Եվրախորհրդարանը Ադրբեջանից պահանջում է ազատ արձակել հայ գերիներին
Եվրոպական խորհրդարանը 523 կողմ, 3 դեմ և 84 ձեռնպահ ձայներով այսօր ընդունել է «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան քաղաքական ներկայացուցիչների ապօրինի ձերբակալումը և նրանց դեմ շինծու դատավարությունները» խորագրով բանաձևը։
Եվրախորհրդարանը կոչ է արել «անվերապահորեն ազատ արձակել և ապահովել Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանված բոլոր ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան պաշտոնյաների անվտանգ վերադարձը»։
Բանաձևով խստորեն դատապարտվել են պատանդառված անձանց «դեմ հարուցված կեղծ դատավարությունները, որոնցով խախտվում է պատշաճ ընթացակարգը, թափանցիկության բացակայությունը և կեղծված կամ չափազանցված մեղադրանքների օգտագործումը»։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդգծել են հայ պատանդառված անձանց դեմ պաշտոնական Բաքվի թույլտվությամբ դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումները՝ կոչ անելով խախտումների վերաբերյալ անկախ հետաքննություն անցկացնել։
ԵԽ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել կատարել միջազգային պարտավորությունները՝ Ժնևի կոնվենցիան և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։
Հատուկ նշվել են նաև ադրբեջանցի այն պաշտոնյաների անունները, որոնք պատասխանատու են «ապօրինի կալանավորումների և մարդու իրավունքների խախտումների համար»։ Բանաձևի հեղինակները կոչ են արել արգելել նրանց մուտքը ԵՄ հաստատություններ, հատկապես նշելով ադրբեջանցի դատավորներ Զեյնալ Աղաևի, Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի անունները։
Խստորեն դատապարտվել է Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) գրասենյակները ու ՄԱԿ-ի կառույցները փակելու որոշումը։ Նշենք, որ ԿԽՄԿ-ն միակ կազմակերպությունն էր, որին պաշտոնական Բաքուն թույլ էր տվել հանդիպել Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդառված անձանց հետ։
Դեռ փետրվարի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում կալանավորված անձանց վրա խոշտանգումների հստակ նշաններ կան։
Այսօր ընդունված բանաձևում ԵԽ-ն Միջազգային քրեական դատարանին և դրա գլխավոր դատախազին կոչ է անում քննել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության հանդեպ իրականացված բռնի տեղահանման, հետապնդման և էթնիկ զտման դեպքերը:
Միաժամանակ, փաստաթղթում դրական գնահատական է տրվել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի հայտարարությանը, որով պահանջվում է անհապաղ ազատել և անվտանգ վերադարձնել Ադրբեջանում գտնվող բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ ապօրինի կալանավորված անձանց:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհրդարանը 2024թ. հոկտեմբերին կոչ էր արել ադրբեջանական իշխանություններին ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին՝ միաժամանակ արտահայտելով Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային, կրոնական և պատմական ժառանգության պահպանման վերաբերյալ իրենց խորը մտահոգությունը։

Европарламент требует от Азербайджана освободить армянских пленных
Европейский парламент 523 голосами “За”, тремя “против” при 84 воздержавшихся принял сегодня резолюцию под названием “Незаконное задержание Азербайджаном армянских заложников, в том числе высокопоставленных политических представителей Нагорного Карабаха, и сфабрикованные против них судебные процессы”.
Европарламент призвал “безоговорочно освободить всех незаконно задержанных в Азербайджане военнопленных, заложников и других арестованных лиц, в том числе высокопоставленных должностных лиц Нагорного Карабаха, и обеспечить их безопасное возвращение”.
В резолюции решительно осуждаются “сфабрикованные против взятых в плен лиц судебные процессы, которыми нарушается надлежащая процедура, отсутствие прозрачности и использование сфальсифицированных или преувеличенных обвинений”.
Депутаты Европарламента подчеркнули жестокое обращение и пытки, применяемые к армянским заложникам с попустительства официального Баку, призвав провести независимое расследование нарушений.
Европарламент призвал власти Азербайджана выполнить международные обязательства, предусмотренные Женевской конвенцией и Европейской конвенцией по правам человека.
Особо выделены имена тех азербайджанских должностных лиц, которые несут ответственность за “незаконные аресты и нарушения прав человека”. Авторы, назвав в резолюции имена азербайджанских судей Зейнала Агаева, Джамала Рамазанова и Анара Рзаева, призывают запретить их появление в учреждениях ЕС.
Решительному осуждению подверглось решение властей Азербайджана закрыть офисы Международного Комитета Красного Креста (МККК) и структур ООН. Отметим, что МККК – единственная организация которой официальный Баку разрешил встречаться с удерживаемыми в Азербайджане армянскими заложниками.
Еще 28 февраля Министерство иностранных дел Армении заявило о наличии четких признаков применения пыток к арестованным в Азербайджане лицам.
В принятой сегодня резолюции Европарламент призвал Международный суд ООН и его генерального прокурора рассмотреть случаи насильственной депортации, преследований и этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха.
Вместе с тем в документе дана положительная оценка заявлению Верховного комиссара по правам человека ООН, потребовавшего немедленно освободить и вернуть всех находящихся в Азербайджане военнопленных, заложников и других незаконно арестованных лиц.
Напомним, что в октябре 2024 года Европейский парламент призвал азербайджанские власти освободить армянских заключенных, в то же время выразив глубокую озабоченность сохранением культурного, религиозного и исторического наследия в Нагорном Карабахе.