Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդում է՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե մարտի 19-ին՝ ժամը 14։15-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Armenia Again Accuses Baku of Disinformation
The claim made by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 19 at around 2:15 p.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire on Azerbaijani positions in the eastern part of the border zone, does not correspond to reality.
It is worth recalling that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative.
As of now, the Republic of Azerbaijan has not provided the Republic of Armenia with any factual evidence or justification regarding the alleged ceasefire violations by the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia.