«Մենք ընտրում ենք համագործակցությունը, բայց չենք կարող համագործակցել ինքներս մեզ հետ». Միրզոյանը Ադրբեջանի հետ բանակցությունների մասին
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները մասնակցել են պանելային քննարկման, որի արդյունքները ներկայացրել է Հայաստանի արտգործնախարարությունը։ Միրզոյանի ելույթը՝ ստորև.
Հարց. Պարո՛ն Միրզոյան, նախորդ ամսվա ընթացքում, խաղաղության հաստատմանն ուղղված բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելուց հետո, Ձեր ղեկավարած արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն տարածեց՝ նշելով, որ խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման: Դուք հենց նոր լսեցիք Ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջ կողմից հնչեցված այն մտահոգությունները, որոնք Բաքուն ունի մինչ այս համաձայնագիրը կստորագրվի: Արդյո՞ք Երևանը պատրաստ է արձագանքել այդ մտահոգություններին: Եվ արդյո՞ք Դուք ունեք որևէ խնդիր այդ համաձայնագրի առնչությամբ:
Արարատ Միրզոյան. Շատ շնորհակալ եմ հրավերի համար: Ես նույնպես միանում եմ իմ գործընկերոջը և շնորհակալություն եմ հայտնում այս հիանալի դիվանագիտական ֆորումի կազմակերպիչներին:
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, ապա գիտեք՝ սա մոտեցման հարց է: Չեմ կարծում, որ անցյալի մեջ խորանալն այս պահին կառուցողական կլինի և կօգնի մեզ բոլորիս հասնել կառուցողական և բոլորի համար օգտակար լուծումների:
Ես կնախընտրեի կենտրոնանալ ներկայի և ապագայի վրա, քանի որ եթե մենք կենտրոնանանք խոչընդոտների վրա, պատմության հարցերի վրա, սկսենք քննարկել՝ ո՞ր տարածքը 100 տարի առաջ ում էր պատկանում կամ ո՞վ է մյուս ազգից ավելի շատ մարդ սպանել, կարծում եմ այդպես մենք համատեղ կերպով կհանգենք նոր հակամարտության: Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և հայ ժողովրդի ցանկությունն, առնվազն մեր կողմից, մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու մեջ է, այդ թվում՝ մենք քննարկում ենք հարաբերությունների կարգավորումն Ադրբեջանի հետ:
Դուք լիովին ճիշտ եք. երկար բանակցություններից հետո մեզ հաջողվեց համաձայնության գալ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ, և մենք նույնպես առաջարկեցինք անմիջապես սկսել խորհրդակցությունները՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վայրը, ժամանակը և օրը որոշելու համար:
Արդյո՞ք այս խաղաղության համաձայնագիրը, համաձայնեցված տեքստը պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին: Իհարկե ոչ: Եվ ես կարծում եմ, որ աշխարհում չկա մի համաձայնագիր, որը պատասխանում է բոլոր հնարավոր հարցերին և ընդգրկում է բոլոր հնարավոր խնդիրները: Սա հիմք է, սա հարաբերությունների սկիզբ է: Եվ իհարկե, կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք մնում են բաց, և մենք կարող ենք շարունակել մեր քննարկումները բոլոր խնդիրների շուրջ, կարող ենք շարունակել համագործակցության նոր հնարավորությունների ուսումնասիրումը, քանի որ սա ընդամենը սկիզբ է: Եվ կարևոր է նշել, որ այս համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կա դրույթ, որի համաձայն ստեղծվում է երկկողմ հանձնաժողով՝ բոլոր մնացած հարցերը քննարկելու համար, այդ թվում՝ պայմայնագրի այս կամ այն դրույթի մեկնաբանության հետ կապված առաջացող հարցերը:
Եվ կրկին, սա նորից մոտեցման հարց է: Ի՞նչ ենք մենք՝ որպես արտաքին գործերի նախարարներներ, այս քննարկման ընթացքում առաջարկում մեր հասարակություններին: Ի՞նչ ենք մենք՝ որպես պետություններ, առաջարկում տարածաշրջանին, աշխարհին: Նորից անցյալ վերադառնա՞լ, թե՞ համատեղ ապագա կառուցել և բարօրություն ապահովել մեր քաղաքացիների համար: Մենք վստահ ենք, որ արդեն իսկ առկա են բոլոր նախադրյալները, դրական նախադրյալներն, այս համաձայնագիրը ստորագրելու, երկխոսության նոր փուլ սկսելու, նոր մակարդակ, կամ եթե կուզեք՝ բացելու հարաբերությունների նոր դարաշրջան, խաղաղ հարաբերությունների և բարգավաճման՝ Հարավային Կովկասում և դրանից անդին, ավելի լայն տարածաշրջանում: Այսպիսին է մեր մոտեցումը:
Նախարար Բայրամովը խոսեց շատ կոնկրետ պայմանների կամ նախապայմանների մասին: Գիտեք, Մինսկի ձևաչափի մասին է խոսքը: Մենք մի քանի անգամ արտահայտել ենք մեր պատրաստակամությունը՝ սկսել և նախաձեռնել Մինսկի ձևաչափի կառույցների լուծարման գործընթացը: Այդ կառույցները կարող է լուծարվել այն դեպքում, երբ հակամարտություն չկա: Ուստի սա բավական հետաքրքիր հարց է. ունե՞նք արդյոք այսօր հակամարտություն, թե՞ ոչ: Գետնի վրա, փաստացի, հակամարտություն չկա, սակայն փաստաթղթերի մակարդակով չկա խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասով ստորագրված և վավերացված համաձայնագիր:
Այսպիսով, մենք կարող ենք շարունակել փիլիսոփայել այս հարցի շուրջ, բայց լուծումը մեզ համար, առնվազն մեզ համար, ակնհայտ է: Մենք պետք է ստորագրենք համաձայնագիրն, ինստիտուցիոնալ կերպով վերջ դնենք այս հակամարտությանը, լուծարել այդ կառույցները հենց նույն օրը, եթե ցանկանում եք նույն պահին, կամ, չգիտեմ, տաս րոպե անց, կամ մի փաստաթղթից հետո մյուսը ստորագրվի: Ես նույնիսկ չեմ ասում, թե որ փաստաթուղթը պետք է առաջինը ստորագրվի: Եկե՛ք ստորագրենք խաղաղության պայմանագիրը: Եկե՛ք ստորագրենք համատեղ դիմում ԵԱՀԿ անդամ պետություններին կամ քարտուղարությանը՝ լուծարման վերաբերյալ: Եկե՛ք ստեղծենք երկկողմ հանձնաժողով, որի մասին ես հենց նոր խոսում էի, և սկսենք բոլոր հնարավոր հարցերի քննարկումը:
Նախարար Բայրամովը նաև խոսեց Հայաստանի Սահմանադրության մասին: Լավ, եթե կուզեք՝ ես էլ կասեմ. մենք նույնպես ունենք մտահոգություն՝ կապված Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության հետ: Եվ մենք սա չենք ասում ուղղակի՝ հայելային սկզբունքով մտահոգություն հայտնելու կամ պայման ապահովելու նպատակով: Ես կարող եմ բացատրել: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը հղում է կատարում Անկախության հռչակագրին՝ այն փաստաթղթին, որով Ադրբեջանի Հանրապետությունը հռչակում է իրեն որպես Ադրբեջանի Առաջին (Ժողովրդավարական) Հանրապետության իրավահաջորդ: Եվ մենք բոլորս էլ գիտենք, որ Ադրբեջանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակել է իր ինքնիշխանությունը շատ ավելի մեծ տարածքների վրա, քան այսօրվա Ադրբեջանի Հանրապետությունն է՝ ներառյալ Հայաստանի ներկայիս ինքնիշխան տարածքների շուրջ 60%-ի վրա կամ ավելի:
Այսպիսով, սա կրկին մոտեցման հարց է: Որ կողմի՞ց ենք սկսում: Արդյո՞ք պետք է նախ բոլոր հարցերին ունենանք պատասխաններ, նոր միայն կառուցենք հարաբերություններ: Թե՞ պետք է հիմնվենք այն ձեռքբերումների վրա, որոնք արդեն ունենք: Հիմա ունենք աննախադեպ իրավիճակ. Հայաստանը և Ադրբեջանը, կրկնում եմ՝ խնդրում եմ կենտրոնանալ այս փաստի վրա, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել իրենց միջև համաձայնագրի տեքստի շուրջ՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն սահմաններով, որոնք գոյություն ունեին Խորհրդային Միության փլուզման պահին: Այս նախադասությունը տալիս է բազմաթիվ հարցերի և մտահոգությունների պատասխաններ: Արդյո՞ք մենք պատրաստվում ենք կառուցել այս հիմքի վրա, թե՞ մենք պատրաստվում ենք խարխլել այս շատ շոշափելի, պատմական ձեռքբերումը, իսկ հետո բերել մեկ այլ հարց բանակցությունների սեղանին, և հետո մեկ այլ հարց: Սա կարող է վերածվել անվերջ գործընթացի: Արդյո՞ք մենք կենտրոնանում ենք ապագայի, թե՞ անցյալի վրա: Սա է հարցը:
Հարց․ Պարոն Միրզոյան, այնպես է հնչում, կարծես Դուք ցանկանում եք, որ համաձայնագիրը ստորագրվի, իսկ հարցերը լուծվեն ավելի ուշ փուլում։ Սակայն մենք լսեցինք նախարար Բայրամովի՝ սահմանադրական փոփոխությանն առնչվող հայտարարությունը, որի համաձայն, ըստ նրա, Հայաստանի Սահմանադրությունն այժմ արձանագրում է, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Ընդունու՞մ եք արդյոք, որ սա կարող է մտահոգիչ լինել Բաքվի համար։
Արարատ Միրզոյան․ Շնորհակալ եմ այս հարցի համար։ Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ մեր Սահմանադրությունը, որը հանրային փաստաթուղթ է, կարող եք ստուգել և ուղղել ինձ, եթե սխալվում եմ, բայց վստահեցնում եմ՝ ես չեմ սխալվում, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում չկա որևէ ձևակերպում, որն ասում է, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Չկա։ Ընդհակառակը, ես նշել եմ, որ մենք ունենք մեր մտահոգությունները՝ կապված Ադրբեջանի Սահմանադրության հետ։ Բայց հարցն այն է՝ ինչու՞ մենք շարունակաբար չենք բարձրացնում այդ հարցը։ Որովհետև հենց այդ համաձայնագրի տեքստում կան մի շարք դրույթներ։ Դրանցից մեկը ճանաչում է միմյանց տարածքային ամբողջականությունն՝ այնպիսի ձևակերպմամբ, որը լիովին ընդունելի է թե՛ ձեզ, թե՛ մեզ համար, քանի որ մենք արդեն համաձայնել ենք այդ դրույթի շուրջ։ Բացի այդ, կա դրույթ, որ համաձայնագրի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ համաձայնագրի դրույթների չկատարման համար արդարացում բերելու նպատակով։ Այսինքն՝ այս ամենն արդեն հասցեագրված է։ Եվ այդ ամենին համապարփակ ու հստակ լուծում տալու ամենակարճ ճանապարհը հենց այս համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումն է։
Հարց․ Արդյո՞ք Ձեր կառավարությունը պատրաստ է դիտարկել Սահմանադրության հնարավոր փոփոխությունները, նույնիսկ եթե դա կարող է ներպետական մակարդակով ոչ այնքան ընդունելի լինել։
Արարատ Միրզոյան. Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այս հնարավորության համար՝ արձագանքելու իմ գործընկերոջ դիտարկմանը։ Այսպիսով, եթե մենք անցնենք իրավական կամ իրավաբանական նրբություններին, ապա կարճ բացատրություն կտամ։ Գիտեք, իրավական առումով, այո՛, մեր Սահմանադրության նախաբանում կա հղում մեր Անկախության Հռչակագրին, բայց իրավական ուժ ունեն և պարտադիր են միայն Հռչակագրի այն դրույթները, որոնք բառացիորեն մեջբերված են Սահմանադրության հիմնական մասում։
Այն նախադասությունը, որի շուրջ մտահոգություն են հայտնում մեր ադրբեջանցի գործընկերները, մեջբերված չէ մեր Սահմանադրության տեքստում։ Կա ընդամենը ընդհանրական հղում Անկախության Հռչակագրին, որտեղ ասվում է, որ՝ ելնելով Անկախության Հռչակագրից, Հայաստանի ժողովուրդը հայտարարում է այս, այս, և այնուհետ սկսվում է Սահմանադրության հիմնական տեքստը։ Ուստի, կրկին, իրավական տեսանկյունից, աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ մարմին, որը իրավասու է մեկնաբանել և վերլուծել մեր Սահմանադրությունը։ Դա Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն է։
