Google-ը 2024-ին ադրբեջանական քարոզչություն տարածող ավելի քան 14 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակել
Google-ը 2021-2024 թվականներին ավելի քան 16 հազար ադրբեջանական ալիք է արգելափակել YouTube-ում, որոնցով Հայաստանին քննադատող ու ադրբեջանական կառավարությանը փառաբանող բովանդակություն է տարածվել։ Ընդ որում՝ այս ծավալի շուրջ 87%-ը հայտնաբերվել և արգելափակվել է 2024 թվականին։ Այս մասին նշվում է ընկերության Սպառնալիքների վերլուծության խմբի (Threat Analysis Group) տեղեկագրերում։
Ադրբեջանի հետ կապվող գործողությունների հետաքննության մասին այս տեղեկագրերում առաջին անգամ նշվել է 2021-ի երկրորդ քառորդում։ 2021 թվականի հունիսին ադրբեջաներենով և հայերենով ադրբեջանական բանակին աջակցող բովանդակություն տարածող 33 ալիք էր արգելափակվել։ Սպառնալիքների վերլուծության խումբը նշել էր, որ իրենց հայտնաբերած օրինակները նման են Facebook-ի բացահայտումներին։
2020 թվականի հոկտեմբերին Facebook ընկերությունը (2021-ից` Meta) կեղծ օգտահաշիվներով քարոզչություն տարածող ցանց էր բացահայտել Ադրբեջանում։ Հրապարակումները հիմնականում ադրբեջաներենով էին, ինչպես նաև ռուսերեն և անգլերեն։ Մեկնաբանությունները հաճախ անդրադառնում էին տեղական և տարածաշրջանային նորություններին ու իրադարձություններին, քաղաքականությանը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև լարվածությանը։ Տարածվող բովանդակությամբ գովերգվում էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու իշխող «Ենի Ազերբայջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցությունը, դավաճանության համար մեղադրվում էին ընդդիմադիր գործիչները, հերքվում էին Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների մեղադրանքները։
Այս բացահայտումից հետո Google-ը ևս սկսեց անդրադառնալ Ադրբեջանի հետ կապվող քարոզչական գործողություններին։ 2021-ին յութուբյան 33 ալիք փակելուց հետո հետաքննության մասշտաբներն ընդլայնվել են՝ հաջորդ տարի դառնալով 516։ Սա, սակայն, միայն սկիզբն էր․ նախորդ տարի՝ 2024-ին, Սպառնալիքների վերլուծության խմբի խոշորացույցի տակ հայտնվելուց հետո Ադրբեջանի հետ կապվող ավելի քան 14 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակվել, որը այս հետաքննության շրջանակում արգելափակված ալիքների ծավալի 87%-ն է։
Պետք է ընդգծել, որ սա արգելափակված ադրբեջանական ալիքների մի փոքր մասն է, որը կոնկրետ վերաբերում է քարոզչական գործողություններին՝ ուղղված նաև Հայաստանի դեմ։ Սրանք բացահայտվել են Սպառնալիքների վերլուծության խմբի ներքին հետաքննության շրջանակում և առնչություն չունեն YouTube-ի քաղաքականության խախտման մյուս դեպքերի հետ։
2024-ին Սպառնալիքների վերլուծության խմբի տեղեկագրերում այս հետաքննության մասին տվյալներ կան հունիսից սկսած։ Արգելափակված ալիքների թիվն ամեն ամիս աճել է։
Տեղեկագրերում չի նշվում, թե ալիքների միջոցով քանի տեսանյութ է տարածվել կամ դրանք քանի դիտում են ունեցել։ Անդրադարձ չի կատարվում նաև տարածման աշխարհագրությանն ու ազդեցության գնահատմանը։
Սակայն վերջին տեղեկագրերն ուսումնասիրելով՝ նկատել ենք, որ Ադրբեջանի հետ կապվող գործողությունների հետաքննությունը խմբի ուշադրության կենտրոնում գտնվող առանցքային թիրախներից է։ Նախորդ տարի՝ 2024-ին, այն բացահայտումների ծավալով երրորդն էր, զիջում էր միայն Չինաստանի ու Ռուսաստանի հետ կապվող քարոզչական գործողություններին։
Ռուսերենով, ադրբեջաներենով ու թուրքերենով Արցախի հարցում ադրբեջանական դիրքորոշումը ներկայացնող 57 ալիք էլ 2023-ի հոկտեմբերին արգելափակվել է մեկ այլ հետաքննության շրջանակում։ Սրանք, ըստ տեղեկագրի, կապվում են Ռուսաստանի հետ, սակայն քննադատում են հենց Ռուսաստանին ու Հայաստանին։
Սպառնալիքների վերլուծության խումբը վերջին տարիներին մեկ անգամ էլ հիշատակել է հայերեն բովանդակության արգելափակման մասին․ Google News-ում հայերենով և վրացերենով ռուսամետ բովանդակություն է տարածվել, անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների քաղաքական գործընթացներին։
