Որքանով է արդյունավետ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն. ներկայացվել են ԹԻՀԿ հետազոտության արդյունքները
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) ներկայացրել է Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության գնահատման արդյունքները:
Զեկույցի ներկայացման սկզբում ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը նշեց, որ սա ԹԻՀԿ-ի կողմից հակակոռուպցիոն մարմինների գործունեության գնահատման երկրորդ զեկույցն է. նախորդ տարի՝ 2024-ին, հրապարակվել էր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ հետազոտությունը։
Հետազոտությունն իրականացվել է Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ։ Երևանում Շվեդիայի դեսպանության զարգացման համագործակցության բաժնի ղեկավար Կլաս Վալդենստրյոմն իր ելույթում նշեց՝ կոռուպցիան ոչ թե անխուսափելի խոչընդոտ է, այլ մարտահրավեր, որը հնարավոր է հաղթահարել։
«Մենք գնահատում ենք Հայաստանի ջանքերը հակակոռուպցիոն մեխանիզմների ամրապնդման գործում, ինչպես նաև այնպիսի ինստիտուտների ստեղծման, որոնց քաղաքացիներն իրապես վստահում են»,- ասաց Վալդենստրյոմը։
Գնահատման արդյունքները
Հետազոտության համար դիտարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի փաստացի ձևավորումից՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 23-ից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածը։
Գնահատումն իրականացվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի» կողմից մշակված մեթոդաբանությամբ՝ վերլուծելով կոմիտեի աշխատանքը վեց հիմնական չափումների շրջանակում՝ կառույցի անկախություն, ռեսուրսներով ապահովվածություն, հաշվետվողականություն, կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն, հակակոռուպցիոն կրթություն և միջազգային համագործակցություն։
Հետազոտության ընդհանուր արդյունքները ցույց են տվել, որ.
- Բարձր գնահատականներ են ստացել կոմիտեի անկախությունը (72%), միջազգային համագործակցությունը (70%) և ռեսուրսներով ապահովվածությունը (63%):
- Միջին գնահատական է ստացել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության գործընթացը (57%):
- Ավելի ցածր գնահատականներ են ստացել հաշվետվողականությունը (44%) և հակակոռուպցիոն կրթությունը (29%):
Ընդհանուր առմամբ դիտարկվել է 48 ցուցանիշ, որից բարձր միավորներ ապահովել է 14-ը, 23-ը՝ միջին, իսկ 8-ը՝ ցածր միավոր։ 3 ցուցանիշ հնարավոր չի եղել գնահատել։
Վերհանված խնդիրներից մեկը վերաբերում է կոմիտեի ֆինանսավորմանը։ Պետական բյուջեի ծախսային մասում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծախսերը ներկայացվում են առանձին տողով: Թեև 2021-ի համեմատ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի փաստացի ֆինանսավորումն ավելացել է, այն շարունակում է կազմել ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի 0․1%-ից պակաս, ինչի պատճառով այս ցուցանիշի մասով միավոր չի տրվել։
«Միաժամանակ, պետք է փաստել, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն օժտված չէ լիարժեք ռեսուրսներով, որպեսզի կարողանա ավելի արդյունավետ իրականացնել իր գործառույթները։ Ակնկալվող գործառույթները պատշաճ իրականացնելու համար անհրաժեշտ են համապատասխան բյուջետային հատկացումներ»,- նշված է զեկույցում։
Հետազոտությունը նաև ընդգծում է՝ թերի են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության նկատմամբ արտաքին վերահսկողական մեխանիզմները։
Օրինակ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության նկատմամբ վերահսկողություն կարող է իրականացնել Հաշվեքննիչ պալատը, սակայն 2021, 2022 և 2023 թվականների տարեկան ծրագրերի և հաշվետվությունների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Կոմիտեի գործունեության հաշվեքննությունը ներառված չի եղել Հաշվեքննիչ պալատի տարեկան ծրագրերում։
Ամենացածրը գնահատվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կանխարգելման, կրթման և իրազեկման մակարդակը՝ ապահովելով առավելագույն 14-ից 4 միավոր։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն՝ 2021-2023թթ․ բյուջեներում հանրային իրազեկման, հաղորդակցման ծրագրերին հատկացված բյուջետային ծախսերի տեսակարար կշիռը նվազել է. 2021 թվականին այն կազմել է 0․3%, 2022 թվականին՝ 0․2%, իսկ 2023 թվականին՝ 0․13%
Բացի դրանից, վերլուծվել է նաև կոմիտեի համապատասխանությունը Ջակարտայի 16 սկզբունքներին։ Սրանք 2012 թվականին ընդունված սկզբունքներ են, որոնք ընկած են արդյունավետ և անկախ հակակոռուպցիոն մարմինների գործունեության հիմքում։
Հետազոտության համաձայն՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության համապատասխանությունը Ջակարտայի հայտարարության սկզբունքներին կազմել է 60․8%՝ առավելագույն 74-ից ապահովելով 45 միավոր։
Արտաքին ազդեցության գործոններով պայմանավորված՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության մակարդակը գնահատվել է 56,6%՝ առավելագույն 30-ից ապահովելով 17 միավոր, ներքին ազդեցության գործոններով պայմանավորված՝ գնահատվել է 73%՝ առավելագույն 26-ից ապահովելով 19 միավոր, իսկ կատարողականի ցուցանիշներով պայմանավորված՝ գնահատվել է 41,1%՝ առավելագույն 34- ից ապահովելով 14 միավոր։
ԹԻՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ, հիմնական հետազոտող Անուշ Հակոբյանը նշեց, որ գնահատման նախնական արդյունքները ներկայացվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեին, քննարկվել են նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների փորձագիտական խմբում։ Կոմիտեից ստացված պարզաբանումների և անկախ փորձագետների կարծիքների հիման վրա զեկույցում որոշ ճշգրտումներ են կատարվել։
Գնահատման արդյունքների ներկայացումից հետո Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը շեշտեց, որ հետազոտությունը վերաբերում է կոմիտեի՝ մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի գործունեությանը, ինչից հետո փոփոխություններ են եղել։
