«Բարդ գործարք էր». ինչու՞ է Team-ը ձեռք բերել իռլանդական Imagine-ը
2024 թվականի դեկտեմբերի կեսին հայկական Թիմ ընկերությունների խումբը (Team) հայտարարեց Իռլանդիայի հեռահաղորդակցության օպերատորներից մեկի՝ Imagine Broadband ընկերության բաժնետոմսերի վերահսկող փաթեթի ձեռքբերման մասին։ Imagine-ը ֆիքսված ձայնային կապի և անլար լայնաշերտ ինտերնետի ծառայություններ է մատուցում Իռլանդիայի ողջ տարածքում։
Գործարքի վերաբերյալ «Հետք»-ի հարցերին պատասխանել է Imagine-ի նորանշանակ գործադիր տնօրեն Նայլ Թալլոնը։
Ինչպե՞ս Team ընկերությունների խմբին հաջողվեց ձեռք բերել Imagine-ը։ Կանադական Brookfield Corporation-ը, որը Imagine-ի մեծամասնության սեփականատերն էր և կպահպանի բիզնեսի փոքրամասնությունը, հեշտությա՞մբ է համաձայնել գործարքին։
Գործարքի վրա աշխատել ենք ավելի քան մեկ տարի: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ ինձ ուղարկեցին հեռահաղորդակցության ընկերության ֆինանսական տնօրենի հաստիքի նկարագիրը, վերջինս պետք է օգներ իրականացնել ընկերության վաճառքը: Ես կապվեցի վաղեմի ընկերոջս՝ Ալեքսանդր Եսայանի (Team Telecom Armenia-ի համահիմնադիրն ու տնօրենների խորհրդի նախագահը,- հեղ.) հետ, որին չէի հանդիպել 12 կամ 15 տարի։ Միասին մենք իրականացրել էինք մի շարք նախագծեր, երբ նա ստեղծում էր Ucom-ը, իսկ ես աշխատում էի Ericsson-ում։
Այսպես, Ալեքսանդրի և նրա կապերի միջոցով սկսեցինք բանակցություններ Brookfield-ի հետ, սկսեցինք քննարկել, վերլուծել ու մշակել բոլորի համար շահավետ գործարք։
Որքա՞ն է արժեցել գործարքը։
Գործարքի գումարը հրապարակման ենթակա չէ, սակայն Pilotfish advisory-ի, Team Group-ի և Brookfield-ի թիմերը կատարել են զգալի ներդրումներ՝ թե՛ ֆինանսական, թե՛ փորձագիտական առումով։ Սա նոր և հետաքրքիր սկիզբ է Imagine Communications Group-ի համար։ Այժմ կարող ենք վերաիմաստավորել Imagine-ը։
Իռլանդական independent.ie-ը հաղորդում է, որ գործարքին աջակցել է հոլանդական ING բանկը։ Ի՞նչ աջակցության մասին է խոսքը՝ վարկավորմա՞ն, թե՞ այլ։
Կարող եմ ասել, որ սա բարդ գործարք էր, որը ներառում էր բոլոր կողմերին, և այն պետք է լիներ փոխշահավետ։ Ձեռք բերված ընկերությունն այժմ գտնվում է շատ ավելի լավ ֆինանսական վիճակում, քանի որ հաշվեկշռում այլևս չկան երկարաժամկետ պարտքեր։ Առանց Brookfield-ի և բանկերի աջակցության այս ամենը հնարավոր չէր լինի իրականացնել։
Ըստ նույն պարբերականի՝ 2023 թվականին Imagine-ը մոտ 50 մլն եվրոյի վնաս է կրել։ Բացի այդ, խումբը 2023 թվականի վերջում ունեցել է մոտ 27 միլիոն եվրո բանկային պարտք: Ի՞նչն է «ստիպել» Team խմբին ձեռք բերել վնասով աշխատող ընկերություն։
Իմ կարծիքով Team ընկերությունների խումբը, մասնավորապես՝ Ալեքսանդրը և Հայկը, շատ խելացի են այս ոլորտում։ Ես նույնպես փորձառու եմ տելեկոմ ոլորտում։ Ակնհայտ է, որ գործարքի իրականացման համար մենք պետք է տեսնենք արժեք, և այն պետք է շահավետ լինի բոլոր կողմերի համար։ Կարծում եմ՝ մենք նաև շուկայում ենք տեսնում իրական հնարավորություններ։ Իհարկե, դա անսովոր է այսքան զարգացած շուկայում, սակայն մենք ունենք հստակ ռազմավարություն և նկատում ենք հաջողության հասնելու իրական հեռանկարներ։
Imagine Broadband ընկերության բաժնետոմսերի վերահսկող փաթեթի ձեռքբերումը ինչպե՞ս կանդրադառնա իռլանդական և հայկական հեռահաղորդակցության շուկաների վրա։
Նախևառաջ, հրաշալի է, որ հայկական ընկերությունը գնել է եվրոպական ընկերություն։ Մենք նաև նմանություններ ենք տեսնում մեր երկրների պատմությունների, արժեքների և, իհարկե, մեր ազգերի ու ժողովուրդների հպարտության միջև։
Team ընկերությունների խումբը շատ հավակնոտ է, և վստահ եմ, որ Հայաստանի և Իռլանդիայի թիմերի փորձն ու կարողությունները միասին կնպաստեն երկու շուկաներում ընկերությունների զարգացմանն ու առաջընթացին։ Անհամբեր ենք տեսնելու, թե ուր կտանի մեզ այս հնարավորությունը։ Սա դեռ սկիզբն է։
Ունե՞ք հայկական շուկայի հետ աշխատանքի փորձ, ի՞նչ խնդիրներ և հեռանկարներ կնշեք։
Այո, Հայաստանում իրականացրել եմ 3 կամ 4 նախագիծ Ալեքսանդրի ու Հայկի հետ։ Շատ բան է փոխվել այդ ժամանակներից ի վեր։ Նախորդ շաբաթ Երևանում էի և տեսանելի էր, թե ինչքան է տնտեսությունը զարգացել, և ինչքան է Team ընկերությունների խումբն աճել։ Հայաստանի տելեկոմ շուկայի հիմնական մարտահրավերը, իհարկե, մեկ բաժանորդից ստացվող միջին եկամտի (ARPU) ցածր մակարդակն է։ Իռլանդիայի դեպքում բարձր մրցակցային շուկան է։ Հուսով եմ՝ մեր համատեղ փորձը կնպաստի երկու խմբերի զարգացմանը և կուժեղացնի մեր մրցակցային դիրքերը յուրաքանչյուր երկրում։
Ի՞նչ տեսակարար կշիռ ունի Imagine-ը Իռլանդական հեռահաղորդակցության շուկայում այսօր և ի՞նչ կշիռ է ունեցել հինգ տարի առաջ։
Imagine-ը Իռլանդիայի լայնաշերտ ինտերնետի շուկայում արդեն 26 տարվա փորձ ունի: Այս տասնամյակների ընթացքում ընկերությունը տարբեր մասնաբաժիններ է ունեցել շուկայում, իսկ այս նշանակալի գործարքով ամրապնդում ենք մեր դիրքերը՝ հստակ հեռանկար ու նպատակ ունենալով ոլորտում ծավալել առավել ծանրակշիռ գործունեություն:

“Это была сложная сделка”: почему армянская компания Team приобрела ирландскую компанию Imagine
В середине декабря 2024 года армянская группа компаний ''Телеком Армения'' (бренд Team Telecom Armenia) сообщила о покупке контрольного пакета акций одного из телекоммуникационных операторов Ирландии – компании Imagine Broadband. Последняя оказывает услуги по обеспечению фиксированной телефонной связи и широкополосного беспроводного доступа на всей территории Ирландии.
