Աշոտ Պողոսյան. «Մարջանի հանքավայրի շահագործումը Արեւիսը կդարձնի կենսունակ համայնք»
Նախիջեւանին սահմանակից Սյունիքի մարզի Արեւիս գյուղի բնակիչները հունիսի 20-ին գյուղամիջում հավաքվել էին քննարկման: Այստեղ էին նաեւ մարզպետարանի, Բնապահպանության եւ Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները, հարեւան գյուղերի` Հացավանի, Թասիկի եւ Աշոտավանի համայնքապետերը:
Բնակիչների հարցերը հիմնականում ուղղված էին ամերիկյան «Գլոբալ գոլդ» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի աշխատակիցներին:
Հանքարդյունահանմամբ զբաղվող «Գլոբալ գոլդն» աշխատում է Կանադայում, Չիլիում եւ Հայաստանում: Մեր երկրում ընկերությունը շահագործում է Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրը, ուրան գտնելու ակնկալիքով ուսումնասիրություններ է կատարում Գետիկի հանքավայրում, իսկ Սյունիքի մարզում գտնվող Մարջանի բազմամետաղային հանքավայրում (ոսկի, արծաթ եւ պղինձ), որն Արեւիսից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա է, ուսումնասիրությունների առաջին փուլն ավարտել է եւ անցնում է երկրորդ փուլին` հանքավայրի փորձնական շահագործմանը:
«Մեր գյուղը ոնց որ աշխարհից կտրված լինի: Բայց այստեղի բնությունը շատ լավն է: Հանքավայրի շահագործումը միջավայրին չի վնասի՞»,- հետաքրքրվեց արեւիսցի Մարիետա Նիկոլյանը:
«Իսկապես ուրախալի է, որ համայնքի բնակչին հետաքրքրում է միջավայրային անվտանգությունը: Դա շատ լավ է: Հավատացեք` ձեր անհանգստությունը մեզ օգնելու է»,- պատասխանեց «Գլոբալ գոլդ»-ի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Աշոտ Պողոսյանը: Նա նշեց, որ Հայաստանի բնապահպանական կանոններին եւ սահմանափակումներին ենթարկվելուց զատ, «Գլոբալ գոլդ»-ը միջազգային երկու միությունների անդամ է, որոնց բնապահպանական չափանիշները շատ ավելի խիստ են: «Մեզ համար միջավայրային պարտավորությունն ամենից կարեւորն է: Դա մի պարտավորություն է, որ երբեք չի դադարելու»,- ընգծեց Ա. Պողոսյանը:
«Եկեք անկեղծ լինենք: Մարդը, երբ բնության հետ գործ է ունենում, շահագործում է ընդերքը, դրանով իսկ խախտում է բնության հավասարակշռությունը: Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ վնասը լինի քիչ, հատուցումը` շատ: Միայն Մարջանի հանքավայրում մեր ընկերությունը 30-32 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարելու,- ավելացրեց «Գլոբալ գոլդ»-ի հայաստանյան մասնաճյուղի գլխավոր երկրաբան Հենրի Մկրտչյանը:- Ակնկալում ենք, որ այստեղ կունենանք երկու մեծ ձեռնարկություն, որոնց շնորհիվ կստեղծվի 500-600 աշխատատեղ: Իսկ այսօրվա փորձնական ծրագրով նախատեսում ենք քիչ ծավալներով աշխատող փոքր հարստացուցիչ ֆաբրիկա գործարկել, որը թույլ կտա 100-110 հոգու աշխատանքով ապահովել»:
Տնօրեն Ա. Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ Մարջանի հյուսիսային տեղամասում կա նաեւ բաց հանք շահագործելու հնարավորություն: «Սա լավ նորություն է, քանի որ միջավայրի վրա ազդեցությունն ավելի քիչ կլինի: Բայց մենք անընդհատ մեր պատկերացումները հստակեցնում ենք եւ մյուս տարի ավելի ստույգ կպատասխանենք, թե որ հատվածում ինչքան բաց եւ փակ հանք կշահագործենք»: Վերջինիս խոսքերով` համեմատած մյուս հանքավայրերի հետ, Մարջանում բնապահպանական խնդիրները քիչ են: Նա նաեւ պատրաստակամություն հայտնեց գյուղացիներին տեղափոխել իրենց կողմից շահագործվող Թուխմանուկի հանքավայր, որպեսզի վերջիններս տեղում ծանոթանան իրենց գործելաոճին եւ սեփական աչքերով տեսնեն, թե ինչպես են պահպանվում բնապահպանակա նորմերը:
«Գլոբալ գոլդ»-ը որոշել է ֆաբրիկան 2,5-3 տարվա ընթացքում կառուցել գյուղից ոչ հեռու, որպեսզի հնարավոր լինի հանքաքարը պահեստավորել գործարանի մոտ եւ աշխատել նաեւ ձմռանը: Ընկերությունն արտադրելու է խտանյութ, իսկ ձուլարան կառուցելու համար համապատասխան պաշարներ, կարծես թե, չկան: «Դա զուտ տնտեսական հաշվարկ է: Եթե հանքավայրի պաշարները բավականացնեն, իհարկե, կլինի նաեւ ձուլարան»,- ասում է Ա. Պողոսյանը եւ շեշտում, որ, այնուամենայնիվ, հանքավայրը կունենա 40-50 տարվա կյանք:
«Այդ իսկ պատճառով շատ կարեւոր է, որպեսզի տեղի երեխաներն ավարտեն համապատասխան ֆակուլտետներն ու վերադառնան գյուղ` մեզ մոտ աշխատելու»,- նշում է ընկերության տնօրենը:
Ի պատասխան գյուղացիների հարցերի` նա նշեց նաեւ, որ ոչ մասնագետի ամենացածր աշխատավարձը 120 հազար դրամ է:
«Մենք մեզ համարում ենք այս համայնքի անդամը եւ ձեզ հետ միասին աշխատելու ենք լուծել առկա խնդիրները: Մեզ պետք է լինելու ջուր, հեռախոսակապ, նորմալ ճանապարհներ, տրանսպորտ: Հեռուստատեսությունը մի քիչ երկրորդական խնդիր է, բայց այն նույնպես կունենանք: Ամեն դեպքում հույսը մեկ ալիքի վրա չի լինի, ինչպես հիմա է,- խոստացավ Ա. Պողոսյանը:- Անկեղծ ասած` այստեղ ոչինչ չկա: Համայնքներում խանութներ կբացվեն, ծառայություններ կգործեն: Մենք աշխատելու ենք բոլոր ծառայությունները գնել ձեզանից: Կարճ ասած` կունենանք նորմալ, կենսունակ համայնք»:
Էկոնոմիկայի նախարարության կոնցեսիոն գործակալության փորձաքննության բաժնի պետ Գեւորգ Ալոյանը հավաքվածներին վստահեցրեց, որ Մարջանի հանքավայրի շահագործումը բնապահպանական առումով վտանգավոր խնդիրներ չի ստեղծի: Ըստ նրա` հարցը միայն ֆաբրիկան է, որի գործարկումն էլ արդեն նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ բնությանը վնաս չի հասցնի:
