Համայնքապետները նախագահին խնդրում են ներել մանկապիղծ Սերոբ Տեր-Պողոսյանին
Մանկապղծության մեղադրանքով 2011թ. դատապարտված Տեր-Պողոսյանին ներում շնորհելու համար Լոռու մարզի մի քանի համայնքապետ նամակ է գրել նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Լոռու մարզում տարածված լուրերի համաձայն՝ նամակներ են ուղարկել Ճոճկանի համայնքապետ Սամվել Գիգոլյանը, Քարկոփի համայնքապետ Ժորա Այբեկյանը, Նեղոցի գյուղապետ Սպարտակ Բեգջանյանը և Շամլուղի քաղաքապետ Լենդրուշ Բեժանյանը:
Տեր-Պողոսյանին ներում շնորհելու համար վերջին մեկ ամսվա ընթացքում մանկապիղծի կնոջ՝ Մադլեն Թաշճյանի ցուցումով ստորագրահավաք է անցկացվել նաև Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատում:
Տեղեկությունը ճշտելու համար «Հետքը» զրուցեց վերոնշյալ համայնքապետների հետ: Ճոճկանի գյուղապետ Սամվել Գիգոլյանը հեռախոսազրույցով հաստատեց փաստը: «Մեկ ամիս չկա, որ նախագահին ուղարկել եմ խնդրագիրը, իմ անունից եմ ուղարկել: Սերոբը մինչև ձերբակալվելը ինձ 6 մլն դրամով օգնել է գյուղի 3-րդ ջրագծի վերականգնման համար: Գրել եմ՝ ծանր հանցագործություն է կատարել, պատժվել ա, հիմա էլ խնդրում եմ ներեք»,- հայտնեց Սամվել Գիգոլյանը:
Նշենք, որ Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատին պատկանող Ճոճկանի պոչամբարը լուրջ սպառնալիք է Սամվել Գոգոլյանի ղեկավարած համայնքի շրջակա միջավայրի և բնակչության առողջության համար: Սամվել Գիգոլյանը Տեր-Պողոսյանի 6 մլն դրամ հատկացումը համարում էր մեծ լավություն: Այդուհանդերձ, նա պահանջեց իր անունը թերթում գրել միայն այն դեպքում, եթե գրենք նաև Տեր-Պողոսյանի ներման համար նախագահ Սերժ Սարգսյանին խնդրագիր ներկայացրած 5-րդ համայնքապետի անունը, որի ազգանունը պրն Գիգոլյանը հրաժարվեց հայտնել:
Շամլուղի քաղաքապետ Լենդրուշ Բեժանյանը նեղսրտեց մեր հարցադրումից: «Տեր-Պողոսյանին ներում շնորհելու մասին նախագահին խնդրագիր գրելու համար ինձ զանգահարել է Մադլեն Թաշճյանը, որը ես մերժել եմ: Դուք ո՞նց եք հավատում, ո՞նց է հնարավոր, որ ես նման ախմախ բան անեմ»,- ասաց Լենդրուշ Բեժանյանը:
Մեր հարցմանը Նեղոցի գյուղապետ Սպարտակ Բեգջանյանի պատասխանում խուճապ կար: «Ձեզ ասեմ, սա եղել է մեր կողմից թյուրիմացություն, այսինքն, ճիշտն ասած, պահի տակ արել եմ, պրոստո, դե նա ներում չունի: Դե գիտեք, ոնց ա, խոսակցություններ եղել ա, որ ինքը ծանր հիվանդ ա, ոնց որ ուզում ա իր մահկանացուն կնքե ոչ կալանավայրում»,- ասաց Նեղոցի գյուղապետը:
«Ո՞վ է դիմել Ձեզ նախագահին խնդրագիր գրելու համար»,- հարցին Սպարտակ Բեգջանյանը տվեց այսպիսի պատասխան. «Ուղղակի դա թյուրիմացություն է եղել, տենց ա եղել, երկրի նախագահին գյուղապետարանի բլանկի վրա եմ գրությունը ուղարկել»:
Նեղոցի գյուղապետը հրաժարվեց մեզ ցույց տալ նախագահին ուղղարկած իր գրության կրկնօրինակը: Ասաց նաև, որ չի հիշում գրության ամսաթիվը. «Ես սկի տեղյակ չեմ եղել, որ ուրիշները գրում եմ, պրոստո զուտ իմացել եմ, որ աշխատողներ են, զրուցում են, որ ծանր հիվանդ ա: Ասում եմ՝ դա իմ կողմից թյուրիմացություն է եղել: Ես ուզեցել եմ՝ Սերոբը զուտ իր մահկանացուն կնքե դրսում: Մեր կողմից դա թյուրիմացություն ա, ճիշտ եմ ասում»:
