Բունդեսթագի նախկին պատգամավորներին դատում են Ադրբեջանից կաշառք ստանալու համար
📌 Մյունխենում մեկնարկել է Գերմանիայի խորհրդարանի (Բունդեսթագի) երկու նախկին պատգամավորների դատավարությունը: 📌 Նրանց մեղադրում են Ադրբեջանի իշխանություններից կաշառք ստանալու և Եվրախորհրդարանում Ադրբեջանի շահերի լոբբինգի մեջ: 📌 Մեղադրյալներից մեկը՝ Էդուարդ Լինտները, խորհրդարանում պաշտոնավարումից հետո աշխատել է որպես լոբբիստ՝ հօգուտ Ադրբեջանի: 📌 Ըստ մեղադրանքի, պատգամավորներից մեկի նպատակն էր հավաքագրել այլ պատգամավորների, իսկ մյուսինը՝ ԵԽԽՎ-ում նպաստել պրոադրբեջանական որոշումների ընդունմանը: 📌 Մեղադրյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը: |
Հինգշաբթի Մյունխենի Գերագույն երկրամասային դատարանում սկսվել է «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» (ՔԴՄ) կուսակցության անդամներ Էդուարդ Լինտների և Աքսել Ֆիշերի դեմ դատը։
Բադեն-Վյուրթեմբերգի երկրամասային խորհրդարանի կայքում նշվում է, որ նախկին պատգամավորները մեղադրվում են այն բանի համար, որ գումարներ են ստացել Ադրբեջանից այն ժամանակ, երբ ներկայացնում էին Գերմանիան Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում (ԵԽԽՎ):
Նախկին պատգամավորները ենթադրաբար կաշառք են ստացել Վեհաժողովում Ադրբեջանի օգտին որոշումներi ընդունմանը նպաստելու համար։
Դատարանի ժամանակացույցի համաձայն՝ այս գործով նիստերը կշարունակվեն մինչև այս տարվա օգոստոս։
Ադրբեջանում ընտրությունների և ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիայի հետ կապված այս գործը երկար տարիներ քննարկվում է Եվրոպայում և նույնիսկ հիմք է հանդիսացել գերմանական գեղարվեստական ֆիլմի համար, որը ցուցադրվել է ARD հեռուստաալիքով 2024 թվականին։
Սկզբում քննությունն ուղղված էր ՔԴՄ-ի պատգամավոր Քարին Շտրենցի դեմ, որը, սակայն, մահացել է 2021 թվականին։ Մահվանից երկու ամիս առաջ Բունդեսթագը նրան զրկել էր անձեռնմխելիությունից՝ ԵԽԽՎ-ում Բաքվի շահերի լոբբինգ անելու և կաշառակերության մեղադրանքների պատճառով։ Շտրենցը ԵԽԽՎ-ում քվեարկել էր Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալներին ազատ արձակելու պահանջի դեմ։
Շտրենցի գործի քննության ընթացքում հետաքննությունը դուրս է եկել Էդուարդ Լինտների վրա, որն այդ ժամանակ նույնպես ԵԽԽՎ անդամ էր։ Պարզվել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններից Լինտները ստացել է մի քանի միլիոն եվրո այլ գերմանացի պատգամավորների հավաքագրելու համար։ Նրանցից մեկը Ֆիշերն էր, որն այժմ Լինտների հետ ամբաստանյալի կարգավիճակ ունի։
Այս գործի քննությունը երկար է տևել մեղադրյալների գաղտնի գործելակերպի և գումարների փոխանցման սխեմաների բարդության պատճառով։ Դատախազությունը հարցումներ է ուղարկել Կիպրոս, Լիխտենշտեյն, Շվեյցարիա, Թուրքիա, Բելգիա, Էստոնիա, Լատվիա, Ադրբեջան և այլ երկրներ։ Բելգիայի հետաքննիչները, գերմանական դատախազության հրահանգով ստուգել են մի քանի գրասենյակներ Ստրասբուրգում և գտել են կարևոր ապացույցներ։
Հետաքննության համաձայն՝ մինչև 2016 թվականը Լինտները ստացել է մի քանի միլիոն եվրո 19 օֆշորային ընկերությունների միջոցով։ Ընդհանուր առմամբ, Գերմանիայի տարածքում խուզարկվել են մոտ 20 գույքային օբյեկտներ, այդ թվում՝ Բունդեսթագի անդամների գրասենյակներ։
2020 թվականին Լինտների տանը խուզարկություններ են անցկացվել, իսկ հաջորդ տարի Դաշնային քրեական ոստիկանությունը խուզարկել է Ֆիշերի գրասենյակը Բունդեսթագում։
Transparency Germany-ի նախագահ Ալեքսանդրա Հերցոգը մեկնաբանել է գործը. «Այսօրվա նորությունները կրկին ցույց են տալիս, որ Գերմանիան պետք է ավելի լավ պատրաստված լինի ավտորիտար պետությունների կողմից ռազմավարական կոռուպցիայի միջոցով ազդեցության վտանգին»։
Ինչպես հայտնում է DPA գործակալությունը, Լինտները կաշառք վերցնելու կասկածը անվանել է «բացարձակ անհեթեթություն»։
Խորհրդարանում պաշտոնավարումից հետո Լինտները աշխատել է որպես լոբբիստ՝ հօգուտ Ադրբեջանի։ Նա իր գործունեության ընթացքում աշխատել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու համար։ Նրա կարծիքով՝ դա «համապատասխանում է միջազգային իրավունքի նորմերին»։
Ֆիշերը նույնպես հայտարարել է, որ իր դեմ մեղադրանքները «իրականությանը չեն համապատասխանում»։ Նրա խոսքերով՝ գործընթացը «ոչ միայն սթրեսային է և վտանգավոր իմ ընտանիքի, հատկապես իմ երեխաների համար, այլև կործանում է իմ մասնագիտական և սոցիալական կյանքը»։
Ֆիշերի փաստաբանը նշել է. «Մեր տեսակետից դատախազության կողմից իմ հաճախորդին ներկայացված մեղադրանքներն արդեն հերքվել են նախաքննության ընթացքում»։
