Օգոստոսի 5-ին Երևանի մանկական երկաթուղում կայացել է տոնական միջոցառում, որը նվիրված էր Երկաթուղայինի օրվան: Երկաթուղայիններին և իրենց ընտանիքների անդամներին շնորհավորեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը:
«Այսօր երկաթուղու 4 հազարանոց կոլեկտիվը նշում է իր մասնագիտական տոնը: Մենք դիմավորում ենք այն բավականին լավ արդյունքներով՝ արդիականացվում է ենթակառուցվածքը, թարմացվում է շարժակազմը, բարելավվում է շարժակազմի օգտագործման արդյունավետության մակարդակը: Եթե մի քանի տարի առաջ ամբողջ երկաթուղում չկար ոչ մի հատված, որտեղ գնացքի արագությունը կարող էր հասնել ժամում 80 կմ-ի, ապա այժմ գործում է 7 վազուրդի, որտեղ արագությունը հասնում է ժամում 100 կմ-ի», - նշեց Վիկտոր Ռեբեցը:
Ընկերության գլխավոր տնօրենը նաև նշեց ոլորտի վետերանների կարևոր ներդրումն երկաթուղու զարգացման գործում:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ երկաթուղայիններին շնորհավորեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը՝ նշելով Հայաստանի երկաթուղայինների անգնահատելի ներդրումը հանրապետության տնտեսական զարգացման գործում, հատկապես երկրի համար դժվար տարիներին: Նաղդալյանի խոսքով, այժմ երկաթուղին աշխարհի շուկաներ հայկական արտադրանքի արտահանման հուսալի միջոց է հանդիսանում:
Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը նշեց, որ երկաթուղային տրանսպորտի զարգացումը հանդիսանում է երկրի տնտեսական զարգացման կարևոր գրավականներից մեկը: Նախարարն ընդգծեց, որ երկաթուղու զարգացման համար կատարվում են անհրաժեշտ ներդրումներ, աճում են փոխադրումների ծավալները, բարձրանում է երթևեկության անվտանգությունը, իսկ ՀԿԵ-ն կատարում է իր վրա վերցված հավատարմագրային կառավարման պարտավորությունները:
Երկաթուղայիններին նաև շնորհավորեցին Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը:
Տոնական միջոցառման ժամանակ մի շարք երկաթուղայիններ արժանացել էին «Ռուսական երկաթուղիներ» ՓՓԸ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի պատվոգրերի և պարգևների, իսկ երեք ամենահին երկաթուղայինների տոհմերին շնորհվեցին «Մասնագիտական նվիրվածության համար» մեդալները: Այնուհետև կայացավ տոնական համերգ:

День железнодорожника
5 августа на Детской железной дороге состоялось праздничное мероприятие, посвященное Дню железнодорожника. Присутствовавших на празднике сотрудников отрасли и их семьи поздравил генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец.
«Сегодня четырехтысячный коллектив железной дороги отмечает свой профессиональный праздник. Мы встречаем его с неплохими результатами: проводится модернизация инфраструктуры, обновляется подвижной состав, повышается качество его использования. Если несколько лет назад у нас не было ни одного участка, на котором скорость могла достигать 80 км в час, то на сегодняшний день на железной дороге насчитывается 7 перегонов, где скорость поезда достигает 100 км в час», - отметил Виктор Ребец.
С профессиональным праздником железнодорожников поздравила вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян, отметившая неоценимый вклад армянских железнодорожников в экономическое развитие республики, в особенности, в тяжелые для страны годы. По словам Нагдалян, на сегодняшний день железная дорога является для Армении надежным средством экспорта армянских товаров на мировые рынки.
Министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян, в свою очередь, подчеркнул, что развитие железнодорожного транспорта является одним из приоритетов экономического развития страны. Министр отметил, что в развитие железной дороги осуществлены необходимые инвестиции, растут объемы перевозок, повышается уровень безопасности движения, а ЮКЖД полностью выполняет свои концессионные обязательства.
Железнодорожников поздравили также вице-мэр Еревана Камо Ареян, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян.
Во время праздничного мероприятия ряд железнодорожников были награждены почетными грамотами и наградами ОАО «РЖД», Министерства транспорта и связи Армении, ЗАО «ЮКЖД», а представителям трех старейших династий железнодорожников были вручены медали «За верность профессии». После этого состоялся праздничный концерт.