«Այնպես որ, ճանաչելով պրն Պողոսյանին` որպես պարտաճանաչ, արտասահմանյան ոճով աշխատող խստապահանջ մարդու, կարող ենք ասել, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Թուխմանուկի հանքավայրի շահագործումը դրա լավ վկայությունն է: Ուստի, միայն ողջունում ենք այս մեծ ներդրումները եւ պատկերացնում, որ համայնքում կյանքը բավական կաշխուժանա»,- շեշտեց Գ. Ալոյանը:

Ashot Boghossian: “Exploitation of Marjan Deposit Will Make Arevis a Viable Community”
Global Gold, a mining company, operates in Canada, Chile and Armenia. In Armenia the company is exploiting the Tukhmanuk gold deposit. It also exploring the Getik deposit with the expectation of finding uranium there.  As for the Marjan poly-metallic (gold, silver and copper) deposit located in Syunik Marz, which is several kilometers away from Arevis, the first stage of exploration work has ended and a pilot exploitation project has already begun.
Marieta Nikolyan, a resident of Arevis, wondered, “Our village seems to be isolated from the world. But its nature is very good. Will the exploitation of the deposit cause damage to the environment?”
“Indeed, I am glad to see that this resident is interested in the environment’s protection. It is very good. Believe me, your concern will help us,” said Ashot Boghossian, the Director of the Armenian Branch of Global Gold. He noted that besides abiding by environmental norms and regulations of Armenia, Global Gold is a member of two international bodies who demand much stricter environmental standards. “The environmental obligation is the most important for us. It is an obligation, which will never end,” Boghossian stressed.
“Let us be frank. When a human being deals with nature and exploits the land’s surface, that person has already violated the balance of nature. But the whole matter is to cause less damage and to compensate more. Our company will invest $30-32 million just at Marjan,” said Henry Mkrtchyan, the Chief Geologist of Global Gold’s Armenian branch. “We expect to have two big enterprises here that will create 500-600 jobs. And based on today’s pilot project we foresee putting into operation a small processing plant that will allow us to provide 100-110 people with jobs.”
Director Ashot Boghossyan said that there is also a possibility of exploiting an open pit in the northern area of Marjan. “This is good news, since the impact on the environment will be less. We will give a more definite answer next year regarding how much open pit and underground mine we will exploit at which part.” Regarding the latter, as compared to other deposits, the environmental problems are few in Marjan. He also expressed readiness to take residents of the village to the Tukhmanuk deposit in order to familiarize them with their company’s procedures at the site and to see for themselves how environmental norms are being followed.
“Global Gold has decided to construct the plant during the next 2.5-3 years, not far from the village, in order to store the ore near the plant and thus work in the winter as well. The company will be producing concentrate and it seems that there are no sufficient reserves for the construction of smelter. It is just an economic calculation. If the deposit’s reserves are sufficient, of course, there will be also a smelter,” said Boghossyan stressing that, in any event, the deposit will last 40-50 years.
“Thus, it is very important that local children graduate from relevant departments and return to the village to work in our company,” the company’s Director noted.
Answering questions of residents of the village, he also noted that the lowest salary of an unskilled worker is 120,00AMD.
“We consider ourselves to be a member of this community and we will try together with you to solve the existing problems. We will need water, telephone communication, normal roads and transport. Television is a secondary issue, but we will have it as well. In any case, we will not pin our hopes on one channel, as it is now,” Boghossian promised. “To tell the truth, there is nothing here. Shops will be opened in communities, services will be provided. We will try to buy all the services from you. To cut it short, we will have a normal, viable community.”
Gevorg Aloyan, head of the Technical Expertise Department of the Concession Agency of the Economy Ministry, assured the audience that the exploitation of Marjan deposit will not create dangerous problems from an environmental point of view. According to him, due to existing technologies, the factory’s operation will not cause damage to the environment.
“Knowing Mr. Boghossian as a responsible and disciplined person who works according to international standards, we can state that everything will be okay. Tukhmanuk’s exploitation is a good evidence of it. Thus, we can only welcome these huge investments. We expect that the life in the community will become rather active,” Aloyan noted.
Sassoun Sahakyan, head of Avetis village administration, voiced the same hopeful expectation in his short speech.