«...Դա նրանց վերջին մտադրությունն է. եթե ոչինչ չստացվի, դիմել փախուստի»
Գրիգոր Իգիթյանը մեղադրվում է ամերիկահայ բարերարներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանների առանձնապես խոշոր չափերի գույքին խարդախությամբ տիրանալու մեջ: Հինգ տարի ընթացող դատավարության վերջն այդպես էլ չի երեւում: Վերջին ամիսներին, հիմնականում պաշտպանական կողմի նախաձեռնությամբ, դատական նիստերն անընդհատ հետաձգվում են, իսկ դատավոր Ժորա Վարդանյանը որեւէ կերպ չի կարողանում հակազդել:
Ստեղծված վիճակի մասին զրուցել ենք դատարանում Նաջարյանների շահերի ներկայացուցիչ Հրայր Ղուկասյանի հետ:
Պրն Ղուկասյան, հուլիսի 30-ին նշանակված դատական նիստը 20 օրով հետաձգվեց: Այս անգամ ի՞նչն էր պատճառը:
Պատճառն այն էր, որ ամբաստանյալի փաստաբան Կրոմվել Գրիգորյանին 20 օրը բավական չէր` պաշտպանական ճառ նախապատրաստելու համար, թեեւ դատախազին հենց այդքան ժամանակ էր տրվել` մեղադրական ճառը նախապատրաստելու համար:
Շուտով կլրանա հինգ տարին, որ ամերիկահայ բարերարներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանները փորձում են Հայաստանում իրավական պաշտպանության ձեւեր գտնել` իրենց իրավունքները վերականգնելու համար: Այս ընթացքում գործն անցել է բազմաթիվ ոլորապտույտներ. երկու անգամ նախաքննությունը կարճել է գործի վարույթը, իսկ հինգ տարբեր դատական ատյաններ էլ վերացրել են այդ որոշումները: 2007 թ-ին, ի վերջո, գործն ուղարկվեց դատարան, եւ արդեն 18 ամիս է` քննվում է Գրիգոր Իգիթյանին առաջադրված մեղադրանքը:
Հարցաքննվել են մեկ տասնյակից ավելի վկաներ, փորձագետներ, քրեական գործից հրապարակվել են շուրջ 17 հատոր փաստաթղթեր: Ապացուցողական ամբողջ բազան հետազոտված է, եւ 2008թ-ի մայիսի 5-ից գտնվում ենք, այսպես կոչված` դատական ճառերի փուլում, որը, սակայն, մինչեւ հիմա շարունակվում է: Հինգ կամ վեց անգամ դատական նիստերը չեն կայացել մեղադրյալի պաշտպան Կ. Գրիգորյանի չներկայանալու պատճառով: Մեկ անգամ դատավարությունը հետաձգվել է մեղադրյալի ենթադրյալ սրտի կաթվածի հետեւանքով: Փաստ, որը հետագայում չի հաստատվել: Մի խոսքով` դատաքննությունը չի ավարտվում այն պարզ պատճառով, որ պաշտպանության կողմը հնարավոր ու անհնար բոլոր միջոցներով անընդհատ գործընթացը ձգձգում է:
Ինչո՞վ է պայմանավորված պաշտպանական կողմի նման վարքագիծը:
Դատավարության 18 ամիսների ընթացքում պաշտպանության կողմին տրվել է բոլոր հնարավորությունները` իր դիրքորոշումները հիմնավորելու, պաշտպանելու եւ ապացույցներ ներկայացնելու համար: Սակայն նրանք ոչ մի բան չեն կարողացել անել: Այս ընթացքում իրենց կողմից որեւէ վկա չի դատակոչվել հարցաքննության, իսկ եթե ներկայացվել են ինչ-որ փաստաթղթեր, դրանք ուղղակի հաստատել են ամբաստանյալ Գ.Իգիթյանի մեղքը: Ընդհանրապես, ամբողջ գործընթացում իրենց գործունեության նպատակը եղել է բոլորին վարկաբեկելը` սկսած գործը քննող քննիչներից ու դատախազներից, վերջացրած վկաներով, Նաջարյանների ներկայացուցիչներով եւ այլն: Բովանդակային գործունեության փոխարեն ընդամենը զբաղված են եղել սրանով: Եվ այսօր` տեսնելով, որ արդյունքի չեն հասնում, անցել են մեկ այլ մարտավարության` ուղղակի ուզում են ձգձգել գործի քննությունը մինչեւ անվերջություն:
Իսկ դա հնարավո՞ր է:
