Ռուբեն Վարդանյանին Բաքվում խոշտանգել են. ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմ
2020 թ․Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո Բաքվի և ադրբեջանական այլ քաղաքների բանտերում պահվում են ՀՀ քաղաքացի և ազգությամբ հայ բազմաթիվ ռազմագերիներ։ Գերիների՝ Բաքվի կողմից հաստատված պաշտոնական թիվը 23 է, սակայն իրավապաշտպաններն ունեն փաստական ապացույցներ առնվազն 80 անձանց գերեվարման մասին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱլԳ քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը:
«Բաքվի բռնապետությունը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո մարդու հիմնարար իրավունքները ոտնահարող բազմաթիվ գործողություններ է կատարել․ Արցախի խաղաղ բնակչության 9-ամսյա շրջափակման, ցեղասպանական գործողությունների՝ էթնիկ զտման և տեղահանության՝ միջազգայնորեն ընդունված հանցագործություններին ավելացել է բռնազավթված Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարների՝ Բաքվում ընթացող ապօրինի, արդարադատության ծաղր - դատավարությունը։ Գերիները Բաքվում ենթարկվում են կտտանքների և հոգեբանական խոշտանգումների, իսկ միջազգայնորեն ճանաչված բարերար Ռուբեն Վարդանյանի դատը վերածվել է ստալինյան հաշվեհարդարի։
Դեռևս դատավարությունից առաջ՝ ընտանիքի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է իր նկատմամբ իրականացվող իրավական և դատավարական անօրինությունները։ Այս օրերին մարդու իրավունքների ամենակոպիտ խախտումներով Բաքվում ընթացող դատավարական կեղծիքը զուրկ է արդարադատության տարրերից․ ցուցադրաբար արհամարհվում են արդար դատաքննության հիմնարար սկզբունքները, առկա են բիրտ ուժի կիրառման, մարդու նվաստացման և լլկման երևույթներ։ Ռուբեն Վարդանյանը և բոլոր մյուս բոլոր պատանդներն ու գերիները շինծու դատավարություններով դաժանաբար խոշտանգվում են` ադրբեջանական իշխանության վրեժխնդրության, քաղաքական խնդիներ լուծելու և հայ ժողովրդի արժանապատվության հաշվին ինքնահաստատվելու, հայ ժողովրդի ազգային գիտակցությունը նսեմացնելու նպատակով։
Ի նշան անօրեն դատավարության դեմ բողոքի՝ Ռուբեն Վարդանյանը փետրվարի 20-ին հացադուլ է հայտարարել։ Փետրվարի 26-ին՝ հերթական դատական նիստի ժամանակ, նրա ինքնազգացողությունը վատացել է, նիստն ընդհատվել է։ «Հայրս ենթարկվել է խոշտանգումների»,- իր տեսաուղերձում հայտնում է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը և կոչ է անում պայքարել Բաքվում ապօրինի պահվող հայերի ցուցադրական դատավարությունների դեմ։ Սարսափելի մանրամասներ են ի հայտ եկել այն մասին, որ Ռուբեն Վարդանյանի գլխին երկաթ են ամրացրել, սեղմել, լլկել։ Բժիշկները հայտարարում են, որ ստեղծված իրավիճակն ուղիղ սպառնալիք է Ռուբեն Վարդանյանի կյանքին։ Առաջնորդվելով բժշկական էթիկայի սկզբունքներով և ՄԱԿ-ի «Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի և պատժի դեմ» կոնվենցիայով՝ նրանք անհապաղ միջամտություն են պահանջում միջազգային հումանիտար և բժշկական կազմակերպությունների կողմից։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակվող հանցագործությունները բացահայտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի, մասնավորապես` «Գերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևյան երրորդ համաձայնագրի, մարդու իրավունքների վերաբերյալ դաշնագրերի ու համաձայնագրերի նորմերը և խարխլում են տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված ջանքերը։ Ուստի մենք՝ ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱՊ անդամ կազմակերպություններս,
- դատապարտում ենք Բաքվի կազմակերպած շինծու դատավարությունները,
- կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը, ՀՀ Ազգային ժողովին, ՀՀ-ում գործող բոլոր դեսպանատներին, Սփյուռքահայ բոլոր կազմակերպություններին, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը, մասնավորապես՝ ԱլԳ ՔՀՖ-ին, ԱլԳ ՔՀՖ Ադրբեջանի ազգային պլատֆորմին, ՄԱԿ- ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին, ԵԱՀԿ-ին, Եվրոպական Միությանը, Եվրոպայի խորհրդին, Մեծ Յոթնյակի անդամ բոլոր երկրների ղեկավարներին՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Բաքվի բռնատիրական ռեժիմի հակաօրինական քաղաքականությունը դատապարտելու ուղղությամբ և պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դադարեցումը և ազատ արձակումը,
- դիմում ենք աշխարհի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին, մասնավորապես՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին, բարձրաձայնել այս ճչացող հանցագործությունների մասին, համատեղ ջանքերով աջակցել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների իրավունքների վերականգնմանը և նրանց շուտափույթ ազատ արձակմանը։
Մենք դիմում ենք միջազգային մարդասեր, բարերար և հասարակական գործիչ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքին և փաստաբաններին՝ խնդրելով նրան հասցնել հացադուլը դադարեցնելու մեր հորդորը։ Բաքվի բանտից մեզ հասցեգրած իր իսկ մարդասիրական խոսքով՝ «ամուր մնալու, դիմանալու և ճշմարտության հաղթանակին հավատալու» համար հարկավոր է լինել առողջ և շարունակել դիմակայել»,-նշված է հայտարարությունում։

Armenian National Platform of the EaP Civil Society Forum Condemns Sham Trials in Baku
The Armenian National Platform (ANP) of the EU Eastern Partnership (EaP) Civil Society Forum (CSF) issued the following statement today condemning the sham trial of Armenian prisoners in Baku.
The ANP, established at the initiative of the Armenian delegates to the first Civil Society Forum in 2009, is the largest platform uniting the Armenian civil society organizations (CSOs). The EaP CSF works in the European Union and the Eastern Partnership countries of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
Following the war unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh in 2020, numerous prisoners of war, both citizens of the Republic of Armenia and ethnic Armenians, are being held in prisons in Baku and other Azerbaijani cities. The official number of prisoners confirmed by Baku is 23, but human rights activists have factual evidence of the capture of at least 80 people.
The Baku dictatorship committed numerous acts of violation of fundamental human rights during and in the aftermath of the 44-day war. The internationally recognized crimes of the 9-month blockade of the civilian population of Artsakh, genocidal acts of ethnic cleansing and forced displacement have been augmented by the illegal, mockery of justice trial of the military and political leaders of the occupied Republic of Artsakh in Baku. The prisoners are exposed to abuse and psychological torture in Baku, and the trial of the internationally renowned philanthropist Ruben Vardanyan has turned into a Stalinist retaliation.
Even before the trial, in a phone conversation with his family, Ruben Vardanyan presented the legal and procedural violations being committed against him. The procedural fraud taking place in Baku these days with the most gross violations of human rights is devoid of the elements of justice: the fundamental principles of fair trial are blatantly ignored, there are manifestations of brutality, degradation and torture of a person. Ruben Vardanyan and all other hostages and captives are being brutally tortured in orchestrated trials for the purposes of revenge by the Azerbaijani authorities, attainment of political goals and self-assertion at the expense of the dignity of the Armenian people, and belittlement of the national consciousness of the Armenian people.
In protest against the unlawful trial, Ruben Vardanyan went on a hunger strike on February 20. On February 26, during a regular court proceeding, his well-being deteriorated, and the proceeding was interrupted. “My father was subjected to torture,” Ruben Vardanyan’s son, David Vardanyan, said in his video message and called for a fight against the show trials of Armenians illegally incarcerated in Baku. Horrifying details have surfaced that Ruben Vardanyan’s head was tied with iron, squeezed, and tormented. Doctors declare that the current situation poses a direct threat to Ruben Vardanyan’s life. Guided by the principles of medical ethics and the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, they demand urgent intervention by international humanitarian and medical organizations.
The ongoing crimes committed by the Azerbaijani authorities are an egregious violation of international law, in particular the Geneva Convention (III) relative to the Treatment of Prisoners of War, human rights conventions and treaties, and undermine efforts aimed at regional stability. Therefore, we, the member organizations of the EaP CSF ANP,
- condemn the sham trials orchestrated by Baku;
- call on the Government of the Republic of Armenia, the National Assembly of the Republic of Armenia, all embassies operating in the Republic of Armenia, all Diaspora Armenian organizations, as well as the international community, in particular the EaP CSF, the EaP CSF Azerbaijan National Platform, the members of the UN Security Council, the OSCE, the European Union, the Council of Europe, the leaders of all G7 member states, to take immediate action to condemn the illegal policy of the Baku dictatorial regime and demand the protection of the rights of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners, the cessation of inhuman treatment of them and their release;
- appeal to civil society organizations around the world, in particular to the International Committee of the Red Cross and international human rights organizations, to speak out about these egregious crimes, and to jointly support the restoration of the rights of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners and their immediate release.
We appeal to the family and lawyers of international humanist, philanthropist, and public figure Ruben Vardanyan, with a request to convey him our urge to end his hunger strike. In his own humanistic words addressed to us from Baku prison, “to stand strong, endure, and believe in the victory of truth,” one must be healthy and continue to persevere.