«Ներկայացված դիտարկումների մեծ մասը մեր նախաձեռնությամբ հայտնաբերվել և վերացվել է։ Դրանք 2023-ին ակտուալ են եղել, 2024-ին վերացվել են»,- ասաց Բաբայանը։
Հետազոտության արդյունքների հիման վրա «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը» ներկայացրել է 40 առաջարկ՝ ուղղված ՀՀ կառավարությանը, Ազգային ժողովին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեին և այլ պետական մարմիններին: Առաջարկները ներառում են օրենսդրական փոփոխություններ, բարելավումներ և գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ:

New Transparency International Report: Lack of Financing Hampers Anti-Corruption Efforts in Armenia
Armenia's Transparency International Anti-Corruption Center (TIAC), at a press conference in Yerevan today, presented its findings regarding the work Armenia’s Corruption Prevention Commission (CPC) has conducted in battling corruption in Armenia.
TIAC Executive Director Sona Ayvazyan noted that this is the second report by the organization that has evaluated the work conducted by anti-corruption agencies in Armenia. In 2024, with the support of the Swedish government, a report of the activities of the CPC was published.
In his remarks today, Klas Waldenström, Head of the Development Cooperation Department of the Swedish Embassy in Yerevan, noted that corruption is not an inevitable obstacle, but a challenge that can be overcome.
“We appreciate Armenia’s efforts in strengthening anti-corruption mechanisms, as well as in creating institutions that citizens truly trust,” Waldenström said.
Assessment Results
The research covered the period from the CPC’s formation on October 23, 2021 to December 31, 2023.
The assessment was conducted using a methodology developed by Transparency International, analyzing the CPC’s work across six key dimensions: institutional independence, resource availability, accountability, investigation of corruption crimes, anti-corruption education, and international cooperation.
The overall results of the study showed that:
- The CPC’s independence (72%), international cooperation (70%), and resource availability (63%) received high ratings.
- The process of investigating corruption crimes received an average rating (57%).
- Lower ratings were given for accountability (44%) and anti-corruption education (29%).
In total, forty-eight indicators were considered, of which fourteen received high scores, twenty-three - medium scores, and eight - low scores. It was not possible to assess three indicators.
One of the problematic issues specified relates to CPC financing. In the expenditure section of the state budget, CPC’s expenses are presented as a separate line. Although the actual financing of the CPC has increased compared to 2021, it continues to account for less than 0.1% of Armenia’s state budget expenditures, which is why no score was given for this indicator.
“At the same time, it should be noted that the CPC is not fully resourced to be able to conduct its functions more effectively. Appropriate budgetary allocations are necessary to properly implement the expected functions,” the report states.
The report also highlights the shortcomings of external oversight mechanisms over the activities of the CPC.
For example, while Armenia’s Audit Chamber (an independent agency of the government of Armenia and a successor to the country’s Control Chamber) can exercise oversight over the activities of the CPC, a review of the annual programs and reports for 2021, 2022, and 2023 shows that the audit of the CPC’s activities was not included in the Audit Chamber’s annual programs.
The CPC’s level of prevention, education, and awareness was assessed as the lowest, receiving four out of a maximum fourteen points.
According to the information provided by the CPC, the share of budget expenditures allocated to public awareness and communication programs in the 2021-2023 budgets has decreased. In 2021, it amounted to 0.3%, in 2022 it was 0.2%, and in 2023 it was 0.13%.
In addition, the CPC’s compliance with the sixteen anti-corruption Jakarta Principles developed in 2012 that underline the activities of effective and independent anti-corruption bodies worldwide, found that Armenia’s compliance level was 60.8% (45 points out of a maximum of 74).
Due to external factors, the level of the CPC’s work was assessed at 56.6%, and due to internal factors, it was assessed at 73% and due to performance indicators, it was assessed at 41.1%.
TIAC legal expert and researcher Anush Hakobyan noted that the preliminary results of the assessment were presented to the CPC and were discussed by an expert group of civil society representatives. Based on the clarifications received from the CPC and the opinions of independent experts, some adjustments were made to the report.
After today’s presentation of the assessment results, CPC Deputy Chairman Mushegh Babayan emphasized that the study concerns the activities of the CPC prior to December 31, 2023, and that subsequent changer have been made.
“Most of the observations presented were identified and eliminated on our initiative. They were relevant in 2023, and were eliminated in 2024,” Babayan said.
Based on the results of the study, Transparency International has presented forty recommendations to Armenian government, parliament, the CPC, and other state bodies. The recommendations include legislative amendments, improvements and measures aimed at increasing the efficiency of work to battle corruption.