Երևանի մանկական երկաթուղին բացվել է
Այսօր կայացել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կողմից վերանորոգված Երևանի մանկական երկաթուղու հանդիսավոր բացումը:
Ինչպես նշեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը, Ընկերությունն իր վրա է վերցրել Մանկական երկաթուղու ենթակառուցվածքի վերանորոգումը' մանուկների շահերից ելնելով, նույնիսկ անտեսելով, որ այն վաղուց չի հանդիսանում հայկական երկաթուղու մի մասը:
«Մանկական երկաթուղու կառուցումը 75 տարի առաջ ցուցադրեց օբյեկտի կարևորությունը քաղաքի համար, և այսօր մենք փորձում ենք նոր կյանք տալ այս այգուն», - ասաց ՀԿԵ տնօրենը:
Վիկտոր Ռեբեցն ընդգծեց, որ ՀԿԵ կողմից իրականացված շարժակազմի և գծերի վերանորոգումը հանդիսանում է այգու վերակառուցման համալիր ծրագրի միայն առաջին մասը: Երկրորդ փուլի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել Պատանի երկաթուղայինի դպրոց, որտեղ մանուկները կծանոթանան երկաթուղային մասնագիտությունների առանձնահատկություններին, երկաթուղու ընդհանուր գործունեությանը:
Մանկական երկաթուղու վերանորոգումը հանդիսանում է քաղաքային ենթակառուցվածքի զարգազման խթանման ուղղություններից մեկը, որն ընթանում է 2011 թվականին Ընկերության և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ստորագրված սոցիալ-տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի շրջանակներում:
Վերակառուցման ծրագրի շրջանակներում ՀԿԵ մասնագետներն իրականացրեցին կայարանների վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքները, վերանորոգեցին Մանկական երկաթուղում շահագործվող շոգեքարշն ու ջերմաքարշը, երեք ամառային վագոնները: Նաև իրականացվում է երկաթուղու 1,2 կմ գծերի վերանորոգումը, մոտակա տարածքների բարեկարգումը:
Երևանի մանկական երկաթուղին բացվել է 1937 թվականի հունիսի 9-ին: Երկաթուղում գործում է 2 կայարան (Հայրենիք և Պիոներական), 1 կառամատույց (Ուրախություն) և 45 մետր երկարություն ունեցող մեկ թունել: Այս մասին հայտնում է ՀԿԵ-ից:

Ереванская детская железная дорога открылась после реконструкции
2 августа состоялась торжественная церемония открытия Ереванской детской железной дороги, реконструкция которой проводилась по инициативе ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога».
Как отметил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД», Компания взяла на себя обязательства по восстановлению инфраструктуры Детской железной дороги, исходя из интересов детей, несмотря на то, что ДЖД уже давно выведена из активов железной дороги Армении.
«Строительство Детской железной дороги 75 лет назад продемонстрировало важность объекта для города, и сегодня мы попытались дать новую жизнь этому парку», - сказал генеральный директор ЮКЖД.
Виктор Ребец подчеркнул, что осуществленное ЮКЖД восстановление подвижного состава и путей является лишь первым этапом комплексной программы реконструкции парка. В рамках второго этапа, совместно с властями города и собственником Детской железной дороги, планируется создать Школу юного железнодорожника, где можно будет ознакомиться с особенностями основных железнодорожных профессий, работой железной дороги в целом.
Реконструкция Детской железной дороги является одним из направлений поддержки развития городской инфраструктуры столицы Армении, осуществляемых в рамках подписанного в 2011 году соглашения о социально-экономическом сотрудничестве между ЮКЖД и мэрией Еревана.
В рамках программы реконструкции специалистами ЮКЖД осуществлены работы по восстановлению и модернизации станционного хозяйства, отремонтированы тепловоз, паровоз, 3 летних вагончика ДЖД, а также 1,2 км линий Детской дороги, благоустроена близлежащая территория.
Детская железная дорога была открыта в Ереване 9 июня 1937 года. Насчитывает 2 станции (Айреник (Родина) и Пионеракан (Пионерская) и 1 платформу (Урахутюн (Радостная). На ДЖД расположен также тоннель длиной 45 метров.