Անցած սեպտեմբերին մեր Սահմանադրական դատարանը եզրակացություն տվեց մեկ այլ փաստաթղթի վերաբերյալ, որը ստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգի վերաբերյալ։ Այդ կանոնակարգում նշվում է, որ սահմանազատումն իրականացվում է՝ ելնելով Ալմա-Աթայի հռչակագրից, որը, քիչ թե շատ, նույն միտքն է արտահայտում, որ մեր սահմաններն այն սահմաններն են, որոնք գոյություն ունեին մեր՝ որպես Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություններ, մինչև Խորհրդային Միության փլուզման պահը։ Այսպիսով, անցած սեպտեմբերին, մեր Սահմանադրական դատարանը հաստատեց, և դա հանրային փաստաթուղթ է, որ այդ սկզբունքը՝ սահմանների սկզբունքը, ինչը նշանակում է նաև, որ մենք չունենք տարածքային հավակնություններ այդ սահմաններից դուրս, ինչը լիովին համահունչ է մեր Սահմանադրությանը։ Եվ վերջ։
Այսպիսով, եթե մենք հիմա ստորագրենք այս համաձայնագիրը, ապա վավերացման գործընթացի ընթացքում այն կրկին կուղարկվի Սահմանադրական դատարան։ Եթե մեր Սահմանադրական դատարանը ևս մեկ անգամ հայտարարի, որ այս փաստաթուղթը համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը, դա կլինի ևս մեկ ապացույց, որ այդ հարցը փակված է, հասցեագրված է, և որևէ խոչընդոտ չկա։ Եթե, տեսականորեն, մեր Սահմանադրական դատարանն այլ բան ասի, ապա դա կլինի այլ իրավիճակ։ Այդ դեպքում մենք կվերադառնանք ձեզ մոտ և կքննարկենք այլ հնարավորություններ։ Այսքանը։
Բայց կրկին՝ գիտեք, սա քաղաքական կամքի հարց է։ Սա կողմնորոշման հարց է։ Սա այն հարցի մասին է, թե ինչի վրա ենք կենտրոնանում. մենք կառուցու՞մ ենք խաղաղություն, օգտագործելո՞ւ ենք հնարավորությունները, թե՞ փակելու ենք գործընթացը՝ ունենալով մտահոգություններ։ Եթե կամք ունենք օգտագործելու հնարավորությունները, ապա ճանապարհը կգտնենք։
Հարց. Հաշվի առնելով, թե որքան փխրուն է վստահությունը, արդյո՞ք կան միջոցներ, որոնցով Հայաստանի ղեկավարությունը կարող է հավաստիացնել Բաքվի իր գործընկերներին, որ Հայաստանի ներկայիս ուղին անշրջելի է, նույնիսկ եթե քաղաքական քամիները փոխվեն երկրում կամ տարածաշրջանում:
Արարատ Միրզոյան. Բավական հետաքրքիր դիտարկում էր, շնորհակալ եմ։ Իհարկե, ես կարող եմ համաձայնել որոշ մոտեցումների և նկատառումների հետ, իսկ մյուսների հետ՝ չհամաձայնել, բայց մեկ կոնկրետ դրվագում Դուք շատ ճշգրիտ ընդգծեցիք մի բան՝ հայ հասարակությունն իրեն իսկապես խոցելի է զգում նախ և առաջ անվտանգության առումով, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության կամ փակ սահմանների տեսանկյունից: Հայաստանի Հանրապետության սովորական քաղաքացին կարող է միևնույն օրը լսել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից՝ խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ, հավաստիացումներ և առաջարկներ՝ հարևանների հետ խաղաղություն կառուցելու, սահմանները բացելու, տարածաշրջանում թշնամության էջը շրջելու, նոր դարաշրջան բացելու վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ մենք բոլորս հիշում ենք, որ դեռ կան չափազանց զգայուն հարցեր: Վերքերը շատ թարմ են, և դժվար է խոսել հնարավոր համագործակցության մասին, բայց Հայաստանի Հանրապետության սովորական քաղաքացին կարող է լսել կամ տեսնել իր առօրյա կյանքում լրահոսում բազմաթիվ հավաստիացումներ այս մասին: Եվ միևնույն օրն այդ նույն քաղաքացին Ադրբեջանի կողմից կարող է լսել մի քանի սպառնալիքներ, այդ թվում՝ նորից ուժի կիրառման սպառնալիքներ, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության չճանաչման մասին հայտարարություններ, այդ թվում՝ սպառնալիքներ, որոնք պարունակում են պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքային ամբողջականության նկատմամբ: Դա կարող է հնչել Ազգային ժողովի պատգամավորի մակարդակով, կառավարության հետ սերտորեն առնչվող մեդիա հարթակներից, բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով: Այսպիսով, այդ սպառնալիքը կախված է օդում:
Կա ընտրության հնարավորություն. մեզ համար, մեր ադրբեջանցի, վրացի, թուրք ընկերների համար: Կա ընտրություն. սպասել ևս հարյուր կամ երկու հարյուր տարի, որպեսզի համոզվենք, որ փոփոխություններն անշրջելի են, կամ սկսել գործընթաց՝ դնելով մեկ աղյուս, հետո մեկ այլ աղյուս, հետո ևս մեկը՝ այս կերպ կառուցելով խաղաղ տարածաշրջան, հաստատել համագործակցություն՝ էներգետիկ ծրագրեր, տարանցիկ ծրագրեր: Դուք անդրադարձաք օդային կապի թեմային, ես կարող եմ նաև մի փոքր ավելին մանրամասնել այդ մասին, ինտերնետ մալուխներ, զբոսաշրջություն: Համագործակցության այնքան շատ ուղիներ կան, և ես հավատում եմ, որ Վրաստանը կարող է առաջնորդել տարածաշրջանում: Մենք կարող ենք կապել հասարակություններին՝ ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակություններին, այլ նաև՝ Վրաստանի և Թուրքիայի:
Մենք ապրում ենք 21-րդ դարում: Կրկին, սա ընտրության հարց է: Կարող ես սպասել ևս երկու հարյուր տարի, կամ կարող ես սկսել աղյուսներ դնել և կառուցել ամուր պատ: Մենք ընտրում ենք համագործակցությունը, բայց մենք չենք կարող համագործակցել ինքներս մեզ հետ: Պետք է լինի նաև մեր հարևանը՝ մյուս կողմում, որը ևս պատրաստ կլինի համագործակցության:
Օրինակ, չհնչելու համար չափազանց իդեալիստական և չխուսափելով կոնկրետ մանրամասներից՝ ես կբերեմ մի օրինակ: Մենք վերջերս առաջարկ ենք արել Ադրբեջանին՝ հաղորդակցությունների հաստատման վերաբերյալ, համաձայն որի նրանք հասանելիություն կստանան մեր երկաթուղային ենթակառուցվածքներին, իսկ մենք հասանելիություն կստանանք նրանց տարածաշրջանային երկաթուղային ենթակառուցվածքներին: Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի հարավում կա 45 կիլոմետր, որն հավանաբար կամ թերևս ակնհայտորեն ամենակարճ ճանապարհն է Ադրբեջանի երկու հատվածները կապելու համար, և մենք առաջարկել ենք կիրառել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Կան էլեկտրոնային սկաներներ, որոնք թույլ կտան մեզ խուսափել ապրանքների, բեռների ֆիզիկական զննությունից, կիրառել էլեկտրոնային հայտարարագրեր, որոնք կարող են փոխանակվել համապատասխան կառույցների միջև:
Սա թույլ կտա առավելագույն արագությամբ իրականացնել անցումը և այլն: Մենք արեցինք շատ կոնկրետ առաջարկ, սակայն դրական պատասխան չկա: Հնարավոր է՝ նրանք ունեն հիմնավոր մտահոգություններ, չգիտեմ, բայց կրկնում եմ՝ սա ընտրության հարց է:

Armenian Foreign Minister in Antalya: “Let’s Sign the Peace Treaty”
What follows is an official transcript of remarks made by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan at the Antalya Diplomacy Forum (ADF) in Turkey.
The foreign ministers of Armenia, Azerbaijan and Georgia participated in a panel discussion entitled “Challenges and Opportunities for Regional Cooperation in the South Caucasus.”
Question: Minister Mirzoyan, after successfully wrapping peace talks last month, your Foreign Ministry issued a statement saying that the peace agreement is ready for signing. You've just heard from your Azerbaijani counterpart some of the concerns that Baku has before signing this deal. Is Yerevan willing to address those concerns? And what issues do you have with the deal, if any?