Սպարտակ Բեգջանյանի կարծիքով՝ Սերոբը Նեղոցում որևէ երեխայի չի պղծել: Գյուղապետին ստիպված տվեցի Սերոբ Տեր-Պողոսյանին զոհ դարձած նեղոցեցի մի քանի անչափահասների ազգանուններ: «Ճիշտ է, Նեղոցում է մշտապես ապրում, բայց Ախթալայում է գրանցված,- երեխաներից մեկի մասին ասաց Սպարտակ Բեգջանյանը և արագ ավելացրեց:- Դրա համար էլ ես զղջացել եմ»:
Սպարտակ Բեգջանյանը, իր ասելով, իր արարքի համար զղջացել է նաև այն ժամանակ, երբ պատկերացրել է, որ պղծվածներից մեկն էլ կարող էր նաև իր երեխան լինել:
Հեռախոսային մեր հարցմանը Քարկոփի գյուղապետ Ժորա Այբեկյանը պատասխանեց. «Խնդրում եմ ասեք հա, ով է էդ տեղեկությունը Ձեզ հաղորդել: Ես այդպիսի գրություն չեմ ուղարկել, ամոթ էլա, ես նման թափթփուկների դեմ պայքարող մարդ եմ»:
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում երկրի նախագահից կողմից Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ներում շնորհվելու համար ստորագրություններ են հավաքել նաև Ախթալայում: «Հուլիսի կեսերին լեռնահարստացման կոմբինատի անվտանգության աշխատողների կողմից Ախթալայի բնակչությունից ստորագրություններ էին հավաքվում: Բնակիչները չէին ուզում տալ իրենց ստորագրությունները: Դրանք հավաքելու ժամանակ սկզբից բնակչությանը ասել են, թե բնապահպանության նախարարությունը եկել է, տուգանքների տակ է գցել, լեռնահարստացման ֆաբրիկան փակում են, ստորագրություններով խնդրում են նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որ ֆաբրիկան չփակեն: Բանվորներին թյուրիմացության մեջ են գցել: Սկզբում մարդկանց ստորագրել են տվել դատարկ, անտեքստ թղթերի վրա: Երբ մարդիկ հրաժարվել են ստորագրել, այդ ժամանակ մի տեքստ են ներկայացրել, որով խնդրում են նախագահին լեռնահարստացման կոմբինատը չփակել»,- ասաց Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը:
Նա տեղյակ չէր հավաքված ստորագրությունների քանակին: Ասաց, որ ԼՀԿ-ի աշխատողներին պարտադրել են ստորագրել ֆաբրիկայի անվտանգության ծառայության աշխատակիցներ Համո Առաքելյանը, Մհեր Սաղաքյանը, Մխիթար Բեգջանյանը: Վերջինս, ինչպես պարզվեց, Նեղոցի գյուղապետ Սպարտակ Բեգջանյանի եղբոր որդին է:
Անվտանգության աշխատողները, բնականաբար ինքնագլուխ չեն հավաքել ստորագրությունները. նրանց այդ հանձնարարությունը տվել է Մադլեն Թաշճյանը:
Տեր-Պողոսյանին ի՞նչ կտան նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված ներման խնդրանքով համայնքապետների ու ԼՀԿ-ի աշխատողների ստորագրությամբ նամակները: Հարցի պարզաբանման համար «Հետքը» խնդրեց ՀՀ գլխավոր դատախազության ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության ավագ դատախազ, Տեր-Պողոսյանի մանկապղծության գործով մեղադրող Արամ Ամիրզադյանի մեկնաբանությունը:
«Ես կարծում եմ՝ դրանով մթնոլորտ է ստեղծվում, որ Սերոբի մասին մտածում են: Նախագահի ներման հանձնաժողովը կարող է պատժի չափը մեկ տարով կրճատել, կարող է պատիժը կիսել, կարող է և ազատել պատժից: Ես կարծում եմ՝ նման մարդուն ներում չկա»,- պատասխանեց Արամ Ամիզադյանը:

Community Mayors Call on President Sargsyan to Pardon Serop Der-Boghossian
Several community leaders in Lori Marz have sent letters to President Serzh Sargsyan, asking that he pardon Serop Der-Boghossian who was found guilty in 2011 of “having sex with minors against their will” and sentenced to 15 years imprisonment.
