Google-ը 2024-ին ադրբեջանական քարոզչություն տարածող ավելի քան 14 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակել
Google-ը 2021-2024 թվականներին ավելի քան 16 հազար ադրբեջանական ալիք է արգելափակել YouTube-ում, որոնցով Հայաստանին քննադատող ու ադրբեջանական կառավարությանը փառաբանող բովանդակություն է տարածվել։ Ընդ որում՝ այս ծավալի շուրջ 87%-ը հայտնաբերվել և արգելափակվել է 2024 թվականին։ Այս մասին նշվում է ընկերության Սպառնալիքների վերլուծության խմբի (Threat Analysis Group) տեղեկագրերում։
Ադրբեջանի հետ կապվող գործողությունների հետաքննության մասին այս տեղեկագրերում առաջին անգամ նշվել է 2021-ի երկրորդ քառորդում։ 2021 թվականի հունիսին ադրբեջաներենով և հայերենով ադրբեջանական բանակին աջակցող բովանդակություն տարածող 33 ալիք էր արգելափակվել։ Սպառնալիքների վերլուծության խումբը նշել էր, որ իրենց հայտնաբերած օրինակները նման են Facebook-ի բացահայտումներին։
2020 թվականի հոկտեմբերին Facebook ընկերությունը (2021-ից` Meta) կեղծ օգտահաշիվներով քարոզչություն տարածող ցանց էր բացահայտել Ադրբեջանում։ Հրապարակումները հիմնականում ադրբեջաներենով էին, ինչպես նաև ռուսերեն և անգլերեն։ Մեկնաբանությունները հաճախ անդրադառնում էին տեղական և տարածաշրջանային նորություններին ու իրադարձություններին, քաղաքականությանը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև լարվածությանը։ Տարածվող բովանդակությամբ գովերգվում էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու իշխող «Ենի Ազերբայջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցությունը, դավաճանության համար մեղադրվում էին ընդդիմադիր գործիչները, հերքվում էին Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների մեղադրանքները։
Այս բացահայտումից հետո Google-ը ևս սկսեց անդրադառնալ Ադրբեջանի հետ կապվող քարոզչական գործողություններին։ 2021-ին յութուբյան 33 ալիք փակելուց հետո հետաքննության մասշտաբներն ընդլայնվել են՝ հաջորդ տարի դառնալով 516։ Սա, սակայն, միայն սկիզբն էր․ նախորդ տարի՝ 2024-ին, Սպառնալիքների վերլուծության խմբի խոշորացույցի տակ հայտնվելուց հետո Ադրբեջանի հետ կապվող ավելի քան 14 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակվել, որը այս հետաքննության շրջանակում արգելափակված ալիքների ծավալի 87%-ն է։
Պետք է ընդգծել, որ սա արգելափակված ադրբեջանական ալիքների մի փոքր մասն է, որը կոնկրետ վերաբերում է քարոզչական գործողություններին՝ ուղղված նաև Հայաստանի դեմ։ Սրանք բացահայտվել են Սպառնալիքների վերլուծության խմբի ներքին հետաքննության շրջանակում և առնչություն չունեն YouTube-ի քաղաքականության խախտման մյուս դեպքերի հետ։
2024-ին Սպառնալիքների վերլուծության խմբի տեղեկագրերում այս հետաքննության մասին տվյալներ կան հունիսից սկսած։ Արգելափակված ալիքների թիվն ամեն ամիս աճել է։
Տեղեկագրերում չի նշվում, թե ալիքների միջոցով քանի տեսանյութ է տարածվել կամ դրանք քանի դիտում են ունեցել։ Անդրադարձ չի կատարվում նաև տարածման աշխարհագրությանն ու ազդեցության գնահատմանը։
Սակայն վերջին տեղեկագրերն ուսումնասիրելով՝ նկատել ենք, որ Ադրբեջանի հետ կապվող գործողությունների հետաքննությունը խմբի ուշադրության կենտրոնում գտնվող առանցքային թիրախներից է։ Նախորդ տարի՝ 2024-ին, այն բացահայտումների ծավալով երրորդն էր, զիջում էր միայն Չինաստանի ու Ռուսաստանի հետ կապվող քարոզչական գործողություններին։
Ռուսերենով, ադրբեջաներենով ու թուրքերենով Արցախի հարցում ադրբեջանական դիրքորոշումը ներկայացնող 57 ալիք էլ 2023-ի հոկտեմբերին արգելափակվել է մեկ այլ հետաքննության շրջանակում։ Սրանք, ըստ տեղեկագրի, կապվում են Ռուսաստանի հետ, սակայն քննադատում են հենց Ռուսաստանին ու Հայաստանին։
Սպառնալիքների վերլուծության խումբը վերջին տարիներին մեկ անգամ էլ հիշատակել է հայերեն բովանդակության արգելափակման մասին․ Google News-ում հայերենով և վրացերենով ռուսամետ բովանդակություն է տարածվել, անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների քաղաքական գործընթացներին։
Թեև դժվար է հաշվարկել, թե ադրբեջանական այս քարոզչությունն ինչ ազդեցություն է ունեցել, սակայն արգելափակված ալիքների թիվը ցույց է տալիս, որ տեղեկատվական արշավների կազմակերպման համար մեծաքանակ ռեսուրսներ են ներդրվել թվային այս ճակատում։ Տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնք ներքին հետաքննություններ ունեն, հաճախ հղում են անում միմյանց, նմանություններ նկատում քարոզչական գործողություններում ու եզրակացնում, որ դրանք իրականացվում են համակարգված։

В 2024 году Google заблокировал свыше 14 тысяч каналов YouTube, распространявших азербайджанскую пропаганду
В 2021-2024 гг. Google заблокировал на YouTube свыше 16 тысяч азербайджанских каналов, распространявших контент с критикой в адрес Армении и восхвалением азербайджанского правительства. 87% этого объема было обнаружено и заблокировано в 2024 году. Об этом говорится в бюллетенях Threat Analysis Group (TAG, Группы анализа угроз) компании Google.
Сообщения о расследовании действий, связанных с Азербайджаном, впервые появились в бюллетенях во второй четверти 2021 года. В июне этого года было заблокировано 33 канала, распространявших контент на азербайджанском и армянском языках в поддержку азербайджанской армии. Согласно TAG, найденные ими примеры были аналогичны тем, которые были обнаружены на Facebook.
В октябре 2020 года Facebook (с 2021 года Meta) раскрыл в Азербайджане сеть, распространявшую пропаганду с поддельных аккаунтов. Публикации были в основном на азербайджанском языке, а также на русском и английском. Комментарии часто касались местных и региональных новостей и событий, политики, напряженности между Арменией и Азербайджаном. Распространяемый контент содержал хвалебные высказывания в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева и правящей партии “Ени Азербайджан” (Новый Азербайджан), обвинения в измене в адрес оппозиционеров, отрицание обвинений в нарушении прав человека со стороны Азербайджана.
После этого разоблачения заниматься пропагандистской деятельностью, связанной с Азербайджаном, начал и Google. После закрытия в 2021 году 33-х каналов YouTube масштабы расследования расширилась и в следующем году достигло уже 516-ти каналов. Однако это было только начало. В 2024 году были заблокированы попавшие в поле зрения TAG более 14 000 связанных с Азербайджаном каналов YouTube, что составляет 87% от общего числа каналов, заблокированных в ходе этого расследования.
Отметим, что это лишь небольшая часть заблокированных азербайджанских каналов, которые конкретно связаны с пропагандистской деятельностью, в том числе против Армении. Они были выявлены в рамках внутреннего расследования Группы анализа угроз и не связаны с другими случаями нарушения политики YouTube.
В 2024 году в бюллетени TAG были включены данные по этому расследованию начиная с июня. Количество заблокированных каналов увеличивалось с каждым месяцем.
В отчетах не указывается, сколько видео было распространено через каналы или сколько просмотров они имели. Также не приводится география распространения или оценка воздействия.
Однако изучение последних бюллетеней показало, что расследование действий, связанных с Азербайджаном, находится в центре внимания TAG. В 2024 году оно было третьим по силе воздействия, уступая лишь пропагандистской деятельности, связанной с Китаем и Россией. В 2024 году это расследование стало третьим по своему объему, уступив лишь пропагандистским действиям, связанным с Китаем и Россией.
В октябре 2023 года 57 каналов на русском, азербайджанском и турецком языках, которые представляли азербайджанскую позицию по вопросу Арцаха, были заблокированы в рамках другого расследования. Согласно бюллетеню, эти каналы были связаны с Россией, но при этом критиковали именно Россию и Армению. В последние годы TAG один раз упомянула о блокировании контента на армянском языке: на Google News на армянском и грузинском языках был распространен пророссийский контент, затрагивавший политические процессы в двух странах.
Несмотря на то, что определить, какое воздействие оказала азербайджанская пропаганда, очень трудно, количество заблокированных каналов показывает, что в организацию информационных кампаний на этом цифровом фронте было вложено много ресурсов. Технологические компании, проводящие внутренние расследования, часто ссылаются друг на друга, замечают сходство в пропагандистских действиях и приходят к выводу, что они проводятся скоординированно.