Mirzoyan: Well, thank you very much for the invitation. I would also join my colleague in expressing appreciation to the organizers of this fantastic diplomatic forum.
Coming to your question, you know, it's a matter of an approach. I don't think that digging too deep into the past would be constructive right now and would help all of us to come to constructive, beneficial solutions for everybody.
I would rather prefer to focus on the present and on the future, because if we focus on the obstacles, if we focus on the issues of history, if we start discussing which territory belonged to whom, I don't know, 100 years ago, or who killed more people of the other nationality, I think we would jointly come to another conflict. Meanwhile, the desire of the Government of the Republic of Armenia and the people of Armenia, at least from our side, is to build lasting peace in our region, including – and first, normalization of the relations with Azerbaijan.
You are completely right: after long negotiations, we succeeded in agreeing over the text of the draft peace agreement, and we also suggested immediately to start consultations on defining the venue and the time, and the data for signing the peace agreement.
Is this peace agreement, does the agreed text answer all possible questions? Of course, not. And I believe there is no single agreement in the world that answers all possible questions and covers all possible issues. This is a basis; this is a start of relations. And of course, there are many remaining issues, and we can continue our discussion regarding all issues, we can continue exploring new possibilities of cooperation, because it's just a start. And it's important to note that in this agreed text of the agreement we have a provision which says that we are establishing a bilateral commission to discuss all the other issues, including the issues that may arise regarding the interpretation of this or that provision of the agreement, discussion of many other possible issues.
And again, it's a matter of a decision, it's a matter of an approach. What do we, as ministers of foreign affairs, during this panel discussion, suggest to our societies? What do we as countries suggest to the region, to the world? Is that digging again into the past or building a joint future and prosperity for our citizens? So, we are confident that we have all the preconditions, positive preconditions to sign this agreement, to start a new stage of dialogue, a new level, or if I may, to open a new era of relations, of peaceful relations and prosperity in the South Caucasus and beyond, in the larger region. So, this is our approach.
Minister Bayramov spoke about very concrete conditions or preconditions. You know, the Minsk structures. We have expressed several times our readiness to start, initiate the process of dissolution of Minsk structures. These structures can be dissolved when there is no conflict. So, this is an interesting question. Do we have a conflict now or not? On the ground, no, we don't have a de facto conflict. On the papers, we don't have an agreement on establishment of peace and interstate relations signed and ratified.
So, we can continue to philosophize on this issue, but the solution for us, at least for us, is obvious. We should sign the agreement, put an end to this conflict in an institutional way, dissolve on the very same day, if you want, in the same, I don't know, ten minutes, one document after the other. And I'm not even saying which document should be the first. Let's sign the peace treaty. Let's sign a joint application to OSCE member states or the secretariat about the dissolution. Let's establish the bilateral commission, which I was just talking about, and start discussion of all possible questions.
Minister Bayramov also spoke about the Constitution of Armenia. Okay, if you want, I can say: we do have a concern regarding the Constitution of the Republic of Azerbaijan. And we are not saying this just to have it in the principle of mirroring the issues. We are not saying this to have equal condition or concern. I can explain. The Constitution of the Republic of Armenia makes a reference to the Act of Independence, the document in which this Republic of Azerbaijan declares itself to be the successor of the first Azerbaijan (Democratic) Republic. And we all know that the first Azerbaijan Republic declared its sovereignty over much larger territories than today’s Republic of Azerbaijan, including, I don't know, around or more than 60% of current sovereign Armenian territories.
So again, it's a matter of approach. From which end are we beginning? Are we going to have all answers to all possible questions and only then establish relations? Or are we building on what we already have accomplished? Because, you know, we have an unprecedented situation: Armenia and Azerbaijan have agreed on a text of an agreement between them, acknowledging each other's territorial integrity within borders, which existed now of the dissolution of the Soviet Union. This sentence answers so many questions and so many concerns. Are we going to build on this or are we going to undermine this very tangible, historic accomplishment and then bring another issue to the table of negotiations, and then another issue? It could become a never-ending process. Are we focusing on the future or on the past? This is the question.
Question: Minister Mirzoyan, it sounds like you want the agreement to be signed and the issues to be ironed out later. But we heard Minister Bayramov mentioning that Constitutional change, that you just addressed, in which the Armenian Constitution currently states that Karabakh is a part of Armenia. Do you acknowledge that that might be a concern for Baku?
Mirzoyan: Thank you very much for this issue. So, I am officially saying, and our Constitution is a public document, you can check and correct me if I'm mistaken, but I assure you, I'm not mistaken, there is nothing in the Constitution of the Republic of Armenia saying that Karabakh is part of Armenia. There is nothing. On the contrary, I said that we have our own concerns regarding the Azerbaijani Constitution. But again, why aren't we raising this issue continuously on and on? Because in the very same text of agreement, we have several provisions. One recognizes our respective territorial integrities in a way which is fully acceptable for you and for us as well, because we agreed on that. And also we have a provision saying that none of the parties can refer to their internal legislations in order to justify failure of implementation of this agreement. I mean, it's really covered. And the shortest way to answer all questions, to cover all possible obstacles and concerns, is signing and ratification of this agreement.
Question: Is your government willing to consider possible changes to the Constitution, even though it might be domestically unpopular?
Ararat Mirzoyan: Once again, thank you for this opportunity to reply to my colleague's remark, because I thought you would immediately ask a question to our distinguished Georgian colleague, and I'm very sorry, Maka, but I must reply. So, if we go into legal, or if you want legalistic details, then I will now give a very short explanation. You know, legally, indeed, there is a reference in the preambular part of our Constitution, there is a reference to our Act of Declaration of Independence, but legally, only those provisions of our Declaration of Independence have legal significance and are imperative, only those that are literally quoted in the body of the Constitution. The sentence about which our colleagues from Azerbaijan have concerns is not quoted in our Constitution. There is only a general reference to the Declaration of Independence, saying that based on the Declaration of Independence, the people of Armenia declare this, this, and then the body of the Constitution.
