Երևանում անցկացվել է ակցիա՝ ի պաշտպանություն Ալես Բելյացկու
Այսօր Երևանում՝ Բելառուսի դեսպանատան մոտ, անցկացվեց ակցիա՝ ի պաշտպանություն «Վեսնա» իրավապաշտպան կենտրոնի ղեկավար, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) փոխնախագահ Ալես Բելյացկու:
Ուղիղ 1 տարի առաջ՝ 2011թ. օգոստոսի 4-ին, Բելյասկին ձերբակալվեց: Նա 4,5 տարվա ազատազրկման դատապարվեց հարկերից խուսափելու մեղադրանքով, սակայն Բելառուսի և աշխարհի շատ այլ երկրների իրավապաշտպաններ վստահ են, որ ազատազրկման պատճառը Բելյասկու գործունեությունն է, և կոչ են անհապաղ ազատ արձակել նրան:
Ակցիային մասնակցում էին «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության և «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Ստորագրվեց մանիֆեստ: «Հելսինկյան ասոցիացիայի» նախագահ Միքայել Դանիելյանը փորձեց ստորագրված մանիֆեստը հանձնել դեսպանատուն, սակայն դեսպանատան դուռը չբացեցին 3 անգամ դռան զանգը տալուց հետո: Ստորագրված մանիֆեստը կփոխանցվի Բելառուսի դեսպանատուն փոստով: Այս մասին հայտնում է «Հելսինկյան ասոցիացիան»:

В Ереване проведена акция в защиту Алеся Беляцкого
Сегодня перед посольством Беларуси в Ереване прошла акция в защиту руководителя правозащитного центра “Весна”, вице-президента Международной федерации прав человека (FIDH), правозащитника Алеся Беляцкого.
Ровно год назад, 4 августа 2011 г., Беляцкий был арестован и осужден к 4,5 годам лишения свободы по обвинению в уклонении от выплаты налогов. Однако правозащитники Беларуси и многих других стран мира убеждены, что причина лишения свободы Беляцкого состоит в его в деятельности, и призывают немедленного освободить его.
В акции приняли участие представители правозащитной организации “Хельсинкская ассоциация” и общественной правозащитной организации “Приоритет права”.
Был подписан манифест, который председатель “Хельсинкской ассоциации” Микаел Даниелян попытался передать в посольство Беларуси. Однако двери диппредставительства этой страны так и не открылись. Об этом сообщает “Хельсинкская ассоциация”.