2017 թվականին Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) հրապարակել էր Azerbaijani Laundromat հետաքննությունը, ըստ որի՝ ադրբեջանական իշխանությունները 2012-2014 թվականներին ստեղծել են գաղտնի ֆոնդ՝ եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառելու, շքեղ ապրանքներ ձեռք բերելու և գումար լվանալու համար։ Ըստ հետաքննության՝ այդ ֆոնդի միջոցով լվացվել է շուրջ 2,8 միլիարդ դոլար։
Այդ նույն տարում Եվրոպայի խորհուրդը նախաձեռնել էր քննություն ԵԽԽՎ անդամների՝ Ադրբեջանից կաշառք ստանալու վերաբերյալ։ Մեկ տարի անց եզրակացրել էին, որ ԵԽԽՎ մի շարք ներկա և նախկին անդամներ կարող էին կաշառք ստացած լինել՝ Ադրբեջանի նկատմամբ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ ԵԽԽՎ քննադատությունը մեղմելու դիմաց։

Two Former Bundestag MPs on Trial for Accepting Bribes from Azerbaijan
Two former deputies of Germany's Christian Democratic Union (CDU) went on trial on Thursday in Munich's Higher Regional Court on charges of accepting bribes from Azerbaijan to influence decisions in Azerbaijan's favor in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
The State Parliament of Baden-Württemberg, in a December 13 press release, writes that according to investigators, Edouard Lintner, who served in the Bundestag for thirty-three years and in the PACE until 2010, is said to have received "multiple millions of euros through 1nineteen foreign letterbox companies" through two companies up until 2016.
Axel Fischer, who was active as a European People's Party (EPP) parliamentary group leader in the PACE from 2010 to 2018, is said to have given positive speeches in the interests of Azerbaijan and passed on confidential documents at an early stage. In return, he is said to have received a bribe of 21,800 euros in 2016.
Axel Fischer and Eduard Lintner have always denied the allegations.
This case has been discussed in Europe for many years and even served as the basis for a German feature film, which was shown on the ARD television channel in 2024.
Initially, the investigation was directed against CDU MP Karin Strenz, who, however, died in 2021. Two months before her death, the Bundestag had stripped her of her immunity due to allegations of lobbying Baku’s interests in the PACE and bribery. Strenz had voted in the PACE against the demand to release political prisoners in Azerbaijan.
During the investigation of Strenz’s case, the investigation turned to Eduard Lintner.
The investigation of this case dragged on due to the secretive behavior of the defendants and the complexity of the money transfer schemes. The prosecutor's office sent requests to Cyprus, Liechtenstein, Switzerland, Turkey, Belgium, Estonia, Latvia, Azerbaijan and other countries. Belgian investigators, on the instructions of the German prosecutor's office, inspected several offices in Strasbourg and found important evidence.
Alexandra Herzog, president of Transparency Germany, commenting on the case noted: “Today’s news shows once again that Germany needs to be better prepared for the threat of influence by authoritarian states through strategic corruption.”
After serving in the German parliament, Lintner worked as a lobbyist for Azerbaijan. During his tenure, he worked to recognize Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan. In his opinion, this “corresponds to the norms of international law.”
In 2017, the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) published the Azerbaijani Laundromat investigation, according to which Azerbaijani authorities created a secret fund between 2012 and 2014 to bribe European politicians, purchase luxury goods and launder money. According to the investigation, about $ 2.8 billion was laundered through this fund.
That same year, the Council of Europe launched an investigation into Azerbaijan's bribery of PACE members. A year later, it concluded that a number of current and former PACE members may have received bribes in exchange for softening the body's criticism of human rights violations in Azerbaijan.