացված նորարարական ծրագրերը տնտեսության տարբեր ոլորտներում լայն կիրառությու կարող են ունենալ, եւ դա վկայում է այն մասին, որ այսօր Հայաստանն ունի այն անհրաժեշտ ներուժը, որը կարող է միջազգային շուկայում պահանջարկ ունեցող արտահանելի ինովացիոն արտադրանք ապահովել»: Դավթյանը նաեւ «շեշտել է որ պետությունը պետք է օգտագործի բոլոր հնարավորությունները նմանատիպ ծրագրերի առաջխաղացման ապահովման ուղղությամբ» եւ «հավելել, որ հայ-ռուսական համագործակցության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս տեսանելի արդյունք ակնկալել»: Իսկ թե ռուսաստանյան ծագման ի՞նչ նորարարական ծրագրեր է պատրաստվում ՀՀ կառավարությունը ներդնել տնտեսության ոլորտում, ինչպե՞ս է մասնակցելու ՀՀ կառավարությունը դրանց առաջխաղացմանը, դրա մասին առավել հանգամանալից կարող են խոսել ու գնահատական տալ այդ ոլորտի արհեստավարժ մասնագետները:
Հավանաբար մարտին իր արած այդ առաջարկն է լրացուցիչ խթան դարձել, որ այս մի նախարարը նույնպես ներառվի Կոսաչեւի հուլիս 4-ի այցի զրուցակիցների թվում: Սակայն դա ռուսական կողմի շահագռգռություններից ընդամենը մեկը կարող էր լինել...
ԵՄ-Հայաստան բանակցություններն ու բանակցորդները Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում
Ընդհանրապես նկատելի է, որ Կոսաչեւին հանդիպած հայ պաշտոնյաների մեջ են մտնում կառավարության այն անդամները, որոնք կամ հայտնի են իրենց եվրոպամետ հայացքներով, կամ ի պաշտոնե խթանում են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները: ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը ոչ միայն ՀՀԿ միջազգային քարտուղարն է Եվրոպայի ժողովրդական կուսակությունում (ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները պետք է պարտադիր Հայաստանի եվրոպական տեսլական ունենան), այլեւ այս պահին որպես նախարար իրականացնում է Հայաստանի նախագահությունը Բոլոնյան համաձայանագրի քարտուղարությունում: Կոսաչեւի այցի ընթացքում մյուս զրուցակիցն էլ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն էր, ում ղեկավարած գերատեսչությունը Եվրամիության հետ բանակցություններ է վարում Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) ստեղծման շուրջ:
Այս համատեքստում, դեռեւս մինչեւ Կոսաչեւի այցը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հունիսի 19-ից 20-ը Բրյուսելում սկսել էր «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական Միության միջեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (ԽՀԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը, որի ժամանակ քննարկվել էին ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման բանակցային ուղղություններին առնչվող հարցեր»:
Թե ի՞նչ է սա նշանակում ապագայում Հայաստանի վրա Ռուսաստանի տնտեսական ու քաղաքական ազդեցության թուլացման տեսանկյունից, առավել լավ հասկանում են հենց Ռուսաստանի իշխանությունները: Ուստի Մոսկվայից Հայաստանի ունեցած ցանկացած տեսակի ակնկալիք պետք է որ Ռուսաստանի իշխանությունների համար լծակի վերածվեր Հայաստանում Եվրամիության հետագա ներխուժումը կանգնեցնելու համար: Դրանից զատ, Հայաստանի եվրոպական ընթացքն ու այն կառավարող պաշտոնյաների զսպման, նրանց հետ «հումանիտար աշխատելու» անհրաժեշտությունն առաջանում էր նաեւ այն պատճառով, որ ՀՀ վարչապետը ամիսներ առաջ հոդվածով աննպատակահարմար էր համարել Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը, իսկ ավելի ստույգ` Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալը:
