Դրական եզրակացություն՝ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության նախագծին
ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրությամբ նախատեսված հնարավորությամբ ձեւավորվել էր նախաձեռնող խումբ, որը հանդես է եկել օրենքի նախագծի քաղաքացիական նախաձեռնությամբ:
«Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 24-ի արտահերթ նիստի քննարկմանը ներկայացրել է նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը: Նիստին ներկա են եղել նաեւ նախաձեռնող խմբի անդամներ:
Ստորեւ՝ ԱԺ մամուլի հաղորդագրությունը նիստի մասին։
«52 հոգի ձեւավորել են նախաձեռնող խումբը, որը հաստատվել է նոտարի կողմից: Օրենքով սահմանված ժամկետում նախաձեռնող խումբը հավաքել է 60 հազար ստորագրություն «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի տակ»,- նշել է Արտակ Զեյնալյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, արտահայտելով ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած բարեկեցիկ երկիր, հռչակում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը: Արտակ Զեյնալյանը նշել է, որ ստորագրությունների իսկությունը հաստատել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը: Ստորագրությունները հավաքվել են հանրապետության համայնքների մեկ քառորդ մասից:
Ներկայացնելով նախագծի հիմնավորումները՝ Արտակ Զեյնալյանը նշել է՝ օրենքի նախագծի ընդունման նպատակն առաջադեմ, քաղաքակիրթ, զարգացած մարդկության ընտանիքին անդամակցելու՝ Հայաստանի ժողովրդի, նրա ներկա իշխանության կամքի, վճռականության ամրագրումն է:
Ըստ զեկուցողի՝ «Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը՝ ուժերի հավասարակշռության վերականգնման միջոցով, կնպաստի Հայաստանի ազգային անվտանգության ապահովման հնարավորությունների մեծացմանը, պետության ազգային բանակի համապատասխանեցմանը ԵՄ անդամ երկրների բանակների արդիական չափանիշներին:
Նախաձեռնող խմբի համոզմամբ օրենքի նախագծի ընդունումը կնպաստի նաեւ մարդու իրավունքների շարունակական զարգացմանը եւ պաշտպանությանը, տնտեսական անվտանգության մեխանիզմների ստեղծմանը՝ գործող մենաշնորհների վերացմամբ, տնտեսության բազմազանեցմամբ, արտադրողականության եւ ապրանքների ու ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, որը հնարավոր է միայն Արեւմուտքի եւ ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ, ներդրումներին ու տեխնոլոգիաներին հասանելիության ապահովմամբ, արդյունաբերության վերագործարկմամբ, տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությամբ եւ ռեալ հատվածի մասնաբաժնի մեծացմամբ, լոգիստիկ նոր կապերի ստեղծմամբ, հայկական արտադրանքը եվրոպական շուկայում մրցունակ դարձնելով:
ԱԺ փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը նախագիծը ենթարկել է իրավական, ֆինանսատնտեսագիտական եւ սոցիալական փորձաքննության՝ տալով եզրակացություն՝ նշելով, որ նախագծով սահմանված կարգավորումները կարող են խնդրահարույց լինել իրավական որոշակիության, վերպետական միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգերի եւ «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի պահանջներին համապատասխանության տեսանկյունից:
Առաջարկ է ներկայացրել Կառավարությունը: Առաջարկվել է տեքստում առկա «հռչակում է» արտահայտությունը փոխարինել «հայտարարում է» արտահայտությամբ, որն ընդունվել է:
Հիմնական զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ներկայացված նախագիծը համահունչ է վերջին տարիների Հայաստանի եւ ԵՄ ու ԵՄ անդամ երկրների հետ փոխգործակցության խորացման դինամիկային, ինչպես նաեւ Հայաստանի քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին: Ըստ նախարարի տեղակալի՝ այն համապատասխանում է նաեւ Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում ամրագրված ԵՄ եւ ԵՄ անդամ երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման հանձնառությանը: Նախարարի տեղակալի խոսքով ԵՄ-ն արտահայտել է իր քաղաքական աջակցությունը Հայաստանի ղեկավարությանը: Հայաստան-ԵՄ մերձեցման համատեքստում քայլեր են ձեռնարկվել ոլորտային համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման հնարավորություններն իրացնելու ուղղությամբ, նշանակալիորեն ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը: Հարակից զեկուցողի ներկայացմամբ ներկայում բանակցություններ են ընթանում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ: Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության շրջանակը համալրվել է նոր ուղղություններով, այդ թվում՝ անվտանգային եւ պաշտպանական: Գործընկերության նոր օրակարգը ներառում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, ազատությանը, շարժունակությանը, տնտեսական եւ ոլորտային համագործակցությանը: Հայաստանը մեծապես կարեւորում եւ համագործակցում է ԵՄ հետ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի եւ դրա ճանապարհային քարտեզի ամբողջական կիրառման ուղղությամբ:
Առաջնային կարեւորության հարցերի շարքում նախարարի տեղակալը գնահատելի է համարել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումը, Հայաստան-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը: Նշվել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է հանդիսանալ Հայաստանում զարգացման համագործակցության խոշորագույն դոնորն ու իրականացվող բարեփոխումների հիմնական աջակիցը: ՀՀ ԱԳ նախարարությունն առաջարկել է դրական եզրակացության արժանացնել ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին նախաձեռնությունը:
Պարույր Հովհաննիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել պարզաբանումներ գործընթացի վերաբերյալ: Անդրադառնալով վիզաների ազատականացման գործընթացին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ բարդ է կանխորոշել համակարգը ներդնելու ժամկետները, քանի որ տարբեր երկրներում այն տարբեր է եղել:
Ելույթներում մասնակիցները կարեւորել են օրինագծի քննարկումը՝ նշելով, որ այս ընտրությունն արժեքային, քաղաքակրթական եւ աշխարհաքաղաքական է: Ընդգծվել է օրինագծին հավանություն տալու անհրաժեշտությունը: Քաղաքացիական նախաձեռնության, Հայաստան-ԵՄ քաղհասարակության ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել գործընթացին աջակցության համար:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանը նշել է, որ այսօր խորհրդարանում քննարկվում է մեր պետության 60 հազար քաղաքացու պահանջը:
Հանձնաժողովի անդամ Արմեն Գեւորգյանի դիտարկմամբ պետք է գիտակցել կայացվող որոշումների հնարավոր զարգացումները եւ հետեւանքները:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, անդրադառնալով հնչած տեսակետներին, նշել է, որ այս ճանապարհը մեր արտաքին քաղաքական բալանսավորման ճանապարհն է:
Եզրափակիչ ելույթում Արտակ Զեյնալյանը շնորհակալություն է հայտնել քննարկմանը մասնակցելու համար՝ անդրադառնալով հնչած տարբերակված մոտեցումներին, տեսակետներին:
Հանձնաժողովի՝ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամերը չեն մասնակցել օրենքի նախագծի քվեարկությանը:
Լրամշակված օրինագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Положительное заключение Постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции законопроекту “О начале процесса вступления РА в ЕС”
Создана инициативная группа, которая, используя предоставленную Конституцией возможность, выступила с гражданской инициативой по законопроекту. Об этом сообщил уполномоченный представитель инициативной группы А.Зейналян, представляя 24 января к обсуждению на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции проект закона “О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз”.
На заседании также присутствовали члены инициативной группы. “В состав инициативной группы вошли 52 человека, что было утверждено нотариусом. В установленный законом срок инициативная группа собрала 60 тыс. подписей под законом “О начале процесса вступления РА в ЕС”, - отметил А.Зейналян, добавив, что РА, выражая волю народа, ставит перед собой задачу сделать Армению безопасной, защищенной, развитой и процветающей страной, объявляет о начале процесса вступления РА в ЕС. А.Зейналян отметил, что подлинность подписей подтверждена ЦИК РА. Подписи собраны с четверти общин республики.
Представляя обоснования законопроекта, А.Зейналян отметил, что цель принятия законопроекта – подтвердить волю и решимость народа Армении и его нынешнего правительства присоединиться к прогрессивной, цивилизованной и развитой семье человечества.