Տեսականորեն` այո: Բայց գործնականում կան դիմակայելու հստակ միջոցներ: Տեսեք` շուրջ երեք ամեիս մենք գտնվում ենք դատական վիճաբանությունների փուլում: Ընդամենը երեք սուբյեկտ պետք է ճառ ասեին` դատախազը, տուժողի ներկայացուցիչը եւ պաշտպանը: Երեքից երկուսն արդեն ճառերը հրապարակել են: Մնացել է միայն պաշտպանը, որն այդ քայլին, կարծես թե, չի ուզում դիմել: Զարգացումները կարող են ընթանալ մի քանի ճանապարհով: Եթե դատարանը գտնի, որ պաշտպանը չարամտորեն խուսափում է ներկայանալ դատական քննությանը, ապա, ըստ օրենքի, կարող է պաշտպանին փոխել:
Այս քայլը, սակայն, իրատեսական չէ: Որովհետեւ 18 ամիս դատավարություն է ընթացել, եւ օրենքը հատուկ պայման ունի, ըստ որի` պաշտպանին փոխելիս պետք է հաշվի առնվի գործի բարդությունն ու քննության վրա ծախսված ժամանակը: Իսկ պաշտպանի փոփոխումը նշանակում է, որ նա կարող է դատարանին խնդրել նորից հարցաքննել այն վկաներին, որոնց հարցաքննությանն ինքը չի մասնակցել, հետազոտել այն ապացույցները, որոնց հետազոտմանն ինքը ներկա չի եղել, այսինքն` գործը պետք է նորից դատաքննվի: Չեմ կարծում, թե դատարանը կգնա դրան, որովհետեւ, վերջին հաշվով, կան գործի քննության ողջամիտ ժամկետներ, որոնք արդեն իսկ լրացել են:
Իրականում այս գործի դատաքննությունը 18 օրում կարելի էր ավարտել: Քանի որ, ըստ էության, դատարանը պետք է պատասխաներ մեկ հարցի` Գ. Իգիթյանը կատարե՞լ է իրեն մեղսագրվող արարքը, թե՞ ոչ: Որովհետեւ մնացած երկու կարեւոր հարցերը` այն, որ տեղի է ունեցել խարդախություն, եւ Ջ. Նաջարյանը տուժող է, Վճռաբեկ եւ Վերաքննիչ դատարանների 2005-2006թթ. որոշումներով իրենց պատասխանները ստացել են: Այլեւս քննարկման առարկա չէ, որ կատարվածը հանցագործություն է` խարդախություն, եւ որ Ջ. Նաջարյանը դրանից տուժել է: Մնում էր միայն Իգիթյանի մեղավորության հարցը, ինչն էլ հաստատվեց դատարանում հետազոտված բոլոր ապացույցներով:
Արդարադատությանը խոչընդոտելու հակազդելու մյուս տարբերակը, որն ավելի իրատեսական է, այն է, որ դատավորը պաշտպանին ճառն արտասանելու համար տրամադրում է ողջամիտ ժամկետ, ու եթե այս անգամ էլ վերջինս չի ներկայանում, դա ուղղակի գնահատում է իբրեւ ճառը ներկայացնելուց հրաժարում: Մեր դեպքում պաշտպանական կողմը շուրջ 1,5 ամիս իբր թե ճառի է պատրաստվում՝ անընդհատ հավելյալ ժամկետ պահանջելով եւ դատական նիստերին չներկայանալով։ Մեղադրվող կողմը չի կարողացել հերքել իր դեմ ներկայացված գեթ մեկ ապացույց գործի քննության ամբողջ հինգ տարիների ընթացքում, իսկ դատարանում զբաղված է ընդամենը դատական նիստերը վիժեցնելով։ Սա ընդամենը արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու գործելակերպ է, ինչը նույնպես պատժվում է օրենքով։:
Ի՞նչ եք կարծում, ստեծված վիճակը հետեւա՞նքը չէ նրա, որ Իգիթյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորումը չընտրվեց, եւ արդյոք նա հնարավորություն չունի՞ արդարադատութունից խուսափելու:
Անշուշտ, այս ձգձգումների հիմնական պատճառն այն է, որ Իգիթյանը գտնվում է ազատության մեջ:
Իրավակիրառ պրակտիկայում առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախության դեպքում մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց, որպես կանոն, ընտրվում է կալանավորումը, որովհետեւ նախատեսված պատիժը խիստ է` 4-ից 8 տարվա ազատազրկում, իսկ դա արդեն լուրջ նախպայման է ենթադրելու, որ անձը հետագայում կարող է խուսափել պատիժը կրելուց, կամ կարող է խոչընդոտել արդարադատության իրականացմանը, ինչն արդեն տեղի է ունենում մեր դեպքում: Ամբողջ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալը տարօրինակ կերպով չկալանավորվեց, թեեւ դրա համար կային բոլոր հիմքերը:
Նա խոչընդոտում էր գործի քննությանը, անօրինական ազդեցություն գործում վկաների վրա, թերթերում հանդես էր գալիս սեփական հրապարակումներով եւ վարկաբեկում գործը քննող քննիչներին, դատախազներին ու փորձագետներին: Մեղադրյալը չկալանավորվեց նույնիսկ այն բանից հետո, երբ դատախազն իր մեղադրական ճառում դատարանին խնդրեց Իգիթյանին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման, սակայն խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն այդպես էլ չարեց: Այս վիճակում ավելի քան տրամաբանական է եզրակացնել, որ կալանքի չկիրառման պայմաններում ամբաստանյալն իրական հնարավորություններ ունի արդարադատությունից խուսափելու:
Այսօր ընտրված խափանման միջոցը` ստորագրություն չհեռանալու մասին, ըստ էության, լծակներ չի ապահովում մեղադրյալի վարքագիծը վերահսկելու, ինչը չափազանց անհանգստացնում է մեզ: Ճիշտ է, ըստ օրենքի, մեղադրյալը պարտավոր է բնակության վայրը լքելու, հեռանալու մասին նախօրոք տեղյակ պահել դատարանին, բայց եթե նա դա չանի, վերահսկելու մեխանիզմներ չկան: Մեղադրյալի ազատության մեջ լինելն ակնհայտորեն խոչընդոտում է դատավճռի կատարմանը: Եթե դատավճիռը լինի մեղադրական, սահմանված պատիժն էլ` ազատազրկման ձեւով, դժվար է պատկերացնել, որ նա կնստի տանը եւ կսպասի, որ իր հետեւից գան եւ ասեն` գիտե՞ս, դու 5 տարով գնում ես բանտ: Այս առումով, մենք չենք հասկանում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազի դիրքորոշումը։ Պետք է հաշվի առնել, որ մենք գործ ունենք առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության կատարած, օրենքով սահմանված բոլոր գործընթացները ժամանակային առումով ձգձգած, քննությունը եւ արդարադատությունը խոչընդոտած անձի հետ։
Հիմա ամեն ինչ կախված է դատարանից, եւ արդարադատությունն իրականացնելու, հանցագործին պատժելու, եւ բարերարների գույքը վերադարձնելու համար կա գործելու մեկ տարբերակ, որն օրենքով սահմանված միակ ձեւն է. հաշվի առնելով մեղադրանքով հիմնավորված հանցագործության ծանրությունը ամբաստանյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանք։ Ոչ ոք օրենքի կիրառման եւ հանցագործին պատժելու համար չի արել այլ կերպ կամ հակառակը, մի պարզ պատճառով. օրենքը կիրառելու համար հանցագործին՝ բացի դատարանում պաշտպանվելու իրավունքից, չի նախատեսում այլ առավելություն, քանզի հանցագործը օգտվում է այդ առավելությունից արդարադատությունը խոչընդոտելու եւ պատժից խուսափելու համար, ինչը տեղի է ունենու կոնկրետ Նաջարյանների գործի ամբողջ ընթացքում։ Ոչ դատավճիռը, ոչ գույքի բռնագրավումը, ոչ էլ Նաջարյանների վնասների հատուցումը հնարավոր կլինի իրականացնել, եթե չկիրառվի օրենքը: Ապացույցը՝ ինչ որ տեղի է ունենում այսօր։ Այնպես որ, բացառված չէ, որ դա նրանց վերջին մտադրությունն է. անել ամեն ինչ, եթե ոչինչ չստացվի, դիմել փախուստի:
Գործի ամբողջ պատմությունից կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ Գ. Իգիթյանի թիկունքում կանգնած են զորեղ մարդիկ:
