ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է ԵԽԽՎ տարեկան նստաշրջանի առաջին մասի աշխատանքներին
Ստրասբուրգում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) տարեկան նստաշրջանի առաջին մասի աշխատանքներին մասնակցում է ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակությունը` պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ:
Նստաշրջանում զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը:
«Հարգելի' տիկին Լուզ,
Շնորհակալություն կարեւոր զեկույցի համար:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Եվրոպայում պատմության ուսուցման դիտակետային կենտրոնի 4-րդ ամենամյա համաժողովի կազմակերպման համար եւ վերահաստատել Հայաստանի աջակցությունը Դիտակետի առաքելությանը:
Եվրոպայում եւ իր սահմաններից անդին ճգնաժամային ժամանակներ են` մարտահրավերներ, որոնք հիշեցնում են պատմության մութ շրջանները: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո խաղաղության եւ կայունության խթանման նպատակով ձեւավորված աշխարհակարգը եւ միջազգային կառույցները լուրջ ճնշման տակ են, քանի որ պատերազմը վերադարձել է Եվրոպա եւ դրա սահմաններից դուրս` խարխլելով անվտանգության եւ համագործակցության հիմքերը:
Մենք ականատես ենք լինում ուժի կիրառման անհանգստացնող նորմալիզացմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների հետընթացին, ծայրահեղ ազգայնականության եւ պոպուլիզմի աճին` զարգացումներ, որոնք սպառնում են մեր ընդհանուր արժեքներին, որոնք պաշտպանում են խաղաղությունը մեր հասարակություններում: Այս ճգնաժամին ավելանում են ատելության խոսքի եւ ապատեղեկատվության տարածումը, որոնք հաճախ խթանվում են պատմության շահարկմամբ` քաղաքական նպատակների համար:
Հայաստանը խորապես գիտակցում է այս մարտահրավերները: Մեր անվտանգության մտահոգություններից բացի, մենք ամեն օր բախվում ենք մեր պատմության եւ մշակութային ինքնության խեղաթյուրման փորձերին: Պատմության շահագործումն ապակառուցողական օրակարգեր առաջ մղելու համար սպառնալիք է այն խաղաղ համակեցությանը, որին բոլորս ձգտում ենք:
Անթույլատրելի է ժխտել պատմական իրողությունները կամ կեղծել պատմությունը` հարեւան երկրների դեմ տարածքային հավակնություններն արդարացնելու նպատակով: Պատմությունը պետք է ծառայի որպես ճշմարտության եւ փոխըմբռնման հիմք` հարթելով հաշտեցման ճանապարհը, այլ ոչ թե որպես գործիք` բաժանարար եւ մոլորեցնող օրակարգեր առաջ տանելու համար:
Մեկ այլ լուրջ խնդիր, որի մասին ցանկանում եմ խոսել, պետության կողմից հովանավորվող պատմության դասագրքերում ատելության խոսքի ներառումն է, որը խթանում է ագրեսիան, անհանդուրժողականությունն ու ռասիզմը: Երբ կրթական ռեսուրսները շահագործվում են կանխակալ պատմություններ ձեւավորելու համար, դրանք խարխլում են խաղաղությունը եւ ամրապնդում վնասակար կարծրատիպերը:
Կենսականորեն կարեւոր է, որ մենք դիմագրավենք այս վտանգավոր միտումը` խթանելով ճշգրիտ, հավասարակշռված պատմության ուսուցանումը, որն աջակցում է բազմազանությունը եւ մերժում ատելության ու խտրականության բոլոր ձեւերը` կանխելով էթնիկ զտումները, ատելությամբ դրդված հակամարտությունները եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
Այս մարտահրավերների բացահայտումն ընդամենը սկիզբն է. մեր պատասխանատվությունն այժմ միասին լուծումներ գտնելն է: Խաղաղության մշակույթ կառուցելը սկսվում է նորարարական, քաղաքացիակենտրոն կրթությամբ, որը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս քննադատաբար մոտենալ պատմությանը, այլ ոչ թե անխոս ընդունել այն: Սա պահանջում է շարունակական ջանքեր եւ համագործակցություն` կրթական համակարգեր մշակելու համար, որոնք ամրապնդում են ժողովրդավարությունը եւ «Միասին ապրելու» գաղափարը: Հայաստանը հավատարիմ է այս առաքելությանը եւ աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք պատմական ճշմարտությունը բերում են առաջնագիծ»,- նշել է պատգամավորը:

Sona Ghazaryan, a member of Armenia's Parlaimentary Delegation to PACE, gave the following speech today at the PACE annual session in Strasbourg.
Dear Ms Luz,
Thank you for your very timely and important report.
I would like to thank the organizers of the fourth Annual Conference of the Observatory on History Teaching in Europe and reaffirm Armenia’s strong support for the Observatory’s mission.
Europe and the broader world are navigating turbulent times, facing challenges that echo darker periods in history. The international order and multilateral institutions established after the World War II to promote peace and stability are now under serious strain, as war has returned to Europe and beyond, eroding the foundations of security and cooperation.
We are witnessing a troubling normalization of force, a backsliding of democratic institutions, and a surge of ultranationalism and populism - developments that threaten our shared values sustaining peace in our societies. Adding to this crisis, hate speech and disinformation are gaining ground, often fueled by narratives that manipulate history for political ends.
Armenia is acutely familiar with these challenges. Beyond our security concerns, we confront daily efforts to distort our history and cultural identity. The instrumentalization of history to advance divisive agendas threatens the peaceful coexistence we all seek.
It is absolutely unacceptable to deny historical realities or manipulate and falsify history to justify territorial claims against neighbo u ring countries. History should serve as a foundation for truth, understanding paving the way for reconciliation and not as a tool for advancing divisive or misleading agendas.
Another serious issue I wish to address is the indoctrination of hate speech in state-sponsored history textbooks, which fosters aggression, intolerance, and racism. When educational resources are weaponized to instill prejudiced narratives, they undermine peace and perpetuate harmful stereotypes.
It is essential that we counter this dangerous trend by promoting accurate, balanced history teaching that respects diversity and rejects all forms of hatred and discrimination preventing ethnic cleansings, hate motivated conflicts and crimes against humanity.
Identifying these challenges is only the beginning; our responsibility now is to work collectively toward solutions. Building a culture of peace starts with innovative, citizen-centered education that empowers young people to critically engage with history rather than passively accept it. This requires sustained effort and cooperation to develop educational systems grounding democracy and the concept of “ Living together. ” Armenia is committed to this endeavor and to supporting initiatives that bring historical truth to the forefront, ” the MP noted.