По словам докладчика, принятие вышеуказанного закона посодействует установлению мира и стабильности в регионе путем восстановления баланса сил, повышению возможностей Армении по обеспечению национальной безопасности, а также приведению национальной армии государства в соответствие с современными стандартами армий государств-членов ЕС.
Инициативная группа убеждена, что принятие законопроекта также будет способствовать постоянному развитию и защите прав человека, созданию механизмов экономической безопасности за счет устранения существующих монополий, диверсификации экономики, повышению производительности труда, качества товаров и услуг, инвестиций и технологий, что возможно лишь через сотрудничество с Западом и ЕС, обеспечив доступность, перезапуск промышленности, изменение структуры экономики и увеличение доли реального сектора, создание новых логистических связей, делая армянскую продукцию конкурентоспособной на европейском рынке.
Экспертно-аналитическое управление НС провело правовую, финансово-экономическую и социальную экспертизу проекта, выдав заключение, в котором отмечено, что определенные проектом положения могут быть проблемными с точки зрения правовой определенности, соблюдения установленных законодательством процедур членства в наднациональных международных организациях, а также требований закона “О нормативных правовых актах”.
Правительство предложило заменить в тексте выражение “декларирует” на словосочетание “объявляет”, что было принято.
Основной докладчик ответил на вопросы депутатов, дал пояснения.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян отметил, что представленный в качестве гражданской инициативы проект соответствует динамике углубления сотрудничества РА с ЕС и его государствами-членами в последние годы, а также европейским устремлениям граждан Армении. По словам заместителя министра, это также соответствует закрепленному в Программе Правительства РА на 2021-2026 гг. обязательству по развитию отношений с ЕС и государствами-членами ЕС. По Ованнисяну, ЕС выразил политическую поддержку руководству Армении. В контексте сближения РА-ЕС предприняты шаги по реализации возможностей углубления и расширения отраслевого сотрудничества, значительно активизировался политический диалог. По словам содокладчика, в настоящее время ведутся переговоры по новой повестке партнерства Армения-ЕС. Рамки сотрудничества РА-ЕС дополнены новыми векторами, включая безопасность и оборону. Новая повестка дня партнерства включает демократию, права человека, свободу, мобильность, экономическое и отраслевое сотрудничество. Армения всемерно ценит и сотрудничает с ЕС на пути к полноценной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и его дорожной карты.
Среди вопросов первостепенной важности замминистра счел значимым размещение миссии ЕС в Армении и начало диалога Армения-ЕС по либерализации визового режима. Отмечено, что ЕС продолжит оставаться крупнейшим донором сотрудничества в целях развития Армении и главным сторонником реализуемых реформ. МИД РА предложил дать положительное заключение инициативе по началу процесса вступления Армении в ЕС.
П.Ованнисян ответил на вопросы депутатов, дал разъяснения по процессу. Касаясь процесса визовой либерализации, замминистра отметил, что сложно прогнозировать сроки введения системы, поскольку в разных странах они были различны.
В своих выступлениях участники подчеркнули важность обсуждения законопроекта, отметив, что этот выбор является ценностным, цивилизационным и геополитическим. Подчеркнута необходимость одобрения законопроекта. Представители гражданской инициативы, гражданского общества Армения-ЕС выразили благодарность за их поддержку данного процесса.
Зампредседателя Постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции М.Галстян отметила, что сегодня в парламенте обсуждается требование 60 тысяч граждан нашей страны.
По наблюдению члена комиссии А.Геворкяна, необходимо осознавать возможные развития событий и последствия принимаемых решений.
Председатель комиссии А.Егоян, обратившись к озвученным точкам зрения, отметил, что этот путь является путем нашего внешнеполитического балансирования.
В заключительном выступлении А.Зейналян выразил благодарность за участие в обсуждении, отметив различные подходы и высказанные точки зрения.
Члены комиссии от фракции НС “Армения” в голосовании по законопроекту не участвовали.
Доработанный законопроект получил положительное заключение и будет предложен для включения в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.