Եթե իրավաբանական տեսանկյունից գործի պարզությունը եւ Գ. Իգիթյանի դեմ ներկայացված անհերքելի ապացույցները համեմատենք այս 5 տարվա գործընթացների, ձգձգումների հետ, կհանգենք այդ հետեւությանը, որ սա չէր կարող լինել օբյեկտիվ վիճակ: Նման գործերը 5 տարի չեն քննվում: Ավելի բարդ գործեր են եղել ու ավելի շուտ են ավարտվել: Անշուշտ, այստեղ սուբյեկտիվ գործոն կա, սուբյեկտիվ ազդեցություն եւ միջամտություն: Միայն այն, որ քրեական գործ հարուցելու մերժումից հետո, ե՛ւ գլխավոր դատախազն է հարուցման մերժումը վերացնելու ցուցում տվել, ե՛ւ ավելի ուշ` դատարանները, բայց այդքանից հետո դարձյալ գործը նորից կարճվեց, խոսում է ազդեցիկ ուժերի միջամտության մասին:
Մենք ավելի քան բավարար հիմքեր ունենք կարծելու, որ այո, ոչ միայն ինչ-որ մարդիկ կանգնած են եղել մեղադրյալի թիկունքում, այլեւ ակտիվ միջամտել են գործընթացներին: Այլապես Նաջարյանների եւ այլոց մոտ հարց է առաջանում. վերջապես Հայաստանում ինչքան ժամանակ է հարկավոր դատաիրավական համակարգին առանձնապես խոշոր չափերով խարդախին պատժելու եւ տուժողների գույքը վերադարձնելու համար։ Պատասխանն այսօր՝ 5 տարուց ավելի։ Չեմ կարծում որ դա ընդունելի, կամ ողջամիտ ժամանակահատված է, եւ որ տարիներ տեւող ժամանակահատվածը հարիր է ցանկացած երկրի դատաիրավական համակարգին։
Մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց չընտրելը եւս վերագրում եմ այդ ազդեցության հետեւանքներին: Ինչ-որ ուժ, համենայնդեպս, նրան փորձել է զերծ պահել նախ պատասխանատվությունից, հետո նաեւ՝ ազատազրկումից: Չեմ կարծում, որ դատական արձանագրությունում եղած անհերքելի ապացույցների առկայության պայմաններում այսօր նրանցից ինչ-որ բան կախված է: Դրա համար էլ դիմում են վերջին` էժանագին տարբերակների. նիստերի չներկայանալ, սուտ հիվանդություն ձեւակերպել, դատարանում մեղադրանքը հերքելու փոխարեն սպառնալիքներով լի նամակներ գրել հանրապետության նախագահին, կառավարությանը եւ ասել, որ եթե օրենքն իրենց նկատմամբ կիրառվի, ապա նրանք պետությանը դատի կտան եվրոպական դատարանում եւ այլն: Սա խարդախին բնորոշ գործելակերպ է, ինչն առկա է եղել այս գործի քննության ամբողջ ընթացքում։
Մեղադրյալի պաշտպանի վարքագիծը շատ տգեղ է նաեւ դատարանի հանդեպ: Օրինակ` վերջին դեպքում նա պետք է ներկայանար դատարան եւ ասեր, որ իրեն չի բավականացրել ճառին նախապատրաստվելու համար տրամադրված ժամանակը եւ խնդրեր հավելյալ օրեր: Բայց վերջինս ընդամենը նախորդ օրն իր չներկայանալու մասին դատարանին տեղեկացրել է թղթի միջոցով: Կ. Գրիգորյանը չի էլ բարեհաճել ներկայանալ դատարան եւ իր խնդրանքը հրապարակավ ներկայացնել, եւ այսպիսի դեպքեր մենք շատ ենք ունեցել: Սա ուղղակի արհամարական վերաբերմունք է հենց դատարանի նկատմամբ:
Ստեղծված վիճակից դուրս գալու համար ի՞նչ քայլեր եք պատրաստվում անել:
Նաջարյաններն արդեն գտնում են, որ ծախսվել է չափից ավելի ժամանակ: Նրանք նպատակ չեն հետապնդել ինչ-որ մեկին պատժելու: Ընդամենն իրավունքների վերականգնման, գույքի վերադարձման խնդիր է եղել: Բայց այսօր, երբ գործընթացը տեղափոխվել է ձգձգումների ու շանտաժի հարթություն, մենք իրավական հիմքեր ունենք նաեւ ավելին պահանջելու: Եթե շարունակվելու է այս անիմաստ կառուսելը, ապա մենք կքննարկենք Իգիթյանին անպայման ազատազրկելու պահանջի խնդիրը, քանի որ ակնհայտ է, որ այս ամենն ուղղորդվում է նրա կողմից:
Որքան էլ որ նրա պաշտպանը չներկայանա նիստերին, տարբեր պատճառներ բերի, բոլորի համար էլ պարզ է, որ դա մեղադրյալի գործողություններն են: Կա նաեւ հարցերի այլ խումբ, որոնց մենք չենք անդրադարձել մինչ այժմ. դա վնասների լիարժեք հատուցման խնդիրն է: Խոսքը միայն հափշտակված գույքի վերադարձման մասին չէ, այլ նաեւ այն վնասների, որոնք Նաջարյանները կրել են այս 5 տարիների ընթացքում:
Այսօր այդ շենքերը, որ շուրջ 4 տարի է` գտնվում են անխնամ վիճակում, որպես գույք, բառիս բուն իմաստով քայքայման եզրին են կանգնած: Բացի այդ, գործում առկա են ապացույցներ, որ Իգիթյանը՝ խարդախությամբ շենքերի նկատմամբ իրավունքներ ձեռք բերելուց բացի Նաջարյաններից խաբեությամբ ստացել է հսկայական գումարներ իբր թե կապալառուներին վճարելու նպատակով, սակայն այդ գումարները կապալառուներին չեն հասել։
Բացի այդ, Նաջարյանները հարկադրված կատարել են ծախսեր. ԱՄՆ-ից եկել են Հայաստան հարցաքննություններին մասնակցելու, փաստաբանական ծախսերը, եւ այլն: Ուստի, եթե մեր համբերությունը շարունակի չարաշահվել, այս բոլոր պահանջները կարող են ներկայացվել. դրանք հիմնավորված պահանջներ են, ապացուցված են, դրանց դեմ առարկելն անհնար է:

“…If Left with No Alternative, Their Last Ploy is to Flee”
Grigor Igityan has been charged with using fraud to bilk George and Carolann Najarian out of much of their property. There is no end in sight to the ongoing five year court case. During the past few months the defense counsel has seen to it that the trial sessions are interminably postponed and Judge Zhora Vardanyan has not been able to rectify the matter. Below is an interview conducted with Hrayr Ghukasyan, the Najarians’ legal representative, regarding the deadlocked trial.
- Mr. Ghukasyan, the last trial date of July 30th was postponed for 20 days. What was the reason for this latest delay?
The reason is that 20 days wasn’t sufficient for Kromvel Grigoryan, the lawyer for the accused, to prepare his closing defense statement. This, despite the fact that this was the length of time allotted him to do so.
It will soon be five years that the American-Armenian benefactors, George and Carolann Najarian, have been trying to regain their rights through various means in the Armenian legal system. This entire process has gone through a series of legal twists and turns. Twice, preliminary investigations have ruled to quash the case procedure and on five separate occasions various judicial bodies have thrown out those rulings. The entire mater finally made it to court in 2007 and it has been 18 months now that the court has been reviewing the charges filed against Grigor Igityan.
Scores of witnesses have been questioned, specialists have testified and 17 volumes of related trial documents have been published. All the evidence surrounding the case has been presented and as of May 5, 2008, we entered the stage of closing arguments. Sadly, this phase continues till now. Five or six trial dates never took place because Defense Attorney Kromvel Grigoryan never showed up in court. On one occasion trial proceedings were delayed due to an alleged heart attack suffered by the accused. In a word, the trial isn’t continuing a pace given that the defense is employing all means at its disposal to hinder and delay the proceedings.
What’s the basis for this line of approach by the defense?
During the 18 months of the trail the defense has been provided with all the opportunities to prove and defend its stated positions. The fact remains that the defense has not been able to effectively counter the charges levied against its client. The defense has not called a single witness to testify on its behalf and whatever documentation it has submitted to the court has only served to substantiate the guilt of Mr. Igityan. Their general line of defense, throughout the entire process, has been to defame and slander all involved – the court investigators and judges, the witnesses, the Najarians’ counsel, etc. Rather than presenting anything of material substance, this is what they have been engaged in. Seeing that this superficial farce hasn’t gotten them anywhere the defense has adopted a new approach – to delay the trial in such a way that the entire matter goes on without end.
Is such a conclusion possible?
In theory, yes. In practical terms, however, there are ways to prevent such an outcome. Just take a look at what has been going on. For about three months now we have been embroiled in a phase of legal bickering and debate. In all, only three sides to the matter were to have made statements – the judge, representatives for the plaintiff and the defense. The statements of two have already been duly entered and published. The only one remaining to do so is the defense and it seems that they are avoiding, at all costs, to do so. Developments in the case can proceed along several lines. If the court finds that the defense counsel is maliciously attempting to avoid appearing for scheduled trial dates, the court has the legal right to change the defense attorney.
Given that the trial has dragged on for 18 months, the law clearly specifies that when it comes to changing the defense counsel the court must take into account the complexities of the case and the time already expended. If a change of defense attorney takes place, the new attorney can petition the court to be allowed to re-question all witnesses and reexamine all evidence entered into court for which he wasn’t originally present. In other words, the trial would once again start from scratch. I don’t believe that the court will allow this to happen given that there are certain common-sense deadlines as to how long a trial can last and that these parameters have long since been violated.
In reality, this case could have been concluded in a period of 18 days given that the essential question to be answered by the court was whether Mr. Igityan actually carried out the acts he’s being charged with or not. The two other important questions in the case have already been answered by both the Court of Cassation and the Court of Appeals in 2005 – 2006. That is whether fraud had taken place and whether George Najarian was the injured party. Thus, there is no longer any room for debate as to whether a crime, i.e. fraud, has taken place and whether George Najarian suffered as a result. The only question that remains is the guilt of Mr. Igityan, something that all the evidence clearly substantiates.
The other way to counter the hindrance of justice, and a more realistic method, would be for the court to set a reasonable deadline for the defense to make closing statements. If the defense were to once again fail to show up, the court would then view this as their refusal to make such a closing statement. For the past 6 weeks the defense has allegedly been preparing such closing remarks. It has continuously asked for adjournments and often doesn’t show up in court at all. During the entire five year investigation of this case the defense has failed to refute any of the evidence presented and merely seeks to disrupt the trial proceedings. This is basically a miscarriage of justice which is also punishable under the law.
Don’t you think that all this results from the fact that Igityan was never taken into pre-trail detention? What is the likelihood that he might flee rather than face justice?
Naturally, all these delays stem from the fact that Mr. Igityan hasn’t been in detention during the trial. When it comes to large scale fraud charges, detention is usually called for since the accused faces heavy imprisonment sentences, 4 -8 years. The possibility of serving such a sentence naturally gives cause to suspect that the accused may either flee prosecution or disrupt the course of justice; which is the case here. For some strange reason the accused was never taken into custody throughout the entire pre-trial investigation, even though all the prerequisites for doing so existed.
The accused hindered the process at every step. He was allowed to exert unlawful influence on witnesses and he published newspaper articles slandering the investigators, judges and expert witnesses. The accused wasn’t detained even after the judge, in his remarks to the court, requested that Mr. Igityan be sentenced to five years imprisonment. Given these conditions, it’s logical to assume that the accused is a flight risk
Today, the chosen method to avert such flight is that the accused sign an affidavit testifying that he will not abscond. This method has no surveillance teeth and it is a cause for concern. Even though the accused is obligated to give advance warning to the court if he plans to leave his place of residence, there are no inspection mechanisms in the law to see that he does so. Clearly, the fact that the accused is not under detention serves to hinder the court proceedings.
It’s hard to imagine that if found guilty the accused will be sitting at home comfortably waiting for court officers to arrive and say -by the way, you’re going to be locked up for 5 years. Given this, we can’t understand the position of the judge who has also commented as to the guilt of the accused. We must take into account the fact that the accused individual has executed fraud on a massive scale, has constantly sought to delay trial proceedings and thus hinder the course of justice.
