Քննարկվել են «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները
ԱԺ հաղորդագրության համաձայն՝ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մաuին» նախագծով քննարկվել է ԱԺ-ում։
«Նախագծով առաջարկվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանել այնպես, որ պակաս չլինի պարենային ամսական զամբյուղի արժեքից, իսկ միջին աշխատանքային կենսաթոշակի չափը պակաս չլինի սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքից:
Առաջարկվում է նաեւ, որ սպառողական զամբյուղների էներգետիկ արժեքը, դրանում ներառվող սննդամթերքի կազմը, կառուցվածքը սահմանելու իրավասությունը վերապահել Կառավարությանը: «Հայաստան» խմբակցության կողմից արտահերթ համարված օրենքի նախագիծն ԱԺ մարտի 25-ին գումարված հերթական նիստում ներկայացրել է խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
Հարակից զեկուցող, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ ներկայացված նախագծի կարգավորումներն իրենց քաղաքական թիմի հանձնառությունն է, որը ստանձնել են 2021 թվականին եւ հաստատել Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Կառավարության ծրագրով: Նա ընդգծել է, որ նախորդ 4 տարիների ընթացքում Կառավարությունը հետեւողական է եղել եւ գրեթե 22 տոկոսով ավելացվել են կենսաթոշակի չափերը: «Այս պահին մեր նվազագույն կենսաթոշակը մեկ շնչի հաշվով գերազանցում է պարենային զամբյուղի արժեքը»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը:
Անդրադառնալով հանձնաժողովում տրված բացասական եզրակացությանը՝ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ ներկայացված նախագծի կարգավորումներն առկա են նույն օրենքում, ուստի կրկնության կարիք չկա:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանի խոսքով Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրով աշխատանքի եւ սոցիալական բնագավառում Կառավարությունն արդեն սահմանել է ռազմավարական նպատակ՝ մինչեւ 2026 թվականը քայլեր ձեռնարկելու նվազագույն կենսաթոշակի եւ կենսաթոշակի միջին չափերը հավասարեցնելու, համապատասխանաբար, պարենային եւ սպառողական զամբյուղների արժեքներին: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ ներկայացված կարգավորումներն առկա են վերոնշյալ ծրագրի 19-րդ կետում, համաձայն որի՝ մինչեւ 2026 թվականը քայլեր են ձեռնարկվելու այդ ուղղությամբ: Կարավարութունը կարծում է, որ ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը նպատակահարմար չէ:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը: «Մեր քաղաքական հանձնառություններից մեկն արժանապատիվ կենսաթոշակներ տալն է թոշակառուներին, եւ դրան են ուղղված մեր քաղաքական ու տնտեսական քաղաքականությունները, ինչը մեր ամենօրյա աշխատանքն է»,- ասել է խորհրդարանի փոխնախագահը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Թադեւոս Ավետիսյանը: Պատգամավորը նշել է, որ համաշխարհային բանկի հաշվարկով ամենացածր սպառողական զամբյուղը կազմում է 68,000 դրամ, իսկ դա նշանակում է, որ կենսաթոշակը 50,000 դրամից պետք է դառնա 68,000 դրամ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Հայկ Կոնջորյանը: Խմբակցության ղեկավարը, դիմելով կենսաթոշակառուներին, նշել է, որ ընդդիմության ներկայացրած նախագծի նպատակն է ցուցադրել, որ Կառավարությունը չի ուզում բարձրացնել կենսաթոշակները, սակայն, ըստ նրա, դա այդպես չէ: Հայկ Կոնջորյանը եւս ընդգծել է, որ Կառավարության հանձնառությունն է բարձրացնել կենսաթոշակները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Обсуждены дополнения фракции «Армения» в закон «О государственных пенсиях»
Проект о внесении дополнений в закон «О государственных пенсиях», внесенный фракцией НС «Армения», предлагает установить минимальный размер пенсии с 1 января 2026 г. не менее стоимости ежемесячной продовольственной корзины, а средний размер трудовой пенсии – не меньше ежемесячной стоимости потребительской корзины. Рекомендуется также оставить за правительством полномочия по определению энергетической ценности потребительских корзин, состава и структуры входящих в них продуктов питания. Законопроект, который фракция «Армения» посчитала внеочередным, представил секретарь фракции А.Минасян на созванном 25 марта очередном заседании НС,
Содокладчик председатель Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам Э.Тигранян отметила, что положения представленного проекта являются обязательством их политической команды, которое они взяли на себя в 2021 г. и утвердили принятой НС программой правительства. Она подчеркнула, что за последние 4 года правительство действовало последовательно, и пенсии были увеличены почти на 22%. «В настоящее время у нас минимальный размер пенсии на душу населения превышает стоимость продовольственной корзины», - подчвекнула председатель комиссии.
Коснувшись отрицательного заключения комиссии, Э. Тигранян отметила, что положения представленного проекта присутствуют в этом же законе, поэтому нет необходимости их дублировать.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов Д.Хачатряна, в рамках программы правительства в сфере труда и социальной сферы на 2021-2026 гг. правительство уже поставило стратегическую цель предпринять шаги по приведению минимальной пенсии и средней пенсии к 2026 г. в соответствие со значениями продовольственной и потребительской корзин. Замминистра подчеркнул, что представленные нормативные акты содержатся в пункте 19 вышеуказанной программы, согласно которому до 2026 г. будут реализованы шаги в этом направлении. Правительство считает принятие представленного законопроекта нецелесообразным.
С внеочередной речью выступил вице-спикер НС А.Аршакян. «Одним из наших политических обязательств является обеспечение пенсионеров достойными пенсиями, и именно на это направлена наша политическая и экономическая политика, это наша ежедневная работа», - подчеркнул зампредседателя парламента.
Т.Аветисян, выступая в НС от фракции «Армения», отметил, что, по данным Всемирного банка, минимальная потребительская корзина составляет 68.000 драмов, а это значит, что пенсия должна увеличиться с 50.000 драмов до 68.000 драмов.
От фракции «Гражданский договор» выступил А.Конджорян. Обращаясь к пенсионерам, руководитель фракции отметил, что цель проекта оппозиции – показать, что правительство не хочет повышать пенсии, однако это не так. А.Конджорян также подчеркнул, что повышение пенсий – обязательство правительства.