На вопросы Hetq.am о заключенной сделке ответил новоназначенный исполнительный директор Imagine Найл Таллон.
Как компании Team удалось приобрести Imagine? Легко ли канадская Brookfield Corporation, собственник основной доли Imagine, согласилась на эту сделку?
Над этой сделкой мы работали больше года. Все началось с того, что мне прислали описание штатной единицы должности финансового директора телекоммуникационной компании, которому надлежало оказать помощь в продаже компании. Я связался со своим давним другом Александрм Есаяном (соучредитель и председатель совета директоров Team Telecom Armenia – авт.), с которым не встречался 12 или 15 лет. В период, когда он создавал Ucom, а я работал в Ericsson, мы вместе реализовали ряд проектов. И так благодаря Александру и его связям мы начали вести переговоры с Brookfield, обсуждать, анализировать и разрабатывать выгодную для всех сделку.
Во сколько обошлась эта сделка?
Стоимость сделки не подлежит разглашению, однако команды Pilotfish advisory, Team Group и Brookfield осуществили значительные инвестиции как в плане финансов, так и в плане экспертов. Это новое и интересное начало для Imagine Communications Group.
Согласно ирландскому интернет-изданию independent.ie, сделке содействовал голландский банк ING. Речь идет о кредитовании или о чем-то другом?
Могу сказать, что это была сложная сделка, в которой участвовали все стороны, и она должна была быть взаимовыгодной. Сейчас финансовое состояние приобретенной компании намного лучше, так как на ее балансе уже нет долгосрочных задолженностей. Без поддержки Brookfield и банков осуществить все это было бы невозможно.
Согласно тому же изданию, в 2023 году компания Imagine понесла убытки на сумму около 50 млн евро. Кроме того, в конце 2023 года у нее была задолженность перед банком в размере почти 27 млн евро. Что “заставило” группу Team купить убыточную компанию?
Мне кажется, группа компаний Team и в частности Александр и Айк Есаяны действуют в этой сфере очень умно. У меня тоже большой опыт работы в телекоммуникационной сфере. Очевидно, что при осуществлении сделки следует обращать внимание на ее стоимость, которая должна быть выгодной для всех сторон. Кроме того, мы видим реальные возможности и на рынке. Конечно, для такого развитого рынка это непривычно, но мы придерживаемся четкой стратегии и видим реальные перспективы достижения успеха.
Как покупка контрольного пакета акций компании Broadband скажется на армянском и ирландском телекоммуникационном рынках?
Прежде всего, замечательно, что армянская компания купила европейскую компанию. Мы также видим сходство в истории и ценностях наших стран, и, разумеется в чувстве гордости, которое отличает наши народы.
Группа компаний Team весьма амбициозна, и я уверен, что опыт и потенциал армянской и ирландской команд будут способствовать развитию и прогрессу компаний на обоих рынках. Нам хочется как можно быстрее увидеть, куда приведут нас эти возможности. Это только начало.
Есть ли у вас опыт работы на армянском рынке? Какие проблемы и перспективы вы можете отметить?
С Александром и Айком мы реализовали в Армении 3 или 4 проекта. С того времени многое изменилось. На прошлой неделе я был в Ереване и увидел, как развивается экономика, как выросла группа компаний Team. Основным вызовом на телекоммуникационном рынке Армении, конечно, является низкий уровень среднего дохода от одного абонента (ARPU). В Ирландии конкуренция на рынке очень высокая. Я надеюсь, что наш совместный опыт будет способствовать развитию обеих команд и усилению наших конкурентных позиций в каждой стране.
Каков удельный вес Imagine на телекоммуникационном рынке Ирландии и какой вес имела компания пять лет назад?
Imagine имеет 26-летний опыт работы на ирландском рынке широкополосного доступа. За прошедшие десятилетия у компании на рынке были различные филиалы, а этой знаменательной сделкой мы укрепляем наши позиции с четким намерением и перспективой развернуть в этой сфере максимально весомую деятельность.