Legally, in the world there is only one body that has the right to interpret, to comment on our Constitution, and it is the Constitutional Court of the Republic of Armenia. And last September, our Constitutional Court gave a conclusion regarding another document, which was signed between Armenia and Azerbaijan – the regulation on joint works of respective border commissions, commissions of delimitation, basically. And in this regulation, it is mentioned that the delimitation is taking place on the basis of Alma-Ata Declaration, which says the same, more or less, the same sentence, that our borders are the same borders that existed between us – as Soviet Socialist Republics – at the time of the dissolution of Soviet Union. So, last September, our Constitutional court said, and it is a public document, that this principle, principle of borders, which also means that we do not have territorial claims beyond those borders, this principle is fully complying with our Constitution, and that's it.
So, now, if we sign this treaty within the process of ratification, again, this agreement will go to the Constitutional Court. If our Constitutional Court once again says that this document complies with our Constitution, that is another proof that the issue is covered, addressed, and there is no obstacle. If, theoretically, our Constitutional Court says something else, that would be another situation. We will come back to you, and we will discuss other possibilities. That's it.
But again, you know, it's a matter of political will. It's a matter of orientation. It's a matter of the subject on which we are focusing. Are we building peace, are we going to use the opportunities, or are we going to close the process, having the concerns? If we do have the will to use the opportunities, we will find the way.
Question: Given how fragile the trust is, are there ways that the Armenian leadership could reassure its counterparts in Baku that Armenia's current path is irreversible, even if political winds at home change or political winds in the region change?
Mirzoyan: Well, that was an interesting contribution, thank you. Of course, I can agree with some of the approaches and considerations and disagree with the others, but in one specific part, you were very precise: Armenian society feels vulnerable, indeed, in terms of security first, but also in terms of economic cooperation or closed borders. An ordinary citizen of Republic of Armenia can hear several assurances from the Government of the Republic of Armenia in the same day, assurances regarding the peace agenda, assurances and proposals to build peace with the neighbors, to open the borders, to turn the page of enmity in the region, to open a new era.
And we all remember that there are still very sensitive issues. The wounds are very fresh and it's difficult to speak about possible cooperation, but an ordinary citizen of the Republic of Armenia can hear or watch in his or her daily life in the newsfeed many assurances about this. At the same time, an ordinary citizen of Republic of Armenia in the very same day can hear several threats, including threats to, again, to use the force, including threats not to acknowledge the territorial integrity, including threats which contain some claims on internationally recognized territorial integrity of the Republic of Armenia from the Azerbaijani side, I don't know, on the level of a Member of Parliament, on the level of the media outlets strongly affiliated with the Government, on the level of high officials. So, there is this threat in the air.
There is a choice for us, for our Azerbaijani friends, for our Georgian friends, for our Turkish friends. There is a choice to wait for another one or two hundred years to see that the changes are irreversible, or to start a process of putting a brick, and then another brick, and then another brick, and in this way building a peaceful region here, establish cooperation: energy projects, transit projects. You touched upon the topic of aerial connectivity; I can also elaborate a little bit more on that. There are so many ways of cooperation, and I believe Georgia can lead the region here. We can connect the two societies, not only the two societies of Armenia and Azerbaijan, but Georgia and Türkiye.
We live in the 21st century. Again, it's a matter of – my hope is that I'm expressing this idea precisely – it's a matter of choice. You can wait for another 200 years, or you can start putting bricks and building a solid wall. We choose cooperation, but we cannot cooperate with ourselves. There should be another neighbor on the other side willing to cooperate with us as well.
For instance, not to sound too idealistic and avoiding concrete details, I will bring an example. We just made a proposal to Azerbaijan regarding connectivity, according to which they gain access to our railway infrastructure, we gain access to their regional railway infrastructure. We understand that there is 45 kilometers in the south of Armenia, which is possibly and obviously the shortest way to connect two parts of Azerbaijan, and we suggested using modern technologies. There are electronic scanners which will allow us to avoid physical check of the goods, of the cargo, to use electronic declarations, which could be exchanged between respective agencies, again, allowing us to have this transit at its maximum speed etc. We made a very concrete proposal, no positive answer. They have their grounded concerns, I don't know, but it's a matter of choice.