Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆիլիպ Իվանովիչը քննարկել են Հայաստան-Չեռնոգորիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական հարցերով փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչին:
«Վարչապետը ողջունել է Չեռնոգորիայի փոխվարչապետի այցը Հայաստան և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգիռ է ակտիվացնելու փոխգործակցությունը Չեռնոգորիայի հետ քաղաքական, տնտեսական և այլ ուղղություններով:
Ֆիլիպ Իվանովիչը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Չեռնոգորիայի վարչապետի ջերմ ողջույնները և կարևորել Հայաստանի ավանդական հարաբերությունների հետևողական զարգացումը: Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը հավելել է, որ ՀՀ այցի նպատակն է քննարկել երկկողմ փոխգործակցության խթանման հնարավորություններն ու հետագա քայլերը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը: Երկուստեք կարևորվել է ավիաչվերթների ավելացումը, ինչը կնպաստի մարդկային շփումների ավելացմանը, բիզնես կապերի խորացմանը: Մտքեր են փոխանակվել նաև մայրաքաղաքների՝ Երևանի և Պոտգորիցայի միջև համագործակցության խթանման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆիլիպ Իվանովիչը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցմանը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին: Իր հերթին, Ֆիլիպ Իվանովիչը հայտնել է Չեռնոգորիայի աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման ջանքերին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Никол Пашинян и Филип Иванович обсудили вопросы дальнейшего развития отношений Армения-Черногория
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя премьер-министра Черногории по иностранным и европейским делам Филипа Ивановича.
Премьер-министр приветствовал визит заместителя премьер-министра Черногории в Армению и выразил уверенность, что это придаст новый импульс дальнейшему развитию двусторонних отношений. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Республики Армения заинтересовано в активизации сотрудничества с Черногорией в политической, экономической и в других сферах.
Филип Иванович передал Николу Пашиняну теплые приветствия премьер-министра Черногории и подчеркнул важность последовательного развития традиционных отношений между Арменией и Черногорией. Заместитель премьер-министра Черногории добавил, что целью визита в Армению является обсуждение возможностей развития двустороннего сотрудничества и дальнейших шагов.
В этом контексте стороны затронули вопросы расширения торгово-экономических связей, сотрудничества в сферах образования и туризма. Двусторонне была подчеркнута важность увеличения авиарейсов что будет способствовать расширению человеческих контактов и углублению деловых связей. Стороны также обменялись мнениями по стимуляции сотрудничества между столицами — Ереваном и Подгорицей.
Никол Пашинян и Филип Иванович обсудили вопросы регионального значения. В частности, было затронуто согласование проекта «Договора об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой». Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность правительства Армении повестке мира. В свою очередь Филип Иванович выразил поддержку Черногории усилиям по обеспечению мира и стабильности в регионе.