Սկսվել են Օձունի տաճարի վերականգնման աշխատանքները
Հայաստանի Լոռու մարզի Օձուն գյուղում սկսվել է Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու (VI դ.) վերականգնումը: Նախագիծն իրականացվում է մասնավոր միջոցներով` համաձայն հուշագրի, որ ստորագրվել է Հայոց առաքելական եկեղեցու, ՀՀ մշակույթի նախարարության և «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի միջև: Վերականգնումը կատարում է «ԼևԳուկ» մասնագիտացված ընկերությունը, որը մայիսին ճանաչվեց մրցույթի հաղթող:
Ներկայումս Օձունում ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքներ` բարձրացվում են տախտակամածները, բերվում են շինանյութերը, հետազոտվում է հինավուրց վանքի հիմքը, ընթանում է քարատեսակների ընտրությունը, որոնցով կփոխարինվեն վնասված և հողմահարված քարերը: Որմերի վերականգնման ժամանակ կօգտագործվի ֆելզիտային տուֆը, իսկ վեղարի և լանջերի ծածկասալերի համար` կարմրավուն անդեզիտաբազալտը:
Առավել պատասխանատու աշխատանքները կկատարեն «ԼևԳուկի» փորձառու վերականգնողները, իսկ որպես քարտաշներ և բանվորական ուժ կներգրավվեն Օձունի և տարածաշրջանի գյուղերի բնակիչները: Խորհրդատվության համար կապալառու ընկերությունը կհրավիրի իտալացի ճարտարապետների և ճարտարագետների:
«Մինչև տարեվերջ նախատեսում ենք վերականգնել երկկամար կոթող-հուշարձանը և անցնել եկեղեցու գմբեթին», - տեղեկացրեց «ԼևԳուկ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Լևիկ Ղուկասյանը: Ըստ նրան` բարեգործական հիմնադրամի հետ կնքված պայմանագրի համաձայն` նախատեսվում է վերականգնումն ավարտել 18 աշխատանքային ամիսների ընթացքում`տարեկան վեց ամիս, երբ շրջակա օդի ջերմաստիճանը կգերազանցի 8 աստիճանը: Լ.Ղուկասյանն ընդգծեց, որ Օձունի վանքի վերականգնումը կընթանա խստագույնս համապատասխան նախագծի, որը արժանացել է ՀՀ մշակույթի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի և Հայ առաքելական եկեղեցու հավանությանը, այնուհետև հաստատվել մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալության կողմից:
Վերականգնող կազմակերպությունն այս տարի կարող էր հասցնել ավելին, եթե չլինեին շինարարկան թույլտվության ձևակերպումների հետ կապված վարչարարական քաշքշուկները, որոնց պատճառով վերականգնման աշխատանքների համար արդյունավետ հունիս և հուլիս ամիսները կորստյան մատնվեցին:
Աշխատանքների հեղինակային հսկողությունն իրականացնում է «Սերվետ» ՍՊԸ-ն` նախագծի հեղինակ, ճարտարապետ Միշա Հակոբյանի գլխավորությամբ, իսկ տեխնիկական վերահսկողությունը` «Շինսերտիֆիկատ» ընկերությունը:
Հայ ճարտարապետության գլուխգործոցներից մեկի` Օձունի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը պետության, Հայ առաքելական եկեղեցու և մասնավոր ձեռներեցության համագործակցության առաջին նախադեպն է:
Տեղեկանք. «ԼևԳուկ» ՓԲԸ 1999 թվականից իրականացրել է հետևյալ պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման աշխատանքները` Մարմաշենի Կաթողիկե, Աշտարակի Կարմրավոր, Օշականի 40 Մանկանց Սուրբ Սիոն, ՈՒշիի Սուրբ Սարգիս, Կոշի Սուրբ Ստեփանոս, Ոսկեվազի Սուրբ Հովհաննես, Նորատուսի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիները:

Начаты работы по восстановлению Одзунского храма
В селе Одзун Лорийской области Армении начато восстановление церкви Пресвятой Богородицы (VI в). Проект реализуется на частные средства в соответствии с меморандумом, подписанным Армянской Апостольской Церковью, Министерством культуры РА и Благотворительным фондом “Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци”, который выступает заказчиком. Реставрацию осуществляет специализированная компания “ЛевГук”, в мае признанная победителем тендера.
В настоящее время в Одзуне ведутся подготовительные работы: возводятся строительные леса, завозятся материалы, изучается состояние фундамента древнего храма, подбираются горные породы, которые заменят поврежденные и выветрелые камни. При восстановлении стен будет использован фельзитовый туф, а для кровли – красноватый андезитобазальт.
Наиболее ответственные работы выполнят опытные реставраторы “ЛевГука”, а в качестве каменщиков и разнорабочих будут привлечены жители Одзуна и других сел региона. Для консультаций компания-подрядчик пригласит итальянских архитекторов и конструкторов.
“До конца нынешнего года планируем восстановить уникальную двухарочную стелу и перейти к работам на куполе” – сообщил исполнительный директор ЗАО “ЛевГук” Левик Гукасян. По его словам, в соответствии с договором с Благотворительным фондом на проект отводится 18 рабочих месяцев – по 6 месяцев в год, когда температура наружного воздуха превышает 8 градусов. Л.Гукасян подчеркнул, что реставрация Одзунского храма будет вестись  в строгом соответствии с проектом, одобренным Научно-методическим советом Министерства культуры РА и Армянской Апостольской Церковью и утвержденным Агентством по охране памятников Минкульта.
Реставраторы в нынешнем году могли бы успеть больше, но из-за бюрократических проволочек с оформлением разрешения на восстановительные работы потеряно два весьма продуктивных летних месяца.
Авторский контроль за реализацией проекта осуществляет ООО “Сервет” под руководством его составителя архитектора  Миши Акопяна, а технический надзор - фирма “Шинсертификат”.
Восстановление церкви Пресвятой Богородицы в Одзуне станет первым примером сотрудничества государства,  Армянской Апостольской Церкви и частного бизнеса в деле возрождения одного из шедевров древнеармянского зодчества.
Справка: ЗАО “ЛевГук” с 1999 года реставрировало такие памятники древней и средневековой архитектуры как церкви Катохике Мармашенского монастырского комплекса, Кармравор в Аштараке,  Св. Сиона в Ошакане, Св. Саргиса в Уши, Св. Степаноса в Коше, Св. Ованнеса в Воскевазе, Пресвятой Богородицы в Норатусе и др.