Now everything rests with the court. To see that justice is done, that the guilty party is punished and the Najarians’ property is returned, there remains one alternative as defined by the law. Taking into account the weight of the crime, the only method to insure that the accused doesn’t flee is that he be physically detained. No one has done any thing different to either execute the law or to punish the guilty party for one simple reason; in the execution of the law the accused, other than having the right to defend himself in court, sees no other advantage other than to use that right in order to delay the proceedings and disrupt the normal course of justice.
If the law isn’t applied it will not be able to have a sentence passed, for the seizure of property or for compensation to be given to the Najarians for losses incurred. As proof of this, just look at what is taking place today. Thus, it cannot be ruled out that their final intention would be to take flight if nothing results from all their actions.
Given the history of all that has occurred, is it safe to assume that Mr. Grigor Igityan enjoys the backing of some powerful allies?
If we compare the simplicity of the case, from a legal point of view, and the irrefutable evidence presented against him, with the 5 years of perpetual delays of the court case. We come to the conclusion that this couldn’t be a normal, objective state of affairs. Such cases aren’t scrutinized for five long years. More complex cases have been concluded in less time than this. Naturally, there is a subjective factor at work here, a subjective influence and intervention. Just the fact that after the refusal to have a criminal case instated both the presiding judge and later the courts spoke out to have the refusal overturned, the case was quashed nevertheless points to the intervention of powerful influences.
We have more than enough evidence to suggest that indeed not only are certain individuals backing the accused but that they have actively intervened in the proceedings. Otherwise the Najarians and others raise the question as to ultimately just how much time the Armenian judicial system requires to punish an individual responsible for such massive fraud and to have their property returned. Today, the answer to this question is – more than five years. I don’t believe that this is acceptable, that it is a reasonable timeframe or that such period of time is suitable for the judicial system of any given nation.
I also attribute not arresting the accused, as a means of detention, as resulting from such influences. In any event, such a force has first seen fit to attempt to keep the accused from facing responsibility for his actions and afterwards, from being imprisoned. Given the overwhelming preponderance of irrefutable evidence presented to the court, I don’t believe that anything is dependent of them today. It is for this reason that they have resorted to the cheapest option available – not to show up in court, to make believe that they are sick and, rather than refute the charges, to write threatening letters to the President and the government stating that if the letter of the law is applied in their case they will petition the European Court, etc. This is the modus operandi of the swindler and has been present throughout the proceedings of this court case.
The conduct of the defense counsel has also been quite ugly regarding the institution of the court itself. For example, at the last session the defense attorney was obliged to show up and state that the allotted time wasn’t sufficient for him to prepare closing statements and to request additional days to do so. However, on the day before the session in question he informed the court about his planned absence in writing. Kromvel Grigoryan didn’t even have the courtesy to appear in court on that day and publicly make his request. We have been witness to several such occurrences which simply show contempt for the institution of the court.
What steps are you planning to take to extricate yourselves from this state of affairs?
The Najarians have already concluded that they have expended more than enough time on the mater. They have never pursued the objective of seeing punishment meted out to anyone. It has all been a matter of having their rights reinstated and their property returned. Today however, when the process has reached the level of interminable postponements and ruses, we have the legal foundations to demand much more. If this senseless circus continues we will pursue the demand of having Igityan locked up since this charade is being orchestrated by him. It is clear to all that Igityan himself is responsible for the delaying tactics of the defense counsel. There is also another set of issues relating to full compensation of losses incurred which we haven’t as yet raised.
This just doesn’t involve the return of the properties swindled from the Najarians but also their expenses incurred during these past five years. For example, for the past four years those buildings, having not been properly maintained, are nearing a state of near collapse. In addition, there is proof that Igityan, in addition to fraudulently taking possession of the Najarians’ property, also extracted huge sums of money from them allegedly to pay off contractors. It turns out however that the money never made it to those contractors. Furthermore, there are the expenses incurred by the Najarians to travel to Armenia in order to give testimony and the various legal fees involved. Thus, if they continue to abuse our patience we might possibly present these demands in court as well. These demands have their legal basis, are documented and cannot be refuted in court.