«Թող Նիկոլ Փաշինյանը մտածի՝ եթե գերի լիներ, ի՞նչ կուզեր, որ իր վարչապետն աներ իր համար». ստորագրահավաք գերիների ազատ արձակման հարցով
Լոռի Ենիգոմշյանը մարտի 8-ից ստորագրահավաք էր իրականացնում Երեւանի Հյուսիսային պողոտայում և Change.org կայքում՝ Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող մյուս հայ գերիների ու պահվող անձանց ազատ արձակման հարցով։ Ստորագրահավաքին արդեն միացել է ավելի քան 750 մարդ, ևս 2100 հոգի ստորագրել է առցանց։
Այսօր՝ մարտի 13-ին, Ենիգոմշյանը նամակ հանձնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որտեղ շարադրված էին այն քայլերը, որ պետք է անի ՀՀ Կառավարությունը գերիների վերադարձի համար։
Ենիգոմշյանի խոսքով, շատերն են ցանկանում միանալ ստորագրահավաքին, բայց քանի որ ժամանակը սուղ է եւ անհրաժեշտ է հրատապ միջոցներ ձեռնարկել, նամակը հանձնվում է այսօր։
Անհրաժեշտ քայլերը, նրա կարծիքով, առաջարկել է Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Ջարեդ Գենսերը, դրանք կօգնեն ոչ միայն Վարդանյանին, այլեւ մյուս գերիներին ու պահվող անձանց։
Ջարեդ Գենսերը, մասնավորապես, առաջարկել էր.
1. Ադրբեջանի կողմից քաղբանտարկայաների ազատ արձակումը հռչակել գերխնդիր։
2. Մամուլի ասուլիս հրավիրել ու արծարծել գերիների հարցը։
3. Խնդրել ԵԱՀԿ-ին դիտորդներ ուղարկել դատավարություններին։
4. Խնդրել Բաքվում դեսպանատներ ունեցող ՀՀ բարեկամ պետություններին դիտորդներ ուղարկել դատավարություններին։
5. Քաղբանտարկյալների և գերիների ազատ արձակման հարցով բանակցություններ վարել Ադրբեջանի հետ։
6. Աջակցություն հայցել ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և ԵՄ-ից։
7. Շարունակել Ադրբեջանի նկատմամբ հարուցված դատական գործերը Արդարադատության միջազգային դատարանում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։
8. Օգնություն խնդրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշից։
«Կուզեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանն էլ մտածի, եթե ինքը ռազմագերի լիներ, կուզե՞ր, որ իր երկրի վարչապետն օգներ իրեն։ Եթե այո, ապա կխնդրեմ, որ ինքն էլ օգնի ռազմագերիներին»,-ասում է Լոռին։
Լոռի Ենիգոմշյանն իրավաբան է։ 2022 թվականի հոկտեմբերից տեղափոխվել է Հայաստան։ Լոռիի խոսքով, սա նվազագույնն է, որ հիմա կարող ենք անել որպես ՀՀ քաղաքացի։ «Սա առաջին քայլն է, հետագայում կքննարկենք հաջորդ քայլերը, թե էլ ինչ կարող ենք անել գերիների վերադարձին օգնելու համար»,- ասում է Ենիգոմշյանը։

“Пусть Никол Пашинян подумает: если б он был в плену, хотелось бы ему, чтоб премьер-министр страны оказал ему помощь?”
Организован сбор подписей по вопросу освобождения армянских пленных
С 8 марта Лори Енигомшян проводит на Северном проспекте в Ереване и на сайте Change.org сбор подписей под требованием освободить содержащихся в Баку Рубена Варданяна, других армянских пленных и удерживаемых лиц. Требование уже подписали 750 человек, на сайте – 2100.
Сегодня, 13 марта, активистка передала премьер-министру Николу Пашиняну письмо с изложением шагов, которые должно предпринять правительство РА для возвращения пленных.
По словам Лори, к сбору подписей хотят присоединиться многие, но из-за нехватки времени, а также в силу необходимости принять срочные меры письмо было решено передать сегодня.
Конкретные шаги предложил предпринять адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер, который считает, что эти действия помогут не только его подзащитному, но и находящимся в бакинских тюрьмах другим пленным и удерживаемым лицам, сообщила девушка.
Генсер, в частности, предложил следующее:
- провозгласить освобождение Азербайджаном политзаключенных сверхзадачей,
- созвать пресс-конференцию для выдвижения вопроса пленных,
- попросить ОБСЕ направить наблюдателей на судебные процессы,
- попросить действующие в Баку посольства дружественных Армении государств направить наблюдателей на судебные процессы,
- начать переговоры с Азербайджаном по вопросу освобождения политзаключенных и пленных,
- попросить помощи у США, Франции и ЕС,
- продолжить рассмотрение возбужденных против Азербайджана судебных дел в Международном суде ООН и Европейском суде по правам человека,
- попросить помощи у генсека ООН Антонио Гутерриш.
“Пусть Никол Пашинян подумает: если б он был в плену, хотелось бы ему, чтоб премьер-министр страны оказал ему помощь? Если да, то я хочу попросить, чтобы он тоже помог военнопленным”,- сказала наша собеседница.
Лори Енигомшян по специальности юрист. В октябре 2022 года она переехала в Армению. По словам девушки, это тот минимум, который мы сейчас можем сделать как граждане РА. “Это первый шаг. В дальнейшем обсудим, какие еще шаги можно предпринять для возвращения пленных”,- сказала Лори.