Those sending the pleas for mercy are Tchotchkan Mayor Samvel Gigolyan, Karkop Mayor Zhora Aybekyan, Neghots Mayor Spartak Begdjanyan and Shamlough Mayor Lendroush Bezhanyan.
Hetq contacted the mayors to verify the news. Tchotchkan Mayor Samvel Gigolyan confirmed the news by telephone. “I wrote the president under a month ago. Before his arrest, Serop gave me 6 million AMD to repair a village water main. In my request I wrote that he had committed a serious crime and had been punished but that I was asking that he be pardoned,” said Gigolyan.
We should note that the Akhtala Enrichment Plant’s Tchotchkan tailing dam is a serious threat to the health of the villagers governed by Gigolyan and its surrounding environment. Gigolyan demanded that we only publish his name if we included the name of the 5th community mayor that also sent a pardon request. Gigolyan, however, refused to identify that person.
Mayor Bezhanyan was irritated by our questions. “It was Madeline Tashjian who telephoned me about writing a pardon request and I refused. How is it possible that I would do such a stupid thing?”
And there was a tinge of unease in his answers given us by Neghots Mayor Begdjanyan. “Let me tell you that it was a misunderstanding on our part. To be honest, I did it on the spur of the moment. There’s talk that he’s seriously ill and it would be nice if he didn’t pass away in a jail.”
When we asked Begdjanyan who had approached him to request a pardon from the president, he said it was a misunderstanding and that he simply signed a blank mayoral office form.
Begdjanyan refused to show us a copy of the letter and claimed that he didn’t even remember the date. “I didn’t even know that others had written as well. It was an oversight. I heard rumors that the man was sick I just wanted for Serop to die outside of jail.”
Mayor Begdjanyan believes that Der-Boghossian never molested any children in Neghots. I gave him a list of names of some of his victims in Neghots.
“It’s true that he permanently resided in Neghots but was registered in Akhtala,” Begdjanyan said about one of the minors. “I’ve also had my regrets.”
When we got in touch with Karkop Mayor Aybekyan, he wanted to know where we had gotten the news of the letter. “I haven’t written any such thing. It’s shameful. I’m a person who fights against such garbage.”
In Akhtala in the past month, there have been campaigns to collect signatures calling for Der-Boghossian to be pardoned.
Akhtala Mayor Haykaz Khachikyan said that Akhtala Plant security staff had been going around asking residents to sign a petition and when residents refused the employees told villagers that the plant was scheduled to be shut down for environmental infractions and that the petition was addressed to President Sargsyan, asking that he keep the plant open. At first, residents were signing a blank paper. When resident balked, they brought around a text asking the president to keep the place open.
Khachikyan says he doesn’t know how many signed the petition. He said that Akhtala Plant security staff, including the son of the brother of Mayor Begdjanyan, forced plant employees to sign the petition.
It’s not hard to imagine that Madeline Tashjian ordered the security staff to round up the signatures.
We asked senior prosecutor Aram Amizadyan, who served as state’s prosecutor in the Der-Boghossian paedophilia case, to give his take on what the impact of the pardon petitions might be.
“I believe an atmosphere is thus being created that certain people are concerned about Serop. The Presidential Pardon’s Committee could cut his sentence by a year, cut it in half or pardon him completely. But I believe there can be no pardon for such a man,” Amizadyan responded.