Կենտրոնական բանկն արդեն 3 ամիս խուսափում է «Թել-Սելի» վերաբերյալ հարցին պատասխանելուց
2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին «Հետքը» հարցում էր ուղարկել Կենտրոնական բանկ՝ փորձելով ճշտել՝ արդյոք «Թել-Սելի» կողմից հանրային տրանսպորտի ուղետոմսերի և տրանսպորտային փաթեթների վաճառքը հակասու՞մ է ընկերության ունեցած լիցենզիային, թե՞ ոչ։
ԿԲ-ն սկզբում 30 օր էր խնդրել հարցմանը պատասխանելու համար։ Հունվարի 17-ին պատասխանը վերջապես ստացանք։ Կենտրոնական բանկը հիշեցրել էր, որ «Թել-Սելը» ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի 24.07.2007թ. որոշմամբ ստացել է «դրամական (փողային) փոխանցումներ իրականացնելու» և «վճարային գործիքների և վճարահաշվարկային փաստաթղթերի պրոցեսինգ և քլիրինգ իրականացնելու» լիցենզիա, այնուհետև ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի 19.02.2016թ. որոշմամբ ստացել է էլեկտրոնային փող թողարկելու թույլտվություն:
Սակայն ԿԲ-ն խուսափել էր հստակ գնահատական տալ՝ արդյոք այդ լիցենզիայով կարելի է կազմակերպել հասարակական տրանսպորտի ուղետոմսերի վաճառք։ Պատասխանի վերջում նշված էր միայն.
«Ինչ վերաբերում է Ձեր կողմից ներկայացված հարցադրումներին, ապա հայտնում ենք, որ ներկայում ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից շարունակվում են ուսումնասիրությունները եւ Կենտրոնական բանկն օրենքով իրեն վերապահված իրավասությունների սահմաններում կներկայացնի իր դիրքորոշումը»։
Այս պատասխանի ստացումից մոտ 3 ամիս անց` ապրիլի 7-ին, մենք նորից հարցում ուղարկեցինք Կենտրոնական բանկ։ Մարտին Գալստյանիի ղեկավարած կառույցը ուղարկեց բառացիորեն նույն պատասխանը՝ շարունակվում են ուսումնասիրությունները։
Ստացվում է, որ ԿԲ-ն չի կարողացել 3 ամսում հասկանալ՝ արդյոք «Թել-Սելի» իրականացրած գործունեությունը հակասում է նրա ունեցած լիցենզիային, թե ոչ։
Ինչո՞ւ է Կենտրոնական բանկը խուսափում պատասխանել «Թել-Սելի» վերաբերյալ հարցին, արդյո՞ք կա ճնշում Բանկի վրա, հայտնի չէ։ Եվ մինչ Կենտրոնական բանկը ժամանակ է ձգում՝ չտալով հստակ պատասխան, «Թել-Սելը» շարունակում է իրականացնել հասարակական տրանսպորտի ուղետոմսերի և տոմսային փաթեթների վաճառք։

On December 23, 2024, Hetq sent a request to Armenia’s Central Bank, trying to clarify whether the sale of public transport tickets and packages by Tel-Cell contradicts the company's license.
The bank is investigating the compliance issue.
The bank initially requested thirty days to respond to Hetq’s request.
On January 17, Hetq finally received the bank’s answer.
The bank noted that Tel-Cell received a license "to carry out monetary (money) transfers" and "to process and clear payment instruments and payment and settlement documents" by the decision of the Central Bank of the Republic of Armenia dated July 24, 2007, and then by the decision of the Central Bank of the Republic of Armenia dated February 19, 2016. received permission to issue electronic money by decision.
The bank, however, avoided giving a clear assessment as to whether the sale of public transport tickets can be organized with this license. At the end of the response, it was only stated:
“As for the questions you have raised, we inform you that the Central Bank of Armenia is currently continuing its studies, and the Central Bank will present its position within the limits of the powers reserved to it by law.”
On April 7, Hetq sent another request to the bank. Martin Galstyan, the bank’s director, sent the same response: studies are continuing.
The bank, it appears, still was unable to specify whether the activities conducted by “Tel-Cell” contradict its license or not.
Why the bank still avoids answering the question about Tel-Cell and whether there is pressure on the bank is unknown.