Թվարկվածին գումարվում է նաև այն, որ այսօր առավել քան երբեւէ Ռուսաստանի իշխանություններին է, որ նախկինում իրենց կողմից աչքաթող արված կամ քիչ կարեւորված կրթական, գիտական, մշակութային, քաղաքացիական հասարակության, մի խոսքով` հումանիտար ոլորտում Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ կապերի հետագա խորացումը ռուսական անգործության խորապատկերին սպառնում է Հայաստանի վրա Մոսկվայի ազդեցության իսպառ կորստով: Անվիճելի փաստ է, որ կրթության ու գիտության ոլորտը աստիճանաբար եվրոպականցվում է բոլոնյան գործընթացի շրջանակներում, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում քաղաքացիական չափման ներքո ԵՄ-ն համախմբել ու համակարգում է հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության պիտանի եւ գործող, անգամ` դրա անպիտան հատվածը` այդպիսով իր վերահսկողության տակ առնելով գրեթե ողջ հանրային-հումանիտար ոլորտը: Հետեւաբար, Հայաստանի եվրաինտեգրումն առաջ տանող կառավարության առանցքային պաշտոնյաների հետ ռուսական կողմի հանդիպումներն առանձնակի կարեւորություն պետք է ստանային Հայաստանի եվրաընթացքի արագությունը վերասհսկելի պահելու տեսանկյունից:
Եւ վերջապես, ՀՀ կառավարությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունը ռուսական գերուշադրության ներքո հայտնվելու մեկ այլ կարեւոր պատճառ էլ ունեն: Ինչպես 2010թ. նոյեմբերի 12-ին հայտարարել էր «Ռուսհամագործակցություն» դաշնային գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար, Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան խորհրդատու Վիկտոր Կրիվոպուսկովը, «Ռուսաց լեզուն ռուս-հայկական տնտեսական հարաբերությունների արդիականացման լեզուն է»: Իսկ ռուսական ներդրումները հայկական տնտեսության մեջ պատկառելի են (2011թ. աշնան դրությամբ օտարերկրյա ներդրումների 57 տոկոսը), ինչպես որ պատկառելի է Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսական մասնաբաժինը (նույն թվականի տվյալներով մոտավորապես 1500 ռուսական ընկերություններ)»:
Այսպիսով, ԱՊՀ մասնակից պետությունների հետ կապերի գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, «Ռուսհամագործակցություն» դաշնային գործակալության ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչեւի` հունիսի 4-ին Հայաստանյան կատարած այցը արձանագրեց, որ.
1. ՌԴ նախագահին միջնորդավորված հետաքրքրում է, թե պաշտոնական Երեւանն ու Հայաստանի իշխանությունները որքանով են պատրաստակամ խորացնել ու զարգացնել հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները բոլոր ձեւաչափերում ու ոլորտներում, եւ արդյո՞ք հավատարիմ են նախկինում իրենց տված հանձնառություններին: Կոսաչեւի բոլոր զրուցակիցները` ՀՀ նախագահից, վարչապետից, մինչեւ ԱԳ, Կրթության ու գիտության եւ Էկոնոմիկայի նախարարներ դրականորեն են արձագանքել հայ-ռուսական հարաբերությունները քաղաքական, միջխորհրդարանական, կրթական, գիտական, առեւտրատնտեսական ու իննովացիոն ոլորտներում խորացնելու ռուսական առաջարկին:
2. ՌԴ իշխանությունների կողմից գերկարեւորվող թիրախներից մեկը հումանիտար ոլորտն է, որի կապակցությամբ 2011թ-ի աշնանը Մոսկվայում ստորագրվել էր հումանիտար ոլորտում համագործակցության մասին երկկողմ համաձայնագիր` ապագա տասնամյակում կրթության, գիտության ու հանրային ոլորտների զգալի ռուսիֆիկացման մեծագույն հեռանկարով: Այդ համատեքստում ռուսական իշխանություններին հետարքրքում է, թե ի՞նչ «ակտիվ քայլերով» են իրականացվում «նախանշված» ծրագրերը, եւ ի՞նչ նոր նախաձեռնությունների է պատրաստ հավանություն տալ պաշտոնական Երեւանը: Այն փաստը, որ հումանիտար ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության միջկառավարական համաձայանգիրը կնքվել է, երբ ՌԴ վարչապետ է եղել 2012թ. վերստին նախագահ դարձած Վլադիմիր Պուտինը, վկայում այն մասին, որ դա իր գաղափարն է եղել, ինչի համար էլ նա ձեռնամուխ է եղել գործնականում դրա կյանքի կոչմանը: Իսկ եթե դա իր գափարն էլ չէ, ապա նախագահ Պուտինը ի ցույց է դնում, որ դրա ջատագովն է ու այն կարեւորում է ռուսական շահերի առաջմղման տեսանկյունից:

Посланники российского престола в Ереване-3
Содержание пресс-релиза о встрече Косачева в правительстве РА является более чем скупым. Кроме упоминания участников встреч отмечается также, что премьер-министр РА Тигран Саркисян и Константин Косачев обсудили “пути расширения армяно-российских торгово-экономических связей, а также перспективы развития двустороннего сотрудничества”.
Трудно поверить, что российские собеседники премьер-министра РА , обсудив вопрос о “расширении торгово-экономических связей”, не обсудили также инициативы, касающиеся русскоязычных образовательных заведений, если эти идеи обсуждались и были согласованиы с министром образования РА. Это было бы странно еще и потому, что в соответствии с межправительственным соглашением реализация данных инициатив требует принятия соответствующих решений правительством РА. В этом плане для российской стороны важно было бы получить заверение в том, что это будет сделано.
Вызывает недоумение то, почему в пресс-релизе правительства РА ничего не говорится об этом об этом вопросе как о стоящем на повестке. Если вопросы сотрудничества в гуманитарной сфере Косачев обсуждал с министром иностранных дел и другими должностными лицами, то с премьер-министом он наверняка должен был их обсудить, тем более, что их реализация зависит от решений правительства.
Странно также, что на сайте министерства экономики нет информации о подробностях состоявшейся в июне встречи Косачева с главой данного ведомства. Кроме того, отсутствует сообщение о его встрече с министром культуры РА. Это, несомненно, может иметь как объективные, так и субъективные причины, однако совпадений и непонятного во всем этом несколько многовато, что дает повод для различных комментариев.
Вместе с тем на сайте министерства экономики есть другая информация об экономической сфере и агентстве ”Россотрудничество”. Оказывается, еще 21 марта министр Тигран Давтян сам посетил Российско-армянский инновационный центр армянского представительства агентства “Россотрудничество”, где ознакомился “с инновационными проектами, которые после получения экспертной оценки были рекомендованы для включения в регистрационный журнал программ инновационного фонда “Сколово”, являющегося оператором программы”. Руководитель представтельства Виктор Кривопусков и Тигран Давтян коснулись “возможностей участия правительства Армении в дальнейшей деятельности Армяно-российского центра инновационного сотрудничества и в деле продвижения инновационных программ, вопросов участия Армении в межгосударственной программе инновационного сотрудничества стран-членов СНГ”.
В ходе своего посещения министр экономики отметил, что “представленные инновационные программы могут иметь широкое применение в различных сферах экономики, и это свидетельствует о том, что сегодня Армения обладает тем необходимым потенциалом, который может обеспечить пользующуюся спросом на международном рынке инновационную продукцию”. Давтян также “подчеркнул, что государство должно использовать все возможности для обеспечения продвижения подобного рода программ”, и добавил, что “высокий уровень армяно-российского сотрудничества позволяет ожидать ощутимых результатов”. А о том, какие инновационные программы российского происхождения собирается внедрить в экономику правительство РА и как оно будет участвовать в их продвижении, могут рассказать и дать оценку профессионалы в данной области. По всей видимости, сделанное в марте это предложение стало дополнительным стимулом к тому, чтобы Тигран Давтян также вошел в число участников состоявшейся 4 июля встречи с Косачевым. Однако это могло быть лишь одним из интересов российской стороны...
В центре внимания России – переговоры ЕС-Армения и переговорщики
Вообще заметно, что в число встречавшихся с Косачевым армянских должностных лиц входят те члены правительства, которые так или иначе известны своими проевропейскими взглядами либо по роду своей деятельности стимулируют отношения между Арменией и ЕС. Министр образования Армен Ашотян не только является международным секретарем Республиканской партии Армении в Народной партии Европы (входящие в состав НПЕ партии в обязательном порядке должны иметь европейское видение Армении), но и в настоящий момент в качестве министра осуществляет председательство Армении в секретариате Болонского соглашения. Следующим собеседником Косачева в ходе его визита был министр экономики Тигран Давтян, чье ведомство ведет переговоры с Евросоюзом вокруг создания Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли (ГВЗСТ). В этом контексте 19-20 июня, еще до визита Косачева, министерство экономики начало в Брюсселе “первый раунд переговоров вокруг создания “Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли (ГВЗСТ) между Арменией и Европейским Союзом, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся переговорных направлений создания зоны свободной торговли”.
