Ամերիաբանկն ամփոփել է «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» ուսանողական մրցույթի արդյունքները
Փետրվարի 25-ին Ամերիաբանկն ամփոփեց «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան» նախագծի շրջանակում իրականացված «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» ուսանողական մրցույթը` հայտարարելով կրթաթոշակ ստացող, Բերքլիի համալսարան մեկնող ու նախագծի ֆինանսավորում ստացող ուսանողների անունները։
Հայաստանի պետական և մասնավոր բուհերի բոլոր ուսանողների համար Ամերիաբանկի և VISA-ի կողմից հայտարարված այս մրցույթի նպատակն էր բացահայտել և խրախուսել ակտիվ, Հայաստանի ապագայի հանդեպ սրտացավ, ճկուն և պայծառ մտածելակերպ ունեցող ուսանողներին։
Մրցույթին մասնակցել են ուսանողներ Հայաստանի 36 բուհերից։ Նրանք պայքարում էին երեք մրցանակի համար՝
• 160 կրթաթոշակ` ամսական 50,000 դրամի չափով 5 ամիս շարունակ, 2024-2025թ. ուսումնական երկրորդ կիսամյակի ընթացքում;
• Բերքլիի համալսարանում ուսանողական կարճաժամկետ ծրագրի մասնակցության 10 ուղեգիր;
• «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» խորագրով 3 լավագույն նախագծերի ֆինանսավորում Ամերիաբանկի կողմից` ընդհանուր մինչև 10 մլն դրամի չափով։
Հիշեցնենք, որ մրցույթին մասնակցելու համար կարող էին դիմել 2024-2025 ուս. տարվա ուսանողները, ովքեր Ամերիաբանկի VISA Student քարտապան են, ընդ որում.
1. կրթաթոշակին հավակնելու համար անհրաժեշտ էր լինել նվազագույնը 2-րդ կուրսի ուսանող, հավաքել ամենաբարձր միավորները թեստից, և ունենալ տվյալ բուհում ՄՈԳ-ի առավելագույն արժեքի առնվազն 65%-ը 2023-2024 ուսումնական տարվա համար;
2. նախագծի ֆինանսավորում ստանալու և/կամ Բերքլիի կարճաժամկետ կրթական ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ էր հավաքել ամենաբարձր միավորները և՛ թեստից, և՛ նախագծերի գնահատումից /անկախ ՄՈԳ-ից/:
Նախագծերի գնահատումն իրականացրել է ժյուրին, որի կազմում էին անկախ մասնագետներ տարբեր ոլորտներից, ինչպես նաև  VISA-ի ու Ամերիաբանկի ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես, ժյուրիի կազմում էին ՀԱՀ դասախոս, գեղագիր Ռուբեն Մալայանը,  իրավաբան, նկարիչ Նարեկ Վան Աշուղաթոյեանը, «ՄերակիՓալ» ընկերության հիմնադիր, կազմակերպական զարգացման քոուչ Արմինե Մկրտչյանը, ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի «Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար, SPRING PR ընկերության համահիմնադիր նախագահ Նվարդ Մելքոնյանը, VISA-ի Բիզնեսի զարգացման մենեջեր Անի Ալեբյանը, Ամերիաբանկի Տաղանդների և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանն ու Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Ռեբեկա Հակոբյանը։
Մրցույթի ամփոփիչ միջոցառմանը ներկայացվեցին նաև այն երեք նախագծերը, որոնց իրականացման համար հեղինակները կստանան ֆինանսավորում Ամերիաբանկի կողմից։ Մասնավորապես, ֆինանսավորում կստանան.
1. Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանող Ժաննա Հարությունյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է ասեղնագործական 8 զարդանախշերի ստեղծման տեխնիկաների տեսագրում և պահպանում
2. Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանող Վահագն Զաքարյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է մշակել բրայլյան ստեղնաշար տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար
3. Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանող Վոլոդյա Թորոսյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է իրականացնել գյուղատնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը միտված ծրագիր։
Հիշեցնենք, որ 2024-ին Ամերիաբանկը «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան» նախագծի շրջանակում մեկնարկեց երեք արշավ՝ «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան», «Իմ Ամերիա, իմ տուն» և «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» խորագրերով։ Նախագծի նպատակն է միավորել մարդկանց Ամերիաբանկի առաքելության շուրջ և միասին բարելավել կյանքի որակը:

Америабанк подвел итоги студенческого конкурса «Моя Армения, мое будущее»
25 февраля Америабанк подвел итоги студенческого конкурса «Моя Армения, мое будущее», проведенного в рамках инициативы «Моя Америя, моя Армения», объявив имена студентов, которые получат стипендии, отправятся в университет Беркли и получат финансирование на реализацию своих проектов.
Целью этого конкурса, объявленного Америабанком и компанией VISA для всех студентов государственных и частных ВУЗ-ов Армении, было выявление и поощрение активных студентов, обладающих гибким и ярким складом ума, которым не безразлично будущее Армении.
В конкурсе приняли участие студенты из 36 ВУЗ-ов Армении. Они претендовали на три приза:
- 160 ежемесячных стипендий, каждая в размере 50,000 драмов РА, которые будут выплачиваться в течение 5-и месяцев второго семестра учебного года 2024-2025;
- 10 путевок на участие в краткосрочной студенческой программе университета Беркли;
- финансирование 3-х лучших студенческих проектов под названием «Моя Армения, мое будущее», на общую сумму до 10 млн драмов РА.
Напомним, что подать заявку на участие в конкурсе могли студенты учебного года 2024-2025, являющиеся держателями карты Visa Student Америабанка. При этом:
- чтобы претендовать на получение стипендии, необходимо было являться студентами как минимум 2-го курса, набрать наивысший балл по результатам теста и иметь средний балл за учебный год 2023-2024 не менее 65%;
- чтобы претендовать на финансирование проекта и/или на участие в студенческой программе университета Беркли, требовалось набрать наивысший балл по результатам теста и оценки проекта (независимо от среднего балла).
Проекты оценивало жюри, в состав которого входили независимые специалисты из различных областей, а также представители компании Visa и Америабанка. В частности, в состав жюри вошли преподаватель АУА, каллиграф Рубен Малаян, юрист, художник Нарек Ван Ашугатоян, учредитель компании «МеракиПал», коуч по организационному развитию Армине Мкртчян, руководитель программы магистратуры «Связи с общественностью» факультета социологии ЕГУ, соучредитель и президент компании SPRING PR Нвард Мелконян, менеджер по развитию бизнеса компании VISA Ани Алебян, директор по управлению талантами и внутренних сервисов Америабанка Армине Казарян и директор по маркетингу и коммуникациям Америабанка Ребекка Акопян.
На итоговом мероприятии конкурса также были представлены три проекта, на реализацию которых авторы получат финансирование от Америабанка. В частности, финансирование будет выделено на:
- Проект студентки Армянского государственного экономического университета Жанны Арутюнян, который предусматривает видеозапись и сохранение техники создания 8 армянских вышивальных орнаментов
- Проект студента Национального политехнического университета Армении Ваагна Закаряна, который предусматривает разработку клавиатуры Брайля для смартфонов для людей с нарушением зрения
- Проект студента Национального аграрного университета Володи Торосяна, который предусматривает реализацию программы, направленной на повышение производительности сельского хозяйства
Напомним, что конкурс проходил рамках кампании «Моя Америя, моя Армения», объявленной Америабанком в 2024г.. Целью кампании было объединить людей вокруг миссии Америабанка и вместе улучшить качество жизни.
Являясь динамично развивающейся финтех-средой, Америабанк предлагает комплексные решения для улучшения качества жизни.Банк контролируется Центральным банком РА.