Քաջարանցիները վրդովված են
Քաջարանի գյուղական համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Աթայանը նամակով դիմել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Մենք խորապես գիտակցում ենք «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության կարեւոր դերն ու նշանակությունը մեր երկրի տնտեսության հաշվեկշռում: Կոմբինատի հիմնադիր նախագնացները մեր պապերն էին, եւ հաջորդ բոլոր սերունդները որդեգրեցին բնիկ լեռնագործի ավանդական մասնագիտությունը: Լեռնահանքային արդյունաբերության հսկան եւ նորաստեղծ քաղաքը կոչվեցին մեր հինավուրց Քաջարան գյուղի անվամբ ու մինչեւ այժմ կրում են այդ անունը:
ՀՀ կառավարության 2011թ. ապրիլի 28-ի N 627-Ն որոշումն աննախադեպ իրարանցում է առաջացրել գյուղում: Եթե այդ որոշումը կյանքի կոչվի, ապա մենք կկորցնենք մեր գյուղը, կպղծվեն մեր սրբավայրերը: Ըստ եվրոպական, ինչպես եւ խորհրդային մասնագետների հետազոտությունների` մեր տարածաշրջանում ընդերքի հիմնական հարստությունը գտնվում է Ողջի գետի աջակողմյան լեռնազանգվածներում: Ըստ այդմ` մեր գյուղը, որ գետի ձախակողմում է, վերջին տասնամյակներում իր տնտեսությունը զարգացրել-ընդլայնել է` հաշվի առնելով «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի կողմից տարածքների շահագործման ընդլայնումը:
Եվ այժմ, երբ սահմանային Կապուտջուղի մյուս կողմում թուրքերն են ցինիկաբար ոչնչացնում հայկական հուշարձանները, ապա այս կողմում` կոմբինատի ծպտված սեփականատերերի կողմից խնդիր է դրվել բռնազավթել-լուծարել սահմանամերձ Քաջարան գյուղը` դրա տարածքը բաց հանքի վերածելու նպատակով:
Մեզ թվում է, որ ակնկալվող տարածքներում հանքարդյունահանման համար կպահանջվեն զգալիորեն քիչ ներդրումներ, քան արվում է աջակողմյան Ալուն սարի սանդղաձեւ հանքավայրի շահագործուման դեպքում, ինչը նշանակում է, որ սեփականատերերը ցուցաբերում են ավելի քիչ ծախսերով ավելի շատ շահույթ ստանալու հավակնություն: Քաջարան գյուղն ունի հեթանոսական ու քրիստոնեական մի քանի հնավայրեր:
Այն պատմական իրադարձությունների վայր է, առ այսօր կանգուն է գյուղի Սբ. Հակովբ եկեղեցին, որը կարեւոր դեր ունեցավ Դավիթ Բեկի, այնուհետեւ Նժդեհի գլխավորած ազատագրական պատերազմներում: Եվ որեւէ տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում կառավարության` պատմամշակութային վայրերով հարուստ այս գյուղի տարածքի հիմնական մասը կոմբինատին տրամադրելու մտադրությունը: Գյուղում վերընձյուղվել են նախկին բռնադատված հինգ գերդաստաններ, Մեծ հայրենական եւ Արցախի ազատագրական պատերազմներում զոհված 61 երիտասարդների ընտանիքները:
150-ի հասնող առանձնատները բարձրադիր գոտում գտնվող գյուղը վեր են ածել ծառաստանի, որն անօրինակ երեւույթ է մեր շրջանում: Համայնքն ունի 200-ից ավելի խոշոր եղջերավոր անասուն, 1000-ի հասնող մեղվափեթակ: Գերեզմանատունը, որտեղ նաեւ Մեծ հայրենականում զոհվածների փառահեղ կոթողն է, ամփոփում է մեր անվանի նախնիների, ինչպես եւ լեռնահանքային կոմբինատի վաստակաշատ աշխատողների աճյունները: Եվ այդ գերեզմանի տարածքը նույնպես տրվում է կոմբինատին, որը որեւէ բացատրություն չի կարող ունենալ:
Քաջարանն այսօր ներհոսք ունի. նոր կազմավորված շատ ընտանիքներ քաղաքից գյուղ են վերադառնում եւ իրենց ապագան կապում նախնիների գյուղի հետ: Օրավուր ընդլայնվող գյուղատնտեսական արտադրությամբ համայնքը սատարում է մերձակա Քաջարան քաղաքի բնակչությանը եւս:
Սահմանամերձ Քաջարան գյուղի ռազմավարական մեծ նշանակությունն ըմբռնելով են մեծն Սերո Խանզադյանը եւ բազմաթիվ այլ արվեստագետներ իրենց անմահ ստեղծագործությունները նվիրել գյուղին: Համայնքի բնակիչներս վրդովված ենք կոմբինատի սեփականատերերի անխոհեմ ձգտումներից:
Մենք զարմացած ենք նաեւ հայրենի մեր կառավարության պահվածքից. Մի՞թե Հայոց կառավարությունը հանուն մի քանի սեփականատերերի (որոնց անունները նույնիսկ վեց տարի շարունակ գաղտնի է պահվում հայ հասարակությունից) ախորժակի պետք է զոհաբերի հազարամյակների խորքից եկող եւ հայ-ադրբեջանական սահմանագլխին հպարտորեն կանգնած Քաջարան գյուղը: Խնդրում ենք ձեզ` կասեցնել ՀՀ կառավարության 2011թ. ապրիլի 28-ի N 627-Ն որոշման կիրարկումը:
Մենք հավատում ենք ձեզ եւ չենք պատկերացնում, որ դուք այդքան հեշտությամբ կհամաձայնեք հնամենի մեր գյուղի վերացման ծրագրին, որի հիմքը դրված է կառավարության այդ որոշման մեջ:
Կից ներկայացնում ենք Քաջարան գյուղում այդ հարցի կապակցությամբ ս.թ. մայիսի 29-ին տեղի ունեցած հասարակական ժողովի մասնակիցների ստորագրությունները (թվով` 600 ստորագրություն):

Каджаранцы возмущены
Руководитель общины села Каджаран Рафик Атаян обратился с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, председателю Национального Собрания Овику Абрамяну и премьер-министру Тиграну Саргсяну. Ниже представляем текст этого письма:
“Мы глубоко осознаем важную роль и значение ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” в экономическом балансе нашей страны. Основателями комбината были наши деды, и все последующие поколения переняли традиционную для этих мест специальность горного металлурга. Гигант горно-металлургической промышленности и новосозданный город получили свое название от нашего старинного села Каджаран, которое сохранили по сей день.
Решение правительства N 627-Ն от 28 апреля 2011 г. вызвало в селе беспрецедентный ажиотаж. Если это решение будет претворено в жизнь, то мы потеряем наше село, наши священные места будут осквернены. Согласно исследованиям европейских и советских специалистов, в нашем регионе основное богатство недр находится в горных массивах на правой стороне реки Вохчи.
В течение последнего десятилетия наше село, расположенное на левой стороне реки, развивало и расширяло свое хозяйство с учетом расширения эксплуатируемых территорий со стороны ЗАО “ЗММК”. И сейчас, когда на противоположной стороне пограничного села Капутджуги азербайджанцы цинично уничтожают армянские памятники, с этой стороны остающиеся в тени владельцы комбината решили захватить и ликвидировать пограничное село Каджаран с тем, чтобы превратить его территорию в открытое месторождение.
Мы думаем, что на выбранной ими территории для добычи горной руды потребуется значительно меньше инвестиций, чем в случае эксплуатации ярусообразного месторождения у горы Алун, которая находится на правой стороне. А это означает, что владельцы хотят путем меньших затрат получить большую прибыль.
В селе Каджаран находится несколько языческих и древнехристианских святилищ. Это историческая местность, где сохранилась церковь сурб Акоп, сыгравшая важную роль в освободительных войнах Давида Бека, а затем и Нжде. Поэтому намерение правительства предоставить комбинату основную часть этой богатой историко-культурными местами территории села не укладывается ни в какую логику. В селе обосновались более 60 семей репрессированных, ветеранов Великой Отечественной войны и участников Арцахской освободительной войны.
Благодаря 150 собственным домам село, расположенное в высокогорной зоне, превратилось в цветущий сад, что беспрецедентное явление для нашего района. Община имеет более 200 голов крупного рогатого скота, почти 1000 пчелиных ульев. На кладбище, где установлен также прекрасный мемориал в память погибших в Великую Отечественную войну, похоронены наши прославленные предки, многолетние работники горнометаллургического комбината.
Эта территория тоже предоставляется комбинату, что не может иметь никакого объяснения. Сегодня из города в село Каджаран переселяется много молодых семей, которые связывают свое будущее с родиной своих предков. Посредством расширяющегося каждый день сельскохозяйственного производства община помогает также населению расположенного по соседству города Каджаран.
Выдающийся писатель Серо Ханзадян и многие другие деятели культуры и искусства, осознавая важное стратегическое значение села Каджарана, посвятили ему свои бессмертные произведения. Мы, жители села, возмущены неразумными стремлениями владельцев комбината. Мы также удивлены поведением отечественного правительства.
Неужели ради аппетитов нескольких собственников (чьи имена на протяжении 6 лет держатся втайне от армянской общественности) Армянское правительство собирается принести в жертву идущее из глубины тысячелетий и гордо возвышающееся на армяно-азербайджанской границе село Каджаран? Просим вас остановить выполнение решения правительства РА N 627-Ն от 28 апреля 2011 г. Мы верим вам и не представляем, что вы с такой легкостью дадите согласие на ликвидацию нашего старинного села, основа для которого заложена в указанном решении правительства.
К письму прилагаем подписи участников (в общей сложности 600 подписей) общественного собрания, состоявшегося по этому вопросу в селе Каджаран 29 мая с.г.