Что это означает с точки зрения ослабления в будущем экономического и политического влияния России на Армению, лучше всего понимают именно российские власти. А потому любое ожидание Армении от Москвы должно было превратиться для них в рычаг, способный остановить дальнейшее вторжение ЕС в Армению. Кроме того, необходимость сдерживания европейского хода Армении и управляющих им чиновников, проведения с ними “гуманитарной работы” возникала также по той причине, что премьер-министр РА в написанной им несколько месяцев назад статье заявил о нецелесообразности членства Армении в Евразийском союзе, а точнее – о нецелесообразности присоединения Армении к Таможенному союзу.
К перечисленному можно добавить и то, что сегодня, как никогда, власти России виноваты в том, что на фоне их бездействия дальнейшее углубление связей между Арменией и ЕС в вопросах образования, науки, культуры, гражданского общества, одним словом в гуманитарной сфере, которой они не придавали должного значения, грозит полной потерей влияния Москвы на Армению. Бесспорным является тот факт, что в рамках Болонского процесса сфера образования и науки Армении постепенно европеизируется, ЕС в рамках Восточного партнерства объединило и координирует действующую пригодную, и даже непригодную, часть армянского гражданского общества, тем самым держа под своим контролем почти всю общественно-гуманитарную сферу. Следовательно встречи российской стороны с продвигающими евроинтеграцию Армении ключевыми членами правительства с точки зрения сохранения контроля за темпами евроинтеграции Армении должны были представлять особую важность.
И, наконец, есть еще одна важная причина того, почему правительство РА и министерство экономики оказались в центре чересчур большого внимания российской стороны. Как заявил 12 ноября 2010 г. руководитель армянского представительства Федерального агентства “Россотрудничество”, советник посольства РФ в Армении Виктор Кривопусков, “русский язык – язык модернизации российско-армянских экономических отношений”.  А объем российских инвестиций в армянскую экономику весьма внушителен (по положению на осень 2011 г. 57 процентов от иностранных инвестиций), как и внушительна доля России в экономике Армении (по данным этого же года примерно 1500 российских компаний)”.
Таким образом, состоявшийся 4 июня визит в Армению специального представителя президента РФ по линии связей с государствами-членами СНГ, руководителя Федерального агентства “Россотрудничество” Константина Косачева констатировал:
1. Президента РФ опосредованно интересует, в какой степени официальный Ереван и власти Армении готовы углублять и развивать армяно-российские стратегические отношения во всех форматах и сферах и верны ли они взятым на себя ранее обязательствам. Все собеседники Косачева – от президента и премьер-министра РА до министров ИД, образования и науки, экономики – положительно отреагировали на российское предложение об углублении армяно-российских отношений в политической, межправительственной, образовательной, научной, торгово-экономической и инновационной областях.
2. Одной из мишеней, которой власти РФ придают особое значение, является гуманитарная сфера, в отношении которой осенью 2011 г. в Москве было подписано двустороннее соглашение о сотрудничестве в гуманитарной сфере с величайшей перспективой значительной русификации в будущем десятилетии образовательной, научной и общественной сфер. В этом контексте российские власти интересует, посредством каких “активных шагов” осуществляются “обозначенные” программы и какие новые инициативы готов одобрить официальный Ереван. Тот факт, что межправительственное соглашение об армяно-российском сотрудничестве в гуманитарной сфере было заключено при тогдашнем премьер-министре РФ Владимире Путине, вновь ставшем президентом в 2012 г., свидетельствует о том, что это была его идея, почему он и приступил к ее претворению в жизнь на практике. Если же это была не идея Путина, то он показывает, что является ее апологетом и придает ей важное значение с точки зрения продвижения российских интересов.