Թեև դժվար է հաշվարկել, թե ադրբեջանական այս քարոզչությունն ինչ ազդեցություն է ունեցել, սակայն արգելափակված ալիքների թիվը ցույց է տալիս, որ տեղեկատվական արշավների կազմակերպման համար մեծաքանակ ռեսուրսներ են ներդրվել թվային այս ճակատում։ Տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնք ներքին հետաքննություններ ունեն, հաճախ հղում են անում միմյանց, նմանություններ նկատում քարոզչական գործողություններում ու եզրակացնում, որ դրանք իրականացվում են համակարգված։

Google blocked more than 16,000 Azerbaijani channels on YouTube between 2021 and 2024 for spreading content critical of Armenia and praising the Azerbaijani government. 87% of this volume was detected and blocked in 2024 according to the company's Threat Analysis Group.
The investigation into activities related to Azerbaijan was first reported in these reports in the second quarter of 2021. In June 2021, thirty-three channels were blocked for spreading content in Azerbaijani and Armenian supporting the Azerbaijani army. The Threat Analysis Group noted that the examples they found were similar to those discovered by Facebook.
In October 2020, Facebook (since 2021, Meta) uncovered a network in Azerbaijan that was spreading propaganda using fake accounts. The posts were mostly in Azerbaijani, as well as Russian and English. The comments often touched on local and regional news and events, politics, and tensions between Armenia and Azerbaijan. The content praised Azerbaijani President Ilham Aliyev and the ruling Yeni Azerbaijan (New Azerbaijan) party, accused opposition figures of treason, and denied allegations of human rights violations by Azerbaijan.
Following this revelation, Google also began to address propaganda activities linked to Azerbaijan. After closing thirty-three YouTube channels in 2021, the scope of the investigation expanded to 516 the following year. However, this was only the beginning: Last year, in 2024, more than 14,000 YouTube channels linked to Azerbaijan were blocked after coming under the scrutiny of the Threat Analysis Group, which is 87% of the channels blocked in this investigation.
It should be noted that this is a small portion of the blocked Azerbaijani channels, which specifically relate to propaganda activities, including against Armenia. These were identified as part of an internal investigation by the Threat Analysis Group and are not related to other violations of YouTube’s policies.
In 2024, Threat Analysis Group’s bulletins included data on this investigation starting in June. The number of blocked channels has increased each month.
The reports do not specify how many videos were distributed through channels or how many views they received. There is also no mention of the geography of distribution or impact assessment.
However, in reviewing recent reports, we have noticed that the investigation of activities related to Azerbaijan is one of the key targets in the focus of the group. In 2024, it was the third largest in terms of exposure, second only to propaganda activities related to China and Russia.
Another fifty-seven channels in Russian, Azerbaijani, and Turkish that presented the Azerbaijani position on the Artsakh issue were blocked in October 2023 as part of another investigation. These, according to the report, are associated with Russia, but criticize Russia and Armenia.
The Threat Analysis Group has once again mentioned the blocking of Armenian content in recent years. Google News has spread pro-Russian content in Armenian and Georgian, referring to the political processes of both countries.
While it is difficult to calculate the impact of this Azerbaijani propaganda, the number of blocked channels shows that many resources have been invested in organizing information campaigns on this digital front. Technology companies that have internal investigations often refer to each other, notice similarities in propaganda operations and conclude that they are being conducted in a coordinated manner.